Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Se introduce RCA pe scutere


  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 07 august 2007 - 10:58

Inca nu se stie data exacta a introducerii obligativitatii incheierii de polite de raspundere civila auto pe scutere.
Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) intentioneaza sa introduca obligativitatea incheierii de polite de raspundere civila auto pentru scutere, anunta Mediafax.
Aceste demersuri sunt considerate necesare intrucat numarul accidentelor in care au fost implicate scutere a crescut semnificativ in ultima perioada.
Companiile de profil ar putea pregati deja produse de asigurare pentru scutere, stabilind si tarifele pentru polite.
Cred ca acest lucru era necesar cu mult timp in urma si trebuie modificata cat mai repede legislatia de profil.
  • 0

#2 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 07 august 2007 - 11:30

Auzisem si eu stirea..
Nu cred ca am prea mult de comentat.. nu le vreau raul, adica sa-i pun la plata, dar in unele cazuri este necesar..
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#3 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 august 2007 - 11:33

Stiam ca e de la 1 Octombrie. Dupa parerea mea, sa fie! Sunt extrem de multi pustani necopti la minte care fac o groaza de "curse" printre blocuri si se sprijina de masini! Unii chiar si de oameni! Nu am nimic impotriva scuterelor, dar nu sta nimeni sa verifice cati ani are respectivul de pe scuter... Sau ce minte are...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#4 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 07 august 2007 - 11:38

Off-Topic
Totul e sa nu le vina ideea sa puna si pe biciclete, triciclete etc...
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#5 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 07 august 2007 - 11:46

Nu vad ce motive ar fi contra ... Sa vedem insa daca se va si aplica (desi iarasi ... nu vad de ce n'ar face'o :D)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#6 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 07 august 2007 - 11:48

Foarte bine ca ii obliga sa aiba RCA.
Din pacate sunt o gramada de pustani cretini care inca au polutii nocturne dar se dau pe sosele.

Si i-as mai obliga la o chestie: sa-si aprinda farul oricand si la orice ora. Nu de alta, dar am vazut pana acum cel putin 5 idioti care mergeau cu farurile stinse seara/noaptea prin Bucuresti. O blonda cu mintea creata chiar facea slalom printre masinile care mergeau in coloana de la Crangasi spre Lujerului, seara, fara lumini si fara casca.

OT:
Cat e vama/taxa de inmatriculare/alta taxa la scuterele SH aduse din EU?
  • 0

#7 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 august 2007 - 12:20

Ma uit la colegul SirAvalon care si-a luat scuter: vrea sa-l inmatriculeze la Primarie. E de acord din start cu RCA. N a iesit pe sosea in trafic pana nu a fost sigur pe el (si conduce de foarte multi ani masini). Dar ca el sunt putini, majoritatea care si-au luat scuter nici nu stiu regulile sau semnele de circulatie! Io inteleg, e sub 50cm3, e fara permis. Dar cum facem cu legile? Pentru ei nu sunt? Draciile alea merg si cu 80km/h! Pot deveni mortale oricand!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#8 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 07 august 2007 - 12:31

din cate stiu eu merg cu maxim 50, dar si asa tot pot fi mortale.
si eu sunt de acord cu RCA pentru scutere, dar evident sa fie mult mai mica decat la masini. eu as introduce si o testare teoretica, deoarece cum a zis si 1Q multi habar n-au regulile de circulatie. e adevarat ca si daca le-ar sti tot le-ar incarca, dar macar ar fi un pas inainte sa le cunoasca. ah si macar pe bulevarde sa-i amendeze pe cei care merg fara casca (cu cat mai usturatoare amenda cu atat mai bine). si nu sunt impotriva scuterelor, ba chiar ma gandesc sa-mi iau unul in viitorul apropiat.
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#9 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 august 2007 - 01:33

Tot cu 50 merg si masinile in oras. Atita timp cit circula pe drumurile publice, gasesc ca absolut normal sa plateasca asigurare.
Mai grav mi se pare ca se circula fara permis. Un polizor din asta poate produce/provoca accidente serioase, fara sa-i fie teama posesorului ca nu mai poate conduce dupa.....
Acum, daca e prins un motoscuterist matol, sau produce un accident ( eventual grav ), ce pateste in afara de amenda administrativa ? Chiar sunt curios. Nu am intrebat la misto.

Ce stiu eu e ca in momentul asta trebuiesc facute niste cursuri ceva sa poti conduce categoria asta de autovehicul ( daca nu ai alt permis ).
In curind, cei cu permise a,b,c, etc... vor raspunde cu permisul pe care-l au, chiar daca conduc o pocnitoare din asta mica.


L.E
am trenat cu postul si m-am cam suprapus cu masterblaster..
  • 0

#10 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 august 2007 - 01:58

Nu cred ca cei care au deja B sunt problema. Sau nu asa mare cat sunt cei fara nici cea mai vaga idee de legislatie (de bun simt in trafic nu mai zic...). Ii vedeam prin cartier, pe sosea, in slapi de plaja! Desigur, fara casca sau alte protectii (oricum numai casca nu e suficient. Asa cum i-a zis vanzatorul colegului meu, capul e cam ultimul pe care il va lovi daca pica cu scuterul... Pana la cap isi rascheteaza sau rupe bine de tot mainile si picioarele...

Si cum deja sunt oferte pe piata neagra cu cateva sute de euro (auzisem de niste chinezarii cu 300 euro!!!), mi-e groaza cum va fi cand toti kinderii vor alerga pe scutere si Junior va iesi cu bunica-sa de mana de la gradinita...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#11 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 07 august 2007 - 02:19

Si i-as mai obliga la o chestie: sa-si aprinda farul oricand si la orice ora. Nu de alta, dar am vazut pana acum cel putin 5 idioti care mergeau cu farurile stinse seara/noaptea prin Bucuresti. O blonda cu mintea creata chiar facea slalom printre masinile care mergeau in coloana de la Crangasi spre Lujerului, seara, fara lumini si fara casca.

OT:
Cat e vama/taxa de inmatriculare/alta taxa la scuterele SH aduse din EU?


Sunt obligati conform Codului Rutier sa aiba in functiune farul pe timpul deplasari pe drumul public. Deasemenea sunt obligati sa poatre casca de protectie.
In privinta taxei de inmatriculare (nu stiu sigur) am auzit ca la motociclete, mopede, scutere etc. nu se plateste.
  • 0

#12 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 august 2007 - 02:50

Sunt obligati conform Codului Rutier ...


Si gata, aici se stinge lumina... Cod Rutier de care ei habar nu au, si trebuie facuti sa aiba!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#13 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 13 august 2007 - 02:38

Mai baieti, nu mai generalizati...

Voi faceti niste presupuneri si in virtutea acestora credeti ca toti sunt o apa si-un pamant... si nu e asa.

In timpul zilei avem pe strazi cam 75% din scutere legale, inmatriculate, cu casca si toate actele puse la punct.
Seara apare problema si cel putin 50% din scutere sunt neimatriculate, nu poarta casca, nu au curs de legislatie, etc.

Vad ca exista predispozitia sa se exagereze si sa se generalizeze la fel ca si la motociclisti... niste golani, nesimtiti, cretini, nesabuiti... si nu e asa.
Ganditi-va ca la 4 roti avem cei mai multi cretini in viata, si totusi nu vorbiti asa de automobilisti... de ce? Pentru ca la capitolul asta aveti destule informatii pentru a gresi generalizand aiurea.

Ganditi-va ca si la scutere sau motociclete e la fel... exista uscaturi, dar in mare parte padurea e frumoasa...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#14 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 13 august 2007 - 02:40

Ganditi-va ca la 4 roti avem cei mai multi cretini in viata, si totusi nu vorbiti asa de automobilisti... de ce? Pentru ca la capitolul asta aveti destule informatii pentru a gresi generalizand aiurea.


Asa este da' macar cretinii aia au carnet si examen luat si macar pe ala de teorie nu poti sa-l sari asa usor :)
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#15 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 13 august 2007 - 02:45

E, aici ce sa-ti spun... dpdv al legii la scuter de 50cc trebuie sa ai un curs de legislatie rutiera. Asta inseamna cateva ore de teorie si citirea unei brosuri...

Si nu ma incalzeste cu nimic faptul ca partea cretineasca a celor cu 4 roti au scoala, rezultatul e acelasi...

Eu ridicam doua degete pentru a atrage atentia asupra greselii pe care o fac multi generalizand...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#16 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 13 august 2007 - 02:48

Nu generalizam..
Am vazut destui care merg chiar ok, am vazut oameni pe costum , cu casca si pe scuter..
Dar pe acestia nu-i criticam, pt ca sunt "normali"
Din pacate unul care merge aiurea si e gata sa faca accident la fiecare a 2-a masina depasita il vede toata strada. Si se bazeaza pe faptul ca este "anonim", nu ai de unde sa-l iei..
Din punctul asta de vedere am vazut politisti care au inceput sa faca diferente intre scuteristi ce sunt ok si kamikaze, ... si in 99% din cazuri opreau numai kamikazele, ..
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#17 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 13 august 2007 - 03:23

Eu un singur lucru ii rog pe toti scuteristii, motoristii, biciclistii si ce mai exista pe 2 roti: NU VA MAI BAGATI, FRATILOR, INTRE MASINA SI BORDURA. Eu circul foarte mult pe prima banda ca asa mi se pare corect. Si cand ma incadrez langa bordura, ma gandesc ca e logic sa nu fie NIMIC acolo. Inca nu am acostat pe nimeni, dar doar norocul si inspiratia de moment a dus la asta pana acum. De vreo 3-4 ori mi-a trasarit inima cand am vazut in ultima sec. trecand la sacrificiu pe langa oglinda mea cate unul. Aveti de depasit, faceti-o prin stanga ca toata lumea. AI de te strecurat...fa-o la STOP, unde toata lumea sta. DA, aveti dreptate, datoria mea e sa ma uit in toate oglinzile...dar nicaieri nu scrie ca trebuie sa-mi fac ochii girofar. Ma uit o data, vad ca nu e nimic in dreapta, si-mi vad de drum. Nu VREAU sa stau intr-una cu grija ca oricand coboara cate unul de pe trotuar cu scuterul exact in intervalul in care eu nu ma mai uit.
Asa cum a specificat si Relu si nu numai el, ai iesit pe carosabil, respecti aceleasi reguli ca toata lumea. Si, mai important, TREBUIE SA STII acele reguli. Deci, eu sunt 100% pentru dat examen si in cazul scuterelor.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#18 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 13 august 2007 - 11:56

Si eu sunt de acord cu adytzu in privinta examenului pt toti conducatorii auto, de orice fel. Astfel se elimina posibilitatea copiilor de a folosi scuterul pt deplasare pe drumurile publice.
In general aceasta categorie (copii pe scutere) creeaza probleme.
  • 0

#19 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 14 august 2007 - 12:12

Eu un singur lucru ii rog pe toti scuteristii, motoristii, biciclistii si ce mai exista pe 2 roti: NU VA MAI BAGATI, FRATILOR, INTRE MASINA SI BORDURA. Eu circul foarte mult pe prima banda ca asa mi se pare corect. Si cand ma incadrez langa bordura, ma gandesc ca e logic sa nu fie NIMIC acolo. Inca nu am acostat pe nimeni, dar doar norocul si inspiratia de moment a dus la asta pana acum. De vreo 3-4 ori mi-a trasarit inima cand am vazut in ultima sec. trecand la sacrificiu pe langa oglinda mea cate unul. Aveti de depasit, faceti-o prin stanga ca toata lumea. AI de te strecurat...fa-o la STOP, unde toata lumea sta. DA, aveti dreptate, datoria mea e sa ma uit in toate oglinzile...dar nicaieri nu scrie ca trebuie sa-mi fac ochii girofar. Ma uit o data, vad ca nu e nimic in dreapta, si-mi vad de drum. Nu VREAU sa stau intr-una cu grija ca oricand coboara cate unul de pe trotuar cu scuterul exact in intervalul in care eu nu ma mai uit.
Asa cum a specificat si Relu si nu numai el, ai iesit pe carosabil, respecti aceleasi reguli ca toata lumea. Si, mai important, TREBUIE SA STII acele reguli. Deci, eu sunt 100% pentru dat examen si in cazul scuterelor.


Corect in tot ceea ce spune Adytzu
  • 0

#20 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 14 august 2007 - 07:02

Am vazut in concediu scuter condus de o fetitza... Nu cred ca avea mai mult de 8 ani! Si in spatele ei un baietel... Ce sa mai zici la faza asta? E adevarat, eram intr-o comuna, dar chiar si asa...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#21 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 14 august 2007 - 08:20

Daca vreti sa vedeti ceva cu adevarat...surprinzator, si asta pentru a ma exprima oarecum civilizat, in Otopeni, pe sensul de mers spre aeroport faceti dreapta spre primarie si continuati drumul spre Tunari. De la copii de 5-6 ani si pana la oameni trecuti de o varsta...pe scutere. Multe, da' multe ! Pe dreapta, pe stanga, pe mijloc, pe trotuar, pe diagonala...curse intre doi "ei" cu doo "ele" pe locurile din spate, singuri, in grup, cum le vine....Echipamentul standard local am vazut ca este compus din schlapi, short, eventual maio si multa...piele bronzata. Sunt extrem de curios cati din posesori au RCA sau au macar notiuni minime despre codul rutier. Ce m-a uimit cu adevarat a fost la intrarea in Tunari (dinspre otopeni), unde am vazut cativa copii, care in mod normal ar fi trebuit sa fie la scaldat, sa caute oua de cuc sau sa pescuiasca, nefacand altceva decat sa ... calareasca atv-uri. Fara adulti care sa ii supervizeze. Si evident cu echipament standard, adecvat zonei. Si bineinteles erau toba de cunostinte rutiere.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#22 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 14 august 2007 - 01:06

nu ma mir la noi. eu am vazut doi pe scuter (un el si o ea) in echipamentu de care zici si un politist era in masina (ce-i drept personala, dar nu conteaza) exact in spatele lor si evident ca nu a facut nimic.
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#23 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 14 august 2007 - 06:58

Poate se afla in timpul liber si se intorcea de la serviciu. Important ar fi ca atunci cand se afla in timpul serviciului sa ia masuri exemplare cu asemenea participanti la trafic, care habar nu au de reguli si toate cele....
In cazul in care voi vedea echipaj de politie si scuteristi care nu respecta regulile, cu siguranta ma voi duce si le voi solicita sa-si faca datoria. Ma voi oferi si sa fiu folosit in calitate de martor.
  • 0

#24 Geo1000

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 07
  • Marca:-DT159A
  • Model:-
  • Motorizare:-

Scris 30 octombrie 2007 - 09:44

Bun. Se introduce RCA la scutere. Dar la mopede daca chiar nu e obligatoriu, agentiile iti incheie polita RCA si la moped?
  • 0

#25 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 octombrie 2007 - 11:38

Probabil ca se poate incheia o asigurare asemanatoare RCA'ului, insa chiar nusht despre ce suma ar fi vorba (nici macar ptr scutere)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi