Salt la continut


Fotografie

Nissan Urvan.


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 neamarin

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 151 Mesaje:
Inregistrat: 14-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault Megane
  • Model:Sedan
  • Motorizare:1.5dCi 105CP

Scris 18 august 2006 - 09:08

Salutare,

Apelez la "sfatul batranilor" cu urmatoarea problema: Nissan Urvan, fabricatie 1985, motor 2,3 D, 8+1 locuri, vreo 200.000 km facuti, motorul suna bine, tabla cu ceva probleme, tapiteria asa si asa, bordul nu prea sexy, dar merge si asa. Toata chestia asta ar fi 5000 RON.
Intrebarea mea este daca si ar face suma asta.
Ma gandesc ca as putea scoate un rand sau chiar doua de banchete din spate si as folosi masina la carat diverse scule si treburi " business related" ( carat muncitori posibil murdari ). De fapt, asta ar fi scopul achizitiei.

Ma mai gandeam eu sa iau un papuc cu 5 locuri, dar si dpdv al spatiului pentru persoane si pentru marfa, Urvanul ar fi peste. Daca ma gandesc la anul de fabricatie as lua papuc.

Voi ce ziceti? Se merita sau nu.

Multumesc mult si astept ideile voastre.
  • 0

#2 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 18 august 2006 - 10:52

Daca ne gandim la anul fabricatiei, cilindree, lipsa vreunei norme de poluare, starea masini (cel putin asa cum a fost descrisa) si faptul ca nu avea cum sa faca in 21 de ani numai 200k km (decat daca ar avea atata doar pe o roata sau sa fi fost uitata undeva intr-o hala parasita) ar rezulta ca ar fi mai indicat sa cauti o alta masina, ceva mai moderna.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3 neamarin

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 151 Mesaje:
Inregistrat: 14-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault Megane
  • Model:Sedan
  • Motorizare:1.5dCi 105CP

Scris 18 august 2006 - 11:42

Ai dreptate dar, te rog sa-mi dai si o sugestie de masina mai moderna la banii astia. Ca eu m-am mai uitat si ceva mai decent sub 3500-4000 euro nu prea am vazut si nici alea nu erau tocmai noi. Stiu ca nu este tocmai regina soselelor, dar intrebam daca este mai potrivita decat un papuc tot obosit, la 50 milioane.

Mie mi-a mai trecut prin mana un Urvan, fabricatie 1992, motor de 2000 benzina, care era super la vremea aceea (1998-2000), dar nu stiu care este treaba cu dieselul.
In ceea ce priveste rulajul, probabil n-o avea 200k, dar pe mine cred ca o sa ma coste mai mult rca-ul si impozitul decat motorina, la cati km o sa fac si eu cu ea, asta tinand cont ca "the official and the number 1 car" nu trece de 20k km pe an. Si daca ma tine vreo 2-3 ani, o dau la programul rabla si tot oi mai lua ceva pe ea.
  • 0

#4 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 19 august 2006 - 01:23

Tocmai asta era si ideea ca este f. posibil sa te coste taxele mai mult decat costul achizitiei. Plus ca inteleg ca va necesita ceva reparatii.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi