Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Concedii si vacante - Unde, cum, cat, cand ?


  • Please log in to reply
1249 replies to this topic

#1 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 08 septembrie 2005 - 03:12

hai sa va povestesc si eu pe unde am bintuit adineauri.

si m-am intors.

interesant e ca n-am reusit sa ma intilnesc cu nimeni, in afara de cotti (in sibiu) caruia tin sa-i multumesc inca o data

adevarul e ca nici n-am planificat nimic in detaliu, m-am suit in masina si am plecat, asa ca am nimerit mai mereu cind oamenii aveau alt program.

per total a fost tare fromos... am uitat putin de mizeria si nervii din bucuresti si m-am simtit bine.

masinuta a mers de exceptie, ocazie cu care sint 100% convins ca benzina din bucuresti este factorul care influenteaza major consumul, si am de gind sa fac ceva in sensul asta. cind plec din bucuresti pe plin consuma 10.5-11, cind bag benzina din tzara (exceptind constanta, unde surprizele sint cam 50-50) consuma intre 7 si 8 zilele urmatoare o sa analizez si bonurile si o sa public niste cifre.

si sa vedem daca imi amintesc care a fost traseul asa, fara sa ma uit pe harta:

bucuresti-pitesti-curtea de arges-transfagarasan-sibiu-orastie-deva-hunedoara-deva-arad-chisineu cris-pestera ursilor-carei-satu mare-sapinta-sighetu marmatiei-baia mare-dej-cluj napoca-turda-cimpeni-arieseni-cimpeni-rosia montana-alba iulia-sibiu-transfagarasan-curtea de arges-pitesti-bucuresti-constanta-braila-bucuresti.

in total cam 3000 km.

am fost tare incintat sa constat ca in afara zonei bucuresti-brasov-constanta se circula mult mai normal, cu viteze decente si legale, fara stat aiurea pe banda din mijloc, fara taiat fata sau alte manevre periculoase. de la bucuresti la sibiu (via transfagarasan) nu am avut nici macar un singur motiv de enervare; dupa sibiu am avut parte de 2 bucuresteni care se credeau piloti (unul dadea flashuri si mergea la 50 cm de mine desi drumul avea ambele benzi pline si coloana de pe banda II era intr-o "depasire continua"; al doilea cu un logan 1.4 baga depasiri cind venea tirul si se baga cu japca intre doua masini din coloana - pe asta am vrut sa-l opresc sa-l bat dar m-am multumit sa accelerez cit sa scap de el... apoi ne-am intilnit seara la nunta la care mergeam si era tare suparat "ba, da' ce se duce bmw-ul ala..."). apoi in arad un nene cu un logan a vrut sa intre direct in mine schimbind benzile, fix din dreptul meu, dupa ce a mers in paralel cam 200m (deci exclus sa nu ma fi vazut)... la asta am clacat, m-am dat jos, i-am deschis usa din dreapta tremurind la gindul ca eram abia la inceputul vacantei si ar fi trebuit sa plec pe jos inapoi acasa...) si l-am intrebat fin "ba ce mortii ma-tii faci ?" la care el a urlat ca "ce vrei ba, am semnalizat, unde te bagi ???". nu stiu daca am reusit sa-i modific prea tare anatomia fetei ca ma impingea nevasta-sa, dar stiu ca oglinda s-a rupt foarte repede. apoi al 4-lea dement in oradea, noaptea, cu o dacie rupta plina de pasageri, eu pe banda I linga bordura admirind peisajul cu 30km/h, el depaseste si se repliaza la fel ca cel din arad... frine, scirturi, chestii, ma uit socat cum ala se duce tare spre biciclistul din fatza mea, ala se arunca pe bordura... toti scapam intregi. la urmatorul semafor ajung linga el, ii fac semn sa lase geamul, si il intreb direct daca e prost. el si ceilati 3 din masina rideau cu gura pina la urechi, si ma intreaba senini "da' ce am facut !??!".

in continuare nu am avut parte de evenimente sau tentative, dar am vazut doua chestii care mi-au ridicat parul pe spate... un tir rasturnat pe linie dreapta, tare ciudat... si altul pe niste serpentine: camion scurt, cu remorca cu container... a luat curba tare pe ud, remorca a plecat singura, s-a dat peste cap, containerul a zburat pe banda mea de mers, s-a spart si a imprastiat griu p-acolo, remorca in sine a ajuns cu rotile in sus, iar camionul s-a oprit tot pe sensul meu de mers, in sant. era proaspat, caci soferul misuna p-acolo... am fost tare fericit ca pret de 2-3 km am mers foarte incet din cauza unei masini incarcate, caci altfel cred ca as fi vizionat rasturnarea remorcii in direct... de sub ea.

asa... despre drumuri. cine scria ca transfagarasanul e impracticabil maninca sunt prost, asfaltul e aproape perfect pe portiuniule fara padure, si este exfoliat in zonele cu padure, dar asta nu inseamna ca nu poti merge cu 70-80km/h, adica oricum cam maximul pe care ti-l permite configuratia drumului. foarte frumos, in special la dus, cind ploua si nu era nici tipenie de om. ceva mai putin frumos la intoarcere, cind era soare si foarte cald, si plin de tzarani parcati oriunde, inclusiv in tunel sau pe mijlocul drumului, in curba, plin de gratare si manele la maxim. in orice caz, mi-am dat seama ca valea prahovei este fix ZERO si o sa incerc sa nu mai calc pe acolo prea des. in rest, soselele sint fara probleme majore peste tot pe unde am fost, am mers bine inclusiv pe drumurile judetene.

alte probleme... pe la satu mare mi-a pocnit una din tevile de esapament chiar inainte de toba mica, deci am enervat o buna parte din polulatie; un nesimtit mi-a cerut 60 mii lei vechi doar ca sa ma lase sa ma sui pe rampa sa constat; am gasit ceva ateliere de reparat tobe pe drum dar erau ATIT de dornici de munca incit mi s-a facut sila (chestii de genul "mergi tu la un atelier de mecanica sa-ti demonteze tzeava, apoi vii la mine sa ti-o sudez, apoi te duci inapoi la ei sa ti-o monteze" sau "aaa.... pai e complicat rau la bmw dom'le, eu nu stiu sa sudez decit la dacie"...). in cluj am fost indrumat de wlf la un atelier de tobe. am fost fericit ca nu mi-au cerut multi bani si s-au apucat de lucru rapid si fara fitze... asta pina cind, la un moment dat, nenea a pus jos aparatul - inainte sa termine de sudat de jur imprejur, ci doar 3/4 din cerc - si mi-a zis ca gata, mai mult el nu poate sa faca". am plecat... zgomotul era in continuare prea mare asa ca am cautat alt atelier... am asteptat 2 ore ca sa aflu ca "aaa... bmw ?? pai te costa mult... ca e complicat"... am acceptat pretul, a sudat nenea p-acolo de mi-a distrus tot suportul evacuarii pentru ca l-a umplut cu sudura, dar zgomotul tot n-a disparut pentru ca n-a nimerit sa astupe si gaura. avind in vedere ca am pierdut o zi aiurea, am renuntat si am plecat. in bucuresti am cumparat cele doua tevi noi, si am fost indrumat catre un atelier super profesional, la doamna julieta pentru cine stie sau linga discoteca why not pentru cine nu stie. si acolo a fost ok vreo jumatate de ora, pina cind baiatul s-a enervat, a inceput sa bata cu ciocanul, sa urle, sa injure, seful lui mi-a explicat ca n-am voie sa stau sub masina sa-i spun aluia ce are de facut, ca stie el mai bine... asa ca m-a poftit afara. la sfirsit m-a chemat sa vad ce-a facut si mi s-a facut rau... toba mea mica, invizibila dealtfel, atirna acum frumos la 5 cm de pamint, cele doua tevi care intra in ea si care ar trebui sa fie paralele erau , culmea, aproape incrucisate, se atingeau si zdranganeau puternic, teava dintre toba mica si cea mare batea si in punte, si in scutul termic de deasupra ei... incredibil !!! seful zice "pai asa era dom'le, sau poate nu ai tu tobele originale pe masina, n-avem ce sa facem". am luat foc... norocul meu ca am toba mica super originala, si nu are nici un fel de suduri pe ea sau pe tzevi, ca nu il puteam lamuri pe dobitoc. i-au trebuit vreo 10 minute sa-i explic ca eu sint maniac cu masina si stiu exact ce si cum era si ce si cum trebuie sa fie... i-am explicat si de ce au iesit toate strimbe, pentru ca nu m-a lasat sa stau linga meserias si ala a strins tevile intii pe toba, si apoi pe saxofon... s.a.m.d. in final a fost de acord sa slabeasca putin suruburile, si toba mica s-a ridicat in mod miraculos... apoi una din tevi a fost putin miscata si a iesit pe pozitia care trebuie... incredibil ! nici macar nu s-a cerut scuze, el o tot tinea pe a lui ca trebuie sa cumpar si toba mica, de aia nu se aliniase de prima oara. eh, inca n-am scapat, trebuie sa merg zilele astea sa fac iar scandal, caci dupa mare schimbare de tzevi am plecat la mare si au inceput sa sufle pe sus, la imbinarea cu saxofonul. concluzia o trageti voi

am uitat sa va spun ca multe portiuni din drum au continut multe curbe, unele foarte strinse

spre marea mea uimire, caucioacele mele vechi si intarite s-au comportat exceptional si pe uscat si pe ploaie, mai ales ca deja amortizoarele spate dau semne de oboseala. undeva prin dobrogea au facut ceva figuri, caci drumul era plin de denivelari mici si dese si tzopaia spatele mereu.

asa, sa va delectez si cu niste distante si consumuri. nu mai retin traseul exact pe de rost si nici harta n-o am, asa ca sper sa nu scriu prostii la "via":

bucuresti - sibiu via transfagarasan 370km consum 9.5% (benzina foarte proasta din bucuresti)
sibiu - arad (foiala cu nunta) - timisoara 420km consum 8.1 (forja mare pe sibiu-arad )
timisoara - oradea via pestera ursilor 455km consum 8.6%
oradea - satu mare 160km consum 8.3%
satu mare - baia mare via sapinta, borsa si alte cele 405km consum 8.5%
baia mare - cluj napoca via pe unde om mai fi fost ca am uitat 195km consum 8.7%
cluj napoca - alba iulia via arieseni si foit citeva zile in zona 432km consum 8.25%
alba iulia - bucuresti (via transfagarasan) 412km consum 8.8%
bucuresti - constanta - foiala constanta 5 zile 462.5 km consum 9.4 %. am reusit sa scad consumul prin constanta, caci pe A2 m-a rupt... benzina foarte proasta de la bucuresti.
constanta - braila (+ un pic de foiala seara inainte de plecare) 249km, consum 10%. aici nu-mi dau seama ce s-a intimplat, caci am mers decent. poate vintul foarte puternic din fata, poate benzina foarte proasta.
braila - bucuresti 219km, consum 7.0%. drumul asta e extraordinar la consum, de fiecare data

in total, ~3782 km cu ~329 litri benzina, consum mediu 8.7%
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#2 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 15 septembrie 2005 - 09:16

calella-barcelona e cumva callela del mar?
ca pe acolo am stat eu acum cativa ani(la nord de barcelona)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#3 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 mai 2006 - 02:33

Unde anume ai facut rezervarile?
Ce acte iti trebe ptr tine si masina ca sa iesi in Bulgaria?
Cam ce preturi sunt la "consumabile"?
Ce probleme au aparut? Sau a fost totul ok?

Ptr mine e chiar f aproape ... ~150 km ... daca mi'am mai gasi pe unu sa se puna la mintea mea ... intr'o zi m'as duce pana acolo daca as avea banii necesari atunci
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#4 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 mai 2006 - 10:52

Preturile chiar nu mi se par deloc mari ... iar ptr mine ar fi o escapada la indemana si deosebita.

As mai avea cateva intrebari generale:

1.Cartea verde de unde se obtine?
2. In cazul in care masina e pe numele lu taica'miu, iar el nu e in masina atunci (iar pe buletinul meu adresa e diferita de cea a tatalui meu ... nu mi'am mai schimbat buletinul de cand m'am mutat) ... iarasi e nevoie de imputernicire?
3. Mai e valabila regula aia cu min 500 euro/zi? Stiam ca s'a scos ... da vreau sa fiu eu sigur :)
4. Viza nu trebe? :-?

Daca se vb engleza macar la nivelul " hau du iu do? Aim ochei, mersi" e de ajuns ptr cateva cumparaturi care le faci 2-3 zile. Si daca nu ... vorba aia, prin semne, si tot se ajunge la o intelegere. :D Ce curs de schimb au ... orientativ la bulgari? leva-$ ... ca banuiesc ca asta ar fi ideea: Ron-$ la noi si $-leva la ei
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#5 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 mai 2006 - 12:07

Originally posted by railwayfan

Asa cum zice si Stoewer, exista un minim de bani pe care insa daca nu-i ai, n-ai ce sa cauti pe-acolo ;) Pe de alta parte se uita si ei la om si masina. Nu intreaba pe oricine daca are 30 EUR/zi. Adica daca ai o masina de niste mii de eur, in buna stare, e putin probabil sa n-ai la tine la o asa excursie 2-300 EUR, mai ales daca ai si vreo rezervare preplatita la un hotel.


Daca e vorba de 2-300 euro ... nu e problema. Eu intrebam sa fiu sigur ca nu mai e nevoie de aia 500 de care era vorba la un moment dat. Ca oricum, cine merge doar ptr un week'end acolo nu o sa ia cheltuie 1000euro, deci nici nu are rost sa iti iei cu tine atatia bani doar ca sa ai ce arata la vama :D

Imputernicirile ptr masina se fac la notar?

La vama 15-20 de min de asteptare nu mi se pare prea mult.

Buc-CT (225km) de face in ~2h:30. Pana in vama (~55km) maxim o ora. Din vama (80-85km) inca o ora. Deci ar veni 4:30-5 la mers relaxat.

Un coleg mi'a zis ca a fost la Albena anu trecut parca si i'a placut.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#6 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 mai 2006 - 04:19

Mai devreme am vazut pe prima reclama: Prin IDM tour ... la Albena ... preturi incepand de la 16euro/zi/persoana (sper ca am retinut bine pretul) si ziceau all'included. Si din imaginile care le prezentau se vedea totusi ca e ceva diferit de statiunile de la noi (da tzinand cont ca imaginile alea au fost special filmate ptr a fi introduse in spoturi publicitare ... poate ca nu sunt prea importante. Ca si la noi daca stii ce sa filmezi/pozezi ... dai lumea pe spate:) )
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#7 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 23 mai 2006 - 07:38

nu am mai fost pe la marea neagra din 1999
asta in conditiile in care eu merg in fiecare an la mare.....dar am fost langa barcelona, in creta etc....nu voi mai calca pe la mare atat timp cat serviciile sunt la nivel romanesc si preturi enrome fata de ce e afara.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#8 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 24 iunie 2006 - 09:02

cat costa distractia din insule?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#9 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 24 iunie 2006 - 09:42

doar atat? ~ 1000€ de persoana/pe cate zile? nu vrei sa stii cat m-a costat in mamaia vara trecuta.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#10 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 18 iulie 2006 - 10:27

Te duci la firma de leasing cu copii dupa pasapoartele potentialilor conducatori auto si n-ar trebui sa ai vreo problema. Imputernicirea trebuie legalizata la notar numai pentru Bulgaria. Pentru Turcia si Grecia nu este necesar.
  • 0
Imagine amplasata

#11 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 18 iulie 2006 - 10:33

Eu ti-am comunicat ce mi-au zis cei de la firma de leasing cand am facut imputernicirile... pentru mine si nevasta-mea... Acum, daca tii neaparat... poti sa-ti sui masina pe vapor si sa o dai jos in Grecia. La mine s-au ocupat ei si de legalizare contra unui tarif de 36 RON. E vorba de Motoractive.
  • 0
Imagine amplasata

#12 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 25 iulie 2006 - 08:56

pe la Barcelona am fost si eu cu masina acum ceva vreme (cativa ani)
e frumos, daca mergi prin venetia, cote d'azur ai o groaza de lucruri de vazut pe drum.
la dus am fost pe ruta Budapesta, Viena, Frankfurt, Toulouse, Barcelona (aveam treaba in frankfurt si toulouse, de-aia am ocolit), iar la intors am venit prin Nice, Monte Carlo, San Remo, Venezia, Ljubljana, Zagreb, Belgrad.

ca ruta in care sa vezi cat mai multe ti-as recomanda budapesta viena si apoi sa o iei in sud spre venezia.....toate 3 sunt orase foarte frumoase.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#13 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 25 iulie 2006 - 10:56

probabil ca zicea pe alt topic ca o asteapta
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#14 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 25 iulie 2006 - 11:43

cat a durat pana acum?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#15 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 25 iulie 2006 - 04:49

nici autostrada prin zona nice-monaco nu e mai breaza
ai o groaza de statii de plata unde se gatuie circulatia...mergi 10-15km de autostrada, platesti 2 euro...mai mergi 20 platesti inca 2 euro...etc
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#16 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 26 iulie 2006 - 01:10

nu, autostrada e cesionata pe bucati, ti se taie chitanta etc....si e frustrant sa fii oprit mereu pt sume marunte in loc sa poti plati o data si sa mergi fluent
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#17 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 27 iulie 2006 - 12:38

sunt serpentine spre Andorra dar drumul e superb http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/thumb.gif
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#18 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 27 iulie 2006 - 02:35

Originally posted by Stoewer
Cine se scoala de dimineata.....


oboseste repede
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#19 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 24 august 2006 - 08:14

Fiindca mi-e lene sa mai scriu o data, imi permit sa dau un link catre alt forum care contine jurnalul meu de calatorie din vara aceasta: http://www.hyundaicl...p?showtopic=436

Precizez ca organizarea acestui concediu s-a facut cu ajutorul colegului rares_dan.
  • 0
Imagine amplasata

#20 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 28 august 2006 - 10:14

foarte frumoasa relatare.
nu a mai fost nimeni in concediu? cine a fost sa relateze aici.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#21 dany_s

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 Mesaje:
Inregistrat: 20-septembrie 03
  • Location:montreal,ca
  • Marca:lexus
  • Model:GS 400
  • Motorizare:4.0 L V8 300cp

Scris 29 august 2006 - 06:19

misto relatarea si f misto hotelul

Asa auzisem si eu ca Turcia e pt europeni cum e Cuba si Dominicana pt canadieni si americani, ieftin si bun.

Cam cat te-a costat excursia cu totul :benzina, taxe de drum, noptile la cele 3 hoteluri, distractii, mancare, totul inafara de haine/aur sau alte obiecte de genul asta ?
  • 0

#22 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 30 august 2006 - 07:37

Hoteluri si distractii - 1500 eur
Diverse mese - 100 eur
Diverse taxe - 50 eur
Benzina - vreo cinci plinuri (din care vreo 3 in Turcia unde benzina e scumpa) - 550 euro

Total 2200 eur (2 persoane).

Faptul ca n-am mai alimentat bugetul judetului Constanta: de nepretuit ;)
  • 0
Imagine amplasata

#23 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 30 august 2006 - 09:08

f frumos povestit
multumim ca ne-ai scris si noua cum e
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#24 dany_s

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 Mesaje:
Inregistrat: 20-septembrie 03
  • Location:montreal,ca
  • Marca:lexus
  • Model:GS 400
  • Motorizare:4.0 L V8 300cp

Scris 30 august 2006 - 06:52

Hoteluri si distractii - 1500 eur
Diverse mese - 100 eur
Diverse taxe - 50 eur
Benzina - vreo cinci plinuri (din care vreo 3 in Turcia unde benzina e scumpa) - 550 euro

Total 2200 eur (2 persoane).

Faptul ca n-am mai alimentat bugetul judetului Constanta: de nepretuit :)


v-a dus oricum destul de mult dar sunt convins ca a meritat din plin!
  • 0

#25 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 30 august 2006 - 07:27

Am tinut sa merg cu masina... benzina m-a rupt, cherosenu' de avion iesea cu siguranta mai ieftin...

Ideea e ca daca aterizezi direct la hotel, pierzi o gramada de lucruri si iti faci o impresie gresita si incompleta despre o anumita tara sau regiune.
  • 0
Imagine amplasata




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi