Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Navigatie GPS in Romania


  • Please log in to reply
681 replies to this topic

#376 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 iulie 2007 - 01:50

eu am asa ceva. inca n-am facut un drum lung, pe afara, dar urmeaza.
nu l-am frecat prea mult, dar ce am observat
1.in casa nimic. nu stiu daca e normal au ba. si cam dureaza nitel pana gaseste satelitii.
2.am patit de 2-3 ori sa se blocheze in timp ce-l alimentam in masina. a trebuit sa-l restartez. am impresia ca de vina ar fi totusi cartela, care mai 'joaca'.

in rest, e ok.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#377 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 14 iulie 2007 - 02:04

Oaspete,cum poti spune ca-i ok o scula nefunctionala? :D

Drum bun(abia la sfarsitul saptamanii viitoare vin in bistrita---am asteptat sa mai scada riscurile producerii accidentelor prin plecarea ta,da' ramane sharanel care compenseaza)!
Sa nu-i umilesti prea mult pe nemtii de pe autobahn(cu toate ca ,tinand cont de cum iti merge scula ---in rest e ok--s-ar putea sa ajungi la turci......).
Cu privire la consum,ai sa-i cam frustrezi pe unii... :beerchug:
  • 0

#378 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 15 iulie 2007 - 09:48

Oaspetele ai spus "cam dureaza nitel pana gaseste satelitii"
Treaba asta se intampla in casa sau cand esti afara in masina ?
  • 0

#379 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 15 iulie 2007 - 09:25

Pai a zis ca in "casa nimic". Deci probabil intarzierea e cand il foloseste in masina.
Totusi nu cred ca poate sa fie un mare impediment ca se conecteaza un pic mai greu, pentru ca o data conectat nu cred sa aiba probleme apoi. De fapt ... cat timp inseamna "nitzel" ala?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#380 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 15 iulie 2007 - 10:11

La banii la care se vinde si la ce stie sa faca e o scula foarte OK. Si se zice ca sta bine la luminozitate. Io l-as lua.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#381 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 iulie 2007 - 08:36

sa zicem ca dureaza un minut pana afiseaza coordonatele. in masina, normal, ca in casa de-abia la fereastra parca ar vedea un satelit.
dar ma rog, asta nu poate fi un impediment real.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#382 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 16 iulie 2007 - 01:36

Am fost in Bulgaria cu o scula din asta (nu eu personal, eram pasagerul masinii care o avea). Stie destul de multe lucruri, se misca ok, dar sta un pic mai slab la receptia satelitilor. Respectiv, sta cam mult pana ii gaseste. Dupa aia e ok, nu mai are probleme. A fost oricum foarte de ajutor, planuiesc sa-mi iau si eu.

Aplicatia era iGO si inca un program (Navigator ceva) si ne-au ajutat foarte mult (gresit drum, a recalculat o ruta care ne readucea pe cel drept on-the-fly).
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#383 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 16 iulie 2007 - 10:05

Imi pare rau s-o spun, dar m-am convins ca I-GO e complet idiot....
Vineri am plecat de la gara Obor spre Berceni. Evident, cel mai scurt, drept, etc.... traseu e pe M.Bravu. Am pus navigatia la treaba ca trebuia sa ajung la cineva pe o straduta linga Big Berceni si nu stiam exact unde e.
Inteligentul de soft, a incercat mereu sa ma dirijeze spre Universitate chiar si cind eram la intersectia cu Calea Vitan. Cind am ajuns la splai si mai aveam 1 km pina la Big, el a incercat sa ma duca pe la Belu, ca asa vroia el ! Ocol maxim.
Imi e groaza ce-mi va face pe drum, ca simbata plec in Croatia si alt soft nu prea e. Poate tomtom sa fie mai bun in zona aia, nu stiu, o sa-l incerc.
  • 0

#384 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 16 iulie 2007 - 10:18

Mergi pe TomTom. Pana si harta beta pentru EE era mai buna ca I-go. Banuiesc ca o ai pe asta noua (cea fara RO).
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#385 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 05 decembrie 2008 - 10:58

Sa trezim topicul, s-a lansat ROAD 2008, cea mai recenta harta a Romaniei pentru dispozitivele Garmin. CD-ul luat "de nou" costa 600 ron, ca upgrade probabil mai putin, in functie de cum a fost achizitionata versiunea precedenta.

Comunicatul oficial:

SHEBA DISTRIBUTION, reprezentantul Garmin in Romania, anunta disponibilitatea celei de-a treia editii a Atlasului Digital al Romaniei, RO.A.D 2008, un produs realizat in cadrul initiativei Proiectul Romania Digitala.
Pe langa multe adaugiri, RO.A.D. 2008 se evidentiaza prin hartile disponibile pentru toate rezervatiile naturaledin Romania (punct, delimitare si suprafata), toate localitatile din judetul Ilfov la nivel de numar de strada, puncte de interes si poligoane de detaliu, harta Deltei Dunarii refacute, revizuite si adaugite la un nivel fara egal si potecile turistice rutabile in masivele Piatra Craiului si Fagaras.

In privinta adaugirilor, numarul localitatilor din Romania s-a inmultit la peste 1000, toate la nivel de nume si numar de strada (acolo unde acestea au fost disponibile), acoperind asadar majoritatea localitatilor mari din Romania si toate localitatile din judetele Arad, Bihor, Bucuresti, Cluj, Covasna, Ilfov si Salaj.

Tot in premiera fata de orice alta harta rutabila a Romaniei, s-au adus la zi toate localitatile din judetul Arad, la nivel de numar de strada, puncte de interes si poligoane. Localitatile Cazasu, Martacesti, Ianca, Faurei, Faurei-Sat, Surdila-Greci, Bratesu Vechi, Insuratei si Horia din Braila, localitatile Barcea, Umbraresti-Deal, Ivesti, Liesti, Beresti, Targu Bujor, Matca, Draganesti si Malu Alb din Galati si localitatile Macin, Revarsarea, Smardan, Isaccea, Carcaliu si Greci din Tulcea au fost aduse la nivel de numar de strada, puncte de interes si poligoane de detaliu.

Orasele Bucuresti, Timisoara, Oradea, Baia Mare, Braila, Galati, Pitesti, Snagov, Brasov, Poiana Brasov, Ploiesti, Giurgiu, Constanta, Bacau, Tulcea, Zalau, Alba Iulia, Targoviste, Craiova, Ramnicu Sarat, Blaj, Cluj, Targu Mures si Ramnicu Valcea au fost revizuite integral cu amprenta blocurilor. Bucuresti, Oradea si Baia Mare au si amprenta caselor. In Bucuresti, Timisoara si Cluj s-au adus la zi sensurile unice conform ultimelor schimbari implementate de primariile acestor orase.

Toate localitatile din Romania au fost revizuite ca punct si denumire. Acolo unde sunt doua localitati cu acelasi nume in acelasi judet sunt evidentiate diferit dupa denumirea comunei de care apartin. De asemenea, s-au inmultit detaliile topografice: curbe de nivel, hidrografie, cai ferate, acoperirea cu vegetatie, inclusiv tipologiile de paduri si foarte multe toponime noi.

De asemenea, au fost adaugate cetati dacice, grecesti, romane, medievale, asezari istorice, sate turistice, podgorii, baraje, targuri de olarit/tesuturi/pictura naiva, elemente de arhitectura polulara (mori de apa), targuri, manifestari etno folclorice traditionale romanesti, monumente de arta, istorice si cultura si multe altele.

Acum exista foarte multe sensuri giratorii noi, sensuri unice noi, centura din sud-estul Aradului si prelungirea A1 la nord de Pitesti. Foarte multe puncte de interes au date de contact extinse, inclusiv adresa si numar de telefon apelabil international. Limitele administrative (comune, judete, granita internationala) au fost revizuite.

Editia ROAD2008 este dedicata sportivilor romani medaliati la Jocurile Olimpice de la Beijing 2008.

Harta RO.A.D. 2008 v3.01 are o capacitate de peste 400 MB, de aproape 3 ori mai mult decat versiunea anterioara ROAD2006 v2.16 care avea 140 MBytes. RO.A.D.2008 este un produs creat in cadrul initiativei publice la nivel national, Proiectul Romania Digitala: www.romaniadigitala.ro. Harta a fost creata in circa 2 ani si realizarea acesteia a costat peste 250.000 Euro. Manualul de instalare este tradus si tiparit in 7 limbi: engleza, germana, franceza, italiana, spaniola, maghiara si evident romana. Pentru iconitele create in cadrul proiectului s-a intocmit un glosar explicativ in toate cele 7 limbi.

Pretul CD-ului ROAD2008 v3.01 este de 599 RON cu TVA inclus. Posesorii de versiuni anterioare vor putea face upgrade la versiunea noua de harta la preturi promotionale. Harta poate fi folosita pe orice aparat GPS Garmin care este compatibil NT, pe clonele Kenwood, pe PDA-urile si telefoanele mobile cu Symbian, PalmOS si Windows Mobile cu ajutorul aplicatiei Garmin Mobile XT, pe PC-urile cu Windows XP, Windows Vista si pe Mac folosind aplicatiie MapSource, nRoute si Garmin Mobile PC.


  • 0

#386 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 05 decembrie 2008 - 01:11

foarte tare acest Garmin si tot respectul pt proiectul Romania Digitala. cred ca o sa renunt la igo (care mai e si luat pe naspa) si o sa cumpar Garmin.
Oare are si hardware-ul un rol? De ex acum igo (care e in pus pe un MIO P560) e mereu in urma cu vreo cateva secunde sau sute de metrii, noroc ca nu chiar am nevoie de instructiuni 100% exacte ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#387 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 05 decembrie 2008 - 01:46

Absolut. Orice device de navigare este un computer in miniatura, cu procesor, memorie interna, bus-uri, frecvente, etc etc. Din pacate niciun aparat nu face fata la o harta extrem (dar extrem!) de detaliata, la setarea maxima a afisarii detaliilor :) Deci trebuie sa procedezi ca la jocurile video, cand te plimbi cu masina pui detaliile pe normal, cand te dai jos le pui la loc pe high, etc B) Exista si functie de declutter, etc!
  • 0

#388 Val

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 23-martie 04
  • Location:Bucharest
  • Marca:HONDA
  • Model:Accord CL7/1 Sport, 2003
  • Motorizare:2.0i, 155CP

Scris 05 martie 2009 - 10:08

Am nevoie de un sfat rapid (azi, maine cel mai tarziu) cu privire la cumpararea unui GPS.

Trebuie sa fac un cadou, asa ca vreau un GPS (specific, nu PDA etc.) care sa nu fie foarte scump (approx, 7-8 milioane), care sa aiba harta Romaniei cat mai detaliata si corecta si sa mearga bine.

Cel care il va primi nu va face update-uri de soft, harti etc., asa ca as avea nevoie de unul cu harta cat mai buna de la inceput.

Multumesc mult pentru ajutor.
  • 0

#389 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 martie 2009 - 11:55

Dupa parerea mea, Garmin Nuvi 200 cu harta romaniei preinstalata e cea mai buna si ieftina varianta. Pretul e 157 EUR cu TVA inclus ( asta vine cam 670 roni ). Daca-l vrei sa-mi spui, ca te pot ajuta.
  • 0

#390 Val

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 23-martie 04
  • Location:Bucharest
  • Marca:HONDA
  • Model:Accord CL7/1 Sport, 2003
  • Motorizare:2.0i, 155CP

Scris 05 martie 2009 - 06:57

Multumesc mult pentru indicatie. O sa-l iau in considerare si vad ce decid.
  • 0

#391 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 05 martie 2009 - 10:29

Garmin is the best!
mai ales pt Romania (prin comparatie, harta ro garmin are 400 MB, in timp ce harta ro iGo are 14 MB...)
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#392 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 05 martie 2009 - 11:19

cred ca uiti hartile separate de teren, cladiri si alte acareturi de la igo
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#393 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 07 martie 2009 - 06:14

am fost foarte atent pe A1 si n-am vazut nici un radar fix, asa cum imi jurase cineva ca ar fi...
inutil sa spun ca nici iGo8 nici ROAD 2008 nu mi-au semnalat nimic.

a, si merge misto Garmin cu ROAD 2008 pe Nokia E71...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#394 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 08 martie 2009 - 09:28

nici dinspre Pitesti spre Buc nu e nici un radar fix pe A1.
si nici intre Pitesti si Craiova nu e nimic.
myth busted! :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#395 amirou

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 09
  • Marca:Seat
  • Model:Cordoba
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 10 mai 2009 - 09:59

Un site interesant ce contine informatii despre multe GPS-uri http://www.allgpsrewiew.co.cc

Aceasta postare a fost editata de amirou: 10 mai 2009 - 10:01

  • 0

#396 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 19 august 2009 - 08:00

S-a lansat o noua versiune a hartii Romaniei pentru dispozitivele Garmin (pe romaneste, ROAD 2008 versiunea 3.02). Harta e mult mai bine "legata" decat precedenta, cu mult mai putine intreruperi, cu mai multe detalii si cu o viteza mai mare de afisare pe computer si pe aparate.

Proiectul Romania Digitala anunta disponibilitatea ROAD2008 v3.02 (denumire comerciala ROAD2009.10) pentru download:
http://www.romaniadi....10.updater.exe
Multumim tuturor celor care ne-au ajutat cu date si observatii pentru imbunatatirea hartii si ne cerem scuze celora ale caror observatii nu si-au gasit inca locul in versiunea actuala de harta, asigurandu-in in acelasi timp ca nimic valoros nu se pierde si ca o versiune ulterioara sigur va include si acele date si observatii.
Modificarile intre v3.01 si v3.02 sunt descrise mai jos
Enjoy!
Bogdan Condurateanu
Proiectul Romania Digitala
www.romaniadigitala.ro


  • 0

#397 vane

    Academician d0ct0r ing.

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Mesaje:
Inregistrat: 29-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2
  • Motorizare:1.6 TDCi 110CP

Scris 19 august 2009 - 09:23

Infiorator de scump tot ce are legatura cu Garmin-ul ... ;)
  • 0
A conduce sigur, nu inseamna a conduce incet !

#398 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 20 august 2009 - 10:13

Preturile au scazut in timp; intr-adevar acum 3-4 ani erau imens de mari - acum sunt doar maricele.

Dar, ca o opinie personala - lasand la o parte participarea mea la proiectul Romania Digitala - eu sunt posesorul a 2 aparate platite din buzunarul personal, un navigator auto nuvi 660 si un handheld eTrex Vista HCx. Aparatele astea au deja niste ani si merg ca in prima zi. Pot pune pe ele harti scoase "adineauri" fara niciun fel de probleme. Nu sunt limitat la memoria interna fiindca amandoua au slot de card - iar in 2 sau 4Gb incape practic harta detaliata a unui continent intreg. De asemenea au features care fac de rusine aparate scoase anul asta, atat de Garmin (low-cost) cat si de concurenta.

Deci asta e, si pretul are justificarea lui in final.
  • 0

#399 vane

    Academician d0ct0r ing.

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Mesaje:
Inregistrat: 29-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2
  • Motorizare:1.6 TDCi 110CP

Scris 20 august 2009 - 03:25

Maestre, sper sa ai dreptate: dupa ce o sa dau 3K RON pe un Zumo, daca nu ma tine cativa ani buni o sa ma simt de-a dreptul furat :D
  • 0
A conduce sigur, nu inseamna a conduce incet !

#400 Greuceanu

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 59 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 03

Scris 20 august 2009 - 07:20

Poate te ajut sa fie ceva mai putin decit aia 3k roni ;) ...
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi