Salt la continut


Fotografie
- - - - -

DRUMURI EUROPENE-reguli de aur


  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#26 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 30 august 2007 - 07:08

Eveniment


Transportatorii romani au luat 58% din amenzile de circulatie din Ungaria

Aproximativ 58% din amenzile de circulatie date pe teritoriul Ungariei au fost luate de transportatorii romani, potrivit Bursei Europene de Transport Euload, care citeaza statistici oficiale maghiare.

Astfel, multi transportatori romani au inregistrat pierderi financiare din cauza amenzilor, in special pe teritoriul Ungariei, unde legislatia este extrem de stricta si insuficient cunoscuta de transportatorii romani, iar cuantumul amenzilor este foarte mare.

Autoritatile de control maghiare au sustinut, cu ocazia unei intalniri la Gyula intre autoritatilor maghiare si romane competente si a reprezentantilor transportatorilor, ca necunoasterea legii nu este o scuza pentru nimeni si ca nu fac decat sa aplice legea, lasand astfel fara replica autoritatile romane.

Avand in vedere numeroasele sanctiuni pe care multi transportatori romani le primesc in Ungaria, iata o lista cu o parte a amenzilor pe care acestia le pot primi:

100 de euro=25 de mii de forinti

# Transport rutier de marfa si persoane efectuat fara autorizatie - 800.000 forinti;
# Lipsa certificatului de transportator rutier de marfa - 100.000 forinti;
# Lipsa certificatului de transportator de persoane cu autobuzul - 100.000 forinti;
# Lipsa sau expirarea autorizatiei, adeverintei de transport rutier de marfa international - 300.000 forinti;
# Lipsa foii de parcurs sau a foii de parcurs transport marfa - 200.000 forinti;
# Lipsa certificatului de transportator persoane cu drept de emitere de factura proprie - 300.000 forinti;
# Depasirea perioadei maxime de conducere neintrerupta da catre conducatorul vehiculului - intre 50.000 si 400.000 forinti;
# Nerespectarea perioadei de odihna zilnice, saptamanale de catre conducatorul vehiculului - intre 50.000 si 400.000 forinti;
# Transport de materiale periculoase excluse de la transpor - 800.000 forinti;
# Scurgeri de materiale periculoase - 800.000 forinti;
# Transport utilizand un mod de transport neadmis sau cu mijloace de transport necorespunzatoare - 600.000 forinti;
# Transport cu un mijloc de transport care nu dispune de certificatul de avizare corespunzator - 800.000 forinti;
# Vehicul care nu corespunde celor cuprinse in aviz, care reprezinta pericol direct - 800.000 forinti;
# Utilizare de ambalaje neaprobate - 800.000 forinti;
# Transport de marfa periculoasa fara ca acest lucru sa fie indicat de vreun semnal sau informatie - 800.000 forinti;
# Conducatorul vehiculului nu dispune de certificat de studii valabil - 600.000 forinti;
# Incalcarea regulilor privind focul si utilizare de foc deschis - 400.000 forinti;
# Cisternele, containerele nu s-au inchis in mod adecvat - 400.000 forinti;
# Lipsa autorizatiei necesare la transport de marfuri periculoase (materiale explozive pentru utilizare civila sau materiale radioactive) - 200.000 forinti;
# Nu s-a intocmit raport de accident - 50.000 forinti;
# Utilizarea unui tractor sau a unei remorci-cisterna necorespunzatoare - 50.000 forinti.


HotNews.ro, Dragos Comache, 29 aug 2007
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#27 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 30 august 2007 - 08:00

mdea, si cica ungurii nu ne vaneaza ... :D
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#28 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 21 octombrie 2008 - 04:30

am dat de o lista cu amenzile din ELVETIA...

la +36kmh ( fata de viteza legala + o marja de 6kmh ) deja faci BULAU FRATE... PUSCARIEEE !! :D

Imagine amplasata

http://2.bp.blogspot...ch-speeding.gif

Aceasta postare a fost editata de ska: 21 octombrie 2008 - 04:31

  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#29 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 21 octombrie 2008 - 05:29

sunt curios ce ii faceau cucoanei cu Toyota ... :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#30 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 21 octombrie 2008 - 08:43

in primul rand ca nu-i faceau nimic, pt ca nici ea nu ar fi facut asa ceva. si de principiu, majoritatea romanilor sunt destul de ok peste granita, in romania e dezastru major.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#31 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 octombrie 2008 - 10:07

sunt curios ce ii faceau cucoanei cu Toyota ... :)


:shouting: ... nu glumesc !
  • 0

#32 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 21 octombrie 2008 - 10:13

si de principiu, majoritatea romanilor sunt destul de ok peste granita, in romania e dezastru major.


FOARTE ADEVARAT !!!
sunt foarte putine exceptii cand romanii isi arata adevarata fata peafara...
nu stiu cum de acolo se poate si in romania e cum e...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#33 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 octombrie 2008 - 10:19

De frica
  • 0

#34 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 22 octombrie 2008 - 07:35

romanu' e smecher, meserias, bazat rau, dar toate astea la el acasa! ca cainele ala care maraie printre gard, dar nu iese din curte ...
m-am uitat la smecherasii din orasul meu natal, care faceau legea pe acolo... odata veniti in Bucuresti erau mielusei
la un alt nivel, asa se intampla si cu cei ce pleaca din tara ...

si inca o remarca: romanu' se porta frumos in vest (probabil pana devine "de-al casei"), iar pe sosele lor admira ordinea si disciplina. Ei bine, acelasi roman, odata intors pe sosele patriei uita tot ce a remarcat si ce i-a placut "afara" si cu cat are o masina mai scumpa cu atat e mai nesimtit. Probabil pe principiu "Dati-va ba la o parte, afara nu imi statea nimeni in fata, iar aici dau iar de voi. Ce jegosi domne romanii astia..."

A, in postul anterior ma refeream la situatia in care doamna cu toyota ar fi fost de-a lor, nu de-a noastra ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#35 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 22 octombrie 2008 - 07:48

.........................
A, in postul anterior ma refeream la situatia in care doamna cu toyota ar fi fost de-a lor, nu de-a noastra ...


In orice tara civilizata, daca un individ ataca un politist, primeste plumb instant.
  • 0

#36 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 octombrie 2008 - 09:50

pai si la noi unde sa mergi civilizat nene? ca nu poti si daca vrei, pur si simplu nu poti.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#37 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 22 octombrie 2008 - 02:28

ai avea daca am merge TOTI civilizat... e un cerc vicios ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#38 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 octombrie 2008 - 02:44

eu zic ca tu esti vicios, nu cercu'.
;)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#39 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 22 octombrie 2008 - 02:47

ba tu! ;)
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#40 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 octombrie 2008 - 03:56

ai avea daca am merge TOTI civilizat... e un cerc vicios ...


pai problema NU incepe de la soferi, ca nu sunt maica tereza toti si nici pretentii stupide nu putem avea. dar din pacate acolo unde e problema, la "ordinea publica", pe de o parte si la "vointa politica", pe de alta, cred ca si-au gasit cuibul niste stupizi. ok, poate nu numai in romania e posibil asa ceva (gen sa primesti 5 goluri pt ca deja erai cu gandul la ce masina sa-ti mai arati la promor), dar la noi parca e mai rau nene. vrei sa merg regulamentar, da-mi drumuri si merg, nu sa ai pretentia eu sa stau ca prostul sa fac 12 ore pe un drum de 4 si sa mai fiu si intreg la minte pe tot acest parcurs. nu e absurd? apoi cu semafoarele si intersectiile, nene, daca altii au gasit solutia, au softul, au hardul, ce dracu nu au fost licitate direct de acolo sau luate prin parteneriat (adica nu ne acuza nici dracu daca le luam de la alta politie, ca ar fi fost stupid), in schimb s-au facut pe aci niste manevre si rezultatul il vedem, desi la noi a fost mult mai scump. ce pretentii sa ai ca politia declara ca e depasita de situatie??? in schimb au pretentii, dau si ei in cine prind si se bat cu pumnul in piept (cand vad din astea ca domne, ce inconstient, avea 120 in afara localitatii, va dati seama, sa-l batem cu pietre, mai ales astia la tv, care sufera grav, sunt MEGA frustrati 99% dintre reporteri, ba eu zic ca mergea prea incet, daca ai 500 nu patesti ceva)

recunosc ca nu merg in coloana, dar o fac de nevoie, nu de placere. placere am cand merg prin vest. placere voi avea in coloana vwforum ;)
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi