Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Ce tv Lcd aveti/recomandati?


  • Please log in to reply
2821 replies to this topic

#2776 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 28 februarie 2014 - 10:51

Lol,...

Vreau sa incetezi cu genul acesta de postari. Poti folosi, asa cum ti-am mai sugerat, functia de ignore.

Multumesc.


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#2777 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 28 februarie 2014 - 10:55

Ptr cineva care urmareste doar la TV, diferenta intre HD-ready si Full-HD e inexistenta


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2778 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 28 februarie 2014 - 11:00

La distanta la care stau eu sa ma uit la TV, ce am luat este la limita, mergea si un full.


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#2779 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 28 februarie 2014 - 11:24

Conteaza foarte mult cel care se uita la TV. Am intalnit foarte multe persoane care pur si simplu nu vedeau, sau, mai bine zis nu sesizau diferente intre 1080p si, de exemplu, un film pe TCM.

La nivel de fidelitate vizuala, va recomand o vizita intr-un magazin de profil sa studiati un OLED de 55.


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#2780 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 28 februarie 2014 - 11:29

Dupa mine,daca as avea o camera de vizionat filme,cu o canapea adecvata pozitionata corespunzator,,un home cinema high-end,atunci as evalua un tv high-end full hd,De aceea sunt convins ca perceptia mea momentan nu ma insala....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#2781 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 28 februarie 2014 - 11:40

Eu, daca asa avea o camera de vizionat filme, as avea cel mai tare proiector Fhd, Uhd, sau de care o fi.

Am masurat si la mine ar avea loc si unul de 84, dar nu ma pot indeparta suficient de ecran. Asa cum am spus, pasul urmator va fi un 65.


  • 1
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#2782 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 28 februarie 2014 - 11:45

Cind eram mic,mama spunea-viseaza lucruri ce poti atinge,nu himere.....Se pare ca avea dreptate,cel putin in cazul meu....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#2783 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 28 februarie 2014 - 12:14

Daca te uiti doar la programele de stiri atunci clar ca poti sa iei si un CRT. Daca vrei insa sa vezi filme ca la cinematograf atunci un minim de full HD ar fi necesar. Probabil ca intr-un viitor apropiat cam toate canalele de filme vor emite HD si FHD (poate aud si cei de la DIVA care si la filmele mai noi tot SD emit).


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#2784 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 28 februarie 2014 - 12:24

Sau, poate aud cei care au pretentia ca au content premium dar il livreaza la aspect 4:3 sau fara componenta w.

 

Mihnea, un 65 e acum 9999 lei, asta insemnand aproximativ 2200€, adica mult mai putin decat am dat in '97 pe un 40". Avand in vedere miscarea pietii de profil, la finalul lui 2015 pretul unui 65 va fi in jur de 1000-1300 €. Nu cred ca e o himera. Un proiector 1080p pe care oricine si-l poate permite costa in jur de 1500 € fara TVA, depinde cum il cumperi.


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#2785 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 28 februarie 2014 - 12:40

1500 euro +TVA nu mi se pare un pret pe  care si'l poate permite oricine. Si mai ales un pret pe care prea multi ar fi dispusi sa il plateasca pe un proiector, fie el si FHD

Cam ce distanta si ce suprafata ar fi optima pentru un proiector?


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2786 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 28 februarie 2014 - 12:45

De privit eu ma uit la stiri pe protv,apoi urmaresc emisiunea unui armean pe tvr1,in rest filme pe hbo si pe ceva posturi de aici....Si femeia ma intoxica cu mizeriile de pe Kanal d....In rest,cind am insomnii vad TCM sau vreo caseta vhs de-a mea cu Toto....Periodic rulez Gladiatorul pe dvd,cind uit care mai sunt valorile in viata....Altfel spus,la cit mi-e de scirba de lumea inconjuratoare,si cum evolueaza totul,in curind nu mai privesc mare lucru la tv....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#2787 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 28 februarie 2014 - 02:51

Andrei, era vorba de cei care isi permit un proiector, intr-adevar putini.

Pe langa rezolutie, proiecoarele mai trebuie sa aiba prezenta o caracteristica importanta, ceea ce le face pe cele bune inaccesibile omului obisnuit. Cele foarte bune si le permit extrem de putini, au costuri prohibitive.


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#2788 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 28 februarie 2014 - 03:04

Si care e caracteristica aia de care zici?

 

La un moment dat sefu'si luase de prin Asia un proiector (ceva de la Aiptek, parca) pare'se full HD la un pret f bun (pana'n 400$, daca retin bine) si, la distante mici, chiar reda bine, fara a avea sursa full HD. Spunea ca vara il foloseste la casa, proiecteaza pe perete un meci, o emisiune etc


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2789 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 28 februarie 2014 - 03:30

ANSI-Lumen-ii


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#2790 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 16 iulie 2014 - 03:14

Buna,

 

Despre LG te poti interesa aici: http://forum.softped...page__st__11322

Ti-am dat link-ul la ultima pagina ca e mai usor s-o iei de la cap la coada cu cititul...de data asta. :)


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#2791 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 16 iulie 2014 - 04:16

Sa fie coincidenta faptul ca ambele sunt la Flanco? :)


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#2792 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 16 iulie 2014 - 09:44

Sa fie o coincidenta faptul ca adresa ei/lui de IP e din emag.ro?

 

Sunt curios cine de la emag a aprobat spam-ul asta. Pacat ca Radu nu mai lucreaza acolo ca aflam din sursa directa.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#2793 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 16 iulie 2014 - 10:14

LG are tehnologii interesante si produse la un pret imbatabil. De exemplu pe sectorul professional (ecrane care merg min.12 ore/zi) nu prea exista nimic mai avantajos ca LG.
Partea buna este ca au scule bune, chiar daca sunt ieftine.

@Grinch: cum dracu cineva din Dante sa faca spam cu linkuri de Flanco? chiar i-a innebunit foamea pe toti? am incercat un super-deal cu Flanco si spuneau ca nu au bani...


Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 16 iulie 2014 - 10:19

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2794 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 10 aprilie 2015 - 06:22

Pentru cine are de gand sa achizitioneze un tv nou anul acesta: daca urmareste performante ridicate, mai bine asteapta pana anul viitor. Forumul HDMI tocmai a publicat caietul de sarcini pentru standardul HDMI 2.0a, care va suporta HDR din sursa externa (implicit trebuie implementata functia si intern, pentru redare). Deocamdata nu exista modele cu HDR, primele tv-uri sunt asteptate in toamna dar cel mai probabil in 2016 vor pute fi achizitionate.

HDR = http://en.wikipedia....c-range_imaging


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#2795 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 Mesaje:
Inregistrat: 07-iunie 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Scris 30 aprilie 2015 - 11:32

Ce parere aveti despre ecranele OLED ? Cum plasma Panasonic pe care-o am a imbatrinit si ea fiind din 2007 , as dori un panel de calitate. Ma intereseaza redare tonuri de culoare, contrast static nativ mare, rezolutie buna, viteza de raspuns buna , consum de energie rezonabil. Din ceea ce am vazut eu pana acum doar OLED-ul par ca se incadreaza in cerinte. Totusi nu sunt lamurit in privinta duratei de viata a lor. 


  • 0

#2796 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 aprilie 2015 - 06:37

vezi pe la Panasonic ce au mai scos. sunt in continuare scule bune.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2797 Alex Beke

    Nou venit

  • Banned
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 30-august 16
  • Location:Ramnicu Valcea
  • Marca:AUDI
  • Model:A4
  • Motorizare:Benzina

Scris 01 septembrie 2016 - 08:53

Eu am gasit Televizoare Led si Lcd  spam


  • 0

#2798 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 decembrie 2016 - 02:03

Ce mai recomandati la televizoare mai nou?

M-am uitat retrospectiv prin topic...plasma mea tot foarte ok e, dar incep sa ma interesez incet-incet de ce mai zice piata.

SIngura chestie care mi-a tras cu ochiul a fost un OLED LG, dar deocamdata consider ca e un pic cam scmp.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#2799 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 02 decembrie 2016 - 08:53

Ca parere si exeperienta personala: ai de ales intre OLED sau LCD. Cand spun LCD, avand in vedere ca iluminarea cu CCFL este EOL inseamna ca discutam numai de iluminare LED (si aici sunt doua categorii, detaliez la final).

OLED-ul de departe este cel mai performant display disponibil pe piata, si totodata singurul care poate afisa negrul negru. Bine, mai sunt plasmele, dar hei, cine mai face plasme si doi, cat mai costa o plasma, si trei...cine mai cumpara plasme.

Acum, alegerea se face intre OLED si LCD, la randul lor FHD sau UHD. UHD la randul lui este perimat ca format, de cand s-au publicat normele comune s-a implementat si componenta HDR, televizoarele care o contin sunt SUHD si trebuie sa aiba in continut aceasta denumire + (si) sigla corespondenta SUHD. Dar stai, ca tocmai s-a publicat oficial caietul de sarcini a fazei a II-a a UHD-1, si incepand din 2017 televizoarele SUHD vor avea, pe langa componenta HDR si HLG, PQ si HFR. Mai este ceva si pana la UHD-2, adica 8k, dar cativa ani vor mai trece cu siguranta. Asa, sa continuam. Cel putin pana acum, nr.1 este un OLED SUHD, generatie 2016. Pe locul doi ar fi un LCD SUHD, dar si aici atentie: producatorii au pe piata modele "4K" care nu sunt chiar "4K", pur si simplu au un panel care pe langa componentele RGB din fiecare pixel au introdus un subpixel alb, practic este un panel RGBW in loc de RGB. Adica mai pe scurt este "3K". Modelele de top sunt 4K "adevarat" dar au un pret pe masura. O alta caracteristica a LCD-urilor actuale este iluminarea cu LED, si aici avem doua categorii: modelele de top, care au o iluminare FullLED (practic un panou suplimentar in spatele filmelor din display cu milioane de ledulete SMD) si care perimit MicroDimming (dimming local bine sau foarte bine localizat) si EDGE LED, adica niste benzi cu LED de jur-imprejurul panoului de fundal din panel, care permit in cel mai bun caz un Local Dimming, dar cu efecte nu neaparat atat de dramatice la in cazul retroiluminarii Full LED.


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#2800 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 02 decembrie 2016 - 02:21

Minunat... dar ce proiectam pe ele pt a le exploata la maximum capacitatea de redare a displayurilor? Materialele demo ale producatorilor?

 

In realitate nici materialele difuzate la televiziunile HD nu sunt toate HD, putem gasi materiale FullHD 1080 daca le cumparam BR sau daca le targem de pe net si ne asumam niste (multi) giga de transferat si stocat, dar hai sa fim seriosi.... probabil ca cel mai practicat sport e acela de a trage materiale noi, 'cam' sau sau diverse rip-uri, care daca au 720 reali sunt deja lux....

 

Ok, poate exista varianta colectionarii diverselor materiale cinematografice care au facut istorie (filme, desene, concerte, documentare) dar in cazul astora 1080 exista doar in varianta remasterizata.

 

Eu cred ca pana a avea continut 4k la fiecare colt de strada va mai dura putin.

 

In momentul de fata, cred ca singurii care pot exploata corect capacitatile televizoarelor descrise mai sus sunt cei care au pata pus rau de tot pe filmari gen 'action hero' si se doteaza cu aparate care filmeza pe masura televizoarelor, motate pe drone, gimball-uri, slidere si alte gadget-uri din care rezulta cadre spectaculoase. Dar sa fim seriosi... despre cati astfel de oameni vorbim?

 

Ar mai fi gamerii cu posibilitati financiare suficiente pentru sisteme si jocuri foarte noi, care merg in 4-6-8K si e cool sa te lauzi pe YT ca tu joci nu stiu ce joc 'poaspat' la setari video maxime la 4k si scoti min 100FPS :))

Te vor respecta, idolatriza si-ti vor da 'subscribe' toti pustanii care balesc la astfel de sisteme dar care au un buget limitat...

Dar oricum, astia in general isi iau monitoare nu televizoare pt timpul de raspuns cat mai mic.


  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi