Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Camere FOTO digitale


  • Please log in to reply
2623 replies to this topic

#1651 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 14 ianuarie 2011 - 09:39

Citeam sfaturile de mai sus. Mai e un aspect pe care putini il iau in calcul: nu toti vedem la fel. Ce pentru unii e albastru deschis pentru altii e aproape alb, samd. Din pacate se emit idei de gen "asa e bine, cum spun eu, sau X, sau Y". Dar oare "eu, sau X, sau Y" au certitudinea ca ei vad 100% corect si e asa cum spun ei? Exista o baterie de teste medicale pentru asta, si e mai complexa decat banalul set de planse Ishihara. Adica, pe scurt, nu inteleg de ce la pictura se accepta anumite variatii de culoare dar la foto nu.


...cele doua n-au nici o legatura...
E, aproape, ca diferenta dintre spirit si fizic.
  • 0

#1652 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2011 - 09:57

Apropo de histograme: bun si ....

Fisier atasat  Picture 63.png   188,23KB   23 downloads

Fisier atasat  Picture 62.png   204,93KB   25 downloads

De CITIT

Aceasta postare a fost editata de Relu: 14 ianuarie 2011 - 10:01

  • 0

#1653 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 14 ianuarie 2011 - 10:23

Ce sunt muntii aia colorati ?
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#1654 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2011 - 10:25

Scrie in link :)
  • 0

#1655 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 ianuarie 2011 - 12:15

Folosirea histogramei in retusul pozelor e foarte des gresit aplicata. E ( daca vrei ) similar cu folosirea RTA-ului in reglajul unei instalatii audio.


În afară de noi cine dracu a mai auzit de așa ceva? :)

Citeam sfaturile de mai sus. Mai e un aspect pe care putini il iau in calcul: nu toti vedem la fel. Ce pentru unii e albastru deschis pentru altii e aproape alb, samd. Din pacate se emit idei de gen "asa e bine, cum spun eu, sau X, sau Y". Dar oare "eu, sau X, sau Y" au certitudinea ca ei vad 100% corect si e asa cum spun ei? Exista o baterie de teste medicale pentru asta, si e mai complexa decat banalul set de planse Ishihara. Adica, pe scurt, nu inteleg de ce la pictura se accepta anumite variatii de culoare dar la foto nu.


Am scris pe blog asta, dar nu citește toată lumea.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1656 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 14 ianuarie 2011 - 12:18

Citeam sfaturile de mai sus. Mai e un aspect pe care putini il iau in calcul: nu toti vedem la fel. Ce pentru unii e albastru deschis pentru altii e aproape alb, samd. Din pacate se emit idei de gen "asa e bine, cum spun eu, sau X, sau Y". Dar oare "eu, sau X, sau Y" au certitudinea ca ei vad 100% corect si e asa cum spun ei? Exista o baterie de teste medicale pentru asta, si e mai complexa decat banalul set de planse Ishihara. Adica, pe scurt, nu inteleg de ce la pictura se accepta anumite variatii de culoare dar la foto nu.


nu stiu daca te referi la ce-am scris eu, dar exista si histrograme color si device-uri de calibrat toate cele, dar nu asta e ideea.

apoi variatii de culoare se accepta. si nu numai atat, dar se accepta mai mult sau mai putin orice. nu trebuie sa iti placa anumite imagini sau sa faci anumite imagini. poti sa faci si poti sa admiri orice.
dar imaginea postata de tine avea un scop tehnic (asa am inteles eu) si de aceea comentariile au fost tehnice...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#1657 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2011 - 12:23

În afară de noi cine dracu a mai auzit de așa ceva? :)
.......

Daca ei doar "folosesc" un instrument care habar n-au ce reprezinta, evident ca scot catastrofele alea de poze "editate".
  • 0

#1658 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 14 ianuarie 2011 - 12:26

La foto, mici abateri exista si vor exista intotdeauna, indiferent de echipamentul folosit. Insa una e sa ai acele mici abateri si alta sa schimbi realmente culorile in asa hal incat sa intri grosolan in zona ireala.
In plus de asta, pictorul incearca sa scoata in evidenta un "ceva", incearca sa transmita un "mesaj" prin pictura lui, pictura care poate foarte bine sa nu aibe nicio legatura cu realitatea. Pe cand fotografia ( daca nu se vrea artistica ), are ca scop imortalizarea unei imagini din viata reala, ca d-aia se numeste fotografie.

e liber oricine sa faca orice. apoi ce zici tu acolo limiteaza foarte mult lucrurile si nu poate fi decat - in cel mai bun caz - interpretarea ta personala a fotografiei. nu are nimic de a face cu cazul general!

definitia fotografiei de pe wikipedia nu mentioneaza nimic despre "viata reala" si nici despre ce ai voie si ce nu ai voie sa faci.
Termenul de fotografie are o tripla semnificatie in vorbirea curenta:

  • este tehnica care poate crea imagini sub actiunea luminii;
  • este o imagine obtinută prin aceasta tehnica;
  • este o ramura a artei grafice care foloseste aceasta tehnică.

  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#1659 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2011 - 12:28

Daca ai invatat foto citind wiki e clar ....
  • 0

#1660 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 14 ianuarie 2011 - 12:32

Mi se pare ca se duce prea departe un termen atat de simplu... Deja se abereaza un pic, my parere (nu zic de ce spui tu ci de ce "se intelege" in ziua de azi). E ca in arta, de orice forma ar fi ea: vine un mare critic si zice: pictura asta e de c a c a t. Si toti hop dupa el. Desi multora le place. Ne indreptam prea mult spre "adevarurile absolute" detinute de cat mai putine persoane...

Revenind la poza postata de mine, care vroia doar sa arate ce scoate pe FullAuto un D50 vechi de peste 5 ani cu obiectiv stock: poza "corectata" de Cata dupa histograma mi se pare absolut oribila fata de cea originala... Inca o data, asa vad eu.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 14 ianuarie 2011 - 12:37

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1661 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 ianuarie 2011 - 12:43

Ce sunt muntii aia colorati ?


Un fel de ghid care ajută în aprecierea cât de cât corectă a unei imagini din punctul de vedere al aparatului. De fapt se numără niște pixeli și se face un grafic, ca să mă exprim simplu.

De ce ne interesează? Ideal se merge pe ideea "spre dreapta" fără clipping. Ca la audio, clippingul înseamnă nașpa, atât la stânga (negrul), cât și la dreapta (albul).

De ce mergem spre dreapta?

Pentru că acolo există minim de zgomot în imagine. O imagine subexpusă și apoi corectată va prezenta zgomot și pierderi ale detaliilor mai mult sau mai puțin.

Din punctul meu de vedere histograma pe teren este un instrument de control. Posibil să nu-ți dai seama dacă ai ratat o expunere sau nu și te uiți pe histogramă să vezi dacă ai pierdut ceva.

Dacă tragi RAW și la valori ISO mici, de multe ori ai la dispoziție un interval de expunere suficient de mare pentru a nu mai fi nevoie de acest pas, dar în situații critice este util. Este mai ușor să întuneci o imagine decât să o luminezi.

Acasă deja apreciezi subiectiv cum vrei să arate imaginea finală. Adică nu faci fotografia finală după histogramă niciodată. Sau cel puțin eu nu o fac.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1662 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 14 ianuarie 2011 - 12:56

Daca ai invatat foto citind wiki e clar ....

de ce oi fi asa rauticios? de ce la ce ti se trage ca te stiu de treaba altfel...
asa as putea sa iti zic si eu vizavi de luminous landscape (bunut linku' apropo, dar cam sarac site-ul), dar asta e scopul? sa ne scuipam intre noi?

Mi se pare ca se duce prea departe un termen atat de simplu... Deja se abereaza un pic, my parere (nu zic de ce spui tu ci de ce "se intelege" in ziua de azi). E ca in arta, de orice forma ar fi ea: vine un mare critic si zice: pictura asta e de c a c a t. Si toti hop dupa el. Desi multora le place. Ne indreptam prea mult spre "adevarurile absolute" detinute de cat mai putine persoane...

Revenind la poza postata de mine, care vroia doar sa arate ce scoate pe FullAuto un D50 vechi de peste 5 ani cu obiectiv stock: poza "corectata" de Cata dupa histograma mi se pare absolut oribila fata de cea originala... Inca o data, asa vad eu.

citeste pe linkul de la relu. histograma se interpreteaza in stransa legatura cu continutul imaginii. ideea e sa nu ai negru sau alb spart pentru ca acolo nu ai detalii, adica nu se vede nimic, adica e degeaba.

termenul se duce departe pt ca se vand miliarde de camere si se fac si mai multe miliarde de imagini. plus ca e misto/relaxanta ca activitate. Imagine amplasata
limitarile camerei nu vin de la moduri (auto este deseori un mod bun. desi in cazul tau nu cred ca a fost facuta chiar pe auto caci s-ar fi declansat blitzul fiind in masina. probabil pe P, dar nu conteaza)
limintarile camerei vin de la senzor si de la plaja de lumina pe care o poate interpreta (versus ochi)

Aceasta postare a fost editata de salesman: 14 ianuarie 2011 - 12:58

  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#1663 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2011 - 01:04

de ce oi fi asa rauticios? de ce la ce ti se trage ca te stiu de treaba altfel...

Bai, nu sunt rau ( sau macar nu vreau sa fiu cu tine ), dar ma I-nervezi cand te vad cat gresesti, si-mi pare SINCER rau !! Daca mi-ai fi indiferent, sa mor daca ti-as zice ceva ... :blush:

citeste pe linkul de la relu. histograma se interpreteaza in stransa legatura cu continutul imaginii. ideea e sa nu ai negru sau alb spart pentru ca acolo nu ai detalii, adica nu se vede nimic, adica e degeaba.

Aici ai zis-o bine ! Si sunt o gramada de situatii cand nu poti avea detalii peste tot. Numai ca atunci nu umbli la setari ( cum ar putea crede multi ) incercand sa obtii detaliile alea peste tot, cu orice chip, ci la factorii EXTERIORI care pot influenta expunerea.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 14 ianuarie 2011 - 01:08

  • 0

#1664 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 14 ianuarie 2011 - 01:09

Talentul nu poate fi suplinit de tehnica.
Este sau nu...este.
O poza iti place sau nu. Sa incepi dicutii tehnice, grafice pe seama unei poze, e ca...povestirea unei melodii bune, a unei picturi, a unei poezii...
Criteriile pentru aprecierierile universal valabile, pentru ierarhizare sunt facute de catre frustrati, critici...

http://3.bp.blogspot...documente-1.jpg

de ce oi fi asa rauticios? de ce la ce ti se trage ca te stiu de treaba altfel...
asa as putea sa iti zic si eu vizavi de luminous landscape (bunut linku' apropo, dar cam sarac site-ul), dar asta e scopul? sa ne scuipam intre noi?


citeste pe linkul de la relu. histograma se interpreteaza in stransa legatura cu continutul imaginii. ideea e sa nu ai negru sau alb spart pentru ca acolo nu ai detalii, adica nu se vede nimic, adica e degeaba.

termenul se duce departe pt ca se vand miliarde de camere si se fac si mai multe miliarde de imagini. plus ca e misto/relaxanta ca activitate. Imagine amplasata
limitarile camerei nu vin de la moduri (auto este deseori un mod bun. desi in cazul tau nu cred ca a fost facuta chiar pe auto caci s-ar fi declansat blitzul fiind in masina. probabil pe P, dar nu conteaza)
limintarile camerei vin de la senzor si de la plaja de lumina pe care o poate interpreta (versus ochi)


Ba nu. Vin de la limitarea celui ce o foloseste.
  • 0

#1665 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 14 ianuarie 2011 - 01:22

Bai, nu sunt rau ( sau macar nu vreau sa fiu cu tine ), dar ma I-nervezi cand te vad cat gresesti, si-mi pare SINCER rau !! Daca mi-ai fi indiferent, sa mor daca ti-as zice ceva ... Imagine amplasata

unde gresesc frate? arata-mi exact unde si iti explic punctual!
ideea cu editarea (ca nu se face) am avut-o si eu pana am inteles mai multe despre modul in care se formeaza imaginea si despre editare. apoi mi-am schimbat-o.


Aici ai zis-o bine ! Si sunt o gramada de situatii cand nu poti avea detalii peste tot. Numai ca atunci nu umbli la setari ( cum ar putea crede multi ) incercand sa obtii detaliile alea peste tot, cu orice chip, ci la factorii EXTERIORI care pot influenta expunerea.

factorii exteriori? poti sa dai 1-2 exemple ca nu inteleg?
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#1666 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2011 - 01:28

unde gresesc frate? arata-mi exact unde si iti explic punctual!

Pai aia e, ca nu tre sa-mi explici. Inseamna ca nici nu vrei sa-ti vezi greselile. Asta e nasol ...

factorii exteriori? poti sa dai 1-2 exemple ca nu inteleg?

Lumina nenea, lumina !!
  • 0

#1667 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 14 ianuarie 2011 - 01:33

Ba, lasati tehnica si puneti poze, de aveti.
  • 0

#1668 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 14 ianuarie 2011 - 01:49

Topicul este despre camere digitale, era mai demult unul cu poze, nu stiu de ce s-au amestecat... Mie unul imi prind bine discutiile.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1669 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 14 ianuarie 2011 - 02:06

Topicul este despre camere digitale, era mai demult unul cu poze, nu stiu de ce s-au amestecat... Mie unul imi prind bine discutiile.


Asa-i...numai ca incepusera sa tot puna poze pe el...De fapt si tu ai facut-o...

Aici sunt doar poze supuse analizelor. :blush:

Aceasta postare a fost editata de mmmcomro: 14 ianuarie 2011 - 02:08

  • 0

#1670 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 14 ianuarie 2011 - 02:31

Pai aia e, ca nu tre sa-mi explici. Inseamna ca nici nu vrei sa-ti vezi greselile. Asta e nasol ...

mda, asta trebuie sa fie. acum e mult mai clar...

Lumina nenea, lumina !!

asta e foarte usor de rezolvat mai ales in natura unde poti sa programezi dupa bunul plac soarele, umbrele si tot ce tine de mediul inconjurator...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#1671 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2011 - 02:34

.......
asta e foarte usor de rezolvat mai ales in natura unde poti sa programezi dupa bunul plac soarele, umbrele si tot ce tine de mediul inconjurator...

:lol:
  • 0

#1672 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 ianuarie 2011 - 02:47

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1673 mmmcomro

    Membru Dezaxat

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 823 Mesaje:
Inregistrat: 18-decembrie 10
  • Location:.ro
  • Marca:volkswagen
  • Model:a3 8l 1999
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 14 ianuarie 2011 - 05:57

Ce hlizeala pe voi.
Omu' a fost ironic...mai ales ca Relu n-a fost destul de explicit...

Io cred ca voi discutati despre poze tehnice, care sa redea cat mai bine realitatea ca altfel, in sensul artistic al pozelor, sa incerci sa imbunatatesti natura... :lol:
  • 0

#1674 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 ianuarie 2011 - 06:22

Amândoi sunt simpatici. Tata cu fiul :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1675 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 14 ianuarie 2011 - 06:27

Toata tehnica de care se discuta mai sus si toti parametrii tehnici care ii putem folosi pentru a analiza o fotografie ar trebui sa fie de ajutor pt crearea viitoarelor fotografii... in niciun caz nu sunt unelte pentru a clasifica fotografiile in bune/rele.

Si nu inteleg nici chestia cu redatul realitatii, de ce unii se cramponeaza de asta, ca doar nu face nimeni poze de medico-legal pe aici.... Sa fie frumos domne! Asta e tot ceea ce conteaza. N-are importanta daca umblii in setari, editezi cu PS sau pui doua reflectoare in padure ca sa ai lumina pe capul broscoiului.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi