Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Clio III Vs New Corsa


  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#26 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 15 decembrie 2006 - 02:05

Posibil la dealer sa se gaseasca o alta diferenta, insa pe site Di-bas, la echiparea Enjoy ptr versiunea in 5 usi, de 400euro e dif intre 1.2 si 1.4. Sandu mi'a zis ca el cunoaste la reprezentanta pe cineva (nu mi'a precizat insa care reprezentanta si nici eu nu l'am intrebat) si de acolo asa i s'a zis ... ca abia in mai - iunie ar sosi masina
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#27 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 15 decembrie 2006 - 02:08

Nasol... cam tarziu. De fapt, foarte tarziu se livreaza. Sa astepti 7 luni pt o Corsa???? :D :D Poate pt un Aston DB9.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#28 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 15 decembrie 2006 - 09:09

doar 7 luni???hmmm...chiar merita!
  • 0

#29 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 15 decembrie 2006 - 09:24

in loc de caterinca sau "am auzit" "mi se pare" se facea ca Fat Frumos o alerga pe Cosanzeana" noi putem doar sa-i recomandam omului sa-si ia masina care ii place. Pentru ca vorba lui andrei, isi va lua Clio sa zicem dar lui ii place Corsa. Si apoi o sa-i para rau ca nu si-a luat ce masina a dorit. Asta cu 7 luni este o aberatie pt ca 1. tocmai si-a luat cineva de pe astra club corsa si i s-a dat termen 2 luni jumate, maxim 3. 2. Exista masini pe stoc. Chestie cu designul este discutabila. Si mie imi placea mult Clio III insa cand l-am vazut in trafic mi s-a parut disproportionat si foarte nereusit la partea din spate (Renault does it again). Cum omului ii place Corsa la design asta e un subiect pe care il consideram inchis. La motoare, Renault are 8 cai in plus. Avantaj Renault. Corsa vine cu un motor orientat spre economie, fiind stiu faptul ca propulsorul Renault de 1.4 16 are un consum destul de mare. Avantaj Corsa. Ambele stau bine la siguranta. Mai ramane de comparat capitolul dotari si feeling la volan pe care proprietarul le va face singur. Orice alte comentarii "wannabe J.C." sunt de prisos...
  • 0
On a self-imposed forum break...

#30 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 15 decembrie 2006 - 10:31

Pai nici nu prea am facut comentarii picante pe aici... :P E clar ca trebuie sa aleaga masina care ii place, iar termenul de livrare am zis si eu ca e aberant.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#31 sandumrs

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 38 Mesaje:
Inregistrat: 17-februarie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 17 decembrie 2006 - 06:40

Salut la toti.

Multumesc prietenului Andrei pentru ca a initiat acest topic intrucat eu nu prea am timp(deloc) sa scriu pe net. I-am cerut sfatul pentru ca ma aflu intr-o mare dilema New Corsa sau Clio III.

Am fost Sambata sa testez si Clio III exact motorul de 1.4 98Cp si 16V (singurul model la test) si mare surpriza nu era la test. Seful de Marketing are ca masina de serviciu aceasta masina. Am renuntat. probabil ca o sa ma duc in cursul saptamanii pentru ca am bun amic care lucreaza acolo si imi poate inlesni un test-drive mai excentric cu Clio.

Am fost sa testez in week-and orice masina Opel cu motorul de 1.4 16v si 90CP, singura masina cu acest motor pe care am putut*o testa este Opel Astra Classic. Am vrut sa vad daca este adevarat ce se zice despre acest motor ca nu e prea vioi. Am mers spre iesire din oras pe autostrada soarelui, am prin 160-170 cred, am facut si o plecare de pe loc, masina trage, nu cred ca as avea prea multe de comentat tinand seama ca Corsa e mai mica mai usoara si mai aerodinamica ca Astra Classic.

Am un prieten foarte bun la GTT, dealer autorizat Opel, care ma ajuta foarte tare cu drive testele, dar din nefericire nu are la test decat o New Corsa cu motor 1.3JTD de 75CP. Pe aceasta am condus-o, mi s-a parut ok. Cu acest motor diesel trage binisor, bine binisor daca ne raportam la orice motor de putere relativ egala. Suspensia e setata mai moale dar probleme de stabilitate nu sunt. Am avut surpriza sa aflu ca directia se intareste in functie de viteza deci o mare parte din inconvenientele condusului pe atostrada sunt partial atenuate. Franele sunt demente, absolut demente, aici e punctul forte al masinii, poti sa-ti permiti multe pentru ca stii sigur ca va frana.

In final cred ca m-am decis spre Corsa, din mai multe motive, primul mi se pare foarte frumoasa, e foarte spatioasa, mi-am tarat dosul si prin Clio III si prin Corsa si mi se pare mai mare inauntru Corsa, asta e o senzatie probabil petru ca pe hartie sunt cam de aceleasi dimensiuni, bordul la Corsa este superb( parere personala ), si in plus m-am decis sa aleg varianta Corsa Sport.

Opel Corsa sport are sasiu sport, directie mai scurta si jenti din aliaj, suspensie coborata, astea cred ca chiar or sa fie de folos si o sa inlature anumite ""neajunsuri"", iar ca echipari e ok.

Am speranta sa pot face ceva ca sa obtin masina in Martie sau inceputul lui Aprilie pentru ca pot vorbi cu Seful de la GTT printr-un prieten care lucreaza la GTT. De asemenea cred ca pot obtine o reducere de circa 1000-1200Euro.

M-am decis totusi la 1.3JTD de 90CP, acum am aflat ca are sase trepte deci trepte scurte deci senzatii misto, plus ca e renumit, si cei de la Renault mi-au confirmat ca 1.3Jtd e un motor excelent si ca trage foarte bine, plus ca 6 trepte va rezulta si un consum mai redus. Am decis ca e posibil sa ma insel cu sub 10000km pe an pentru ca e posibil s-o conduca si alti membrii ai familiei intrucat mie e posibil sa mi se dea o masina de serviciu, deci am ajuns la o justificare si petnru diesel.

Va multumesc enorm pentru micul ajutor acordat. Se pare ca pe acest forum nu suntem numai colegi de forum ci si prieteni. Daca sunteti din Bucuresti si doriti sa testati sau sa cumparati orice masina Opel sau Chevrolet va pot ajuta prin intermediul prietenului meu care lucreaza acolo. Va spun sincer, si pe mine ma mira termenul de livrare dar acest termen e si la Di-Bas si la Radacini si la GTT, am fost la toate si peste tot sunt problemele astrea. Se pare ca sunt 100.000 de comenzi de Corsa neonorate si ca se lucreaza de zor la ele. Daca iti ei masina acum seria de sasiu pentru la banca o primesti oricum la anu. Plus caterinca, cica nu au material sa faca jenti.

P.S daca tot m-am plimbat Sambata am zis sa incerc si noul Punto. Ce sa va zic, am testat Grande Punto 1.3JTD de 75CP, am ramas masca, trage foarte bine pentru 75Cp, franele sunt criminale, probabil sunt frane concepute pentru o masina de vreo 200CP, am ieisit cu Punto pe Bucuresti Pitesti, la podul cu Carrefour avem 170km/h, masina sta senzational, mi-a iesit ceva in fata si am franat, aici am ramas masca, bai fratilor incremeneste, inlemneste de la orice viteza, nu ai nici o greta, franeaza linear si eficient. Mi-a placut masina cum merge. Astea sunt punctele forte, punctele slabe sunt si ele multe din pacate, in principal am fost evertizat si de amicul de la renault si de cel de la Opel ca la serviceuri sunt criminali, trebuie sa-i rogi, ca piesele sunt scumpe si ca vin greu si dupa lupte seculare. Nu au un motor pe benzina de 90Cp sau mai mult, 1.3JTD de 90Cp ajunge lejer ;a 15.000Euro ceea ce e enorm. Am ramas totusi cu o impresie placuta, masina e binisor facuta si la interior si funky la exterior, e destul de incapatoare, e foarte sigura 5 stele si are niste frane de vis.

Va salut, sper ca nu v-am plictisit. Sunt foarte schimbator, sper sa nu ma mai razgandesc, oricum va tin la curent.

Va salut si vorbim.
  • 0

#32 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 17 decembrie 2006 - 07:11

Vei avea o impresie de dinamicitate mai buna cu dieselul de 90 decat cu benzinarul de 90. Si pentru masina aia 90 CP sunt mai mult decat de ajuns :) Misto si Sport ...
Cat te ajunge cu reducere?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#33 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 17 decembrie 2006 - 07:34

Orice alegere faci tin sa-ti spun ca te felicit pentru modul in care ai ales mergand sa vezi si sa conduci modelele dorite si nu ascultand tot felul de tampenii vehiculate pe forumuri auto sau in reviste de gen sau ascultand tot felul de "cunoscatori". Vezi ca si Renault are un 1.5 Dci apropiat ca performante de 1.3 M-jet dar ceva mai economic. Am impresia ca e mai ieftinel decat Corsa CDTI. Oricum in echiparea sport va arata tare bine nemtzoaica.
  • 0
On a self-imposed forum break...

#34 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 17 decembrie 2006 - 09:42

LOL! Da, sexy rau de tot.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#35 sandumrs

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 38 Mesaje:
Inregistrat: 17-februarie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 17 decembrie 2006 - 10:07

Va multumesc pentru sustinere.

Cred ca o s-o scot pe la 12800Euro cam full. Stiu ca e mult dar e o masina noua, model nou si............asta e daca tot ma chinui financiar..............macar sa iau ceva sa merite.

O sa testez totusi si Clio III ca sa nu plang dupa aia. Dar mi s-a pus pata pe JTD-ul asta si nu cred sa ma mai razgandesc.

Va salut pe toti. O sa va spun impresiile mele legate de Clio dupace o sa-l testez.

Salut.
  • 0

#36 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 17 decembrie 2006 - 11:10

12800 cip sau ddp
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#37 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 17 decembrie 2006 - 11:28

Trebuie sa fie CIP, nici cu super reduceri nu cred ca un Corsa Sport ar fi 12800 DDP.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#38 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 17 decembrie 2006 - 11:39

Eu o singura nelamurire am: chiar te lasa astia la test-drive sa mergi cu 170 kmh ? :( Eu am mers cu GP la 130 si zgomotul de vand deja devenise enervant...
  • 0

#39 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 17 decembrie 2006 - 11:44

Poate era si dealerul curios daca o masina poate decola. :(
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#40 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 17 decembrie 2006 - 11:46

Toate bune, dar politia abia asteapta sa te umple de puncte...:(
  • 0

#41 CrisArkgoth

    evil inside

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 Mesaje:
Inregistrat: 13-aprilie 04
  • Location:-
  • Marca:-
  • Model:-
  • Motorizare:-

Scris 18 decembrie 2006 - 01:15

vedeti ca e master test facut intre masinile de clasa mica.
  • 0

#42 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 18 decembrie 2006 - 02:28

In momentul in care ai cum sa faci personal drive'test cu fiecare model ... poti sa faci pisu pe testele din reviste. Tu stii cel mai bine in ce conditii iti vei conduce masina, nu cei de la cine stie ce revista :D Testele din reviste ... si pana la urma si recomandarile altora ... trebuie privite doar ca ceva ajutator, dar nu decisiv in luarea unei hotarari.
Sandu ... vad ca esti destul de hotarat asupra Corsei. Care daca o iei cu pachet sport, nu va mai avea suspensia asa moale de care ziceai ca esti nemultumit. Spor la cumparaturi si ... asteptare cat mai scurta :D

MikeTek, Opel Corsa Sport (5u - 1.3 CDTI 90 CP) este 13850 DDP (pe site'ul opel.ro). Deci cu reducerea de care zice sandumrs ... ajunge la 12 800 DDP ;)
Mi se pare mie sau AC standard la Corsa vine abia la varianta Cosmo?

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 18 decembrie 2006 - 02:34

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#43 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 18 decembrie 2006 - 07:12

A/C exista si la variantele promotionale Edition si edition Plus.
  • 0

#44 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 18 decembrie 2006 - 11:36

Daca-mi este permis (stiu ca subiectul este altul) ... eu unul n-as lua nici una nici alta, as merge pe o Fiesta ST sau un Mitsubishi Colt.
Mai ales, cea din urma, daca nu ma insel, are reviziile gratuite timp de 3 ani.
Masina frantuzeasca nu mi-as lua in nici un caz ... :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de dinoc: 18 decembrie 2006 - 11:41

  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#45 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 18 decembrie 2006 - 11:57

"Fiesta ST � pret incepand de la 12.490 Euro, CIP Bucuresti" (Ford.ro) ... deci cam sare din buget
Iar Colt'ul ... cu caroseria aia ... nu prea poate fi comparat cu Corsa si Clio. Nu zic ca e urat, dar parca nu intra in aceeasi categorie
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#46 CrisArkgoth

    evil inside

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 Mesaje:
Inregistrat: 13-aprilie 04
  • Location:-
  • Marca:-
  • Model:-
  • Motorizare:-

Scris 19 decembrie 2006 - 12:00

poti sa faci drive test cu toate masinile, cam cu orice masina. numai masuratori (performantre dinamice, slalom, lumini, vizibilitate....ai vazut vre-un master test ?) nu poti face.
  • 0

#47 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 decembrie 2006 - 12:07

Da ... asta normal. Insa nu inseamna ca daca o masina iese pe primul loc intr'un anumit test, atunci masina respectiva si nu cea de pe locul 3 sau stiu eu cat va fi mult mai potrivita pentru cineva :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 19 decembrie 2006 - 12:07

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#48 CrisArkgoth

    evil inside

  • Members
  • PipPipPip
  • 498 Mesaje:
Inregistrat: 13-aprilie 04
  • Location:-
  • Marca:-
  • Model:-
  • Motorizare:-

Scris 19 decembrie 2006 - 12:29

evident de aia sunt si castigatorii pe diferite teste : stabilitate, frane (uscat, ud, u split), acceleratii, lumini, vizibilitate........

nu zic s-o cumperi cu ochii inchisi, dar iti alegi 2,3 si le testezi pe alea.

Aceasta postare a fost editata de CrisArkgoth: 19 decembrie 2006 - 12:30

  • 0

#49 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 19 decembrie 2006 - 01:22

Asa poti recomanda si Kia Rio. Si aia are 3 ani revizii gratuite. :rolleyes:
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#50 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 19 decembrie 2006 - 08:01

la cati bani costa un 1.5D diesel la Colt e si normal sa fie reviziile gratuite...A naibii de scumpa este si nu se poate compara deloc cu masinile din test. Iar Fiesta ST e o masina sport cu motor mare, nu de chinuit intre 2 semafoare prin oras in timp ce ia 15l la suta.
  • 0
On a self-imposed forum break...




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi