Salt la continut


Fotografie

Suzuki Sx4


  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#26 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 04 ianuarie 2007 - 10:26

Nici varianta de 1.6 cu tractiune integrala si AC nu e tocmai un chilipir la + 18 000 DDP daca te uiti la SUV-urile veritabile din gama asta de pret. (vezi Kia Sportage). Iar standardul pt Sportage include: geamuri si oglinzi electrice, aer conditionat, ABS, controlul tractiunii, imobilizator electronic, radio CD si patru airbaguri...sa nu mai vorbim de motorul de 2.0.
Probabil din acest motiv userul SX4 a optat pt acest model de baza care are un pret foarte atractiv.

Aceasta postare a fost editata de Dee: 04 ianuarie 2007 - 10:29

  • 0
On a self-imposed forum break...

#27 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 04 ianuarie 2007 - 10:37

Posibil. Recunosc ca si eu am fost atras de SX4, dar numai de variantele 4x4, iar acelea au niste preturi prohibitive, asa ca am renuntat. Nici varianta de 13000 nu e rea, daca ar avea si AC.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#28 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 04 ianuarie 2007 - 10:57

eu as vrea sa ii urez userului SuzukiSX4 bun venit si sa se bucure de masina lui
nu te mai gandi la altele acum, noi aici discutam si comparam din pct nostru de vedere, nu din al tau. crede-ma ca stiu cum e, ca eu mi-am luat kia, si prima reactie a oamenilor fost tot (ce dreacu?!?). Tu sa fii bucuros de masina ta, sa fii sanatos si asteptam un topic dedicat in aria de masina mea
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#29 Kenny

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 948 Mesaje:
Inregistrat: 15-iunie 04
  • Location:Suceava
  • Marca:Citroen
  • Model:Outlander fake
  • Motorizare:2.2 HDI 156 CP

Scris 05 ianuarie 2007 - 08:18

Da chiar , tu tot cu Kia umbli ?
Ce dreacu ?!? :D
  • 0
Remember the golden rule : He who has the gold makes the rules !

#30 SuzukiSX4

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 9 Mesaje:
Inregistrat: 03-ianuarie 07
  • Marca:Suzuki
  • Model:SX4 GLX
  • Motorizare:1,5

Scris 05 ianuarie 2007 - 09:06

Multumesc pentru incurajari.... :D nu am luat comentariile voastre drept critici...
cand o sa am poze...sper curand... am sa deschid un topic la "masina mea"
Eu cand am ales SX4 (13000 E) am luat in consideratie urmatoarele modele (unele testate):
Panda 4x4- aici lucrurile sunt destul de clare la 13000 E poti sa iei un Panda cu motor pe benzina de 60 cp cu dotari mult inferioare lui SX4 GLX plus ca e mult mai mica
Citroen XTR (de la 14120 E in sus) la motor pe benzina 1,6 110 cp - cam 1200 de euro in plus fata de SX4 GLX, are in plus doar mult discutatul AC, ....cam mica totusi iar garda la sol marita dar...putin
Rover Streetwise de la 15200 de euro in sus...nu am avut suficienti bani
Ford Fusion nu prea-mi place ca design e cam la aceeasi bani daca comparam dotarile, iar motorizarile (daca nu ma insel) sunt ceva mai slabe.
si
Suzuki Ignis, ma orientasem initial la un Ignis 4x4 (aveam ceva indoieli tot din cauza dimensiunilor...cam mici) dar am renuntat cand a aparut SX4

Au mai fos Albea (nu-mi place ca forma), Logan MCV (nu comentez... am avut Logan berlina!) am trecut si pe la Opel si Chevrolet si...cam atat ...sper sa nu fi uitat ceva.
Am mai salivat la Tucson si Kia Sportage dar toate depasesc binisor 20000 de euro deci ieseau din calcul automat.
Eu am contat destul de mult in alegerea facuta pe fiabilitatea masinilor japoneze (da...stiu ca e asamblata in Ungaria!) si pe faptul ca a fost facuta in colaborare cu Fiat. La cat exporta in vest (practic toata productia) sper ca si calitatea asamblarii este la inaltime. Mai presus de toate pe faptul ca este exact ceea mi-am dorit (aspect, dimensiuni etc). A mai contat faptul ca erau printre putinii care mai primeau masini la programul Rabla plus amabilitatea lor deosebita concretizata in test drive dupa program (am ajuns tarziu), vopsea metalizata gratuita, prima revizie gratuita, plinul de benzina, covorase originale, souveniruri, fara fitze gen pierdere garantie daca montez alarma etc. si buna crestere in general. Aceste lucruri le-am apreciat in mod deosebit pt ca tocmai i-am luat un Peugeot lui nevasta-mea si diferenta la dealer fost enorma.
  • 0

#31 Nyklas

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 08-octombrie 07
  • Location:Brasov
  • Marca:Logan
  • Model:Laureat
  • Motorizare:1.4 75CP

Scris 08 octombrie 2007 - 11:29

Salutare la toata lumea!

Vad ca a trecut ceva vreme, si nu s-a mai postat nimic pe acest subiect.

Mi-a furat privirea acest model SX4 cu motor de 1.6 4x4 si sunt tentat sa achizitionez o astfel de masina, dar inca nu am apucat s-o vad "in carne si oase", in Brasov negasind inca un dealer al acestei marci.
Pretul, am vazut ca variaza intre 17029 E si 19227 E. As spune o mare diferenta intre ofertele celor 2 dealeri analizati de mine (REDTOR AUTOMOTO Oradea, respectiv PremieAuto din Ms) .
Daca e cineva din Bv sau din imprejurimi, si detine un astfel de model, as aprecia mult sa-mi dea un semn, astfel voi avea ocazia s-o vad si eu, si chiar sa ascult parerea directa a proprietarului.

Momentan am un Logan Laureat, .... si incerc sa fac o comparatie cu Suzuki, dar nu referitor la performante, ci mai mult al spatiului. Din datele tehnice am vazut dimensiunile prezentate, insa e altfel cand ai masina in fata ochilor. Am vazut ca unu' dintre voi (usr SuzukiSX4) chiar a avut logan inainte. Spune-mi te rog, referitor la spatiu, confort ....cum sta suzuki? Portbagajul unui logan e de 500L, al unui sx4 e doar de 270L, dar nu pot sa-mi dau seama cat poate fi de mic ...E clar putin mai mult decat jumate din cel al logan-ului, dar sunt de parere ca e important modul in care e etalat (forma, inaltime, latime, lungime) ....
A fost un soc pt tine din acest pct de vedere?
  • 0

#32 SuzukiSX4

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 9 Mesaje:
Inregistrat: 03-ianuarie 07
  • Marca:Suzuki
  • Model:SX4 GLX
  • Motorizare:1,5

Scris 23 decembrie 2007 - 03:00

Nu am mai intrat pe forum de ceva vreme ...asa ca sper ca nu e prea tarziu sa raspund....
Privitor la spatiul din portbagaj....clar Loganul are un portbagaj mult mai spatios....insa ce pot sa remarc este ca la Logan nu am reusit niciodata sa umplu tot portbagajul si spaima mea era ca nu cumva sa-mi alunece ceva in fundul portbagajului caci trebuia sa ma sui cu un genunchi pe bara masinii ca sa pot ajunge cu mana pana acolo....:-) la Suzuki nu am mai avut aceast "bucurie". Acum trecand peste gluma pot sa spun ca la suzuki am un spatiu de bagaj suficient (familia mea este compusa din trei persoane), adica nici prea mult nici prea putin. In caz de urgente poti rabata o parte din bancheta ceea ce la Logan nu se putea (ma rog doar daca demontai spatarul banchetei printr-un proces destul de complicat). Concluzia este ca ma descurc mai bine asa...cu o masina compacta...la urma urmei am sa-i iau, daca e cazul, un portbagaj suplimentar (din acela de atasat pe plafonul masinii) asa... pentru ocazii rarisime.
  • 0

#33 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 30 decembrie 2007 - 01:20

Vad ca a aparut si la noi Suzuki Sx4 Sedan: http://www.suzukiaut...-Sx4-Sedan.html
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#34 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 decembrie 2007 - 04:16

categoric e o masina interesanta si reusita, insa preturile la noi sunt destul de mari si in plus portbagajul este chiar mic - asta mi se pare o lacuna majora de proiectare. In plus, nu stiu cit de seriosi sunt dealerii, pare o retea destul de dezorganizata...

Adrian_r5, interesant ca la link-ul indicat de tine se vorbeste de un model....sedan 5 usi :)
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#35 Nyklas

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 08-octombrie 07
  • Location:Brasov
  • Marca:Logan
  • Model:Laureat
  • Motorizare:1.4 75CP

Scris 30 decembrie 2007 - 08:20

Niciodata nu e prea tarziu!!!
Mersi mult pentru raspuns!!...Inca nu l-am luat, deci tot cu loganu ma dau si probabil o sa ma mai dau cateva luni....:-) Inca are vaslele bune!;)
Ar fi interesant, daca vreodata vei avea drum prin Brasov, sa imi dai un semn, si eventual sa iti vad achizitia ....(doar o inspectie vizuala). Oare se poate? Adresa mea de e-mail e: [email protected]. As aprecia mult gestul! Spun asta, pentru ca in Brasov nu e dealer suzuki, si nu am reusit sa vad masina in marime naturala. Ce pot sa spun, e ca i-am vazut fratele geaman - Fiat Sedici - si mi-a placut. Daca as vedea si un sx4 as putea sa fac rapid o comparatie obiectiva intre cele doua marci, si implicit as putea decide pe care s-o iau.

Deci, daca se poate, sa-mi dai un semn, ar fi extraordinar!

Mersi anticipat!


Nu am mai intrat pe forum de ceva vreme ...asa ca sper ca nu e prea tarziu sa raspund....
Privitor la spatiul din portbagaj....clar Loganul are un portbagaj mult mai spatios....insa ce pot sa remarc este ca la Logan nu am reusit niciodata sa umplu tot portbagajul si spaima mea era ca nu cumva sa-mi alunece ceva in fundul portbagajului caci trebuia sa ma sui cu un genunchi pe bara masinii ca sa pot ajunge cu mana pana acolo....:-) la Suzuki nu am mai avut aceast "bucurie". Acum trecand peste gluma pot sa spun ca la suzuki am un spatiu de bagaj suficient (familia mea este compusa din trei persoane), adica nici prea mult nici prea putin. In caz de urgente poti rabata o parte din bancheta ceea ce la Logan nu se putea (ma rog doar daca demontai spatarul banchetei printr-un proces destul de complicat). Concluzia este ca ma descurc mai bine asa...cu o masina compacta...la urma urmei am sa-i iau, daca e cazul, un portbagaj suplimentar (din acela de atasat pe plafonul masinii) asa... pentru ocazii rarisime.



Da! asa e....interesant modelul,....insa eu unu' as prefera un 4x4...asa cum e sx4 sau sedici .....

categoric e o masina interesanta si reusita, insa preturile la noi sunt destul de mari si in plus portbagajul este chiar mic - asta mi se pare o lacuna majora de proiectare. In plus, nu stiu cit de seriosi sunt dealerii, pare o retea destul de dezorganizata...

Adrian_r5, interesant ca la link-ul indicat de tine se vorbeste de un model....sedan 5 usi :)


  • 0

#36 ienubi

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 3 Mesaje:
Inregistrat: 11-martie 09
  • Marca:suzuki
  • Model:sx4
  • Motorizare:1.5

Scris 11 martie 2009 - 06:30

M-ar interesa si pe mine un sx4 de 1.5
din cate am vazut e cumparata in 2007.
Cateva impresii de la cei care o au de cativa ani daca se poate, cu + si mai ale minusuri
Cam cat va costa verificarile ?
Cum e service-ul?
E oare suficient motorul de 1.5 (la care e oferta in prezent 12450E spring Edition)?
  • 0

#37 Stery73

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 10
  • Location:Brasov,Brasov, Romania
  • Marca:Suzuki
  • Model:SX4 2008
  • Motorizare:1.5 - 99CP

Scris 11 aprilie 2010 - 07:23

am de cca. 1.3 ani si a costat 10.000 E

revizia de 1 an ma costat cca. 400 lei

am avut probleme cu schimbatorul de viteze. sunt la cel de al treilea la nici 6000km.
nu mai intra in viteza I si II dar datorita motorului puternic si a treptelor de viteza asezate pt oras nu pentru afara poate sa plece de pe loc in a III.
  • 0

#38 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 aprilie 2010 - 07:42

Pai si ce ai schimbat, de fapt? Ca nu cred ca ai schimbat batul din habitaclu ... Poate doar daca apar de fapt probleme la cuplaj, ceva
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#39 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 11 aprilie 2010 - 08:16

am avut probleme cu schimbatorul de viteze. sunt la cel de al treilea la nici 6000km.
nu mai intra in viteza I si II dar datorita motorului puternic si a treptelor de viteza asezate pt oras nu pentru afara poate sa plece de pe loc in a III.


... joaca-te mult cu plecatu' "de pe loc in a III" ca face bine la ambreiaj ;)
Si ca sa-ti mai tai din entuziasm ... batrinul meu R5 pleca "de pe loc in a V" si n-avea decit 45 cp :D
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#40 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 aprilie 2010 - 09:27

Orice masina pleaca de pe loc in ultima treapta (cel putin la cele la care'am incercat eu), fara a accelera deloc, insa nu trebe sa facem din asta un hobby :D
Oricum, din ce zice ca nu intra in tre I si II, probabil ca erau probleme la timonerie, ca in cutie daca's bube am inteles ca probleme ar aparea la viteze fie pare, fie impare
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#41 vinc

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 15-decembrie 10
  • Location:bucuresti
  • Marca:suzuki
  • Model:sx4 2009
  • Motorizare:1.5 benzina

Scris 15 decembrie 2010 - 12:23

salut, am si eu intrebare..eu am un suzuki Sx4 din 2009 si am rulat doar 2000 de km, mai este necesar sa ii fac revizia?
  • 0

#42 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 15 decembrie 2010 - 12:32

Daca e in garantie si vrei sa o pastrezi, da. Revizia e anuala sau in fctie de nr. de km.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi