Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Probleme IT(intrebari si raspunsuri)


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4563 replies to this topic

#2676 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 21 octombrie 2010 - 09:10

Am avut 'problema' asta atunci cand am pus hdd-ul pe unul din porturile eSATA de pe placa de baza. Banuiesc ca asta e.
  • 0

#2677 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 octombrie 2010 - 09:20

Desktop'ul respectiv e cumparat acum 4 ani, banuiesc ca nu erau MB cu porturi eSATA atunci. Sa inteleg totusi ca primul lucru care ar trebui verificat este unde este conectat hdd'ul respectiv pe MB ...
Mersi de sfat si daca mai aveti alte idei ... nu va sfiiti :(
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2678 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 22 octombrie 2010 - 07:00

Porturi eSATA de pe placa de baza? Nu am auzit... eSATA sunt pe spate, nu pe placa de baza. Ca sunt unii producatori mai "isteti" si le noteaza cu eSATA pe cele de pe placa, e pentru ca berbecul care le monteaza sa puna acolo cablurile pentru bracketul din spate, daca nu are port dedicat in spate. A, si ieri am intalnit o varianta si mai handicapata, de la Asrock (campionii inventiilor stupide): avea porturi eSATA in spate, 2, conectate fizic de 2 porturi SATA aflate imediat in spatele lor, si de acolo trebuia sa pleci cu cablurile la porturile SATA clasice aflate in alta parte. Trist... Solutia ieftina (si proasta) de a nu trage trasee prin placa de baza direct la southbridge.

@Andrei: probabil de la driverul de SATA instalat. Pe placile mai vechi HDD-urile SATA mai apar cum zici tu. Ai chipset nVidia cumva?

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 22 octombrie 2010 - 07:03

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2679 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 22 octombrie 2010 - 11:26

Mda, trebuia bagat cu disketa cind ai inceput instalul de Win, cint te intreaba daca vrei sa instalezi RAID sau altceva. Lasa-l asa, n-are nimic, doar sa nnnu dai Uninstall...
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#2680 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 octombrie 2010 - 03:32

Nu e ptr mine, ci ptr un amic.
Posibil sa nu fi fost instalat k lumea hardul. O sa'i zic de asta. Din Win se poate repara chestia asta sau ar trebui cumva formatat unul din hdd'uri si instalat de la zero k lumea?
Bine, nici nu's f sigur ca mai are dischetele, desi macar pe a celui cumparat recent, ar trebui. De fapt, am impresia ca nici n'are unitate de discheta, da asta e deja pe planul 2 :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2681 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 22 octombrie 2010 - 06:33

Pai nu afecteaza cu nimic functionarea. Doar sa nu il manance in popou sa deconecteze HDD-ul :lol: Nici atunci nu ar fi grav, un restart si ar merge din nou :lol:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2682 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 octombrie 2010 - 07:07

Ah, ok. El se plangea ca ii tot crapa win'ul si ptr ca tot vazuse in taskbar chestia asta, i s'a spus ca hdd'ul e de vina. Insa acum vazand ca si cu hard nou la fel face, a reinceput investigatiile :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2683 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 22 octombrie 2010 - 07:55

Ce inseamna ca ii crapa? Ce configuratie are in rest? (inclusiv sursa)
  • 0

#2684 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 22 octombrie 2010 - 09:37

Daca e vechi poate sa o ia metodic, cu o lanterna, sa verifice mai intai condensatorii de pe placa de baza (chiar si de pe placa video), si daca poate, din sursa. Daca arata asa:

Imagine amplasata sau asa Imagine amplasata sau asa Imagine amplasata atunci e naspa, trebuie schimbati si putini sunt in stare, desi nu e rocket science. Si nici nu se prea gasesc valorile alea... O umflatura si de 1-2mm inseamna ca acel condensator e terminat.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2685 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 octombrie 2010 - 09:45

Nu cred ca s'ar ajunge la asa ceva. Mai degraba cred ca n'a fost instalat k lumea hardul, o sa'i zic de asta in primul rand. Oricum, nu tre sa ii dau prea multe indicatii, ca o sa ma cheme pe mine sa'i fac chestiile astea si numa' de asta nu ma timp/chef acum :lol:
Multumesc inc'o data ptr raspunsuri
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2686 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 22 octombrie 2010 - 10:07

Man, daca e vechi, sunt slabe sanse sa NU ajunga ca mai sus :lol:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2687 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 octombrie 2010 - 10:47

Si eu, dar mai ales sotia, avem desktop'uri vechi (al meu are cam 5 ani, al ei vreo 7) si nu am avut probleme de genul asta. Nu ca as tine neaparat sa am :lol:
De ala pe care'l am de vreo 9 ani nu mai zic ... totusi nu l'am mai folosit in ultima vreme, deci nu garantez ca n'a ajuns sa aiba condensatori copti :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2688 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 22 octombrie 2010 - 11:28

Mai, acum eu daca as proiecta o placa de baza nu as proiecta-o sa faca probleme la primul condensator dus. Dar, e f posibil ce zice Viper, doar ca mai greu de remediat de unul singur.

Mai la indemana cred ca e verificarea componentelor vinovate in general de crash-uri:

1) Memoria RAM
2) Sursa

Daca problema a aparut dupa ce s-a instalat vreo componenta atunci cel mai probabil ea e de vina. Nu prea exista coincidente. :D

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 22 octombrie 2010 - 11:32

  • 0

#2689 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 23 octombrie 2010 - 07:38

Lol, de parca proiectantul se astepta la vremea aia sa tina oamenii componentele cu anii... Ma distreaza ce citesc :D Oare de ce in 2006 Gigabyte a pus pentru prima data pe o placa de baza condensatori solizi si a renuntat la electrolitici? Tocmai pentru ca atat ei, cat si ceilalti producatori, au avut aceasta problema in trecut. Si nu e singulara. Rare sunt cazurile cand NU se umfla la trecerea anilor. Nu e nevoie sa ma credeti pe mine care le bibilesc deja de 16-17 ani, Doamne-fereste... Google it ;)

Referitor la "Daca problema a aparut dupa ce s-a instalat vreo componenta atunci cel mai probabil ea e de vina. Nu prea exista coincidente.", da si nu. "Echilibrul" a fost zguduit :D Nimeni nu intelege ca o sursa prastie, vaporware, nu poate tine cu anii. Poate ca acum a ajuns la capatul puterii, daca imi permiteti acest joc de cuvinte :D Motivul e tot prezentat mai sus.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 23 octombrie 2010 - 07:41

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2690 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 23 octombrie 2010 - 10:12

Reciteste te rog ce am scris mai sus. Nu am spus ca nu pot fi condensatorii de vina, ci ca mult mai usor, pentru inceput, este ca debug-ul sa inceapa de la anumite componente, cel mai des raspunzatoare de astfel de probleme. RAM-ul se testeaza usor cu memtest sau prin scoaterea cate unui modul (daca exista >2). Intr-adevar daca sursa este no-name, nu prea (deloc) conteaza ce scrie pe ea pentru ca adevarul va fi mult mai jos.

In al doilea rand, nu cred ca Giga a avut o revelatie in 2006 cand a pus condensatorii solizi. Stiau de problema si de aceea sunt SIGUR ca, in proiectarea placilor, orice producator care se respecta creaza o anumita redundanta intre sisteme, stiuta fiind rata de cadere a fiecarei componente. Concluzia mea fiind aceea ca un condensator care 'sta sa bubuie' nu inseamna neaparat si sursa problemelor.

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 23 octombrie 2010 - 10:24

  • 0

#2691 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 23 octombrie 2010 - 10:14

Eu am un calculator din 1999 cu placa de baza REDFOX :D :D :D si inca mai merge. Tough luck, I know.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#2692 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 23 octombrie 2010 - 10:56

Reciteste te rog ce am scris mai sus. Nu am spus ca nu pot fi condensatorii de vina, ci ca mult mai usor, pentru inceput, este ca debug-ul sa inceapa de la anumite componente, cel mai des raspunzatoare de astfel de probleme. RAM-ul se testeaza usor cu memtest sau prin scoaterea cate unui modul (daca exista >2). Intr-adevar daca sursa este no-name, nu prea (deloc) conteaza ce scrie pe ea pentru ca adevarul va fi mult mai jos.

In al doilea rand, nu cred ca Giga a avut o revelatie in 2006 cand a pus condensatorii solizi. Stiau de problema si de aceea sunt SIGUR ca, in proiectarea placilor, orice producator care se respecta creaza o anumita redundanta intre sisteme, stiuta fiind rata de cadere a fiecarei componente. Concluzia mea fiind aceea ca un condensator care 'sta sa bubuie' nu inseamna neaparat si sursa problemelor.

Concluzia ta este doar a ta :D Un condensator care "sta sa bubuie" nu isi mai face treaba. In general astia de bubuie sunt pe alimentarea CPU. Ghici ce se intampla daca CPU nu mai primeste de mancare asa cum trebuie... Erori? Restart-uri? Exact :D
Revelatie nu a avut nimeni, doar ca nu e de "minimizat" acest pas care i-a facut pe toti ceilalti sa il faca in lunile urmatoare. Si se vede in timp la RMA :D

P.S. daca testezi o memorie si da erori, si ai si condensatorii dusi, si schimbi memoria, crezi ca ai eliminat cauza?
Vorbind STRICT de sisteme vechi, cu surse no-name, si pline de electrolitici, cauza restart-urilor si erorilor este cam 90% de la condensatori (de pe MB, sursa sau VGA, in ordinea asta). Asta e o statistica de RMA, nu sunt gandiri ale mele ;) Statistica este confirmata si de ce mi-a trecut personal prin mana. Aici ar trebui sa devin si eu un pic taios, ca Relu, nu de alta dar fiind pe "teritoriul meu", am ceva experienta in spate cu sute de sisteme trecute prin mana. Numarul nu e deloc exagerat. Poate e exagerat in jos. Stiu ca lupii tineri cred ca au redescoperit apa calda, dar la fel de bine stiu ca putini acorda atentie la tot ce am scris eu mai sus. Doar cei mai "in etate" stiu despre ce zic. Restul e can-can ;)

P.S.2: pentru ceilalti: noi nu ne certam, doar schimbam opinii divergente ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2693 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 23 octombrie 2010 - 10:57

... adoptand stilul ''taios al lui Relu''. :D :D :D ;)
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#2694 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 23 octombrie 2010 - 11:01

Am zis "un pic taios" :D Si il inteleg acum :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2695 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 23 octombrie 2010 - 12:04

Deci concluzia ar fi ca Andrei ar trebui, inainte sa dea un simplu memtest sau sa verifice cu alta sursa, sa se apuce sa schimbe toti condensatorii umflati? Ok. Eu doar asta am zis: sa inceapa cu ce e mai simplu de verificat si corectat.

In final, eu tratez discutia asta ca o ocazie sa mai invat ceva de la un om cu mai multa experienta si care, prin natura job-ului are de-a face cu f multe sisteme cu probleme. Eu nu am ocazia asta. Poate modul in care pun problema pare un pic 'prea direct', dar asa sunt obisnuit si consider ca aici suntem intre prieteni, iar intentiile pot fi considerate intotdeauna bune. :D
  • 0

#2696 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 23 octombrie 2010 - 12:27

Doar cei mai "in etate" stiu despre ce zic. Restul e can-can :D


...ehei ... 1Q-le ... electroliticii aia umflati ii vezi ... da' mai sint si aia uscati care arata in exterior parca ar fi noi :D
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#2697 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 23 octombrie 2010 - 12:34

Foarte corect, tocmai de aceea un reparator adevarat va schimba toata "bateria" de condensatori chiar daca numai 2-3 sunt umflati :D

@Alex: da, intai schimbi condensatorii. Sansa ca o memorie sa fie defecta dupa ce a mers 2-3 ani este mult mai mica decat cea ca problemele sa fie de la condensatori :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2698 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 octombrie 2010 - 04:34

Inc'o chestie care ma streseaza de cateva zile.
Sunt logat pe mess, primesc un mail, intru pe mail si ma deconecteaza de la mess. De fiecare data se intampla la fel, desi eu nu am modificat nimic, nici la mess, nici la mail.
Deci ... vreo sugestie? :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2699 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 23 octombrie 2010 - 04:37

Mail la gmail :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2700 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 octombrie 2010 - 07:51

Il tin p'asta pe yahoo ptr ca ma anunta cand primesc mail, altfel sa stau eu sa'mi verific mailul ... slabe sperante ;)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




4 useri citesc subiectul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi