Salt la continut


Fotografie

Achizitie Ford Focus 2 SH - Sfaturi


  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#26 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 12 martie 2007 - 03:30

Asa cum a mea prindea 185 fara nici o apasare, si mai era loc (doar ca masina fiind plin erau deja proteste), asa si aia prinde linistita 200. Pe bord. Cat e real conteaza mai putin.

Cat despre mecanic Ford, nu bun ci foarte bun, cine vrea sa dea PM la mine. Discutam acolo.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 12 martie 2007 - 03:31

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#27 vane

    Academician d0ct0r ing.

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Mesaje:
Inregistrat: 29-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2
  • Motorizare:1.6 TDCi 110CP

Scris 12 martie 2007 - 06:42

Sa traiti dumneavoastra acestia ultimii doi !
Vreau eu acele identitati telefonice de mecanici buni :(
  • 0
A conduce sigur, nu inseamna a conduce incet !

#28 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 13 martie 2007 - 01:47

Sefu, ma suni si te duc acolo. Avem si aranjat un discount pentru membrii garajul :D
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#29 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 13 martie 2007 - 07:36

Io nu am discount la el, doar ca e mecanic Ford si mecanic in echipa de raliuri. Cam stie meserie...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#30 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 13 martie 2007 - 08:51

dupa cum spuneam si eu mai sus, confirma vane
eu nu as cumpara in nici un caz masina de la inchirieri
si dai pe masina acolo 10k euro, taxa de inmatriculare 600, drum, alte taxe, iesi la 12k euro, mai bine o iei noua
  • 0

#31 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 13 martie 2007 - 02:20

Nu ma bag, la bani fiecare isi face propriile calcule.
Cat despre service se poate ca mecanicul lui viper sa fie mai bun (logic asa ar fi) pe ford, daca face numai asta.
Din cate stiu nici viper nu recomanda oameni decat atunci cand se bazeaza pe ei, asa ca... te-ai facut cu 2 mecanici buni! D

Ce se aude cu cumparata?

Despre cumparat masini inchiriate... aici depinde tara unde a fost folosita/inchiriata masina cat si perioada. Am prieten care are Smart-uri la inchiriere, in Ro. Masinile fiind inchiriate pe perioade lungi (minim 6 luni) atunci oamenii se comporta decent cu ele. Mai are si cateva logan-uri, astea pentru perioada scurta, zile sau saptamani... Au tigari stinse pana si pe bord (eu n-am crezut pana n-am vazut...).
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#32 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 14 martie 2007 - 03:46

AlexC, ce-ai mai facut cu Focusul ala?
Sunt curios ce-ai rezolvat pt ca am un tovaras care tot asa ceva vrea sa-si ia.
  • 0

#33 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 14 martie 2007 - 05:25

faptul ca dealerul a recunoscut originea masinilor eu consider ca este un semn bun.
poti gasi o masina daramata fara sa fie de la inchirieri...sau sa nu-i cunosti originea.
acuma cateva zgarieturi si un interior mai imbacsit (dar care poate fi curatat) nu m-ar deranja, ba chiar ar fi un argument serios la negocierea pretzului......pe cand o masina impecabila la interior si polishata la exterior poate fi dubioasa......ma rog, mai tine si de norocul fiecaruia....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#34 edieseb

    Cenzor E-zine

  • Members
  • PipPipPip
  • 356 Mesaje:
Inregistrat: 07-februarie 04
  • Location:din nou acasa
  • Marca:Opel
  • Model:Corsa
  • Motorizare:1,3 Cdti

Scris 14 martie 2007 - 05:58

Daca nu ma insel, legea obliga orice dealership sa declare originea masinilor (oare nu tot afli cand faci actul de vanzare-cumparare?) asa cum sunt obligati sa-ti furnizeze informatii legate de accidente pe care le-a suferit masina, (ne)modificarea kilometrajului - dupa cunostintele lor bineinteles. Acum ca in Romania ajung masini despre care nu se mai stie absolut nimic decat ca au fost conduse de babute, asta e alta treaba. Acolo insa, un dealership serios nu cred ca se joaca cu legea.
  • 0

#35 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 14 martie 2007 - 06:23

Salutare prieteni!

Ne-am intors aseara din aventura, abia acum 2 ore am facut ochi si m-am apucat de scris:

Dupa un drum lung inceput duminica dimineata am innoptat in Austria, inainte de granita cu Germania. Luni dimineata am plecat devreme ca sa fim la 8.30 in fata la dealerul Wensauer din Blaibach. Datorita minunatului iGo 2006 care a calculat drumul inclusiv prin padure pe un drum forestier asfaltat :crazysanta: am ajuns cu 1 ora mai tarziu.

Acolo ne-am bucurat ca aveau multe masini pe stoc, 40-50 singur erau, inclusiv unele abia sosite, inca neinregistrate. Majoritatea aveau zgarieturi, iar unele aveau diferite zone ale masinii infundate usor. Din cele de acolo am selectat repede 3 masini: 2 arginitii si 1 gri-carbon. Estetic toate erau OK. Dupa un drive-test cu fiecare din ele ne-am hotarat la aia gri-carbon, si datorita culorii. Una din cele argintii avea un zgomot ciudat de diesel si nu m-am mai uitat la ea.

Dupa targuieli cu neamtul vizavi de niste chestii minore i-am facut acolo o verificare tehnica, am fost la FORD si a pus-o pe computer, a verificat VINul in baza de date si am semnat actele. Se facuse tarziu, masina ne-a placut la toti trei, mergea bine, rotund, eram hotarati sa o luam, nu avea rost sa pierdem timpul sa asteptam pana a doua zi, caci luni serviciul inmatriculari inchide la 12.00. Daca asteptam, o rezervam si apoi fugeam pana in Leipzig, unde era al doilea dealer mare de masini din lotul asta.

Lucruri pozitive la masina: :party1:
- culoarea metalizata este superba, la noi nu prea am vazut-o in trafic. La Ford ii zice "Sea Grey".
- interiorul era impecabil. Banuiesc ca au curatat-o, dar mi-a placut ca nu avea urma de uzura. Am fost in Romania si m-am uitat inainte de plecare la masini in show-room, aratau la fel.
- masina vine bine dotata, este exact ce pot numi eu o dotare medie la o masina moderna: ABS, 6 airbaguri(fata, laterale si cortina), geamuri electrice fata, oglinzi electrice, radio CD cu 6 boxe, clima automata, tempomat, faruri de ceata, inchidere centralizata din telecomanda, computer de bord. Mai sunt pe lista, dar deja sunt din alea de bun simt.
- motorul merge foarte bine si consuma normal. Din poarta dealerului pana acasa (1500km) a consumat 7,1%, drum unde doar in Romania a vazut sub 100km/h, in general 130-140km/h. La 170km/h masina sta foarte bine, nu iese nici un pic de fum (mers in spatele ei >500km), iar in curbe este exact cum ma asteptam, super.
- spatiu interior super. Este simtitor mai mare decat Megane-ul meu, exact ce avea el nevoie (110kg la 1,85m)
- masina a fost inmatriculata prima oara in iunie 2005, asa ca am garantie la ea pana in iunie 2007 si platesc cu 50 EURO mai putin inmatricularea. Avea 49600km, acum a ajuns deja la 51200 :-)

Lucruri nu asa de pozitive: :)
- usa dreapta spate a fost infundata si reparata, nu inlocuita. Se vede ca zgarietura sau infundatura a fost sub bandoul de protectie, nu a afectat usa in sine. Lacul dat peste este cel original, de la mai mult de 1 metru distanta nu se observa nimic.
- capota masinii este "impuscata de pietricele". Destul de multe aveau problema asta, la culoarea asta se vede ceva mai bine cand e curata. PENTRU NOI nu a fost o problema mare, caci am vazut acelasi lucru pe alte 2 masini private ale unor cunoscuti din Elvetia si Belgia, masini intretinute bine.
- cartea de service este necompletata. Am vazut si alte 2 carti de service la intamplare de la alte masini si erau in aceeasi stare. Sunt constient ca asta poate insemna multe, dar am luat in calcul cam tot ce s-a mai scris mai sus si am decis sa o luam.

Pretul final a fost 9400 EUR. Toate taxele mai costa 470 EUR, iar drumul ate 500 EUR. La 10.500 EUR pret final in fata blocului nu aveam ce sa luam noua, cu aceleasi dotari. Cum spuneam mai sus, la aceeasi bani era Clio Symbol, mult mai mic si mai slab dotat. In situatia data mai sus a fost optiunea cea mai buna. Si in cel mai rau caz in care nu va merge bine intr-un an de zile pierzi la ea mult mai putin decat la un Symbol luat de nou. Un Focus nou cu dotarile astea se apropie de 16.000 EUR (cu reducerea inclusa).

Dupa inscriere o sa ii schimb uleiul si filtrele (probabil folosind una din recomandarile de mai sus), si apoi... benzina! O sa incerc sa o prind intr-o zi dupa spalat sa ii trag niste poze sa le pun si aici, cele de pe adresa vanzatorului au disparut (baza de date se actualizeaza permanent).

Sfaturi pentru viitori interesati:
- Verificati telefonic daca ce e pe site e si in garaj. Asta unde am fost le actualizeaza zilnic pe site. De exemplu masina cumparata de mine nu mai e acolo, insa au aparut unele noi.
- fii acolo ori seara ca sa faci o prima vizionare si o alegere preliminara sau la prima ora dimineata. Noi am ajuns la 9.30 si am plecat la 13.00. La ora 10.00 plecau 2 romani cu o masina aleasa cu o seara inainte. La ors 11.00 au ajuns inca un grup de tineri care venisera si ei dupa o masina. Intre timp a venit un neamt si si-a luat una din cele 2 argintii pe care le-am lasat noi deoparte.
- Intereseaza-te de preturi la tinichigerie in tara. Noi am dat 9400 pe masina, insa la 8600-8800 erau masini cu aceleasi dotari, dar cu zgarieturi mai adanci sau infundate in vreun loc. E posibil ca un tinichigiu bun sa le scoata foarte bine...

Daca imi mai aduc aminte mai scriu...
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#36 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 14 martie 2007 - 08:06

suna bine :) sa te tina si sa pui poze
desi eu la valoarea asta preferam sa o iau noua, faceai credit pt. 5000 euro si o luai noua, eu asa am facut
megane e cam cea mai mica compacta de generatie actuala si focus cred ca e cam cea mai mare, tin minte ca erau discutii ca focusul nou e egal cu mondeo vechi la spatiu interior :)

Aceasta postare a fost editata de sandumbogdan: 14 martie 2007 - 08:11

  • 0

#37 S600

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo Ghia 2002
  • Motorizare:2.0 TDCi 130 HP

Scris 14 martie 2007 - 08:50

1. De ce sa iei credit de 5000 si sa dai 8000 inapoi cand omul voia clar una second care nu se depreciaza in acelasi ritm cu una noua? In loc sa te iei de om ca mai bine facea aia sau mai bine lua aia, mai bine nu zici nimic. E alegerea lui, si intamplator la fel as fi facut si eu daca as fi fost in locul lui.
2. Daca focusul nou e egal cu mondeo vechi (cum am eu) dpdv al spatiului interior (nu iau in calcul portbagajul), eu sunt Tiriac Senior :)

Aceasta postare a fost editata de S600: 14 martie 2007 - 08:51

  • 0
RuleR

#38 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 14 martie 2007 - 09:08

1. mie imi place sa fiu sincer, si eu asa am facut si imi pare bine ca am facut asa, am avut doua masini sh pana acum, ambele impecabile, nu au facut nici o problema pana acum, una din ele inca o tin in familie, astra-ul G 2002, e super masina, dar nu poti sa compari o masina sh cu una noua, e ca la fete, diferenta e ca la masini inca se mai gasesc "noi", o masina sh merita la jumatate de pret, la 3/4 din pret mai bine faci credit pt. rest ca merita din plin

2. nu stiu sigur, mie nu imi place focus, dar asa se laudau unii, cel putin pe latime

Aceasta postare a fost editata de sandumbogdan: 14 martie 2007 - 09:12

  • 0

#39 S600

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo Ghia 2002
  • Motorizare:2.0 TDCi 130 HP

Scris 14 martie 2007 - 09:39

Sandule, depinde de fiecare om cum alege si ce preferinta are. Fiecare din noi e diferit si are, in general, alte nevoi decat ceilalti. Universal valabil in majoritatea domeniilor. Doar la politica cred ca suntem toti pro bani si contra portofele goale :)
  • 0
RuleR

#40 cornel001

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 405 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2 sedan
  • Motorizare:1.6 100

Scris 22 martie 2007 - 06:00

E vorba de latimea totala, pe exterior, unde FF2 este chiar un piculet peste mondeo, daca masuratorile oficiale sunt corecte.
La latimea spatiului interior cred ca sunt tot pe acolo, poate o idee mai mult la mondeo, dar si montantii/usa posibil sa fie ceva mai groase la focus .
Diferenta mai mare la spatiu interior si exterior e la lungime, de ex mai mult spatiu pentru picioare pt locurile din spate la Mondeo.

Alex ce mai face masina ?

Aceasta postare a fost editata de cornel001: 22 martie 2007 - 06:06

  • 0

#41 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 22 martie 2007 - 06:12

Marti a facut inspectia tehnica si omologarea la RAR, ieri a platit celebra taxa de inmatriculare, generatoare de nervi. Ma bucurasem eu ca a scazut EURO, ca sa aflu de la tata ca se plateste la valoarea EURO de la 1 octombrie 2006(!!!???!!!), adica a costat cu 50 RON mai mult. Acum asteptam cea mai buna varianta de asigurari. Caut si RCA si CASCO in acelasi loc, ca sa nu coste CASCO extern cand o iesi tata din tara (are planuri). Cum rezolvam dilema face RCA si merge la Politie dupa numere. Abia dup-aia am zis ca o sa ii facem o revizie, care o sa coste cam 250 RON, nu la Ford.

Intre timp am vazut mai multe FF2 culoarea aia pe strada, si dau dreptate celor care zic ca arata foarte bine;-) Am facut rost de manualul in limba romana in format pdf si l-am dat la citit, ca sa nu se mai intrebe tata ce face fiecare buton in parte :-)
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#42 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 23 martie 2007 - 08:22

legat de taxa de prima inmatriculare e bine ca ai stiu ca se plateste la cursul de la 1 octombrie 2006 pt. ca stiu cand am inmatriculat eu masina ca l-a trimis pe cel din fata sa mai plateasca cateva sute de mii ca platise la cursul zilei respective si iti dai seama ce nervi iarasi cozi la platit, iar inapoi la politie si tot asa
  • 0

#43 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 28 martie 2007 - 10:24

Ieri a inmatriculat tata masina si maine ia numerele! Nu stiu de ce a ales B-40-ACR (combinatie de initiale), poate acum il opreste lumea pe strada sa il intrebe cat e abonamentul :-) Maine ii face si CASCO, sper sa nu o stearga de praf ca sa nu observe ala ciobiturile alea de pe capota. Cu praf pe ele arata ca o masina venita de la drum lung, cu cadavre de muste pe ea. A fost evaluata la 12.500 EUR si CASCO anual e 750 EUR.

Revin in weekend cu un calcul complet de costuri, ca si eu sunt curios cat a costat masina, de la neamt din curte pana la noi in garaj, cu numere nationale pe ea. Poate tot atunci ii fac si niste poze :-)

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 28 martie 2007 - 10:24

  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#44 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 28 martie 2007 - 10:43

si astra mea este evaluata tot pe la 12 mii euro, chiar ma gandeam ca nu ar strica o dauna totala in conditiile in care masina valoreaza 8 mii :angry: dar mai bine sanatate decat accident cu dauna totala :)
  • 0

#45 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 28 martie 2007 - 01:50

Cam asa e la toti, iti evalueaza mai mult decat piata SH, dar nu ai ce face. Cineva mi-a recomandat sa nu ii facem CASCO, insa tata nu e inca obisnuit cu masina (motor/dimensiuni/vizibilitate/cutie) si orice accident (chiar si minor) cu ea poate depasi prima anuala...
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#46 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 28 martie 2007 - 01:56

casco e obligatoriu la masini cu valoare mare, e prea scumpa o eventuala reparatie
pai vad ca ai un megane, focusul asta nu cred ca e mare diferenta la vizibilitate/dimensiuni/etc
  • 0

#47 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 30 aprilie 2007 - 03:02

Salutare,

Dupa 1 luna am luat si eu Focusul la plimbare, dupa ce i-a facut tata toate actele (mai putin CASCO, din lipsa temporara de lichiditati). Ocazia nu a fost intamplatoare, am dus-o la revizie, la schimbat de chestii :-) Revizia a fost OK facuta la un atelier privat (<300 RON). Tin sa mentionez modul tampit de pozitionare al filtrului de polen, care pentru inlocuire necesita demontarea pedalei de acceleratie si indoirea lui, ca sa intre pe langa pedala de frana.

Din ce am observat, puncte pozitive:
- spaaatiu. Mie imi place Megane dar Focusul asta e maaare. In spate se sta super bine, e loc de picioare enorm.
- vizibilitate buna in spate. Aparent vizibilitatea prin hayon este mica, datorita unghiului geamului. De la volan e altfel, se vede foarte bine tot.
- sistem audio super. Recunosc ca e mult mai tare decat ala de pe Megane.
- stergatoare automate. Am descoperit aseara ca are sistem de stergatoare automate, chestie ne-trecuta in lista de optiuni.

Puncte mai putin pozitive:
- la vama e clar ca am lasat usa deschisa ca au intrat cativa greierasi. Pe piatra cubica scartaie vreo 3-4, dar nu cred ca o sa am timp de ei. Tata nu ii aude, insa eu stiu ca sunt acolo...
- uruit simtitor la mers. Cauciucurile (Pirelli P6) sunt alea originale, iar alea de pe fata au ajuns la linia aia de siguranta, ce spune ca ar trebui schimbate. Sa cauzeze astea zgomot mai amre de rulare? Este simtitor mai mare zgomotul la rulare decat la Megane... Mecanicul azi la revizie a zis ca alea ar fi primul pas, pana la investigarea altor chestii. Rezerva e noua, o sa mai iau unul identic si le pun pe fata.
- Rotile fata se incalzesc usor si inegal. Roata de la sofer se incalzeste ceva mai tare decat aia din dreapta. Alea din spate raman reci. Am dat roata jos si am verificat etrierul, care nu e blocat, merge usor. Placutele frana sunt OK, o sa le schimb totusi in ~2000km. Discul e rotund, merge usor, nu il apasa nimic. ABSul merge fara probleme. La ce sa ma mai uit (daca e ceva problematic)? Sa fie legat tot de cauciucuri?

AVeti vreun sfat pentru ultimele 2 chestii?
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#48 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 30 aprilie 2007 - 08:59

Te pot indruma la unul din cei mai buni mecanici de Ford din Bucuresti si nu numai.
Vorbeste si cu Viper ca iti poate recomanda si el furnizori de piese la preturi foarte ieftine si nu in ultimul rand intra pe forumul dedicat marcii unde poti gasi multe raspunsuri si sfaturi de la posesori.
Referitor la problemele expuse eu cred ca anvelopele ar fi cauza principala.
  • 0

#49 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 27 septembrie 2007 - 11:00

Acum am mai intrat pe topicul asta si vreau sa pun un mic update:

La 2 saptamani dupa discutia de mai sus am facut si o revizie, 300 RON cu tot cu verificat pe computer. Concluziile: filtrele nu erau schimbate, masina nu avea nici o problema pe dedesubt, placutele de frana mai mergeau ~5000km, rotile fata trebuiau schimbate, pe computer totul era OK. Am mai cumparat o roata identica, si acum masina are 2 cauciucuri noi-noutze pe fata, 2 uzate pe spate si azot in toate rotile. In drum catre service am descoperit ca masina are si stergator de faruri automat, ala nu intra in descriere :D

Acum are 55.000km si merge bine. Eu am condus-o vreo 300km si mi-a placut suspensia si spatiul interior. Motorul pare mai puturos decat dieselul meu de 82CP, dar eram 4 oameni cu AC pornit, iar la benzina se simte. Placutele inca se tin bine, le schimbam cand incep sa faca zgomot. Ramane o cheltuiala buna, grad mare de satisfactie pentru proprietar (tata). Consumul este ~10 in oras cu cilima pornita mereu pe AUTO, iar afara am scos eu pe Bucuresti-Breaza-Bucuresti 6,2%.
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#50 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 01 februarie 2008 - 09:26

Am regasit topicul si mi-am adus aminte ca a mai trecut ceva vreme...

Masinutza a trecut cu bine prima parte a iernii, cu drumuri dese la munte, cu consumuri de 6-7% in afara si 10% in oras. Saptamana trecuta un dobitoc i-a zgariat pasajul rotii din dreapta spate, la primavara va intra in service pentru retusuri :).

O sa incerc sa pun si cateva poze, de indata ce ma dumiresc de ce nu merg linkurile directe catre Picassa.

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 01 februarie 2008 - 09:27

  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP





1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi