Salt la continut


Fotografie
- - - - -

2006 Hyundai Sonata 2.4


  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 13 iunie 2006 - 06:27

Hai sa va puna si mandea poze cu vaporu':

Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata
Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata
Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata
Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata
Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata

Dotarile le gasiti aici ca sa nu va mai plictisesc eu cu ele, plus multe altele daca e sa ne luam dupa lista de dotari sau optionale de la alte marci (adica d-alea de bun simt gen scrumiera, avertizare faruri aprinse).

Nici cu motorizarea nu va mai plictisesc ca o gasiti aici. In mare parte probabil e adevarat ce scrie acolo, mai putin consumul care in Bucuresti urca cam la 15 l/100 km.

Pana acum am avut voie de la nevasta sa-i mai adaug niste oglinzi cu led-uri, pedale de aluminiu, xenoane si folie... Mai am de gand sa-i iau un eleron si daca se poarta frumos niste suspensii mai dure.
  • 0
Imagine amplasata

#2 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 iunie 2006 - 06:33

mie personal imi place mult masina asta si am si avut una companion pe sosea, fuge de rupe nu mai cu remap m-as putea tine dupa ea.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 13 iunie 2006 - 06:40

Ca ziceati de Honda... dupa ce vreo saptamana intr-o zi imi luam Accord, in alta imi luam Sonata, comportamentul dealerului Honda m-a "ajutat" foarte mult in luarea deciziei. Modul indiferent de parca imi facea un favor ca discuta cu mine, plus programarea la drive-test peste o suta de ani, m-a facut sa ma decid in final asupra Sonatei. Nu mai discut ca in 2006, la Honda Accord, in Romania, MP3 nu este disponibil nici macar optional.
  • 0
Imagine amplasata

#4 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 13 iunie 2006 - 07:39

Folia aia are si alte avantaje, decat cel estetic care este discutabil in functie de gustul omului:
- nu se incinge masina inauntru de la soare
- nu se vede ce e inauntru (pentru hoti)
- nu vede lumea ce faci inauntru http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/smokin.gif
  • 0
Imagine amplasata

#5 Legionaru'

    master of VVT-i

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 Mesaje:
Inregistrat: 28-iulie 05
  • Location:Craiova
  • Marca:Toyota
  • Model:Avensis
  • Motorizare:1.8 VVT-i

Scris 13 iunie 2006 - 07:52

Originally posted by LaScurt
- nu vede lumea ce faci inauntru http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/smokin.gif


Cu sotia, banuiesc!:D
  • 0
TODAY TOMORROW TOYOTA

#6 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 13 iunie 2006 - 08:11

Pretul CIP este de 17.000. Luata in leasing, cu dobanzi, taxe vamale la valoarea reziduala, accize, tva o sa ma duca pe in jur de 26.000 euro cu toate taxele. Am platit avans 12.000 si am facut leasing pe 2 ani, ceea ce inseamna o rata de cam de 550 eur/luna (CASCO si TVA incluse).

Si nu comentez partea cu curcubeul. Fiecare se descurca cum poate :D



[Edited on 13-6-2006 by LaScurt]
  • 0
Imagine amplasata

#7 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 13 iunie 2006 - 08:51

Superba! Sa o stapanesti sanatos. Arata excelent, e eleganta si sexy. Noua generatie are un aer serios, de masina serioasa, nu mai arata ca un pom de Craciun, ca vechile Sonate. E o masina de domni. :D
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#8 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 iunie 2006 - 09:35

eu v-am spus ca fuge, si nu e mai grea decat golful meu http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/verystrange.gif
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#9 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 13 iunie 2006 - 09:52

E un singur dealer Honda in Bucuresti?

Eu am fost numai la Carpati Motors pe Magheru. Cel de pe Mosilor (Automall) era in renovare.

-combina aia audio (radiocasetofon plus MP3 Cdplayer-banuiesc)


Si cand te gandesti ca de-aia am revenit eu pe o revista, ca au publicat un post de-al lui Diesel in revista si m-am grabit sa-l combat: Sonata are in standard cass/cd/mp3/wma/acc. :D

Care sunt detaliile financiare ale achizitiei?  

Detaliile financiare sunt un pic mai sus.

Hyundai Racing - Sonata F24S ?!?!  


F24S e sigla motorizarii, adica 2.4 l, si S rosu probabil in spirit de parafraza la i-ul rosu de la TDI :D

Iar aia cu Racing a venit bonus alaturi de sigla de pe geamuri fiindca am cumparat diverse lucruri de la www.sharkracing.com (pedale, xenoane, oglinzi cu leduri)

[Edited on 13-6-2006 by LaScurt]
  • 0
Imagine amplasata

#10 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 13 iunie 2006 - 10:08

pozitia butoanelor seamana f mult cu rio/accent, dar asta nu cred ca e o prob
mie mi se par f bine plasate, probabil de-aia au si pastrat ideea.
frumoasa masina :D, s-o stapanesti sanatos
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#11 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 13 iunie 2006 - 10:09

Cel trei "gauri" din spate sunt senzorul de parcare. Care bipaie pe patru tonuri diferite cand esti in marche-arriere la 120-80-40-20 cm.
  • 0
Imagine amplasata

#12 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 13 iunie 2006 - 10:18

Inca nu i-am incercat viteza maxima, dar am mers de test cu 200 km/h pe A2 si nu pot sa zic ca imi dadea vreo senzatie de nesiguranta. Insa psihologic vorbind, n-am avut curaj sa apas pedala mai mult.
  • 0
Imagine amplasata

#13 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 13 iunie 2006 - 10:23

piei satana!

Cum spuneam, mie 200 km/h mi se pare o limita psihologica. Plus ca in dreapta mea statea si limitatorul de viteza intitulat nevasta.
  • 0
Imagine amplasata

#14 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 13 iunie 2006 - 11:28

OT: Oricum e resoftat limitatorul ala ... daca pana la 200km/h nu emite nici o avertizare http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/010.gif

Super'masina :D Am vazut una la fel ca si culoare ... e impunatoare, atrage atentia, dar intr'un mod mai discret parca. Foarte reusita mi se pare ca design.
S'o stapanesti in continuare sanatos si fara incidente ... nici cu alti participanti la trafic, nici cu limitatorul http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/beerchug.gif
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#15 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 iunie 2006 - 07:45

esti tare daca nu ai trecut de 200. pe bord merge cam la 220-225.
  • 0

#16 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 iunie 2006 - 07:57

la mine 8.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#17 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 14 iunie 2006 - 08:04

Uite acuma cand ma duc la Balvanyos, o sa incerc viteza maxima daca prind o zona mai libera... am si gps, asa ca o sa va zic si pe bord si pe gps.

In ce priveste consumul in afara:
- un Bucuresti-Pitesti si retur facut constant cu 120 km/h, a dat un consum de 6.9 - asta a fost primul drum al masinii, un fel de rodaj.
- un Bucuresti-Brasov si retur a dat un consum de 8.2
- un Bucuresti - Constanta si retur cu 180 km/h autostrada, 130 km/h restul drumului a dat un 10.5

Si pentru cei care mai sunt speriati de pretul reviziilor la Hyundai, sa zicem ca au revenit cu picioarele pe pamant. Primele revizii se fac la 7500 si 15.000 si costa 130 eur, urmatoarele din 15.000 in 15.000 si costa intre 200 si 250 eur.
  • 0
Imagine amplasata

#18 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 14 iunie 2006 - 08:52

Pana anul trecut, o revizie la Hyundai costa in jur de 400 eur pentru un biet Accent si peste 700 eur pentru monstri gen Terracan. Problema venea de la pretul la manopera care era unic si exorbitant in tot grupul Tiriac Auto. Adica fie ca aveai Mercedes sau Hyundai, pretul era acelasi. Acum le-au adaptat in functie de segmentul din care face parte marca...
  • 0
Imagine amplasata

#19 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 14 iunie 2006 - 09:22

Acum sa fac si istoria deciziei desi s-ar putea sa supar cativa membri cu aprecierea subiectiva asupra unor marci.

Eu oricum aveam ca target Sonata, fiind foarte multumit de fosta Elantra si doream un "upgrade", dar am zis sa ma uit si prin ograda vecina.

Deci vroiam masina din clasa medie, pe benzina in jurul a 20.000 CIP. Am lasat frantuzoaicele deoparte din motive de fiabilitate, la nemti nu ma puteam uita decat la Passat si la Vectra, desi visul meu este un BMW. Passatul l-am eliminat din start ca, ma iertati, dar aceasta masina nu pot s-o asociez decat cu ghiul, iar Vectra mi se parea estetic un Logan mai mare.

Asa ca am trecut in Orient cu alegerile. Mi-ar fi placut un Legacy, insa motorizarea care as fi dorit-o depasea bugetul si au ramas in cursa personala Avensis, Accord si Sonata. Avensis era insa o masina prea serioasa pentru mine asa ca a cazut. Si au urmat cam doua saptamani de chin in care, cum am mai spus, azi imi luam Accord, maine imi luam Sonata. La dotari statea mai bine Sonata, insa mai calitativ mi se parea interiorul la Accord. Dupa experienta cu dealerul Honda de pe Magheru, am trecut definitiv in tabara Hyundai unde aveam de ales intre doua variante de motorizare 2.4 si 3.3. Eu mi-am dorit varianta 3.3 care era mai scumpa cu 2500 eur CIP, insa m-am speriat de eventualele taxe pe care guvernul are de gand sa le puna la motoarele peste 3000 cmc, asa ca am ramas la varianta 2.4.
  • 0
Imagine amplasata

#20 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 14 iunie 2006 - 09:32

Atunci e vina lor ca nu-si actualizeaza site-ul. Pe site, motorizarea 2.0 scoate 138 CP.

[Edited on 14-6-2006 by LaScurt]
  • 0
Imagine amplasata

#21 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 14 iunie 2006 - 10:07

Si acuma sa pun si minusuri, ca de laudat, am laudat-o:
- radioul nu are RDS
- nu exista oglinda cu electrocrom in optiuni decat daca o iei cu Home Remote Parking System (adica butoane d-alea sa deschizi usa la garaj cand ai vila) si costa 1100 eur. Nu exista oare vreo solutie aftermarket?
- eu vroiam cu cutie automata/secventiala, insa la varianta asta de motorizare are doar 4 viteze, asa ca am ramas la manuala cu 5 trepte
- sonorizarea nu straluceste (bine, varianta de 3.3 venea cu amp si sub, dar am explicat mai devreme de ce n-am luat-o)
- e mare frate :) pana gasec un loc de parcare, ma apuca dracii.
  • 0
Imagine amplasata

#22 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 22 iunie 2006 - 08:23

Am facut revizia de 7500 - 387.54 RON TVA inclus (5 l ulei + filtru ulei + manopera revizie).

Mi s-a stricat scrumiera. Mi-o inlocuiesc pe garantie, dar vine intr-o saptamana. Io unde scrumez acuma?
  • 0
Imagine amplasata

#23 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 23 iunie 2006 - 10:05

Eu daca as trai in USA/CA, n-as sta pe ganduri si mi-as lua varianta 3.3. Singura problema este ca varianta 3.3, spre deosebire de 2.4 este produse in SUA, Alabama, si nu in Coreea, iar daca citesti pe forumurile dedicate, vei vedea ca posesorii de Sonata produsa in SUA au cateva probleme enervante (de genul scartait in spate, etc).
  • 0
Imagine amplasata

#24 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 10 iulie 2006 - 09:24

Ieri am testat viteza maxima pe A1. N-am poze, dar vitezometrul statea in 225, iar GPS arata 214 km/h. Motorul mergea putin peste 5500 ture cu pedala la fund. Zona rosie incepe pe la 6500 de ture. Viteza maxima constructiva din talon este de 212 km/h.
  • 0
Imagine amplasata

#25 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 iulie 2006 - 06:17

Era dezactivat "limitatorul" din dreapta? ;)

Se prea poate deci ca viteza din talon sa fie cam cea maxima ... iar depasirile care le vedem noi sa fie de la abatarile vitezometrului daca zici ca GPS'ul arata 214 de fapt ;) Oricum ... e o viteza care banuiesc ca rar o sa o mai atingi pe la noi. Oricum, nu prea curand pe drumurile astea asa aglomerate :-<
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi