Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Gumele de iarna, obligatorii in Austria!


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 17 decembrie 2007 - 11:12

http://www.sueddeuts...kel/425/144101/

Si traducere germano-engleza:

"New law in Austria
Winter tire or fine

The Austrian government introduces the winter tire obligation by law. Who is gotten with "winter driving conditions" without winter tires, must pay sometimes strongly.
By Guenther Fischer

The Austrian government decided the winter tire obligation by law. The new law steps on 1 January 2008 into strength, in the future however from 1 November to 15 April will apply, whereby expressly "winter conditions" must prevail.

That means: Steering wheels of a passenger car, a combination motor vehicle or a truck with a highest permissible total weight of any more than 3500 kilograms may not take "with winter roadway conditions, in particular with snow, Matsch orice ", their vehicle only then in enterprise, "if at all wheels winter tires are installed, or if tire chains are attached at the drive wheels". Parking passenger cars are excluded.

It can become expensive: up to 5000 euro punishment

Who offends against the regulation, - differently than in Germany - one punishes: Simple offences are punished with a so-called organ meeting order at a value of 35 euro. If however endangerment facts (with summer tires drive direction passport) are present, it becomes correctly expensive: Winterreifensuender can be punished then in an administrative criminal procedure with up to 5000 euro. The police gets beyond that also the possibility of letting the vehicle concerned turn off.

It however stressed that the regulation turns off expressly to winter roadway conditions, it thus not generally applies: If the roadway drying is, or exhibits it - due to precipitation - only wetness, without to the formation of snow, Matsch or ice leads, one does not need a winter equipment. Who does not have a garage and its vehicle parks over winters only on the road and anyway not used, does not have to reequip likewise."
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 17 decembrie 2007 - 12:13

Dap, au bagat-o si ei, legea zic. Si stiti din cauza cui? A est-europenilor, la ei asta era o lege nescrisa, oricat de amarata e masina (si au multe amarate) iarna are gume adecvate.
Iar in alte state cu traditii zapezistice exista demult legea (Suedia, de ex.).
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#3 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 17 decembrie 2007 - 02:18

chiar ieri ma intreba cumnata-miu daca e obligatoriu cu cauciucuri de iarna in Austria si nu stiam ce sa-i zic.
Deja m-am programat pt maine sa schimb anvelopele de pe golf cu unele de iarna.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#4 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 17 decembrie 2007 - 07:13

mi se pare de mare bun-simt sa ai un set de iarna si unul de vara. e in joc viata ta. m-am saturat de dobitocii de la noi care nu-si pun gume, folosesc sa nu folosesc lumina (faruri, proiectoare) cum trebuie, claxoneaza aiurea etc.

cine va spune ca nu are bani de gume, minte. eu am mers si cu gume SH cand nu aveam, si tot era mai bine.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#5 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 18 decembrie 2007 - 12:37

gumele de iarna sunt o cheltuiala mare doar la inceput...pt ca apoi iti cam scoti banii, doar se uzeaza mai putin alea de vara.....ok, poate nu toti, dar in general ti-i scoti
ramane problema stocatului, care e destul de acuta la unii :D
eu deocamdata la imrepza n-am, ca nu am finante alocate pt asa ceva in luna cadourilor :D...dar in ianuarie va primi
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#6 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 18 decembrie 2007 - 09:24

...m-am saturat de dobitocii de la noi care nu-si pun gume...

Uite, dimineata am facut un mic test: tot eram in coloana, in drum spre job. M-am uitat la toate masinile care stationau langa mine sa vad cate au anvelope de iarna. In ~5km doar 2 masini am vazut: un XC90 cu M2-uri si un astra mai vechi cu semne de incepator cu ceva mai ieftin, dar de iarna. In rest ? Te umfla rasu- plansu.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#7 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 18 decembrie 2007 - 09:55

gumele de iarna sunt o investitie mare pentru unii.
ar fi de bun simt sa aibe toti, dar nu toti isi permit.
eu de exemplu in 7 ani de zile nu am avut niciodata gume de iarna, si nu mi s-a intamplat nimic. mi-am adaptat stilul de mers la conditiile meteo, dar intr-adevar nici nu m-am aventurat prin tara sau prin munti in conditii extreme.
acuma am , 4 bucati, noi, si inca nu le-am simtit utilitatea... astept zapada.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#8 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 decembrie 2007 - 10:56

Doamne fereste sa-ti sara ceva sau cineva in fata, sa fii nevoit sa frinezi brusc ( cind afara sunt zero grade sau p-acolo ), sa vezi cum si asfaltul ala uscat se transforma in conditie extrema. Daca mai e si ud pe jos....
  • 0

#9 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 18 decembrie 2007 - 11:25

Anul trecut. Perioada revelionului. Cheile Gradistei. Partie. Audi S8. Masina de masina. Sofer beton. Arata bine. Si fetele din masina. A parcat in spic in partea terminala a drumului. Impins de fete. Cauciucuri beton, la fel ca sofer. Ceva sport. Bravo lui.
Anul trecut. Perioada revelionului. Adica dupa. 2 ianuarie pe la pranz. Inceput de ninsoare. Circulatie groaznica. Bara la bara. Ninsoare zdravana. ML, Tuareg, X5 40 pe ora. Aveau cauciucuri la fel ca sofer S8. Beton. Bravo lor.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#10 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 18 decembrie 2007 - 12:44

eu pe golf am gume de iarna sa le spun normale, nu de fite si sunt noname, insa oricum de cateva ori peste michelin-urile de vara. daca nu-ti permiti sa dai pt cativa ani 4-5 milioane, macar ia unele SH, eu am mers cu SH-uri multi km si nu am patit nimic si nu merg incet de cand ma stiu. la fel si cu jantele, sunt de tabla la cativa lei sau le poti folosi pe cele pe care le ai.

si eu m-am uitat azi, in special la masinile scumpe, S, Q7, cayenne, X5, seria 5, din vreo 30 vazute, cam 10 aveau gume de iarna. mama si ce de masini scumpe rau sunt in bucuresti cel putin. daca nici aia nu au bani...
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#11 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 18 decembrie 2007 - 03:00

Gumele de iarna sunt o investitie foarte buna, mai ales pe termen lung. Se tocesc mai greu decat cele de vara (mai ales la temperaturi mici), deci daca le folosesti 3-4 luni pe an te tin cel putin 6-7 ani, timp in care nu le mai uzezi p-alea de iarna, deci o sa te tina si alea mai mult.

Eu chiar le-am testat pe ale mele in weekendul asta pe la munte. Este cu totul atlceva. Nu am reusit sa raman impotmolit si am incercat cam toate conditiile posibile (flescaiala, gheata, gheata+zapada batatorita, gheata+santuri de apa, etc.)
  • 0

#12 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 decembrie 2007 - 03:22

Pune si poza aia spaima la Masina Mea, sa se vada ca nu minti :P
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#13 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 18 decembrie 2007 - 03:29

Nu ca e urata rau cu jantele alea :P
  • 0

#14 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 18 decembrie 2007 - 09:40

de stocat aici le lasi la vulcanizare,costa parca 13/an...si ei ti le pastreaza vertical in stand si se asigura ca iarna viitoare iti iau din nou bani sa le monteze :P
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#15 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 decembrie 2007 - 09:48

cum sa mergi 7 ani cu aceleasi cauciucuri ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#16 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 18 decembrie 2007 - 10:46

Simplu, ca sania...
  • 0

#17 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 18 decembrie 2007 - 10:58

cred ca imbatraneste cauciucul prea mult dupa 7 ani si isi pierde din proprietati. insa e greu de spus cat timp sunt bune niste gume, depinde de prea multi factori.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#18 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 18 decembrie 2007 - 11:20

3-4 ani tot te tin, daca nu bagi multi km...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#19 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 19 decembrie 2007 - 12:18

Eu fac in jur de 20.000-25.000km pe an din care maxim 5000 iarna. Asta inseamna ca daca tin un set de cauciucuri 6 ani voi face 30.000km in total ceea ce nu-i mult deloc.
  • 0

#20 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 decembrie 2007 - 12:26

e vorba ca imbatraneste cauciucul, poti avea 0 km.

depinde mult si de calitatea cauciucului, de multi multi factori insa. dar se poate observa cu ochiul liber daca e imbatranit sau nu.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#21 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 decembrie 2007 - 12:40

Nope, 7 ani e cam mult. Am vazut cum arata cauciuc aproape nou, dar de prin 2002... Nu mai avea legatura cu ideea de cauciuc... Si era brand cu nume greu...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#22 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 19 decembrie 2007 - 01:50

Om trai si om vedea :P
  • 0

#23 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 23 decembrie 2007 - 08:09

Sunt super utile. Chiar daca ai impresia ca doar pe zapada te ajuta experienta mi-a aratat ca daca nu aveam anvelope de iarna la 3 frane nasoale ma duceam sanie si sigur acum avea 3 accidente la activ. Comparativ..anul trecut am fost la Poiana Brasov dinspre Poiana Marului pe un drum cu mazga. In fata mea era, printre alte automobile, un Audi A4 2.0 TDI quattro. Avea anvelope de vara, am remarcat in Poiana cand am oprit / parcat langa el ca erau continental sport contact 2. Vreau sa va spun ca ...in pofida excelentului quattro si a motorului cu super cuplu, fundul masinii se misca vizibil in curbe si omul frana pana sa opreasca masina la fiecare serpentina..l-am depasit ca nu mai suportam..De asemenea..cu noi a fost un logan in grup. Omul avea anvelope Montana. La o frana mai tare era sa se duca in sant. Nu era zapada pe drum ci doar un pic de mazga. Eu am Pirelli Winter Carving si nu regret banii dati pe ele mai ales ca-mi menajez anvelopele de vara pe potopul asta.
Ca sa poti avea anvelope de iarna e important sa te adaptezi la buget. Adica nu iti iei Goodyear Eagle Ultra Grip GW3 cu indice de viteza H ca nu mergi cu 210 km iarna cu o masina care are pe talon viteza de max 180. si asa nu dai 900 ron pe o anvelopa. Iti iei frumusel un Matador, Semperit sau Viking, daca masina nu e BMW sau mai stiu ce marca premium. Pe Toyota taica-miu are Matador MP 58 Silika. Au fost 400 RON bucata si sunt excelente pt banii aia.
  • 0
On a self-imposed forum break...

#24 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 24 decembrie 2007 - 12:23

exact, nu trebuie sa te arunci la cele mai scumpe, pana la urma si unele resapate isi fac treaba bine.
Eu am avut pe Alfa gume de iarna resapate si am rupt zapezile-n doua...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#25 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 27 decembrie 2007 - 02:35

Mie imi patina in a-3a si chiar si a-4a cu gumele de vara. Mi-am pus de iarna si imi patineaza "numai" intr-a 3a. In orice curba mai de doamne ajuta mi se invarte masina pe loc daca nu am dsc-ul on.
Cel putin pe mazga diferentele mi se par insesizabile. Masina e la fel de instabila si danseaza non stop. Merg drept perfect, schimb a 3-a pe la 50 si da sa plece de fund imediat. Clipoceste becul de dsc ca o instalatie de craciun.

Am venit ieri pe Dealul Negru si transpiram sa o tin dreapta cand urcam. Treceau pe langa mine clioruile si loganulurile de n-aveau treaba :D
  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi