Salt la continut


Fotografie

dau un cal (golf-ul din dotare) pe un regat (forester-ul 2.5XT)


  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#1 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 martie 2007 - 08:34

am ajuns in situatia in care as putea da (nu schimb direct) golful 2.0TDI 4motion 6M pe un forester 2.5XT MT5, dar am mari semne de intrebare legate de consum si dealeri. de fapt vor fi cumparate cel mai probabil 2 masini identice 100%, pt a nu ma simti singur pe sosea :party1:

marea problema o reprezinta consumul si consturile de intretinere. daca ultimele nu sunt chiar asa importante, benzina chiar e o problema. m-am obisnuit sa merg fara griji si sa nu trec de 8%, ma intreb daca nu voi avea un atac la 24 :bigeyes:
nici AT4 nu ma atrage, sunt obisnuit cu o cutie manuala, iar una automata si de 4 trepte la care nici raportul 50-50 tractiune nu se pastreaza, chiar nu m-ar atrage, si masina se pare ca ar fi si mai greu de controlat, un lucru mai greu de inteles, dar probabil si subaru l-a observat pt ca masina e dotata cu ceva similar ESP, aici deja m-au pierdut pt ca nu mai inteleg mare lucru.

ar mai fi si autonomia, care e posibil sa fie foarte mica, forester are acelasi rezervor ca si golf.

bun, bun, stiu ca e o masina mai usoara decat a mea (daca va vine sa credeti) si are 230cp, ca are in MT5 50-50% transmisie permanenta 4x4 care cica nu are nevoie de ESP (cum vine asta???), stiu ca ma voi putea atinge de cei cu GTI pe viitor :) , dar oare merita?

oricum daca fac alegerea, adio boxe. :)

mai dati-va si voi cu parerea despre subiect, poate are careva vreo idee geniala.

ce stiti despre radacini??? dealer subaru...

danke!
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#2 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 11 martie 2007 - 09:39

Stiam ca mai bine iei de la ceilalti. Si mai stiu ca poti lua si de la mine, mult mai bine decat de la toti. Detali numai pe privat. Nothing black, nothing illegal.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 11 martie 2007 - 09:44

Masina aia ii o bomba pe 4 roti - 0-100 lm/h parca in 5,x sec .
Are super performante, chiar daca nu ma atrag maisinile SUV, este o masina pe care as da banii :)
La ce performante are eu zic sa nu te gandesti la consum - adica acesta ar trebui sa fie ultimul lucru care sa te determine s-o iei sau nu.
Este o masina si sptioasa/practica dar si super sportiva .
Eu asa renunta la golf si as alege foreseter-ul fara sa clipesc :)

Aceasta postare a fost editata de dinoc: 11 martie 2007 - 09:48

  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#4 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 martie 2007 - 09:47

viper, detaliaza urgent, pt ca s-ar putea sa ma pricopsesc cu masina si sa nu regret. dau ce bere doresti, dar sa fie pe la noi.

dinoc, pana la urma, la cat merg eu s-ar putea sa nu mai conteze consumul, dar conteaza pt masina nr.2

si mai ramane problema manuala vs. automata, unde lucrurrile sunt total neclare, diferentele intre masini sunt mult mai mari decat o simpla cutie.

Aceasta postare a fost editata de cata69: 11 martie 2007 - 09:49

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#5 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 11 martie 2007 - 09:48

Hai pe YM... Te-am apelat deja.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#6 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 11 martie 2007 - 09:54

A uitasem, manuala fireste :)
  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#7 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 11 martie 2007 - 10:04

Daca tin eu bine minte la AT ai cuplul 95% fata da la MT ai jumi juma. Sper sa nu bat cimpii prea tare. ESP nu mi se pare un factor de luat in seama.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#8 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 martie 2007 - 10:14

n-am YM aici din nefericire :)

maine seara voi stii mai multe, dar problema ramane deschisa, macar una si tot va fi achizitionata. cei care ma stiu mai de mult, am mai avut dilema asta, in care pusesem touareg in ecuatie, acum a fost chiar si fratele de la porsche, dar diferenta de bani nu merita efortul, fie si cu sistemul ala smecher de control. si poate nu spune multe moaca lui forester, dar e ceva deosebit pe sosea.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#9 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 11 martie 2007 - 10:59

ce sa zic, mie imi place f. mult forester, as da golful pe forester manual fara sa clipesc, cu toata povestea legata de consum.... bine eu sunt fan benzina turbo... daca te uiti pe forumul subaru 2.5 XT consuma cam 16-18 litri la 100 km in oras... 13 litri la 100 km imi ia mie Laguna 2.0T....

forester 2.5 XT este o masina bestiala, atit familiala cit si cu capabilitati off-road si in plus ai uimi pe toata lumea pe sosea cu performantele...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#10 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 martie 2007 - 08:07

daca banii de benzina nu vor fi o problema, schimba masina linistit... :(
sau cel putin incearca sa faci un drive-test inainte...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#11 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 martie 2007 - 09:50

pana la urma, la cati km am ajuns sa fac acum, cred ca problema consumului s-ar putea trece cu vederea, cu autonomia e o problema. oricum era placut sa faci plinul la luna. ramane de vazut dupa ce drive testul va fi facut de un alt maestru, soferul iadului cum ii spun eu. probabil ca ii va placea masina instantaneu si dealer-ul se va da jos ametit :cunaooooo: daca face greseala sa-i dea mana libera. oricum eu nu voi putea sa conduc masina la adevarata ei capacitate, sambata am mers cu el pe serpentine cu un jeep, nu stiu cum de tine masina pe trasa.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#12 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 12 martie 2007 - 10:15

Am mers cu Forester 2.0X, deci fara turbo, 160CP. Superba. Mi-as dori asa ceva si daca as putea, mi-as lua ieri. Nu am zis superba pentru design, care e tipic Subu, adica rece, chiar urat uneori. Dar inauntru m-am simtit foarte bine. Spatiu foarte bine impartit, o groaza de locuri de depozitare, portbagaj imens. Iar comportamentul pe drum, un vis (atentie, sunt parerile mele, deci subiective!). Servodirectia merge ca un fulg, totul e bine asezat la mana. Go for it, bineinteles daca nu te sperie consumul cu 2 cifre care, in cazul Turbo, s-ar putea sa inceapa si cu 2 in oras...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#13 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 martie 2007 - 11:03

n-am dormit din cauza consumului, dar la 8k km intr-un an, asta e, autonomia ma deranjeaza.

bun, au pe stoc numai cu automata. SA IAU, SA NU IAU???

e adevarat ca la automata difera mult si transmisia, care e ceva similar cu golf, variabila intre 5% spate si parca maxim 35% spate, de aici s-ar putea sa consume mai putin, dar nu mai e AWD tipic subaru. secundele alea de se pierd la accelerare pana la 100 nu sunt chiar capat de lume, dar totusi conteaza in reprizele superioare. mai e chestia ca sunt invatat sa controlez masina din ambreiaj si frane de motor, nu stiu cum e o automata din asta in anumite situatii.

e greu de ales. dar decizia s-a facut.

OARE CU CAT POT VINDE GOLFUL?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#14 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 martie 2007 - 12:16

ce ma distreaza e ca la americani, consumul la forester 2.5xt e chiar laudat, dar oare cat consuma concurenta???
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#15 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 12 martie 2007 - 12:26

Mai bine iei manuala.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#16 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 12 martie 2007 - 01:23

ce ma distreaza e ca la americani, consumul la forester 2.5xt e chiar laudat, dar oare cat consuma concurenta???


Da, ca le si pasa lor extrem de mult de consum, la aproximativ 15.000lei/litru cat e la ei...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#17 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 12 martie 2007 - 02:32

si in conditiile in care drumurile de acolo, chiar si aglomerate nu presupun un consum criminal (vezi bucuresti)
marea majoritate fac multi km pe autostrada....
eu in california cu 2.2i benzina de 140 de cai (chevy cobalt) am scos 8% mediu intr-o luna de stat acolo (aproape 7.000km facuti)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#18 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 12 martie 2007 - 02:40

Sefu, eu din automate nu mai ies. La ce inseamna traficul in Buc m-am acrit pana peste cap sa tot dau 1,2, neutru, 1, 2, neutru... Dau drive si isi vede ea acolo de schimbat viteze.
Consumul la asta nu e foarte mic, prietenii nostri de pe forum (stiu ei cine) au 2 Imprezza break (cred ca asa se numeste) si unul dintre ele consuma 18% (intr-adevar cu ceva modificari). Asta cu un motor de 2L parca.
Deci nu te astepta la consum de diesel de 0,6 :(
Dar ca fiabilitate masina e misto, dinamica la fel...
Din cate am inteles, service-ul de la Prisma este de nota 10 (3 oameni i-au laudat).
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#19 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 12 martie 2007 - 03:00

Parerea mea e ca, unu la mana, daca tot iei 2.5 XT (pt performantele care toti le stim) nu are rost sa faci compromisul cu o cutie automata, diferenta de consum nu e asa de mare.
Daca te tine buzunarul sa intretii o asa masina, go for it, nu o sa-ti para rau.
  • 0

#20 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 martie 2007 - 03:04

am iutat de consum, macar pana la primul plin, si sper ca voi gasi eu o benzinarie din 300 in 300 de km.

cum masina cu automata e disponibila, de la 6 la 7.4s si corespondent pt reprize nu e chiar mult, doar ca nu-s obisnuit cu astea automate, dar vremea sa le invat si pe astea. e adevarat ca la masina asta si la manuala, cam freci maneta destul de rau. se pare ca pe automata ai cuplu mai putin.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#21 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 martie 2007 - 03:10

Parerea mea e ca, unu la mana, daca tot iei 2.5 XT (pt performantele care toti le stim) nu are rost sa faci compromisul cu o cutie automata, diferenta de consum nu e asa de mare.
Daca te tine buzunarul sa intretii o asa masina, go for it, nu o sa-ti para rau.


nu e acum disponibila, dar manuala as vrea si eu.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#22 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 12 martie 2007 - 03:26

Trebuie neaparat sa o iei asa rapid? Arde? Daca nu, vorbim pe PM.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#23 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 martie 2007 - 03:37

fa un pustiu de bine si spune pe pm care e treaba, ca YM nu avem.

cam arde ca momentan nu am roti deloc.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#24 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 12 martie 2007 - 08:49

Ai vandut asa repede Golful?
Detalii.
  • 0

#25 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 martie 2007 - 09:13

mai am golful, dar nu e la mine. sa vad cum il recuperez pt moment. repet, nu i se poate reprosa nimic la tinuta de drum si performanta, daca la inceput aveam teama ca nu e stabila, am ajuns sa iau curbe pe la munte cu 120, masina e ca pe sine. ce i se poate reprosa e zgomotul infernal (zdranganitul) gurilor de aerisire si in general a mai multor componente daca dai muzica tare si consumul de ulei daca vrei ceva de la masina. desigur, daca nu te alearga nimeni si consumul scade aproape de zero.

intr-o luna ar trebui sa am 2 bucati forester 2.5xt manuale albastre. acum o saptamana nici nu visam la asa ceva. ce repede ti se schimba viata. abia astept. aia 1600 de km de rodaj vor fi cu mult mai grei decat aia 2000 rodaj la golf, pe care l-am si facut.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi