Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Birocratia Romaneasca...cat O S-o Mai Suportam?


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 24 noiembrie 2006 - 08:21

Incep cu un sfat pentru toata lumea: PASTRATI BINE TOATE CHITANTELE, FACTURILE, DEVIZELE! Si nu numai pentru scurta perioada ci forever.

Nu se stie cand va loveste BIROCRATIA. Pe mine m-a lovit azi. Suficient de tare ca sa-mi strice toata ziua. Pe scurt, azi trebuia sa ridic certificatul fiscal de la Administratia Financiara a sect. 5, de pe Bd. Kogalniceanu, in vederea vanzarii masinii.
M-am dus la prima ora sa-l ridic, cu bonuletul in mana, cand...surpriza! Aveti de platit 2 amenzi. Am cerut sa vad procesele verbale. Raspuns scurt: "- Nu se poate, nu sunt la noi. Mergeti la Directia Taxe si Impozite de pe str. Sebastian".
Buuun. Ma sui in masina si ma duc pe Sebastian cu gandul ca e doar o incurcatura nevinovata. In toata "cariera" mea de sofer, in 12 ani, am luat doar 3 amenzi: 2 de viteza si una pentru depasirea coloanei la semafor. Ultima nu avea cum sa fie, pentru ca am platit-o pe loc...pe atunci inca se putea.
Deci, ramaneau cele 2 pt. viteza: una in martie 2004, pe Panduri, cu 65km/h, si cealalta in drum spre Austria in apropiere de Sibiu, pe 30 iulie 2005 (era duminica, ora 8 dimineata, dar detaliile conteaza mai putin). Cert e ca stiam de amandoua, fusesera platite si trimise chitantele la Politie. In plus, cea din 2004 era pe alta masina, nu pe cea pentru care imi trebuia certificatul. Cum de au ajuns la Adm. Financiara? Numai ei stiu asta.
Acolo, incerc sa-i explic d-nei situatia, dar a ramas ferma pe pozitie: nu am copie dupa chitanta, nu conteaza...trebuiesc platite din nou. Pana la urma, aveam azi neaparata nevoie de acel blestemat de certificat, asa ca am admis sa le platesc inca o data. Scot banii, dar raspunsul e urmatorul: "- Aaaa, pai nu la noi platiti ci la CEC la Piata Cotroceni sau Victoriei". Ce sa fac? Am strans din dinti, m-am intors acasa si m-am pus pe cautat chitante. Printr-un noroc, am gasit-o, pana la urma, pe cea din 2005. Cealalta, am fost nevoit s-o platesc din nou si, bineinteles, intreaga.
Toata nebunia asta, datorata unor functionari incapabili si a unui sistem defectuos, m-a costat o zi de munca (am fost nevoit sa sun la servici si sa-mi iau o zi de concediu), 60RON si muuuulti nervi.
Aaaa, sa nu uit: am intrebat-o pe cucoana aia de la Taxe si impozite de ce nu mi-a fost adus la cunostinta in 2005 sau 2006, cand am platit impozitul ca am datorii? Raspuns banal si idiot: "- Nu am de unde sa stiu pentru ca sunt baze de date diferite". Dar acum, cand a fost sa-mi iau certificatul, s-a putut gasi nu?
Ma opresc aici pentru ca sunt un car de nervi. Chiar ma gandesc sa dau in judecata Politia Romana, serviciul Circulatie, si Administratia Finaciara a sect. 5. Dar cred ca-mi fac iluzii desarte, nu? http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/rockets.gif http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/rockets.gif http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/rockets.gif
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#2 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 24 noiembrie 2006 - 08:43

Io m-am obisnuit, deja. Cand vine vremea impozitului de la primarie deja ma astept sa vad 2-3 amenzi asa-zis "neplatite", asa ca tin chitantele la loc sigur. Eu am o amenda "neplatita" care vine in fiecare an din 2003.

Eu astept sa ies la pensie. Si ca sa nu devin un pensionar plictisit, voi deveni un pensionar procesoman, ca tot nu voi avea ce face. Am deja pe raboj cateva procese de intentat statului roman, printre care si unul pentru treaba cu amenzile "neplatite".
  • 0
Imagine amplasata

#3 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 24 noiembrie 2006 - 08:50

heh... asa-i la noi.
eu am toate procesele verbale si chitantele acasa. intr-un dosar. ca-s destule :P
pana acuma nu am avut pb, sa ma intrebe de vreuna.
singura care am depus-o a fost cand mi-au luat permisul in accidentul ala.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#4 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 24 noiembrie 2006 - 08:58

Nu te mai enerva Ady asta e .....tara Romania si suntem mandrii cu asta.
Eu sincer caut sa ma feresc de institutile statului ca de raie,oriunde te duci functionari,angajati se uita la tine de parca ti-ar da gratuit anumite lucruri....desi stiu ca este evident ca nu ai cum ....dar ati inteles voi ideea.

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 24 noiembrie 2006 - 08:59

  • 0

#5 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 24 noiembrie 2006 - 09:04

Eu zic ca tocmai aici e problema: ne resemnam cu totii la gandul ca asa-i in RO si ei se bazeaza pe asta. Ei stiu ca nimeni nu-si bate capul, pentru o amarata de amenda de 60RON, sa riste luni sau chiar ani de procese cu final nesigur. De asta sunt amarat. Deja ma bate gandul sa fac cum se procedeaza in "tarile cu apa calda". Sa-mi angajez permanent un jurist sau avocat care sa se ocupe de toate mizeriile astea.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#6 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 noiembrie 2006 - 09:18

Eu ma uitam cam ciudat cand vedeam ca taica'miu pastreaza tot felul de acte si chitante pe care eu unul le'as fi aruncat de mult. Insa s'a trezit si el de vreo 2 ori ca era nevoit sa faca dovada unor plati care se sustinea ca nu au fost efectuate. Si i'au prins bine chitantele alea. Si vad ca "greseli" d'astea se tot fac la noi ... dar ciudat, nimeni nu e de vina pentru ele...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#7 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 24 noiembrie 2006 - 09:44

este foarte simplu. Politia Romana are bani sa dea pe Passat V6, are 10 milioane de EUR sa dea pe radare, are timp sa faca cel mai rigid si dur cod rutier din toata Europa, insa nu a avut niciodata bani sau preocupare sa faca un program de calculator automatizat care sa reconcilieze sumele incasate ca si amenzi cu procesele verbale respective....asta e, tara de sunt prost in care traim - si asta e doar un aspect al birocratiei timpite....

Exemplu cu asigurarile: am facut casco la asirom pt ca meridian avea conventie de constatare in service si decontare directa. acum asirom nu mai are oameni sa trimita pt constatare in service. ma duc drept urmare la punctul de constatare asirom. masina fiind pe leasing imi cer imputernicire de la firma de leasing. mai mult, initial imi cer originalul politei casco (care bineinteles este la firma de leasing si nu vrea sa dea originalul din mina). Pina la urma fac constatarea, coada, asteptare, enervat. Problema era ca lovisem masina intr-o groapa la Otopeni (constatare de la politistul din Otopeni - alta coada, alta distractie). Omul imi cere sa ii trimit pe mail poza cu groapa ! o intreaga tracasare.

Comparatie: un amic era cu masina in Elvetia si a fost lovit de o doamna intr-o parcare. Tipa i-a dat un formular completat prin care isi recunoastea vina si coordonatele de contact ale asiguratorului ei. Tipul suna acolo, asiguratorul vine, duc masina lui intr-un service (cu proces verbal de predare primire) si ii da masina de inlocuit. a 2-a zi il suna sa se duca sa ridice masina, reparata perfect, fara probleme......

vom ajunge vreodata acolo ?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#8 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 24 noiembrie 2006 - 09:50

acu nu ca as fi carcotas ca ai dreptate cu asigurarile...dar si casco e sensibil mai ieftin in Ro
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#9 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 noiembrie 2006 - 09:56

vom ajunge vreodata acolo ?


unde, in Elvetia ??
:D

are cineva niste date concrete vizavi de CASCO in alte tari ??
am impresia ca asigurarea obligatorie la nemti e un fel de half casco...si e mai ieftina decat full casco de la noi.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#10 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 24 noiembrie 2006 - 09:58

Comparatie: un amic era cu masina in Elvetia si a fost lovit de o doamna intr-o parcare. Tipa i-a dat un formular completat prin care isi recunoastea vina si coordonatele de contact ale asiguratorului ei. Tipul suna acolo, asiguratorul vine, duc masina lui intr-un service (cu proces verbal de predare primire)
vom ajunge vreodata acolo ?


Aproape, de anul viitor este la votat sau s-a votat nu stiu sigur o reglementare pentru tamponarile usoare, ca acestea sa se constate ca in UE pe baza unei constatari standardizata in care cei implicati sa faca schema,locul si cum s-a produs, copie dupa asigurare si cu respectiva constatare esti liber sa mergi la sigurator sa iti faci masina.
in felul asta se sare peste schema cu asteptatul 10 ore la Politie pentru un far spart, o aripa indoita, etc
  • 0

#11 imircea

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 106 Mesaje:
Inregistrat: 22-februarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Audi
  • Model:A6 2007 quattro
  • Motorizare:3.0 TDI 232 CP

Scris 25 noiembrie 2006 - 12:45

Dar coada se muta la asigurator
  • 0
Audi A6 3.0 TDI - quattro 232 CP / VW Golf 1,6 Tiptronic / Skoda Octavia 1.9 TDI - 90 CP (la tata)

#12 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 25 noiembrie 2006 - 02:28

Bine zice Badea... ''Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.''

Si complet off-topic... ai dat masina?
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#13 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 26 noiembrie 2006 - 01:43

se muta coada la asigurator dar macar asiguratorul are cel putin 2-3 service-uri unde se fac constatari, si asiguratorul este compus din cel putin 7-8 societati de asigurare, deci deja avem 24 de constatatori, nu 6 cati aveam
Si oricum coada la asigurari o faceam si pana acum, impreuna cu cea de la politie.
din cate stiu, codul rutier (cel nou) nu a intrat in vigoare cand trebuie pentru ca nu exista metodologie pentru prevederea ca se merge la politie doar la accidentele in care accidentatii nu se inteleg in privinta vinei.

@adytzu ce sa zic man, asta e tara. Iar de facut ceva... nu prea vad ce si cum.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#14 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 18 noiembrie 2008 - 04:29

Ştiri Antena 3 � Ştiri Auto � RAR elimină certificatul de autenticitate, necesar la contractele de leasing

18 noiembrie 2008 15:20



RAR elimina certificatul de autenticitate necesar la contractele de leasing

Rom�nii nu vor mai avea nevoie de certificatul de autenticitate pentru trecerea vehiculului pe numele posesorului, la sf�rşitul contractului de leasing.

Registrul Auto Rom�n a eliminat obligativitatea eliberării acestui act, care este necesar la �nmatricularea maşinilor.

Totodată, certificatul nu mai este necesar nici �n cazul preluării unui contract de leasing.

Cu toate acestea, şoferii sunt sfătuiţi să solicite certificarea autenticităţii, pentru a fi siguri că vehiculul nu a suferit intervenţii neautorizate.

Eliberarea unui certificat de autenticitate costă 90 de lei, �nsă tariful poate varia �n funcţie de categoria vehiculului.

Antena 3
  • 0
calator prin timp si spatiu...




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi