Salt la continut


Fotografie
- - - - -

PFA, cu ce se mananca?


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1 dante01

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 Mesaje:
Inregistrat: 11-august 03
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Mazda
  • Model:3
  • Motorizare:1.6 DOCH 105 CP

Scris 24 noiembrie 2008 - 09:30

pe scurt, treaba sta asa:
sunt angajat la o firma (care are sediul cental in Grecia si filiale in Turcia,Serbia,Bulgaria,Cipru si Romania) si care din motivele lor, au decis sa uneasca aceste toate firme si sa formeze o firma XXX South East Europe.
Ca cetatean roman, am inteles ca deocamdata nu se poate sa fi angajat la o firma din afara tarii si sa ai domiciliul in alta tara decat cea in care isi are sediul firma respectiva. Ceva legat de Schengen si de faptul ca tara noastra nu pe lista tarilor care au aderat la aceasta conventie.
Asa ca mi s-a propus ca, colaborarea cu firma la care lucrez acum, sa imbrace din ianuarie 2009 acesta forma. Adica eu sa devin persoana fizica autorizata si sa-mi desfasor activitatea in acest fel, urmand ca in eventuala aderare a Romaniei la aceasta conventie, eventual sa redevin angajat al firmei XXX SouthEast Europe. In mod similar, se va intampla si cu colegii din filialele din celelalte tari.
Acum, mie nu-mi sunt clare o garamada de lucruri (ideea asta cu PFA-ul mi-a fost impartasita de cateva zile doar) insa cativa cunoscuti, mi-au zis ca nu e chiar rentabila.
Impozite, rulaj, etc, din ce mai tin minte din ce ziceau.
Probabil ca se va ajunge ca eu sa dau factura firmei din Grecia pentru servicii ( asta pentru a-mi acoperi salariul si eventualele cheltuieli,etc ).
Nu stiu daca am fost foarte coerent, mi-e clar ca-mi sunt necunoscute o gramada de amanunte, asa ca va rog sa-mi explicati si mie cu ce se mananca, ca sa zic asa...
Merci!
  • 0
...Move your mind...

#2 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 24 noiembrie 2008 - 10:19

mai, e o mare bataie de cap fata de situatia actuala de angajat.

mai intii PFA e un fel de "mini" firma, o varianta simplificata de activitate de afaceri conceputa teoretic pentru profesii liberale, cei care pot presta servicii de unii singuri, nu au nevoie neaparat de o microintreprindere.

va trebui totusi sa tii un minim de evidente contabile (cindva am fost si eu asa, completam niste registre cu venituri si cheltuieli) care iti iau ceva timp, sa depui declaratii de venit etc. In plus, va trebui sa iti platesti contributia la asigurarile sociale de unul singur, pe cont propriu, trebuie si aici ceva alergatura,

acuma argumentul ca nu se poate angajat roman pe firma nerezidenta e o prostie, nu tine, nu e adevarat. ar trebui sa sapi putin mai in detaliu sa afli adevaratele motive. unul l-as intui eu.... ca angajat pe o firma romana esti oarecum protejat de concedieri, restructurari prin codul romanesc al muncii. un contract pe PFA poate fi reziliat foaaarte usor cred...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#3 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 25 noiembrie 2008 - 12:21

Suplimentar fata de ceea ce a spus Frank as mai adauga:
- nu numai asigurarile sociale le platesti singur ci si asigurarea de sanatate (aici vezi ca se plateste separat si un fond de consedii -medicale- )
- NU trebuie sa le "tai factura" doar pe salariul actual, ci mai ai de adaugat: impozitul platit ca pfa, costul contabilei/contabilului, .....
- nu mai poti beneficia (cel putin nu asa usor), ca pfa, de unele eventuale beneficii: al 13-lea salariu, etc.
- nu numai ca un contract cu o pfa poate fi reziliat mult mai usor decat desfacerea unui contract de munca al unui angajat, dar costurile cu forta de munca (impozitele aferente) ale firmei scad considerabil daca are contracte cu pfa-uri decat angajati cu carte de munca. Si aici consider eu ca este, realmente, cuiul lui Pepelea.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#4 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 25 noiembrie 2008 - 12:45

O hotarare care probabil nu este cea mai buna si pe care in viitor o vei regreta.
Eu a trebuit sa-mi fac firma(IMM).. si sa iau bani pe firma.. cu tot ce implica.
Oricand as schimba toata treaba asta, pe un salariu trecut pe cartea de munca.
Acum, daca esti constrans la asta, ca si mine.. si ai ce face.. e mai bun decat nimic.

Toate astea sunt facute pt a "eluda" legea.. si sunt prezentate ca fiind in avantajul tau, cand de fapt ei sunt cei care castyiga pe mai multe planuri..

Aceasta postare a fost editata de aztec: 25 noiembrie 2008 - 12:47

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#5 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 25 noiembrie 2008 - 10:55

daca tu ai salariul NET 1000 euro, pe firma o costi in jur de 1800 euro.
asadar, daca tot treci pe PFA trebuie sa ii facturezi cu cel putin 1500 euro, preferabil cat mai aproape de 1800...

situatia devine interesanta daca salariul NET e de peste 2000 de euro, costul firmei 3600, facturare pe PFA 3500 (sa zicem), diferenta 1500 - dari catre stat... tot te alegi cu 1000 de euro in plus pe luna.
un contabil de PFA costa intre 50 si 100 de euro pe luna si te scapa de toata munca.

PFA-ul mai e necesar si in situatia in care ai de luat "bonusuri" de la mai mult firme si la care, fireste, nu esti angajat.
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#6 dante01

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 Mesaje:
Inregistrat: 11-august 03
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Mazda
  • Model:3
  • Motorizare:1.6 DOCH 105 CP

Scris 25 noiembrie 2008 - 12:47

multumesc tuturor pentru informatii si pareri!
@frank
te rog detaliaza un pic cum e cu angajat cu domiciliul in .ro la o firma care nu are sediul in .ro
ei asta mi-au zis, ca asta e chestia care ma impiedica sa pot fi angajat la XXXX SouthEast Europe.
si bineineteles, apoi mi-au prezentat totul in termeni roz...
asa ca daca as stii ca se poate sa fiu angajat la firma asta chiar daca nu va avea sediul in .ro, as incerca sa merg pe chestia asta, desi mi se cam pare ca sunt impins catre PFA...pana acum, ce sa zic, nu ma pot declara in totalitate multumit de sefii mei, dar cred ca sunt putini cei care se pot lauda cu asa sefi...
dar nici nu pot zice ca-s dezamagit, una peste alta sunt OK cu ei, ne intelegem bine, insa cateodata, felul lor de a privi lucrurile nu se potriveste cu ce parere am eu ca ar trebui sa fie intr-o firma...da'...
deocamdata sunt singurul angajat in .ro, pe partea tehnica ca sa zic asa, mai e un coleg (grec) dar pe partea de vanzari. din cauza asta, mari temeri cum ca si-ar putea reduce personalul in .ro nu am, au totusi cateva echipamente care necesita interventii, etc...
ei s-au oferit sa aranjeze cu contabilul firmei sa-mi tina tot el contabilitatea asta, plata o vor face ei cumva. sunt insa sigur ca ma va costa si pe mine ceva, poate nu acum sau nu prea curand, insa greci fiind, nu cred eu ca scap cu ceva gratis de la ei...
sincer, daca as putea s-o dau cotita, as merge cu siguranta pe angajat, mai ales ca din ce inteleg, mari avantaje pt. mine nu sunt. multa bataie de cap si avantaje financiare sau de alta natura nu prea vad...sau gresesc? care ar fi avantajele de acest fel pt mine?
  • 0
...Move your mind...

#7 dante01

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 Mesaje:
Inregistrat: 11-august 03
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Mazda
  • Model:3
  • Motorizare:1.6 DOCH 105 CP

Scris 25 noiembrie 2008 - 06:38

mi se cere o copie dupa actul de propietate al apartamentului...cica e pt intocmirea actelor pt PFA...
shitul s-ar parea ca becomes real asa cum aveam eu impresia...oare ce pot sa faca daca le zic ca nu vreau sa ma fac PFA?
  • 0
...Move your mind...

#8 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 25 noiembrie 2008 - 11:10

Dar nu trebuie sa fii asa speriat, nu ti se intampla nimic. :)
PFA = Persoana Fizica Autorizata si este cea mai simpla forma prin care TU ca persoana fizica ai un statut juridic, e ca si cum ai avea o firma (societate comerciala).
Ca orice SC, are nevoie de un sediu, de-aia iti cer copie dupa actul de propietate al apartamentului.
Daca ai incredere in ei poti sa le dai hartiile sa-ti deschida ei PFA-ul, daca nu, poti sa ti-l faci singur (nu e complicat).
O sa ai si un cont bancar asociat PFA-ului in care ei o sa iti vireze banii rezultati in urma incheierii unui contract cu tine ca PFA. Asta o sa inlocuiasca salariul.
In princiu ar trebuie sa profiti de schimbare si sa ceri mai multi bani, de ex salariul actual + 25% mi se pare fair.
Apoi poti sa incerci sa inchei contractul cu ei pe un termen cat mai lung si cu niste clauze de penalizare a lor in cazul in care vor sa inceteze colaborarea cu tine.
Pe de alta parte poti sa le spui ca nu accepti aceasta forma de colaborare si sa le expui modalitatea in care poti fi angajat al lor (Frank?).

Oricum, TREBUIE sa negociezi cu ei, nu sa le accepti pur si simplu conditiile.

Firma la care lucrez acum imi da o parte din salariu pe cartea de munca si o parte pe PFA. La fel ca la tine, s-au ocupat ei de infiintarea si contabilitatea aferenta acestui PFA.
In continaure, cu italic, copy/paste din mailul pe care l-am primit de la dep financiar al firmei xxx (asta la care lucrez acum):

1. In primul rand vreau sa te informez ce presupune acest PFA, in relatia cu firma xxx. Emiterea facturilor, actele contabile, evidenta contabila, depunerile de declaratii catre autoritati pentru aceasta societate vor fi gestionate de catre mine. Dupa deschiderea PFA-ului, vom incheia contract de colaborare intre firma xxx si societatea ta in care vor fi stilulate diferenta de net lunara pe care o primesti. Suma facturata va fi compusa din valoarea neta negociata + costurile (16% impozit pe venit, 6.5% contributie sanatate). Singurele datorii pe care le are de platit PFA-ul la stat, sunt acest impozit pe venit si contributia la CASS.

2. Actele de care am nevoie pentru a infiinta PFA-ul:
a) certificat de cazier fiscal;
:D copie dupa CI;
c) copie dupa contractul de vanzare-cumparare a spatiului care trebuie declarat ca sediu social al PFA-ului;
d) certificatul medical (le spui ca iti trebuie pentru infiintarea unui PF);
e) copie dupa diplomele de absolvire (facultate sau orice alta diploma recunoscuta in Romania).

Aceasta postare a fost editata de salesman: 25 noiembrie 2008 - 11:11

  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#9 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 25 noiembrie 2008 - 11:50

Numai ca ai grija cu pensia....
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#10 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 26 noiembrie 2008 - 12:42

asta vroiam si eu sa zic, sa ai continuitate de contributie la asigurarile sociale ca angajat si sa nu iti platesti contributia minima totusi...

legat de angajarea pe firma straina. Erste bank nu a avut nici o problema sa angajeze niste oameni romani, inainte de a depune oferta si a prelua BCR... a explicat la autoritatea de munca in Austria ca ii angajeaza pe un proiect legat de Romania, ca vor lucra in Romania, domiciliati legal in Romania etc. nu cred ca e mai greu de facut asta in Grecia. Deci daca vor, pot sa o faca.

Varianta si mai fara bataie de cap ar fi sa inregistreze simplu, prin notificare, un branch in Romania al firmei din Grecia, fara personalitate juridica, si sa te angajeze pe branch-ul ala, care va avea doar cheltuieli, deci nu prea mare bataie de cap cu fiscul aici etc.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#11 dante01

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 Mesaje:
Inregistrat: 11-august 03
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Mazda
  • Model:3
  • Motorizare:1.6 DOCH 105 CP

Scris 26 noiembrie 2008 - 09:12

multumesc tuturor pt pareri si informatii!
asa cum ziceam, se poate sa nu am de ales, asa ca mai bine ma pregatesc cat mai bine...
intrebam cam care sunt avantajele mele ca PFA? unul pe care-l voi vedea rapid este faptul ca voi lucra de acasa, nu mai fac naveta la Bucuresti...si asta e de bine, mai ales ca de cand cu vremea rea, mi se pare ca traficul pe dn1 e si mai greu...
  • 0
...Move your mind...

#12 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 26 noiembrie 2008 - 10:22

care e faza cu pensia si cartea de munca?
conteaza daca ai intreruperi?
conteaza ce salariu ai?
etc ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#13 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 26 noiembrie 2008 - 11:16

nu, pensie o sa primeste pe culoarea ochilor..credite de asemenea, poti sa ai intreruperi de ani de zile, bancile abia asteapta sa iti dea credite

din pct meu de vedere tb reglementata mai clar zona PFA, pt ca altfel se continua imparteala cu unuii prosti care platesc corect la salarii mari si alti smecheri, patroni cu ics cinciuri care fenteaza cat pot statul si platesc angajatii la negru sau similar
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#14 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 26 noiembrie 2008 - 11:37

intrebam cam care sunt avantajele mele ca PFA? unul pe care-l voi vedea rapid este faptul ca voi lucra de acasa, nu mai fac naveta la Bucuresti...


Asta nu e mereu un avantaj. Lucrul acasa mie mi se pare teroare (am incercat si eu si o zi e suportabila dar nu m-as vedea facind asta nici macar o saptamina in continuu), dar evident fiecare cu stilul si felul lui.
Nu stiu cum e legislatia in Romania dar teoretic ar trebui sa poti scadea de la impozit toate cheltuielile legate de munca pe care le ai: de exemplu calculator, valoarea camerei care e folosita ca biorou, cu mobila din ea, softul etc si orice folosesti in interes de serviciu (benzina, masina etc).
  • 0
Salam. Florin Salam.

#15 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 26 noiembrie 2008 - 11:37

salesman, chiar daca ai firma ta, e bine sa fii angajat pe propria firma si sa iti platesti un salariu rezonabil cu o contributie corespunzatoare la asigurari sociale. In momentul in care vei ajunge la pensionare, si 1 luna in plus la vechime in munca poate face o diferenta imensa in ce priveste pensia de stat care iti va fi acordata.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#16 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 26 noiembrie 2008 - 11:43

si 1 luna in plus la vechime in munca poate face o diferenta imensa in ce priveste pensia de stat care iti va fi acordata.

1 luna diferenta imensa ?! adica cum? poti sa dai un exemplu?

da: stiu un caz in care cineva daca mai avea 1 luna in plus la vechime in munca se incadra la alt nivel de puncte de pensie si in loc de 700 RON pensie ar fi putut avea aproape 1000 RON.... a lipsit o luna pentru ca sa se poata incadra mai bine la mecanismul minunat de calcul al pensiei...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#17 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 27 noiembrie 2008 - 12:34

cum sa te iau la misto? cine iti da credit imobiliar cu intreruperi pe cartea de munca? sau la salariul de 1000ron?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#18 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 02 decembrie 2008 - 10:57

dobanda negociata la depozit in ron pe 1 luna: 19% pe an
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#19 dante01

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 Mesaje:
Inregistrat: 11-august 03
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Mazda
  • Model:3
  • Motorizare:1.6 DOCH 105 CP

Scris 11 ianuarie 2009 - 10:14

back on topic...
la ca banca sa-mi deschid cont? voi ce experiente aveti?
mare interactuine cu banca nu o sa am, cred/sper eu, ceva plati facturi si din astea...
  • 0
...Move your mind...

#20 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 12 ianuarie 2009 - 12:16

Cauta sa fie o banca ok, iar cel mai important este sa gasesti persoanele de acolo ok. Ca degeaba este o banca f mare, daca angajatii sucursalei/agentiei respective sunt sub orice critica.
Mai bine o banca cotata pe o pozitie inferioara (dar in primele 4, max 5), dar cu angajati bine pregatiti si amabili.

Personal, dupa o relatie de f multi ani cu BCR-ul (in urma plecarii mai multor angajati buni de acolo si a inrautatirii, cel putin a comunicarii) am decis sa schimb banca. In cele din urma am optat pt Banca Transilvania, numai ca nici aici nu e prea stralucit, ma asteptam la mai mult. De ex., o d-onsoara/doamna manager de la sucursala unde am deschis contul firmei, in urma unei chestiuni ridicate de mine, are sa-mi dea un rasp din luna Nov. 2008, desi intre timp am mai revenit telefonic si pers asupra chestiunii in cauza.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#21 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 12 ianuarie 2009 - 04:34

dante01, ai grija si la valoarea la care semnezi contractul si CE stipulezi in el. Daca firma ta sustine ca singurul motiv este problema legala atunci ei nu vor avea nimic impotriva sa iti factureze lunar EXACT contravalaorea tuturor cheltuielilor pe care le fac ei acum cu tine. Retine ca peste salariul brut ei mai platesc inca ~33% la stat pe diverse taxe, iar in plus cred ca mai cheltuie si pentru diversele beneficii pe care le primesti (telefon, bonuri masa, abonament transport, etc). Orice varianta in care tu vei primi mai putin de 80% in plus fata de netul actual inseamna ca te tepuiesc (in sensul in care banii aia raman la greci nu la tine).

Gandeste-te ca tu ca PFA ai si niste dezavantaje pe care le poti compensa prin niste bani in plus, dar banii aia sa vina. E greu de discutat fara niste cifre clare, insa calculeaza costurile fixe lunare, costurile variabile si costurile de "oportunitate" (imposibilitatea de a face credite noi, pensie mai mica, etc). Stiu ca acum 2 ani facusem eu un calcul si trecerea pe firma sau PFA merita de la 1000 EUR/net pe luna, dar calculele clare numai tu le poti sti. In exemplul asta de salariu pe cartea de munca de 1000 EUR/luna suma de facturat pe microintreprindere era 1800 EUR + TVA.
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#22 dante01

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 Mesaje:
Inregistrat: 11-august 03
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Mazda
  • Model:3
  • Motorizare:1.6 DOCH 105 CP

Scris 13 ianuarie 2009 - 11:00

calculele le-am facut si eu, cu siguranta nu asa de amanuntite si la mm, insa pana la urma ne-am inteles...
acum, asa cum ziceam, tre' sa-mi fac cont in banca. de fapt, 2 conturi, in euro si lei. si voi schimba deci euro in lei ca sa platesc facturi, etc...care e procedeul in cazul asta, adica cum se face schimbul, la ce curs, ce comisioane? sau mai bine zis, unde sunt comisioanele mai mici? de preferat deloc?...
aproape de unde stau, am asa: BCR, BRD, Bancpost, Banca Romaneasca, Transilvania si ING. la astia ultimii, nu intru nici batut, a avut destula bataie de cap al meu cumnat cu ei, si-s tare baturi in cap...
la BCR am un cont in lei, pana una alta, au fost OK.
ar mai fi o chestie...as prefera o banca care are si o societate de leasing, si care societate sa poata sa faca si un leasing extern. stiu ca fiecare ar trebui sa poata, insa la unii procedura e anevoioasa si ma gandeam ca in caul in care au si leasing, procedurile sunt mai putin complicate...

Aceasta postare a fost editata de dante01: 13 ianuarie 2009 - 11:03

  • 0
...Move your mind...

#23 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 14 ianuarie 2009 - 01:27

eu alta banca decat ING n-am mai folosit de vreo 3 ani si nici nu voi mai folosi prea curand..nici batut
depinde f mult se pare de la caz la caz

nu conteaza daca banca are in grup o soc de leasing sau nu..oricum sunt firme diferite si astia nu sunt capabili de la un contract la altul sa mute datele, dar de la o firma la alta...
eu am leasing la unicredit, toate conturile in ing si nu sunt probleme la plati
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#24 dante01

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 Mesaje:
Inregistrat: 11-august 03
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Mazda
  • Model:3
  • Motorizare:1.6 DOCH 105 CP

Scris 18 februarie 2010 - 10:01

iacata ca se duse anul si inca nu mi-s clare multe chestii...
masina se poate deduce pe pfa? si pe cati ani?
eu am inteles ca se poate, pe maxim de 5 an; altii insa zic ca nu e chiar asa, adica nu s-ar putea deduce...
ca sa iau masina, am pus si eu o parte de bani, deci nu din contul pfa, pentru ca nu-mi ajungeau. cum fac acum sa-mi scot banii aia inapoi?
ce cheltuieli mai pot deduce pe pfa? intreb aici in special de cheltuieli cu amenajarea apartamentului unde pfa isi are sediul social, apartamentul meu...
de exemplu, reamenajarea apartamentului, izolare exterioara, electrocasnice, electronice...astea pot fi deduse pe pfa?
  • 0
...Move your mind...

#25 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 18 februarie 2010 - 10:13

Eu pentru contractul de munca din Italia din 2008 nu am avut nicio problema. Doar ca mi-am scos codice fiscale (CNP) italienesc. Angajarea s-a facut cu actele si datele mele romanesti. Ulterior din motive personale am solicitat rezidenta acolo.....

Anyway sunt offtopic ca deja dante a rezolvat.

Dar cred ca sunt si avantaje pe PFA nu numai neajunsuri.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi