Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Vopsea zgiriata + incercare esuata de corectare


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 09 ianuarie 2007 - 12:28

iata problema mea: am un renault laguna 2 phase 2 din august, masina e bleu orage, un bleu descris spre gri foarte frumos, vopsea foarte speciala pentru ca depinzind de lumina si bataia razelor soarelui pare cind bleu, cind gri.

am avut surpriza neplacuta sa constat ca pe cantul usii de la sofer sunt doua locuri unde este cazuta vopseaua pina la alb (deci pina la chit) - un loc poate fi undeva unde am lovit eu usa de alta masina sau de un perete (desi nu cred) insa celalalt este situat mult mai sus, undeva unde datorita formei convexe a portierei nu s-ar fi putut lovi de nimic.

intrucit nu am timp sa ma duc cu masina la vopsit si sa o las 1 zi acolo la uscat (am nevoie de masina, momentan cealalta masina a familiei este in curs de reinmatriculare ca urmare a terminarii leasing-ului), plus ca niciodata nu sunt confortabil sa o las 1 zi acolo la service sa ii faca aia cine stie ce, am cautat diverse solutii....

la un sfat de la un coleg, am incercat cu un creion corector de culoare, luat de la carrefour. desi se jurau acolo ca este exact potrivit pentru vopseaua mea (era si un tabel cu echivalente nume vopsea masina-cod creion) si pe mostra de pe tub parea la fel, surpriza a fost ca nu era chiar aceeasi vopsea ci era mai deschisa, si nu doar ca nu a acoperit zona alba, insa din neindeminare am minjit putin si pe fata usii, unde era vopsea buna, si a ramas minjit asa, peste vopseaua originala....creionul corector se numeste synto peinture.

acuma intrebarile mele sunt 3, si as avea nevoie de sfaturile voastre:
- de ce credeti ca s-a cojit vopseaua de pe masina la mai putin de 6 luni ? care ar putea fi cauzele ? un detailing m-ar putea ajuta in protejarea vopselei ? cum ?
- exista vreo modalitate sa sterg vopseaua din creionul corector uscata peste vopseaua buna a masinii ? Ma puteti ajuta cu un sfat ?
- daca stergem vopseaua din creionul corector, pe urma cu petele albe (care presupun ca sunt chit-ul masinii) singura solutie este revopsirea ?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 09 ianuarie 2007 - 01:08

ok, am gasit pe alt forum un caz asemanator, la o alta marca:

http://www.masini.ro...t...asc&start=0

se pare ca cojirea vopselei pe muchia usii vine dintr-o vopsire defectuasa si va trebui sa ma cert cu Renault sa imi suporte revopsirea pe garantie. O sa revopsesc usa la primavara cind o sa treaca iarna si o sa ma duc si la revizia de 10.000 km

Intre timp ar trebui sa gasesc o solutie sa sterg porcaria aia de vopsea din creionul corector....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#3 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 09 ianuarie 2007 - 01:26

diluant. In mod normal nu ar trebui sa afecteze vopseaua.
Si din ce spui tu nu cred ca e vopsire defectuoasa, cel mai bine pune si tu niste poze ca sa ne dam seama.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#4 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 09 ianuarie 2007 - 01:27

revenire ca ma roade rau

pe site-ul unui mare importator se recomanda:
Mici defecte de vopsea
Pentru a evita formarea de rugina, mici defecte de vopsea (urme de lovituri de piatra, etc.) trebuie acoperite in cel mai scurt timp cu ajutorul unui creion corector sau cu spray de vopsea. Daca totusi s-a format rugina, aceasta trebuie indepartata cu rigurozitate. Inainte de depunerea vopselei trebuie aplicat un grund anticoroziv

deci totusi e bine ca am dat cu creion corector....

si legat de creion corector:
http://vwforum.vwfor...php/t17661.html
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#5 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 09 ianuarie 2007 - 09:54

ghinion, am incercat cu diluant si nu se curata....

in plus am gasit azi dimineata si bara spate julita - nu e propriu zis julita ci am niste urme de vopsea neagra de pe bara altuia....si va trebui sa vad cum curat si aceste urme...

cred ca o sa fac o vizita la un detailing center....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#6 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:03

Eu vad 2 rezolvari : Ori nu bagi in seama micile zgirieturi de care oricum n-ai cum sa te feresti. ori mergi la expert detailing http://expertdetailing.ro/ care daca se poate face ceva o vor face. Nu zic ca sunt cei mai buni, insa au fost singurii care au fost in stare sa-mi "repare" vopseaua dupa ce un idiot mi-a f...o in chiar prima zi, zicind ca o deparafineaza ( e poveste lunga...)
  • 0

#7 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:45

Membrii garajul.ro au discount la expert detailing. Vezi pagina de reduceri.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#8 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 09 ianuarie 2007 - 11:55

dar nu am card... cum dovedesc ca sunt membru ? :)
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi