Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Farurile Aprinse Si In Timpul Zilei?


  • Please log in to reply
59 replies to this topic

Poll: ... (43 membri au votat)

Cum folositi luminile autovehiculului

  1. deloc (1 voturi [2.50%])

    Procentaj din vot: 2.50%

  2. si ziua cu farurile (25 voturi [62.50%])

    Procentaj din vot: 62.50%

  3. si ziua cu faruri & proiectoare (1 voturi [2.50%])

    Procentaj din vot: 2.50%

  4. doar noaptea cu farurile (11 voturi [27.50%])

    Procentaj din vot: 27.50%

  5. doar noaptea cu faruri & proiectoare (2 voturi [5.00%])

    Procentaj din vot: 5.00%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#26 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 03 septembrie 2006 - 08:49

Va invit la mine printre blocuri noaptea. Daca voi vedeti doar cu farurile din dotare capcanele, io-mi duc masina la Remat. Pe defunctul forum eram printre cei mai inversunati impotriva folosirii aiurea a farurilor si stopurilor de ceata. Si am zis clar aici, le folosesc numai in cazul descris clar: seara/noaptea intre blocuri cand ajung acasa.

Legea zice ea ceva, dar nu zice ca legal ar trebui sa avem si drumurile ok chiar si intre blocuri, nu? Basca iluminat public!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#27 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 03 septembrie 2006 - 08:53

despre proiectoare: au fost puse pe masina pentru ceata. la fel si stopurile de ceata. de aia si sint facute din fabrica sa mearga doar impreuna cu faza scurta.

dupa care, vine legea. oare de ce masinile mai au faruri de faza lunga daca, de exemplu, in germania este interzisa folosirea fazei lungi ? fara exceptii.

VIPER, chiar sint curios sa vad ce povestesti. am avut si eu probleme cu farurile si cu vizibilitatea noaptea, mai ales ca n-am avut masini noi inca ;) intotdeauna le-am rezolvat cu:

- curatat sticlele, eventual schimbat daca erau prea "obosite"
- becuri corespunzatoare
- reglaj corect

later edit: sint convins ca masina ta noua nu sufera de problemele astea, de aia sint curios sa vad ;)

pe masina curenta am proiectoare. nu le-am aprins in viata mea. n-am simtit nevoia.
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#28 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 03 septembrie 2006 - 08:56

nu-i nici o problema dc le foloseste intre stradute,poate sunt necesare si nici nu au cum sa deranjeze prea tare.deranjaza la viteze mari,dc te orbeste unul intre blocuri,opresti si il lasi sa treaca.dar rural pe la 100 la ora nu mai e acelasi lucru.
  • 0

#29 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 03 septembrie 2006 - 09:01

@jaffar: e simplu, se dau stradute pline de cratere. Proiectoarele lumineaza si in parti, si vezi pe unde poti sa ocolesti fara sa dai intr-o groapa mai mare, sau vezi pana unde poti sa te duci fara sa nimeresti intr-o sticla sparta aruncata de scumpii vecini cu dorinte de integrare in UE. Etc... E o portiune de 200m sa zicem. Atat. Te astept sa-ti arat.

O chestie interesanta la Astra H (asta am, poate au si altii aceeasi chestie): daca ai luminile stinse si apesi butonul de proiectoare, se aprind atat pozitiile cat si proiectoarele. La fel la stingere. Care sa fie motivul?

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 03 septembrie 2006 - 09:02

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#30 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 03 septembrie 2006 - 09:07

weird. o fi optiune pentru romania, sa nu si le mai modifice posesorii :)
farurile mele acopera foarte bine si lateralele si zona de 2m din fata masinii. n-am simtit niciodata nevoia de mai multa lumina. oi fi eu ciudat... hai ca o sa vin sa vad.
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#31 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 03 septembrie 2006 - 09:09

merg si eu,in cat timp? :)
  • 0

#32 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 03 septembrie 2006 - 09:10

Nu e optiune pentru RO, am aflat-o de afara.

Nu azi, e prea tarziu. De maine incolo.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#33 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 05 septembrie 2006 - 02:05

Eu am votat dar nu e meritul meu: nu pot sa sting farurile la nici una din masini,asa-s din fabrica. Asa ca merg cu ele aprinse tot timpul.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#34 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 05 septembrie 2006 - 07:05

nu cred ca era vorba de mersul cu proiectoarele in spatele blocului pe stradute pline de gropi, ci pe drumuri principale, judetene, nationale, europene, etc... atat ziua cat si noapte...

asa e si la mine, daca aprind farurile de ceata se aprinde automat si pozitia.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#35 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 05 septembrie 2006 - 07:47

Faruri + proiectoare non-stop. Prefer sa orbesc decat sa nu fiu vazut. Imi pare rau, cand vine vorba de siguranta mea sunt un taran incurabil.
La fel si pe motor. Faza mica + faza mare non-stop. Mai bine injurat si scuipat decat calcat pe cap.

Un NU hotarat stopurilor de ceata si un NU si mai mare stopurilor pe LED.
  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#36 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 05 septembrie 2006 - 07:54

Faruri + proiectoare non-stop. Prefer sa orbesc decat sa nu fiu vazut. Imi pare rau, cand vine vorba de siguranta mea sunt un taran incurabil.


sanje de roman eh? :P
e pacat ca sunt destul de multi care gandesc ca tine...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#37 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 05 septembrie 2006 - 08:02

Ce repede ma judeci, o, prea marite Ska. Probabil ca nu ai avut evenimente in care cel care era sa se suie pe tine a declarat senin si tamp "Nu l-am vazut domle!!!"
  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#38 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 05 septembrie 2006 - 08:38

Dar daca intru cu tancu' in tine pe motiv ca m-ai orbit si nu am mai putut aprecia drumul...de asta ce zici? http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/239.gif
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#39 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 05 septembrie 2006 - 09:06

Asta nu mi s-a intamplat. De ce nu se poate face diferenta intre unul care merge cu ceata aprinsa ca ie ciumeg ca tocmai si-a luat Tuaregu' in leasing si unul care si-ar pune beculete si in fund, doar ca e traumatizat.
Sa va mai dau exemple de chestii stupide pe care le fac doar de frica: semnalizez pana si in parcare; cand depasesc sau fac manevre potential periculoase verific oglinzile de doua ori; opresc complet la STOP, nu doar ca incetinesc; chiar daca am verde in intersectie, incetinesc un picut si ma holb in toate partile mai ales noaptea; cand se pune verde la stop, nu tasnesc ca din pusca ca sa nu ma agate vreun dobotic care trece pe galben intarziat sau chiar rosu etc.
Pentru mai toate astea imi iau claxoane si flashuri si injuraturi. La care raspund cu un zambet larg. De ce? Pentru ca imi place sa stau sanatos si cu masina nebotita.

N-are aface, nu ma supar daca ma injurati si voi :P Deschid un topic separat sa-mi dati suturi in fund in mod ordonat si civilizat.
  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#40 aphedrone

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 320 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Location:Bucale
  • Marca:BMW
  • Model:530i E60
  • Motorizare:231CP 300Nm

Scris 05 septembrie 2006 - 09:17

Ah, si inca o paranoie: la mine in masina TOTI pasagerii tre sa poarte centura. Daca nu, n-au ce cauta. Serios.
  • 0
2004 E60 530i Schwartz Metallic

#41 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 05 septembrie 2006 - 09:24

Daca nu deranjezi pe nimeni, nimeni nu are nimic cu tine. Eu de fel sint nervos cind conduc, sinje de roman, vorba lui Ska. Un lucru pe care il fac e sa stau cu mina pe faza lunga. Nu ca sa orbesc oamenii, ci fiinda conduc mult la munte si pe serpentine am nevoie de faza lunga. Evident o schimb imediat ce miros niste faruri dupa colt. Daca insa nu-mi plac luminile tale, o bag la loc pe lunga (macar un flash de pofta). Se intimpla rar, oamenii sint simtiti. Sigurata ta capata o noua valoare cind te trezesti orbit inr-o curba in ac de par linga prapastie. Mi s-a intimplat, cind mi-am recapatat vederea eram la un metru de semnul ala cu sagetele de "curba periculoasa". Gindeste-te ca in locul meu poate sa fie unul mult mai hotarit, cu farurile mai sus (SUV) si cu mai multe lumini PIAA .... am dat unul din asta, cind a dat de comutator a rasarit soarele. In fata mea.
Din contra iritind partenerii de trafic nu faci decit sa creezi artificial situatii periculoase. Pentru tine (ca enervezi) sau pentru ei. Cum ai dormi daca l-ai vedea pe unu cum se izbeste in stilp linga tine sau iese prin parapet?
  • 0
Salam. Florin Salam.

#42 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 05 septembrie 2006 - 09:50

Eu de obicei tin farurile pe auto, adica se aprind singure cand incepe sa se intunece sau cand ploua, dar dupa plimbarea prin Ungaria - Croatia - Slovenia - Italia (unde e obligatoriu sa tii farurile aprinse si in timpul zilei) am vazut care e avantajul sa ai lumini si ziua - apreciezi mult mai bine distantele pentru depasiri si in general vezi toate masinile mult mai bine.

Cat despre proiectoarele de ceata - dupa cum le zice si numele - sunt pentru ceata si numai atunci le folosesc.
  • 0

#43 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 05 septembrie 2006 - 09:51

Sa va mai dau exemple de chestii stupide pe care le fac doar de frica: semnalizez pana si in parcare; cand depasesc sau fac manevre potential periculoase verific oglinzile de doua ori; opresc complet la STOP, nu doar ca incetinesc; chiar daca am verde in intersectie, incetinesc un picut si ma holb in toate partile mai ales noaptea; cand se pune verde la stop, nu tasnesc ca din pusca ca sa nu ma agate vreun dobotic care trece pe galben intarziat sau chiar rosu etc.
Pentru mai toate astea imi iau claxoane si flashuri si injuraturi. La care raspund cu un zambet larg. De ce? Pentru ca imi place sa stau sanatos si cu masina nebotita.

N-are aface, nu ma supar daca ma injurati si voi :P Deschid un topic separat sa-mi dati suturi in fund in mod ordonat si civilizat.


Pai astea nu sunt chestii stupide deloc. Asa e si normal sa procedezi. La fel procedez si eu (stiu ca multi vor replica: "Yeah, sure!", dar asa e).
Dar la faza cu proiectoarele aprinse non-stop nu-ti dau dreptate. Am condus in ultimii ani destul de mult si prin alte tari si pe diverse drumuri si ziua si noaptea. Nicaieri nu am intalnit o debandada si o lipsa de respect fata de cei din jur ca in RO. Eu stau la parter si, aseara, amintindu-mi de topicul acesta, am incercat sa fac o statistica, cat timp am fumat o tigara. Din 20 de masini care au trecut pe strada, 12 aveau proiectoarele aprinse , 3 mergeau doar cu pozitiile (ca doar e luminata strada...de ce sa-mi ard eu filamentul) iar restul nu aveau ce sa aprinda ca nu erau dotate cu asa ceva. De asta ce mai zici, ti se pare normal? http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/axe.gif
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#44 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 05 septembrie 2006 - 09:53

Ce repede ma judeci, o, prea marite Ska. Probabil ca nu ai avut evenimente in care cel care era sa se suie pe tine a declarat senin si tamp "Nu l-am vazut domle!!!"


nu judec prietene... doar imi dau cu parerea...

eu as face proiectoarele "inteligente" adica sa se aprinda DOAR in conditii de ceata, ploaie torentiala, sau alte momente in care ar necesita utilizarea lor :P

in cazul tau scopul nu scuza mijloacele... parerea mea. nu da cu paru :D
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#45 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 05 septembrie 2006 - 11:37

pe drumuri necunoscute, noaptea folosesc faza lunga o fractiune de secunda la intervale regulate si in functie de drum. am avut surpriza sa traga lumea pe dreapta, desi eu eram departe. scuze.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#46 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 05 septembrie 2006 - 12:05

aphedrone... ma uimesti! La trecerile la nivel cu cale ferata ce faci?

spunea cineva ca daca sunt REGLATE proiectoarele nu deranjeaza. Poate imi spune si mie cineva cum se pot regla proiectoarele de ceata care se afla in bara de protectie, eu nu am vazut/auzit pana acum de masini la care sa fie reglabile. Probabil exista, dar intr-un procent infim.

Parerea mea e ca faza scurta reglata sa bata in jos nu deranjeaza si ne face vizibili, si nu are niciun rost sa enervam si sa orbim cu proiectoarele noastre de smecher pe cei care vin din fata.
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#47 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 05 septembrie 2006 - 12:18

Shar: Cielo, Megane, Galaxy, Nubira, Pajero, etc- si sunt numai cel ecare mi-au trecut prin mana. Toate cele montate de fabrica au posibilitatea de a fi reglate. Exceptand srn & family...
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#48 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 05 septembrie 2006 - 12:25

Poate nu am observat eu dar niciodata pe mine nu m-au orbit proiectoarele de ceata.
  • 0

#49 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 05 septembrie 2006 - 12:40

"3 mergeau doar cu pozitiile (ca doar e luminata strada...de ce sa-mi ard eu filamentul)"

daca e bine luminata strada, poate ca e mai bine sa mearga doar cu pozitiile, macar ii orbesc mai putin pe ceilalti participanti la trafic
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#50 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 05 septembrie 2006 - 01:26

Ieri seara chiar am fost atent sa vad cum se observa cei de vin din fatza cu pozitzii/faza scurta/faza scurta+proiectoare. Nu mi s'au parut deranjantzi cei care aveai si proiectoarele aprinse. Cel mai mult m'a deranjat unu cu un Sierra cred, care, desi avea faza scurta ... era reglata sa bata prea sus si la un moment dat batea chiar in ochi. Faceti un test: puneti pozitiile si aprindeti proiectoarele si vedeti pana unde e luminat in fatza voastra. Aprindeti apoi si faza scurta ... si o sa vedeti clar ca faza scurta bate mult dincolo de proiectoare ... deci nu vad cum ar putea deranja niste proiectoare in acelasi timp in care faza scurta nu deranjeaza ... :P
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi