Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Probleme IT(intrebari si raspunsuri)


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4563 replies to this topic

#1676 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 septembrie 2009 - 12:04

dupa multe incercari, am vazut ca cel mai stabil si bun xp e ala caruia nu i-am facut nimic altceva decat sa ma ocup de swap si mft.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1677 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 septembrie 2009 - 12:46

Tocmai am terminat de asamblat si instalat PC-ul pentru Junior la scoala (inca o data multumesc lui DanCLD pentru memorii si HDD, merg brici). Si m-a cam cracanat Windows7. Am pus RC-ul care e evaluation pana in martie 2010 cand incepe sa se inchida la 2 ore pana in iunie cand se inchide de tot. Pana atunci rezolv si o licenta finala. Dar din nou zic, socant de rapid la multe chestii, pe o configuratie cuminte.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1678 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 septembrie 2009 - 10:08

cat timp nu am probleme cu xp-ul, nu-l schimb.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1679 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 19 septembrie 2009 - 05:36

Trebe sa cumpar in curand un calculator nou mandrei mele. As merge pe o platforma Intel si un procesor Intel Core2 Quad8200.
Cu o placa de baza Gigabyte si un dualchannel de 4gb ram.

Nu prea sunt la curent cu tendintele in ce priveste procesoarele noi. Voi ce parere aveti?

Calculatorul va fi folosit la totul si nimic... ma rog sa fie o scula durabila sa nu stau peste 2 ani sa schimb procesoare, placi si alte chestii.

Dati-va cu parerea. Voi ce ati pune intr-o unitate de pana in 1500ron??
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1680 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 septembrie 2009 - 06:23

nu stiu ce sa spun, un desktop mi se pare inutil de cativa ani, daca nu ai nevoie de un wokstation potent.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1681 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 19 septembrie 2009 - 08:08

Exceptand mobilitatea, cu ce ar fi mai bun un laptop ?
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1682 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 19 septembrie 2009 - 08:21

este exclus un laptop ca d'asta am eu si inafara de faptul ca citesc mailul in bucatarie sau in sufragerie nu e nicio sfaraiala.

mandrei ii trebe un workstation din 2 motive:
- pretul de achizitie mai redus
- are deja monitor de 19" tastatura si mouse wireless si un hdd sata....si tot felul de brizbrizuri d'astea

deci fara laptopuri.

ah, inca o chestie: tre sa fie si silentios, foarte silentios. Care coolere fac mai putina galagie? imi puteti recomanda o carcasa sau o sursa smechera?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1683 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 septembrie 2009 - 08:32

Exceptand mobilitatea, cu ce ar fi mai bun un laptop ?


pai cu astea:

- spatiu ocupat cu biroul
- cu scaunul
- nu o mai lalai cu up-grade-uri
- in 99% din aplicatii nu se simt diferente semnificative pt utilizator
- si il cari peste tot, prin casa, in vacanta, la intalniri etc. ai acolo tot ce lucrezi, nu te mai complici.
- neajuns, pret initial cam mare.

eu inca n-am gasit ceva ce sa nu poata faca laptoapa din dotare, inclusiv randari video HD 720p. 1080 nu am.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1684 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 19 septembrie 2009 - 09:02

4Gb sunt inutili daca nu ai sistem pe 64 si chiar daca ai avea nu cred sa ajunga sa-i foloseasca vreodata pe toti.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1685 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 septembrie 2009 - 09:57

Ei nu :P Mie mi se pare inutil un quad-core, sincer. Mai degraba un dual core si o placa de baza mai desteapta. In link parca e un G41, ramane pe video integrat sau pune video separat? Nu de alta dar un quad core pe o placa de baza cu video integrat e ca un motor de Ferrari pus pe un sasiu de ..... (inlocuiti ..... cu orice masina de daily use, in zona 15000 euro).

Apoi, la placile de baza Gigabyte uita-te dupa cele care dupa semnul "-" au un D. Cele fara D sunt foarte entry level si au inca ceva condensatori electrolitici. E posibil ca dupa 2-3 ani sa faca fleosc...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1686 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 20 septembrie 2009 - 01:12

pai cu astea:

- spatiu ocupat cu biroul
- cu scaunul
- nu o mai lalai cu up-grade-uri
- in 99% din aplicatii nu se simt diferente semnificative pt utilizator
- si il cari peste tot, prin casa, in vacanta, la intalniri etc. ai acolo tot ce lucrezi, nu te mai complici.
- neajuns, pret initial cam mare.

eu inca n-am gasit ceva ce sa nu poata faca laptoapa din dotare, inclusiv randari video HD 720p. 1080 nu am.

Pai birou si scaun tot iti trebuiesc; iar la neajunsul mentionat de tine eu as adauga si un pret f mare pt un eventual upgrade (poate si de asta spuneai ca nu o mai lalai cu upgrade-ul ;) ).
Eu unul, exceptand mobilitatea, nu vad niciun avantaj pt a alege un laptop in fata unui desktop; dar nici nu sunt vreun mester in it, astfel ca poate-mi scapa mie ceva. :P
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1687 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 20 septembrie 2009 - 02:29

Ei nu :P Mie mi se pare inutil un quad-core, sincer. Mai degraba un dual core si o placa de baza mai desteapta. In link parca e un G41, ramane pe video integrat sau pune video separat? Nu de alta dar un quad core pe o placa de baza cu video integrat e ca un motor de Ferrari pus pe un sasiu de ..... (inlocuiti ..... cu orice masina de daily use, in zona 15000 euro).

Apoi, la placile de baza Gigabyte uita-te dupa cele care dupa semnul "-" au un D. Cele fara D sunt foarte entry level si au inca ceva condensatori electrolitici. E posibil ca dupa 2-3 ani sa faca fleosc...



Viper, iti vin in cap cateva placi de baza bune? Nu ma intereseaza o marca anume ci doar sa fie 775 si sa suporte mai mult de 4GB ram.
Ma gandeam si eu la un procesor Core 2 Duo E8200 care ar fi la fel ca pret si ar avea si 6mb cache level2 (quad 8200 are doar 4mb cache).
Repet nu se va face nimic deosebit cu calculatorul... vrea doar sa ia ceva "bun" sa "tina" 4-5 ani.

La placa video ma gandeam la ceva ieftinescu. Ce sugerati pe la 150-200ron?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#1688 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 septembrie 2009 - 09:49

Pai birou si scaun tot iti trebuiesc; iar la neajunsul mentionat de tine eu as adauga si un pret f mare pt un eventual upgrade (poate si de asta spuneai ca nu o mai lalai cu upgrade-ul ;) ).
Eu unul, exceptand mobilitatea, nu vad niciun avantaj pt a alege un laptop in fata unui desktop; dar nici nu sunt vreun mester in it, astfel ca poate-mi scapa mie ceva. :P


pai de ce sa am nevoie de scaun si birou? ce as face cu ele?

pret f mare pt upgrade? de ce? la 3 ani oricum totul e uzat moral si trebuie schimbat complet. un laptop bun este cam 3000 de lei, pe care sa te poti si juca ceva decent, altfel il scoti mult mai ieftin. in esenta aplicatiile uzuale nu mai cer asa multa putere de procesare de cativa ani. de ex eu imi tin laptopul la 1.7GHz pt ca nu am nevoie de 2.5 decat foarte foarte rar. mai nou exista solutii la care bateria tine si 16 ore, deci chiar il poti numi autonom. pacat ca in romania ajung foarte greu.

aspectul cu mobilitatea bate oricum orice pret mai mare. sa-ti poti cara tot cu tine e ceva extrem de util, mai ales ca poti avea si net mobil si deja biroul poate fi si masina si hotel si o terasa.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1689 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 20 septembrie 2009 - 10:02

@ bleunightdanger: Placi bune ar fi destule, eu nu iti pot recomanda decat de la Gigabyte, pentru ca le stiu. Dar intreb si eu ca Grinch: de ce iti trebuie mai mult de 4GB? Ca peste 4GB trebuie sistem de operare pe 64bit, altfel nu ti-i vede nici XP, nici Vista, nici 7 pe 32bit... Eu am 4 si nu am nevoie clar de mai mult, in conditiile in care fac si ceva procesare video sau alte chestii care trag de resurse.

Despre CPU: daca tot aveai in calcul C2Q8200, ia mai bine in calcul C2Q9550. 2.83GHz, 12MB cache L2, si extrem de potent. E fix la acelasi pret cu 8200. Trag de el zilnic si ma uimeste zilnic cat de bine duce ce ii dau sa faca.

Despre MB: cum ziceam, pot vorbi strict de placile Gigabyte pe ca cunosc. As lua daca as (mai) gasi EP45-UD3P ( http://www.gigabyte....?ProductID=3177 ). Problema la placile pe 775 e ca se cam duc. CUm intel tocmai a lansat Core i3, i5 si i7, incearca sa cam elimine placile pe 775 (cu toate ca sunt zvonuri ca i3 va fi si pe 775). In general as merge pe o placa cu chipset P45. Daca e de la Gigabyte, neaparat sa aibe D in denumire, si daca are si U, cu atat mai bine.

Despre VGA: in zona de 200ron gaseti placute bunicele, dar sa nu le ceri sa mearga in jocurile moderne si sa se vada si bine, ca nu ai cum... Gasesti ATO 4650, NVIDIA 9500GT, chestii de genul asta.

Despre RAM: nu are sens sa dai banii aiurea pe memorii la 1066 sau 1333. Eu am si am avut la 800MHz si diferentele sunt minore pentru utilizarea normala.

Despre sursa: poate cea mai importanta pentru ce vrei tu sa faci. 90% o ignora sau o neglijeaza. Nu te zgarci la sursa. nu ai nevoie nici de un avion cu reactie, eu de exemplu am o sursa Antec de 550W si e arhisuficienta. Dar sa fie o sursa de calitate.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 20 septembrie 2009 - 10:03

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1690 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 20 septembrie 2009 - 10:17

pai de ce sa am nevoie de scaun si birou? ce as face cu ele?

pret f mare pt upgrade? de ce? la 3 ani oricum totul e uzat moral si trebuie schimbat complet. un laptop bun este cam 3000 de lei, pe care sa te poti si juca ceva decent, altfel il scoti mult mai ieftin. in esenta aplicatiile uzuale nu mai cer asa multa putere de procesare de cativa ani. de ex eu imi tin laptopul la 1.7GHz pt ca nu am nevoie de 2.5 decat foarte foarte rar. mai nou exista solutii la care bateria tine si 16 ore, deci chiar il poti numi autonom. pacat ca in romania ajung foarte greu.

aspectul cu mobilitatea bate oricum orice pret mai mare. sa-ti poti cara tot cu tine e ceva extrem de util, mai ales ca poti avea si net mobil si deja biroul poate fi si masina si hotel si o terasa.

Cu ultima afirmatie sunt perfect de acord, de aia si spuneam ca daca exceptam mobilitatea nu vad care ar fi avantajul major.
De birou si scaun tot ai nevoie, ca doar nu stai numai in pat, pe canapea sau mai stiu eu unde. :P
Practic pt mobilitate ai dezavantajele: pret mai mare la achizitie; pret mai mare pt upgrade (in cazul in care este disponibil) si/sau o perioada de utilizare mai scurta.

Acum, pt cineva care nu muta laptop-ul de colo colo decat de vreo 2 ori pe an, nu stiu daca se justifica costurile. De asta eram curios daca mai exista si vreun alt avantaj.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1691 norium

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 09
  • Location:Suceava
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo MK3
  • Motorizare:2.0 TDCi

Scris 20 septembrie 2009 - 10:41

Exceptand mobilitatea, cu ce ar fi mai bun un laptop ?


Cu absolut nimic. Ba chiar din contra, un laptop entry sau mid level e, prin definitie, o alternativa MOBILA (complementara si nu echivalenta) la un desktop. De 6 ani folosesc si desktopuri si notebookuri (fara netbookuri care sunt si mai naspa!). Desi 90% din cei ce folosesc laptopuri le iau fiindca e cool si fiindca au "nevoie", "nevoia" respetiva se traduce doar la vizionat filme/ascultat muzica/o mica procesare in word sau excel. Maxim 10% folosesc intr-adevar laptopurile in scopuri majoritar decicate muncii.


pai cu astea:

- spatiu ocupat cu biroul
Depinde: 1) daca esti acasa, acolo unde e posibilitatea (inclusiv financiara) sa ai birou, pui un monitor de 17, 19, 22, hai 24 - unitatea o pitesti jos/ridici sus pe birou, si ai rezolvat treaba. 2) daca esti la serviciu, nici nu se pune problema de spatiu.
- cu scaunul
Adica?
- nu o mai lalai cu up-grade-uri
Care lalait de multe ori nu numai ca iti face calculatorul mai potent cu bani relativ putini (tu nemaifacand o achizitie noua), ci il si pastreaza stabil. Nu uitati ca, la fel ca in cazul masinilor, cela mai fiabile laptopuri sunt alea mai vechiute. Eu am un IBM ThinkPad de 5 ani - si merge ca NOU! (se infierbanda mai usor, deh, e batran, dar presteaza de rupe!).
- in 99% din aplicatii nu se simt diferente semnificative pt utilizator
Pentru utilizatorul novice vrei sa zici. Baga-i o editare video simultana cu o defragmentare + o devirusare + o procesare de calcule in excel... si o sa gafaie de zici ca face poc.
- si il cari peste tot, prin casa, in vacanta, la intalniri etc. ai acolo tot ce lucrezi, nu te mai complici.
Daca lucrezi in word, excel sau pp, nu e mare branza. Pune-l sa faca niste transferuri de data, upload in ftp, si deja avem probleme, Houston.
- neajuns, pret initial cam mare.
Si, in majoritatea cazurilor, complet nejustificat.


Tot ce face un laptop, un desktop cu o configuratie similara o face de 1.5-2 ori mai bine (si asta o spun dupa 5-6 ani de utilizare a ambelor!)

Noi cu o configuratie 2 desktopuri, 2 laptopuri, conexiune wireless directionata printr-un WRT54GL (care, dupa parearea mea, da foc la 99% din routerele similare din target/marja de pret) - router, caruia apropo, i se poate mari puterea la 100% (din fabrica vine setat la 50%) lucram PERFECT!

Ma gandeam si eu la un procesor Core 2 Duo E8200 care ar fi la fel ca pret si ar avea si 6mb cache level2 (quad 8200 are doar 4mb cache).


Ti-as fi sugerat un Q9550, dar ma tem ca iese din pretul tau. Ia atunci un E8400


pai de ce sa am nevoie de scaun si birou? ce as face cu ele?

pret f mare pt upgrade? de ce? la 3 ani oricum totul e uzat moral si trebuie schimbat complet.


Da' de unde, la 3 ani e perfect copt! :P Si daca nu esti pe 1337 linux, ii bagi un Windows 7 si ai un calculator aproape nou! Sa-ti arat eu un ThinkPad care merge de zici ca e cumparat ieri.
  • 0

#1692 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 20 septembrie 2009 - 10:57

Hmmm, asta chiar e tare:

http://www.techpower...otherboard.html .


  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#1693 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 septembrie 2009 - 11:01

norium, e greu sa-ti raspund la cum ai scris.

birou si scaun nu vad de ce sa ocupe spatiu inutil intr-o casa. am alte 10 locuri in care stau mult mai comod si cum vreau eu. desigur ca multi s-au obisnuit cu ele. la birou la fel, doar daca nu esti director, nu ai spatiu sa-ti faci de cap.

de monitor mare au nevoie foarte putini, in functie de activitate, oricum e mai mult vorba de rezolutie. altfel ma leg la LCD si am cel mai mare monitor posibil.

care o lalaie, o lalaie, isi face calculatorul mai potent in opinia lui, in 3 ani mai pune cate ceva si-l mai lungeste in propria agonie. ok, e o solutie de buget. acea persoana nu-l foloseste sa faca ceva util cu el, are doar calculator. mai o placa video, mai un procesor.

cele mai fiabile laptopuri sunt alea pe care stii sa le folosesti.

daca tu faci non-stop editari video, defragmentari si devirusari (adica ce am facut eu in week-end la greu, doar ca am setat performanta maxima) e de bine. altfel sunt cazuri particulare. nu a gafait nimic, ba mai mult am urcat si o gramada de date pe ftp (sesiune de vreo 10GB de fisiere foarte mici, deci activitate hard la greu), am si torentele cu seriale pornite si urca cu 4-5MB/s, am si FF cu 100 de tab-uri si ma mai si joc cand vreau (cat imi permite placa video).

la mine defragmentarea e non-stop, nu las nimic sa se fragmenteze.

in curand vor exista quad-uri si pe laptop-uri la preturi decente.

singurele limitari pe laptop le-am avut acum vreo 3-4 ani, cand nu puteam edita imagini mai mari de 10.000 pixeli, din cauza ram-ului.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1694 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 20 septembrie 2009 - 11:07

Da' de unde, la 3 ani e perfect copt! :P Si daca nu esti pe 1337 linux, ii bagi un Windows 7 si ai un calculator aproape nou! Sa-ti arat eu un ThinkPad care merge de zici ca e cumparat ieri.


ThinkPad-urile au fost niste computere mai deosebite. Ce se produce acum nu mai seamana de mult cu ce se producea inainte. Cam ca la masini.

Un alt avantaj al laptop-ului este ca poti sa-l cari cu tine in concediu si sa-l folosesti pentru descarcarea pozelor/filmelor de pe aparatul foto/video si browse pe internet mai ales ca majoritatea locatiilor turistice iti pun la dispozitie o legatura la internet.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1695 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 septembrie 2009 - 11:11

ibm facea scule bune, pentium III-urile inca merg :P
eu am si folosit de curand.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1696 norium

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 142 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 09
  • Location:Suceava
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo MK3
  • Motorizare:2.0 TDCi

Scris 20 septembrie 2009 - 12:19

Pai in mare zicem toti aceleasi lucruri, insa ne impiedicam in detalii :blink:

Laptopul a aparut dintr-un singur motiv, si sper ca sunteti cu totii constienti: nevoia de mobilitate. Asta e singurul avantaj fata de un desktop, in opinia mea.

cata69: din ceea ce spui, ai un laptop mediu; poate premium. In orice caz, probabil ca atat procesorul se infierbanta in 55 minim, si tastele incep sa-si piarda din elasticitate - asta daca laptopul are cel putin 6 luni.
  • 0

#1697 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 septembrie 2009 - 01:39

"cum sa va explic eu voua, fetele e ca cartela aia", parca asa suna o reclama.

recunosc ca pt mine calculatorul a fost un instrument de cunoastere si mai tarziu de relationare intre oameni.

primul joc l-am facut cam la un an dupa ce am avut pc-ul (care pc l-am luat fara sa stiu absolut nimic despre el, l-am dus acasa cu un manual mare in brate si am inceput sa-l pun cap la cap si sa-i dau drumul, nu va puteti imagina satisfactia pe care am avut-o dimineata cand totul functiona. culmea e ca doi ani am avut win98 fara sa-l stric. altii il puneau in fiecare luna, ca domne, nu tinea) si acum ma joc as putea spune foarte rar si trebuie sa-mi placa deosebit de mult ceva sa stau calare pe el. in aceste conditii un desktop si-a dovedit inutilitatea imediat ce mi-am permis un laptop decent, mereu sa-i spunem mediu. astfel nu mai exista problema de spatiu (e mult mai smecher un pat mare si bun, decat un birou), de up-grade la nu stiu cate luni, mereu apare ceva nou (la portabile mai greu se miscau lucrurile si chiar si acum noutatile sunt doar aparente adesea) si nu mai eram legat de un colt de camera. plecam eu, pleca si laptopul. am fost asa multumit de el, incat am vandut desktopurile (ca aveam 2 atunci) si singurele jocuri care puneam probleme au fost doom 3 (care mergea bine pe laptop) si HL2, care se misca ceva mai greu, dar am pus setari mai mici si a fost ok si ala. asta pe un laptop mediu, precizez, dar ales cu grija. a mers 3 ani fara probleme, merge si acum la fata unui coleg de forum.

laptopul meu e o chinezarie cu plastice naspa si zgomotoase. insa are hardware puternic, un cooler de vreo 3 ori mai mare decat folosesc astia la dell (vechiul meu portabil) si la care am aplicat cam tot ce stiam legat de jucariile astea. sa stea pe o suprafata tare, sa se realizeze racirea corespunzator, sa am grija de ciclurile incarcare/descarcare la baterie (astfel ca ea tine ca noua si acum), sa am un hard de 7200rpm (conteaza la un laptop mai mult decat alte chestii cu care-ti iau ochii reclamele) si 2 nimicuri legate de xp care l-au facut sa mearga fara probleme pana acum, desi il folosesc la greu.

pana acum nu am gasit ceva care sa nu mearga. in general cele mai pacatoase sunt jocurile, setari, nebunii etc, dar daca as fi amator de jocuri, cred ca as merge pe mana unei console, superioare unui pc din multe (daca nu toate) puncte de vedere si acum chiar foarte ieftina.

daca faci activitati specifice de productie pe un pc, atunci e ok sa ai un desktop puternic, cu monitor mare, cu rezolutie cat cuprinde (ca altfel degeaba e mare), dar in rest, nu vad de ce te-ai complica cu birou+scaun+monitor+unitate si sa stai tintuit intr-un colt. am wi-fi, ma duc unde vreau eu.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1698 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 20 septembrie 2009 - 01:59

De curiozitate .. cate ore pe zi petreci la calculator?
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1699 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 septembrie 2009 - 02:47

nu se vede pe forum :blink:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1700 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 20 septembrie 2009 - 06:40

Ratiunea pt care vreau sa pot pune in viitor mai mult de 4gb ram este simpla: ma gandesc ca cerintele o sa creasca...poate peste cativa ani 4gb o sa fie prea putin.....

@Viper: atat placa de baza cat si procesorul sugerat de tine sar cu mult peste targetul de pret. Procesorul este peste 800lei si placa undeva la 500. asta m-ar duce undeva la 1300ron doar placa si procesorul.... este prea mult.

Momentan sunt decis doar asupra procesorului. Va fi un Quad.
Problema mare este acuma placa de baza.
Mai are cineva sugestii concrete de placi pana in 300ron?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi