Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Farurile Aprinse Si In Timpul Zilei?


  • Please log in to reply
59 replies to this topic

Poll: ... (43 membri au votat)

Cum folositi luminile autovehiculului

  1. deloc (1 voturi [2.50%])

    Procentaj din vot: 2.50%

  2. si ziua cu farurile (25 voturi [62.50%])

    Procentaj din vot: 62.50%

  3. si ziua cu faruri & proiectoare (1 voturi [2.50%])

    Procentaj din vot: 2.50%

  4. doar noaptea cu farurile (11 voturi [27.50%])

    Procentaj din vot: 27.50%

  5. doar noaptea cu faruri & proiectoare (2 voturi [5.00%])

    Procentaj din vot: 5.00%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 septembrie 2006 - 12:14

Cati dintre voi merg pe timpul zilei cu luminile aprinse? Eu unul nu m'am obisnuit inca ... si sincer nici nu mi se pare chiar utila chestia asta.

Eu le aprind doar cand se insereaza (cam automat bag faza scurta & proiectoare). Proiectoarele ma ajuta ca imi bat in jos, chiar aproape de masina si observ mai bine soseaua decat daca as avea doar faza scurta. Acum nu inseamna ca stau si ma uit la 1m in fatza masinii ... dar am reusit sa evit gropi pe care daca aveam doar faza scurta nu le'as fi vazut, ci doar simtit :(
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 03 septembrie 2006 - 12:31

pe care ii vad cu proiectoarele aprinse ( multi si fata si spate ) i-as opri si i-as bate pana le-ar intra in cap.
alea-s puse PENTRU CEATAAAAAA!!!!!!

clar 100% no comment faruri ( DOAR FARURI ) aprinse zi si noapte. sa ne vedem mai bine.
desi am vazut ca si seara/noaptea multi circula si FARA faruri... deh...

deci eu sunt pentru faruri ! :(
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#3 florin83

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 Mesaje:
Inregistrat: 06-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:E36 325i
  • Motorizare:192CP

Scris 03 septembrie 2006 - 12:37

in oras decat noaptea..
in afara si ziua (dupa cum se vede si in avatar :( :( )

Aceasta postare a fost editata de Florin83: 03 septembrie 2006 - 12:37

  • 0

#4 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 septembrie 2006 - 12:41

Ska ... sper sa nu ne intalnim prea curand pe strada :(
Stopurile de ceatza nu le aprind decat atunci cand intr'adevar e ceatza k lumea ... dar proiectoarele le cam folosesc tot timpul cand am si farurile aprinse :(
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#5 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 03 septembrie 2006 - 01:34

Eu m-am obisnuit de cateva luni sa merg si ziua cu faza scurta.
  • 0
Imagine amplasata

#6 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 03 septembrie 2006 - 01:35

noaptea http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/010.gif si ziua cand fac deplasari in afara localitatii
nu mi se pare normal in localitate sa mergi cu ele aprinse
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#7 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 03 septembrie 2006 - 01:38

de ce nu ti se pare normal sa mergi cu ele aprinse? in unele tari e chiar obligatoriu.
  • 0
Imagine amplasata

#8 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 03 septembrie 2006 - 01:54

nu stiu, de exemplu in buc la un semafor coloana de masini toate cu farurile aprinse, ptr ce? ca nu vad rostu, nu vad cu ce ar ajuta
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#9 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 03 septembrie 2006 - 08:40

Eu am lumini automate la masina si prefer sa las masina se le aprinda cand e nevoie. La drum intins bag eu faza scurta, dar in rest d-aia e computer sa calculeze cand nevoie de lumini si cand nu.
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#10 Kenny

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 948 Mesaje:
Inregistrat: 15-iunie 04
  • Location:Suceava
  • Marca:Citroen
  • Model:Outlander fake
  • Motorizare:2.2 HDI 156 CP

Scris 03 septembrie 2006 - 08:57

desi am vazut ca si seara/noaptea multi circula si FARA faruri... deh...

Da buey , ca se consuma filamentele (chiar l-am auzit pe unu spunand asta) .
;)
Cat despre mine , bag faza scurta (fara proiectoare) cand ies din oras .
  • 0
Remember the golden rule : He who has the gold makes the rules !

#11 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 03 septembrie 2006 - 09:46

in oras - numai noaptea.
in afara - si ziua si noaptea.

Noaptea, la drum lung, mai aprind si proiectoarele (nu si lampa de ceata). Asa ca, ska, mai ai unu' de pus pe lista neagra. Folosesc proiectoarele noaptea fiindca lumineaza marginea drumului mai bine.
  • 0
Imagine amplasata

#12 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 03 septembrie 2006 - 10:18

sunt de acord cu folosirea luminilor de drum, dar numai in afara localitatilor. Ca tot facea Kenny misto ca se ard mai repede filamentele, poate nu stiai ca atunci cand mergi cu farurile aprinse creste si consumul de combustibil.

proiectoarele de ceata sunt extrem de deranjante, nu le folosesc niciodata pt ca stiu cat ii injur pe toti smekerii care vin din fata cu farurile de ceata aprinse, si imi dau seama ca si ale mele deranjeaza la fel de mult. Iar cand vad cate un dobitoc fara faruri, doar cu pozitii+proiectoare, de nu mai stii ce masina e, plus ca te si orbeste, fac crize si sting si eu farurile si aprind proiectoarele, sa vada ce placut e. Deh, unii cred ca sunt mai smecheri daca circula fara faruri numa` cu farurile de ceata.

Astept cu interes sa intram si noi in lumea civilizata, si politia sa dea amenzi grele pt folosirea proiectoarelor de ceata in alte conditii decat, asa cum ii spune si numele, CEATA.

Iar pt folosirea stopurilor de ceata propun pedeapsa capitala, sau macar bulau (temnita grea & munca silnica).

Aceasta postare a fost editata de SHARANEL: 03 septembrie 2006 - 10:19

  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#13 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 03 septembrie 2006 - 10:28

Farurile mele stau in permanenta pe Auto. In afara localitatii dau faza scurta. Proiectoarele de ceata le folosesc cand ajung acasa, pe stradute, unde se lucreaza si e plin de capcane (culmea, ma ajuta).
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#14 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 septembrie 2006 - 10:37

O sa incerc sa fiu mai atent cand o sa intalnesc pe cineva care merge cu proiectoarele aprinse, insa pe mine nu tzin minte sa ma deranjeze asta. Proiectoarele bat mai jos decat farurile ... asa ca nu prea vad cum incomodeaza (exceptand situatia cand ar fi ud pe jos ). Si din ce am vazut eu, proiectoarele au cam aceeasi putere cu faza scurta.
Faza cu mers cu pozitii + proiectoare mi se pare si mie stupida ;) Stiu ca in afara sunt amenzi serioase ptr proiectoarele de ceatza aprinse pe timp normal ... da deocamdata nu suntem in afara ;)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#15 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 03 septembrie 2006 - 10:58

O sa razi, dar chiar daca bat "mai jos", lumina lor puternica ii deranjeaza/orbeste pe multi... Si pe mine ma deranjeaza, chiar daca la ochelari am lentile heliomate si cu strat antireflexie...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#16 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 03 septembrie 2006 - 11:01

In oras folosesc faza scurta numai seara/noaptea, cand se impune.
In afara localitatilor, mai nou, folosesc faza scurta si ziua si noaptea.

Cat despre proiectoare, lasand cazurile cu proiectoare de xxxx wati, nereglate corespunzator, cei care merg numai cu proiectoare si pozitii, etc., sunt folositoare si daca nu este ceata. Asta pe sosele nationale, iar in localitati acolo unde iluminatul public este deficitar.
Fiecare tabara, pro si contra, are argumentele sale, si dreptatea sa partiala.
Am fost intotdeuna de parerea ca proiectoarele (mai ales cele montate de fabricant) corect dimensionate si reglate, te pot ajuta si daca nu este ceata, dar este bezna. Pt ca simplul motiv ca in mod normal proiectoarele sunt facute sa lumineze jos si-n lateral f mult. Exact acea zona din preajma masinii care ar f ide mare ajutor sa fie luminata. Mai o groapa, mai un caine, un betiv, etc.
Pe mine nu m-au deranjat proiectoarele celor ce veneau din sens opus, dar care sa fi corespuns celor specificate de mine. Mai deranjante sunt diversele becuri folosite pt faza scurta sau lunga, sau unele kituri de xenon.
Oricum, de cam 1 an de zile am incercat folosirea cat mai rara a proiectoarelor, doar in conditii de ceata, vizibilitate redusa, pe drumuri unde traficul din sens opus era f redus.
Cat despre stopurile de ceata - no commment.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#17 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 septembrie 2006 - 11:25

O sa razi, dar chiar daca bat "mai jos", lumina lor puternica ii deranjeaza/orbeste pe multi



In nici un caz ... chiar am sa fiu atent de'acum incolo sa vad cat de deranjante sunt proiectoarele celor care imi vin din fatza. Insa e posibil si ca ceea ce pe mine nu ma deranjeze ... pentru altii sa nu fie la fel ;)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#18 hansolo

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 53 Mesaje:
Inregistrat: 07-februarie 05
  • Location:Tg-Jiu
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla Sedan
  • Motorizare:1.4 D4D 90cp

Scris 03 septembrie 2006 - 11:39

ska, eu nu am proiectoare. Insa de curand la un Avensis cu care am mers noaptea am vazut rostul lor: iti mai maresc campul vizual dreapta-stanga (pe care nu inteleg de ce pozitiile obisnuite nu le acopera, fiind necesare).
  • 0

#19 florin83

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 Mesaje:
Inregistrat: 06-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:E36 325i
  • Motorizare:192CP

Scris 03 septembrie 2006 - 04:52

si eu mai aprind proiectoarele noaptea prin sate slab luminate ca imi sporesc vizibilitatea in parti..

cel mai mult ma enerveaza cei care merg noaptea pe pozitie sau cu luminile stinse de tot.. la astia le-as lua carnetu instant!

aaa.. e vreo lege ca tramvaiele si troleibuzele sa circule pe pozitie noapte? ;)

era sa intru intr-un tramvai pe str alexandru ioan cuza(pe langa gara).. pe acolo e doar o linie de tramvai care vine dinspre titulescu si strada e destul de intunecata..
mergeam eu cu 40 la ora si ma trezesc cu niste faruri aprinse brusc la 20m in fata.. era un tramvai ;)
  • 0

#20 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 03 septembrie 2006 - 05:02

90 % din cei care folosesc proiectoarele nu se gandesc la gropi,vor sa le arate masina bine.cel putin in bucuresti,pe strazile principale se poate merge lejer fiind destul de bine luminate.asa ca vrajala ca lumineaza mai bine,nu tine.sunt deacord pe stradute si in afara,dar numai noaptea.proiectoare ziua...fitze.
  • 0

#21 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 03 septembrie 2006 - 05:03

Si la mine desi masina are senzor de lumina,ziua merg de obicei cu farurile aprinse.
Proiectoarele sunt foarte bune pe stradute micute unde sunt cratere mari.
  • 0

#22 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 03 septembrie 2006 - 06:42

Faza scurta si ziua si noaptea...mai putin in orase ziua. Cat despre proiectoare: daca sunt de ceata, atunci trebuie folosite DOAR pe ceata sau vreme rea (ploaie torentiala, ninsoare abundenta...). Nu inteleg de ce atatea discutii pe subiectul asta, dar as ne-am obisnuit noi, romanii, sa avem ceva de comentat la orice. Daca legea spune NU, atunci NU trebuie sa fie, fara sa mai stai la discutii. Explicatii de genul: ale mele nu deranjeaza ca bat in jos, asa vad eu gropile mai bine, vad mai bine pe lateral, si ce scuze mai gasiti, nu au nici un suport legal.
Din pacate, asa cum am mai precizat de cateva ori, inclusiv Politia merge cu luminile de POZITIE si proiectoarele aprinse, asa ca...NO COMMENT!
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#23 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 septembrie 2006 - 07:20

farurile ziua sunt utile, mai ales pt cei care merg cu viteza, dar si mai util ar fi sa se uite lumea mai des in oglida, pe unii ii vad de departe si-mi dau seama ca vin tare, altii numai dupa claxoane se dau la o parte, dar parca iau cu cm de volan. (asta mi-a dat o idee de topic).

eu le las acum aprinse nonstop, le opreste masina si nu-mi mai bat capul cu ele, proiectoarele numai daca este nevoie, indiferent de situatie. stopul pe spate il aprind rar de tot. au fost si conditii in care mergeam si cu avariile pune ca abia vedeam, multi oprisera pe dreapta, dar mi s-a parut mult mai periculos, am vazut 2 loviti si pe o masina cazuse un copac.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#24 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 03 septembrie 2006 - 08:32

bine a subliniat adytzu ( lucru care il remarcasem si eu, dar mi-as scapat pe moment ) ... avand in vedere ca si politia romana ( fie rutiera sau nu ) umbla cu pozitia/faza scurta SI CU PROECTOARELE, ce exemplu dau ei ...

faza scurta ziua prin oras nu prea ii vad rostul sincer... dar in afara orasului 100% din cazuri sunt binevenite... ptr ca am patit de multe ori, din cauza soarelui, din cauza culorii masini, ca nu se putea distinge bine daca vine sau nu cineva, chiar daca e drum drept...
ideea mai veche era ca numa aia care merg "tare" merg cu farurile aprinse... ;) ... mi se pare mai mult de siguranta , atat pentru mine, ca ma vad altii mai bine, cat si pentru restu ca ma pot zari...

despre proiectoare nu cred ca mai are rost sa discutam...
au fost puse cu un scop pe masina ;)
pe mine ma deranjeaza sincer cand din 10 masini 9 sunt cu 4 "faruri" in loc de 2. cine circula/a circulat mult noapte stie cat de obositoare pot fi

Aceasta postare a fost editata de ska: 03 septembrie 2006 - 08:33

  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#25 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 03 septembrie 2006 - 08:42

pai stai asa ca militienii intotdeauna incalca legea,la stop nu stau desi e clar ca-s in patrulare,nu-i vre-o misiune,intorc unde vor-cand vor,nu cedeaza la trecerea de pietoni,depasesc coloane,etc.si pe buna dreptate,cine sa le ia lor permisul dc nu exista nici un incident?asa ca asta cu proiectoarele e minora.
  • 0




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi