Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Comertul romanesc. Asa nu/asa da...


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 16 aprilie 2014 - 01:20

Vreau de vreun an sa-mi schimb bicicleta, poate-mi vine mintea la cap sa fac miscare constant...

Teoretic, noi,  pana in mia de lei nu prea gasesti biciclete ci surogate, asadar ma uitam la sh-uri dealde KTM, Merida, Scott, Giant...

Mi-a atras atentia o bicicleta Cyclone, la Praktiker, cadru aluminiu, frana pe discuri, echipare Shimano(acceptabila, cica), la promotie, pe net fiind peste mia de lei, scriind despre ea pe mai multe site-uri Made in Italy...

De asemenea pe ea este inscriptionat cyclone.it. Cand m-am uitat pe acte, Fabricata in Romania, in Pantelimon...:). Chiar in halul asta sa se mearga cu prostitul?

 

Legat de ,,tableta cu de toate'', cea mai ieftina fiind la emag...Am citit ,,pareri''...Multisori spun ca au primit-o desigilata, cu urme vizibile de zgarieturi (probabil retururi), cu probleme ,,de noua''...Se preteaza emag la asa ceva, ati avut asemenea experiente neplacute cu ...,,colosi''? Pai de la site-uri mici, iti trebuie curaj sa comanzi...:)


  • 0

#2 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 16 aprilie 2014 - 09:44

Daca nu te dau banii afara din casa,resemneaza-te si cumpara dupa buget.Sau cauti sh,lucruri bune,cum fac  altii...Privitor la comert,initial se aduc lucruri bune,apoi vazind ca marja de cistig e prea mica,aduc gunoaie si le vind drept lucruri bune,avind cistig substantial,oricum cei ce stiu ce cumpara sunt minoritari....Si in final,anumite marci le fabrica in tara,asa vor fi ieftine si proaste,dar fara bataie de cap.Totul datorita faptului ca Gheorghe nu stie sa cumpere...


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#3 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 17 aprilie 2014 - 10:21

Mol, pe vremea cand stiam ce-i cu bicicletele, era regula de aur sa nu ma ating de Firstbike, DHS, Rich, etc. Doi ani am mers cu un Neuzer cu cadru de otel, fara suspensii, bicicleta cu care am facut vreo 2500 km, sarit borduri, tot ce trebuie. Da, in final m-a lasat (s-a dus axul de la roata spate), dar pentru vreo 400 de lei cat dadusem pe ea noua, chiar a meritat. Nu zic, o bicicleta scumpa va tine mai mult, se va simti mai "premium", dar in general ce faci cu una de 3000 de lei, faci si cu una de 1000 si cu una de 500. Sunt pline debaralele si balcoanele de biciclete scumpe ale oamenilor care aveau impresia ca nu pot sa pedaleze daca nu o fac pe bicle de 1000 de euro bucata.


  • 1

#4 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 17 aprilie 2014 - 11:13

Cam asa-i, ai dreptate. 

In prezent vad ca s-au schimbat treburile. Am intrat pe site-ul DHS (cel mai mare producator autohton si-am ramas mirat cat au evoluat in cativa ani, cu echipari ca ai greilor). Bravo lor, vad ca sunt laudate unele modele si pe forumurile specializate.

Minuneaza-te cu gama premium, model de 150 milioane, merge pentru marketing : 

http://www.dhsbike.r.../biciclete.html

Si cei de la Rich au evoluat, mai toti au si gama premium. Problema este ca cele ieftine sunt varza. Nu se mai fac bicicletele cum se faceau odata. In anii ''80 am avut o Ukraina, tanc, ce mai... :)

 

Chiar dimineata gasisem o oferta buna de KTM sh, in Iasi, cu garantie...dar s-a dat. Ofertele bune dispar repede... :)

Echiparea este slabuta, platindu-se brandul...

http://www.tocmai.ro...6-16499913.html


Aceasta postare a fost editata de mol: 17 aprilie 2014 - 11:14

  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi