Salt la continut


Fotografie
- - - - -

boxe noi


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 pascaru_val

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 22-ianuarie 08
  • Marca:Opel
  • Model:Astra
  • Motorizare:1.7 DTi

Scris 22 ianuarie 2008 - 04:15

Dat ca boxele pe spate au un gijiit, am decis sa le inlocuiesc pe cele stock de pe opelul meu.
Eu am un HU Alpine (un model ieftin ce mi-a placut cel mai mult cum suna de pe panoul unui magazin) 2 boxe fatza de 16.5 si 2 tweetere iar pe spate 2 boxe coaxiale de 13 cm si am adaugat eu 2 tweetere no name. Se aude binishor as zice.
Tin sa spun ca habar nu aveam ca boxele spate sunt mai mici decit cele fatza asa incit eu ascultam cu toate 4 din usi la acelasi nivel si de asta banuiesc ca a aparut si gijiala pe cele din spate.
Ideea mea era/este sa le inlocuiesc pe cele spate cu unele mai bune si cred ca cele mai potrivite ar fi Hertz Dieci DSK 130
Acum tot uitindu-ma dupa boxe am vazut Dieci DSK 165 care le-as putea pune pe fatza..si pe la aceeasi bani. Intrucit nu vreau sa dau 6 sau peste 6 milioane pe boxe cum vi se pare mai bine?
Sa le inlocuiesc pe cele pe spate pt ca gijie sau sa le inlocuiesc pe cele pe fatza pt ca banuiesc
ca auditia ar fi mult mai buna iar pe cele pe spate sa le dau f incet.
  • 0

#2 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 ianuarie 2008 - 05:08

Pe spate ideal e sa pui coaxiale, adica DCX-130. Pe fata merg de 16,5 cm sistem, adica DSK-165.
  • 0

#3 pascaru_val

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 22-ianuarie 08
  • Marca:Opel
  • Model:Astra
  • Motorizare:1.7 DTi

Scris 22 ianuarie 2008 - 05:33

Imi place cum gindesti, ce imi recomanzi tu (DCX-130) sunt cu 1.300.000 rol mai ieftin...deja zimbesc!
Nu tin neaparat sa fie Hertz, dar din ce vad pe forumuri se pare ca sunt printre cele mai bune/ cele mai bune la bani putini
Si de ce sa fie coaxiale pe spate?
Imi sugerezi sa desfiintez tweeterele no name?

Aceasta postare a fost editata de pascaru_val: 22 ianuarie 2008 - 05:35

  • 0

#4 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 ianuarie 2008 - 07:14

In primul rind difuzoarele pe spate sunt inutile sau mai bine zis folosesc numai celor care stau in spate. Pentru cei din fata nu fac altceva decit sa strice sunetul. Daca te gindesti putin, muzica stereo inseamna 2 canale. Daca tu vei pune 4, sunetul se va amesteca in masina ca intr-un mixer.
Tweetere nu se pun separate pe spate, pentru ca daca studiezi amplasamentul lor, vei vedea ca tzipa fix in urechea celor din fata....
  • 0

#5 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 22 ianuarie 2008 - 11:57

Ce spune Relu poate fi explicat si altfel... eu as spune ca bocele de pe spate umplu sunetul din masina.
Adica un sistem doar cu boxe spate suna mai curat.
Pentru mine, un sistem audio corect e compus din boxe fata si pe spate un subwoofer mic.
Daca, din diferite motive, nu se poate sau nu se vrea subwoofer, se poate umple sunetul printr-un trick: sa pui pe spate dufizoare de medie-bass (doar medie bass, ca nu-i putem spune bass ca nu coboara atat de jos in frecventa, dar fara medii si inalte).

Relu, ti-aduci aminte cat ne-am certat pe tema asta pana ai pus pe Pajero asa?
Si mda, ai avut dreptate... asta vroiai sa auzi?

Apropos, mi-e dor de tine... (alo, hailalalti, sa nu va aud cu comentarii ca sar la scandal!).
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#6 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 ianuarie 2008 - 09:19

.............................
Adica un sistem doar cu boxe spate suna mai curat.
.................................
Apropos, mi-e dor de tine... (alo, hailalalti, sa nu va aud cu comentarii ca sar la scandal!).


Ai vrut sa spui fata.... :)
  • 0

#7 pascaru_val

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 22-ianuarie 08
  • Marca:Opel
  • Model:Astra
  • Motorizare:1.7 DTi

Scris 23 ianuarie 2008 - 09:55

Pai Relu, eu nu ma pricep la car audio dar pt home eram pasionat intr-o vreme, ce imi spui tu acolo nu se potriveste cu ce stiam eu pina acum.
Acasa de exemplu am sistem 5.1 - adik am 2 in fatza si 2 boxe in spate (+sub) pt ca omul sa fie inconjurat de muzica, sisteme sofisticate si foarte misto se pot vedea/auzi la audi unde e ceva gen 5.1 sau 7.1 sau chiar mai mult (vezi R8)
Masina mea este "pregatita" pt tweetere spate, adik cind am cumparat-o avea gauri si masti pt tweetere spate doar ca nu era nimic acolo.
Eu am auzit niste sisteme stock pe A6, noul A6, etc si mi se par cele mai placute urechii + ca la unele echipari au un subwoofer in spate, undeva in spatele scaunelor spate.
Eu nu vreau sa imi pun subwoofer , dar vreau un sound placut.. de drum lung.
Daca spui ca doar cu boxe fatza e ok, te voi crede si de ce nu ma duce mai ieftin.

Aceasta postare a fost editata de pascaru_val: 23 ianuarie 2008 - 09:59

  • 0

#8 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 ianuarie 2008 - 10:22

Ce scapi din vedere e faptul ca sistemele 5.1 sunt facute pentru inregistrari Dolby Digital. Pe stereo ti-am explicat cum e, adica "mixer" .....Inclusiv in casa e la fel. O auzi pe "Maricica" din toate partile, cind ea saraca e numai una singura.
Dupa ce vei auzi o masina care suna "bine", vei realiza ca Bose de pe Audi sau alte sisteme "premium" nu se mai aud bine.
Oricum binele asta e relativ atita timp cit nu ai termen de comparatie.
Ca fapt divers, nu exista sistem car-audio ( nu multimedia ) premiat pentru calitate care sa aibe altceva decit difuzoare fata si - eventual - subwoofer.
Mai mult decit un sistem de difuzoare ( stinga -dreapta ) pe stereo nu inseamna decit galagie. Dar daca asta se doreste, multe difuzoare reprezinta solutia ideala.
Apropo,
La Astra G ( parca G e masina ta ), usile fata sunt foarte bune, si preparate corect pot face difuzoarele sa sune excelent.
  • 0

#9 pascaru_val

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 22-ianuarie 08
  • Marca:Opel
  • Model:Astra
  • Motorizare:1.7 DTi

Scris 23 ianuarie 2008 - 11:21

Da, Astra G e masina mea si am niste vata de sticla pusa deoparte pt treaba asta si un spray de spuma poliuretanica.
As vrea sa aud ceea ce imi spui tu... hm pt ca mi se pare prea simplu.
Eu as vrea ca si pasagerii din spate sa aiba parte de un sunet bun.E drept ca in majoritatea timpului sunt ocupate doar locurile din fatza.
  • 0

#10 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 ianuarie 2008 - 12:28

Cam asa arata usile de Astra G inainte si dupa antifonare:
  • 0

#11 pascaru_val

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 22-ianuarie 08
  • Marca:Opel
  • Model:Astra
  • Motorizare:1.7 DTi

Scris 23 ianuarie 2008 - 12:58

Merci Relu pt poze... stiu ca e destul de scump asa ceva...
Vreau sa mai zic doar ca la Astra G exista o folie de plastic ( un nailon,) pe deaspura daca se desfac fetzele de usa - oricum nu cred ca are vreun merit in sound, doar ca mi-am adus aminte.
Stiu ca si-a facut un amic si a dat vreo 6-8 milioane si el are coupe (2 usi)... mi se pare cam mult, cit de rau poate fi daca pun ce am ? ca in principiu sper sa nu fie nevoie sa desfac fetzele de usi prea des.
Ai ceva cifre (db)?

Aceasta postare a fost editata de pascaru_val: 23 ianuarie 2008 - 01:02

  • 0

#12 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 ianuarie 2008 - 01:16

Nu e vorba de auzit rau cu ce ai, ci doar ca se va auzi mult mai rau decit cu usile facute. Alegerea evident iti apartine.
Despre ce db e vorba ?
  • 0

#13 pascaru_val

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 22-ianuarie 08
  • Marca:Opel
  • Model:Astra
  • Motorizare:1.7 DTi

Scris 23 ianuarie 2008 - 01:29

Nu e vorba de auzit rau cu ce ai, ci doar ca se va auzi mult mai rau decit cu usile facute. Alegerea evident iti apartine.
Despre ce db e vorba ?

Cind am zis "cu ce am " ma refeream la vata minerala...
Ma gindesc ca dupa izlolare se produce o antifonare ceva si asta se masoara in decibeli... zic si eu :tomato.
  • 0

#14 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 23 ianuarie 2008 - 01:52

Se masoara in calitate a sunetului. Decibelii masoara presiunea acustica si nu e cazul aici.
  • 0

#15 pascaru_val

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 14 Mesaje:
Inregistrat: 22-ianuarie 08
  • Marca:Opel
  • Model:Astra
  • Motorizare:1.7 DTi

Scris 23 ianuarie 2008 - 02:58

Am o intrebare dak tot veni vorba de Astra G. Eu am 3 susurburi fatza/spate la boxe.Inteleg ca pt a monta boxe obisnuite/normale imi trebuie un adaptor - cerculetz cu gaurele care e 40, 50 ron- mult zic eu.
Exista posibilitatea sa nu mai dau banii pe acest adaptor? Vad ca exista boxe care au pe inelul de metal multe gaurele, nu 4 urechi de prinderi cu au majoritatea difuzoarelor.

Aceasta postare a fost editata de pascaru_val: 23 ianuarie 2008 - 03:00

  • 0

#16 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 23 ianuarie 2008 - 03:57

Din ce am mai citit si eu, merge foarte bine si cu polistiren izolarea. Nu degeaba se foloseste si in constructii la izolarea termica si fonica a peretilor. SI e ieftin ca braga. Nu mai stiu exact, dar cred ca e vreo 15RON o placa mare de 3m/1m. Nu stiu cum e mai bine, insa: sa iei mai groasa de la inceput sau sa pui straturi mai subtiri. Ca si aerul are rolul lui. Vezi sa nu uiti ca trebuie decupat spatiul pentru macaraua de ridicat geamul. Cat despre inele, poti si tu sa ti le confectionezi. Stiu pe cineva care si le-a facut din foi de carton (ca sa le poata taia mai usor) si apoi lipite intre ele cu aracet. Avantajul fata de lemn e ca astea, amortizeaza si vibratiile produse de boxe si nu le transmite mai departe in caroserie. In fine...solutii se pot gasi multe. Imaginatie sa ai.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#17 dany_s

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 Mesaje:
Inregistrat: 20-septembrie 03
  • Location:montreal,ca
  • Marca:lexus
  • Model:GS 400
  • Motorizare:4.0 L V8 300cp

Scris 24 ianuarie 2008 - 12:49

pascaru_val - tu tre sa te decizi ce fel de sistem vrei sa faci. Relu vorbeste despre un sistem Hi-Fi de masina din punct de vedere al unui pasionat si cunoscator in materie. Si are dreptate in ce zice, adevaratele sisteme performante de AUDIO, sunt cele cu 2 boxe fata+sub. Pt multimedia e altceva si asta e unul din motivele pt care constructorii pun multe boxe in masini chiar daca cel principal as zice eu ca e marketingul. Chestia e ca pt nevoile omul de rand, e foarte ok si cu 4 sau mai multe boxe in masina, mai ales daca ai des pasageri in spate. Nu-s de acord ca oricine imediat va auzi diferenta intre un sistem Bose din A6 si unul facut pt Hi-Fi, as paria chiar ca majoritatea oamenilor nu ar sesiza diferenta. De fapt, majoritatea nu sesizeaza diferenta de sunet intre un player Panascanic cu 4 boxe domotec si un sistem cat de cat bun (nu hi-fi, normal)

Aceasta postare a fost editata de dany_s: 24 ianuarie 2008 - 12:52

  • 0

#18 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 24 ianuarie 2008 - 12:51

relu vorbeste din punctul de vedere al unui audiofil si nu hi-fi.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#19 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 ianuarie 2008 - 08:42

Eu am incercat sa-i explic omului cum e mai bine. In postul 2 si 4 am incercat sa-i explic ce anume deranjeaza si ce anume e bine de facut, ( inclusiv cu echipamente modeste ) pentru a obtine un sunet civilizat. Mai ales cind dai ceva bani pe niste difuzoare mai bune ca cele originale, si ai pretentia sa se auda mai bine. De cele mai multe ori rezultatul e unul prost, cumparatorul dind vina pe difuzoare, pentru ca el de fapt alea le-a schimbat. Numai ca el ( cumparatorul ) nu realizeaza ca a cumparat ce nu trebuie, le-a pus cum nu trebuie, si d-aici incepe dansul....
Oricum solutia corecta nu se gaseste pe forumuri ( cum face el de intreaba pe toate forumurile ), ci numai intr-un atelier de specialitate.
  • 0

#20 Fuscobal

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 368 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 03
  • Location:PLOIESTI, BUCURESTI
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf V, Polo 6R
  • Motorizare:GTI, GTI

Scris 24 ianuarie 2008 - 11:24

Alegere mai proasta decat polistirenul nu cred ca poate exista. In usa se imbiba de apa si se macina in timp, e rigid si nu se poate mula pe suprafetele alea oarecare din usi, nu absoarbe decat foarte putin fonic si asta pe frecvente inalte. Cel mai bun material pentru absorptie acustica ramane vata minerala dar din pacate nu poate fi folosita tot din cauza sensibilitatii la apa (eficienta buna pana la 200Hz)! Dupa ea vine buretele care este eficient de la 1000Hz in sus. Din pacate cu cat se coboara in frecventa, absorptia devine tot mai dificila necesitand materiale foarte dense/grele si de grosimi mari (eventual sandwich din materiale cu densitati diferite > de ex. MDF+mastic bituminos+fibra de sticla). Din pacate grosimi ale antifonului de 1m sau mai mult nici in casa nu-s la indemana oricui !
  • 0

#21 Joanx

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 24-ianuarie 08
  • Marca:Suzuki
  • Model:Vitara
  • Motorizare:1.6i

Scris 24 ianuarie 2008 - 11:53

Oricum solutia corecta nu se gaseste pe forumuri [....] ci numai intr-un atelier de specialitate.


Cu riscul de a-tzi cere sa faci reclama..stii vre-un atelier de gen? In Bucuresti...
  • 0

#22 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 24 ianuarie 2008 - 12:11

Salut,

Recomand sa te duci aici

Succes !
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#23 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 ianuarie 2008 - 12:34

Cu riscul de a-tzi cere sa faci reclama..stii vre-un atelier de gen? In Bucuresti...


Da un exemplu de atelier care ti-a cerut sa-i faci reclama !
  • 0

#24 Joanx

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 24-ianuarie 08
  • Marca:Suzuki
  • Model:Vitara
  • Motorizare:1.6i

Scris 24 ianuarie 2008 - 12:39

@Relu

Nee, n-ai inteles.
Iti ceream o recomandare...chiar daca asta insemna sa faci reclama celor pe care ii recomanzi.

@Swiby

Multumesc, maine trec pe acolo, sunt chiar in zona. (Azi nu-s cu masina dupa mine si ar fi bine sa vada lumea ce-i pe acolo.... :) )
  • 0

#25 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 ianuarie 2008 - 12:46

K, am priceput.
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi