Jump to content


Photo
- - - - -

BMW 530/525 vs Audi A6 2.5/1.9


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

Poll: BMW 530/525 vs Audi A6 2.5/1.9 (21 member(s) have cast votes)

Ce ati alege?

  1. A 6 poate quatro? (6 votes [28.57%])

    Percentage of vote: 28.57%

  2. BMW 525/530 (15 votes [71.43%])

    Percentage of vote: 71.43%

Vote Guests cannot vote

#1 S600

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
Joined: 25-April 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo Ghia 2002
  • Motorizare:2.0 TDCi 130 HP

Posted 06 April 2007 - 09:32 PM

So... acum ca lucrurile merg binisor, vreau in vara asta sa iau o alta masina. Mondeo-ul e o masina excelenta, si nu cred ca o sa o vand, asa ca probabil o sa o tin pentru drumuri in oras; insa vreau o masina mai mare si mai puternica pentru drumuri prin tara. Vreau sa iau insa un E Klass. Dar e prea scump (vreau un 2004, E320, piele, xenon, etc), si ajunge prea sus - ma intind mai mult decat e plapuma pt masini.

Asa ca, avand mare durere in suflet :) ca nu pot lua [pentru moment] un E, ma vad nevoit sa cobor o treapta si sa ma uit la un A6 sau la un 530/525. Doar limuzine, nu-mi plac breakurile.

Sincer, inclin catre A6, poate chiar un quattro (desi nu e obligatoriu in optiunile mele).

Asa ca aici fiti liberi sa va aberati si sa sugerati din experienta voastra/a celor cunoscuti voua.

Nu ma directionati catre masini noi ca nu vreau sa fac leasing, deci nu ma intereseaza. Strict intre A6 si BMW. Masina o voi lua cel mai probabil din Belgia, eventual Germania, in nici un caz din tara.

A, si sa nu uit: sa petrecem cu totii cea mai importanta sarbatoare a lumii crestine, Sf. Pasti, cat mai placut!

Edited by Alllexandru, 07 April 2007 - 08:02 PM.

  • 0
RuleR

#2 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 posts
Joined: 17-June 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Posted 06 April 2007 - 10:36 PM

Am un bun prieten care a plecat in Ge acum 2 ani si ceva hotarat sa se bage la un A4...a venit de acolo cu un 525 D, avea cam 80.000 km cand a luat-o.
Am mers si eu cu masina, este de senzatie, confort maxim, suspensie excelenta, motorul mai mult decat ok pentru caroseria asta, daca nu vrei super sport.
Per total masina este de nota 10, an fabricatie 2001.

Asa ca dupa mine, BMW fara doar si poate
  • 0

#3 DOOM

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 posts
Joined: 03-April 07
  • Marca:Audi
  • Model:S3 8P
  • Motorizare:2.0TFSI 265cp

Posted 07 April 2007 - 12:45 AM

Da 525 d este o masina excelenta.Stiu si eu una tot din 2001.Insa depinde pentru ce vrei masina, avand in vedere ca deja ai mondeo pt oras banuiesc ca asta ar fi si pentru iesirile in afara, la munte,etc. In cazul asta iarna ti-ar fi mai folositor un 4x4, deci ai putea sa te uiti dupa un xd sau audi quattro.Nu o sa intru in discutii despre care sistem 4x4 e mai bun (audi sau bmw) asa ca de fapt totul se rezuma la masina care "iti face tie cu ochiul".

Edited by DOOM, 07 April 2007 - 12:48 AM.

  • 0
Audi S3 8P
VW Passat B6

#4 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 posts
Joined: 17-June 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Posted 07 April 2007 - 07:38 AM

Si am uitat sa spun, cand am fost in Germania si Austria, drumul Germania-Austria-Germania l-am facut intr-un E 220 cdi 2006 masina.Foarte eleganta si placuta, finisaje,etc.
Ce nu mi-a placut - directie mult prea asistata , as putea spune periculos de mult pe sosele, sub motorizata si spatiul mai mic decat in 525 amicului
  • 0

#5 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,724 posts
Joined: 22-June 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Posted 07 April 2007 - 09:22 AM

xd este doar pe cinciaru nou.
daca ar fi bmw, atunci musai 530d :)
dar eu as merge pe un a6 2,5 tdi 180cp quattro.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#6 S600

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
Joined: 25-April 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo Ghia 2002
  • Motorizare:2.0 TDCi 130 HP

Posted 07 April 2007 - 09:31 AM

Pentru moment, A6 ma atrage mai mult decat BMW-ul. Oricum pe luni o sa fac niste drive-teste cu masinile unor prieteni (un 520 din 2003 si un A6 din 2002 parca). Ambele imi plac (BMW si A6), dar A6 ma atrage mai mult pt moment.

Sf. Pasti fericit!
  • 0
RuleR

#7 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 posts
Joined: 05-February 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Posted 07 April 2007 - 09:37 AM

bmw-ul il percep ca o masina de smecher, de tineret, A6-le ca o masina eleganta, de intreprinzator, de "directoras".

Pana la urma se reduce totul la imagine. Ambele sunt marci premium si ambele au performante apropiate.
Parerea mea. Care este.
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#8 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 07 April 2007 - 10:01 AM

Dificila alegere pentru un ...investitor.

Din start,as elimina 1,9,pentru aste masini.
Dintre aste doua,as alege E-ul(are niste finisaje interioare de te da pe spate!) DAR ,referindu-ne strict la cele doua,as face abstractie de estetica exterioara si-as concluziona dupa ce le=as conduce pe ambele amandoua.
Prezenta unui 4*4 ar fi un mare plus,din al meu punct de vedere.
Orice ti-ai lua dintre cele doua,e MASINA.

ps. se duc padurile noastre... :laugh:

Edited by mol, 07 April 2007 - 10:03 AM.

  • 0

#9 S600

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
Joined: 25-April 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo Ghia 2002
  • Motorizare:2.0 TDCi 130 HP

Posted 07 April 2007 - 10:15 AM

:laugh:
  • 0
RuleR

#10 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 posts
Joined: 19-February 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Posted 07 April 2007 - 12:27 PM

In grea dilema te afli colega.
Amandoua sunt masini bune, cu unele chichite la care tb sa fii foarte atent.

Beemer-ul este o masina formidabila, motorul de 3 litri este peste 2.5 lui Audi ca sound, rafinament, fiabilitate, consum. Adevarul e ca motorul BMW il cam bate la toate capitolele pe Audi.
Bmw-ul este mai mult inclinat spre latura sportiva a soferului, vezi interiorul, suspensie, tractiunea spate. E o masina sportiva cu un consum excelent de carburant.

La A6 imi place mai mult interiorul mai frumos (subiectiv), tractiunea integrala Quattro. Unele piese sunt mai ieftine decat la bmw asta fiindca daca nu tii cont de eticheta Audi de pe ambalaj, multe elemente sunt absolut identice cu unele cu sigla VW sau Skoda pe ambalaj.
Pachetul motor-cutie-transmisie este unul excelent insa cu unele probleme foarte cunoscute proprietarilor de asemenea masini.
Prima ar fi problema ras-cunoscuta a motorului 2.5 TDI, anume axele cu came. E punctul nevralgic al acestui motor. Cauta o masina la care sa fi fost schimbate, pt ca e o problema care se manifesta intre 100-150.000 km (exact km la care se vand foarte multe masini) si e foarte costisitoare.
A doua problema foarte cunoscuta o constituie infiltratiile de apa care ajung pe podeaua masinii unde din nefericire se afla unul din senzorii cutiei Tiptronic, care in contact cu apa iti dai seama ca se prajeste. Ridica mocheta de pe partea dreapta si cauta urme de apa sau umezeala.
Daca esti atent la astea 2 arhicunoscute posibile probleme te alegi cu o masina exceptionala.
Tunat un pic pe la 220 CP, combinat cu quattro si tiptronicul masina asta fuge de rupe pamantul. Nu mai spun de cum sta in curbe. Aici e mult peste bmw.

Oricare din cele 2 masini sunt o alegere excelenta, eu zic ca ambele sunt peste E-class din an similar.
Eu daca as fi in locul tau, cu inima un pic stransa dupa BMW, as alege A6-ele.
E o masina completa, foarte potrivita pt drumuri lungi si soselele de la noi.

BAFTA !
  • 0

#11 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12,955 posts
Joined: 04-June 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Posted 07 April 2007 - 02:36 PM

oarecum offtopic, m-am dat cu un A4 cu motorul respectiv, 180 cp quattro plus ceva mizilic de 40 de cai. sta in curbe ca pe sine, motorul toarce frumos, se aude ca e V6, trage foarte bine si la 3000-3500 ture (eram 5 in masina), iar interiorul e perfect.
e drept, e masina de maxim 4 persoane, cam inghesuit in spate, portbagaj mediu spre mic. A6-ele e evident mai mare, si interior, si portbagaj.
daca ne referim strict la 180 cp quattro, ia Audi. daca nu, BMW.
si apropo, masina avea 180 000 km, nu avea nici o problema din cele 2 mai sus amintite. dar am auzit si eu de problema la axele cu came.
punctul minus la masina l-a constituit partea electrica, care a cam dat de furca proprietarului, zic eu si din cauza lipsei de experienta si profesionalism a mesterilor din service.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#12 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 posts
Joined: 19-February 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Posted 07 April 2007 - 05:52 PM

La 1.9 TDI pe Audi nici nu te gandi; e lesinat rau.

Masinile sunt beton, insa taxa lui Tariceanu te va lovi crunt.
Din cate stiu eu, ambele motoare sunt Euro3, deci

Audi 2.5TDI - 3519 EURO
Bmw 530d - 5161 EURO

:crying: :crying: :crying:

Edited by Mugur_Cosma, 07 April 2007 - 05:54 PM.

  • 0

#13 S600

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
Joined: 25-April 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo Ghia 2002
  • Motorizare:2.0 TDCi 130 HP

Posted 07 April 2007 - 07:43 PM

DAMNNNNN, eu vreau sa iau Euro4 la Euro3 nici nu ma gandesc, hmmm...
  • 0
RuleR

#14 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 posts
Joined: 17-June 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Posted 07 April 2007 - 08:02 PM

Am facut si poll sa fie mai clar ;)
  • 0

#15 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12,955 posts
Joined: 04-June 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Posted 07 April 2007 - 08:34 PM

momentan, pe mobile nu exista decat kombikuri la 180 cp quattro cu km decenti...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#16 S600

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
Joined: 25-April 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo Ghia 2002
  • Motorizare:2.0 TDCi 130 HP

Posted 07 April 2007 - 08:41 PM

Din pacate nu-mi plac decat sedanurile ;) insa cu rabdare si insistenta, se gaseste ceva.
  • 0
RuleR

#17 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5,657 posts
Joined: 05-January 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Posted 07 April 2007 - 08:52 PM

Am votat Audi pentru ca are avantajul Quattro si mi se pare ca linia design-ului e mai frumoasa. Asta avind in vedere ca vorbim de generatiile penultime de modele. Daca trecem la modelele actuale optiunea mea se schimba, pt ca imi place prea mult E60 care are si x-Drive...

Nu inteleg prea bine insa doua lucruri:
- de ce la Audi si BMW te-ai uita si la modelele 1.9 sau 2.0, in timp ce la E-Class vrei doar E320 ? Poti sa te uiti la un E220 sau E270 CDI....
- ca un investitor ce esti ;), ce sens are sa bagi bani intr-o noua masina dar sa o pastrezi si pe cea veche ? Ideea asta cu o masina pt oras si una pentru drumuri in afara mi se pare egala bani risipiti... Mondeo nu e bun la drumuri lungi in afara orasului ? Bine, e optiunea ta dar eu nu o inteleg.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#18 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 posts
Joined: 19-February 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Posted 07 April 2007 - 09:01 PM

Masinile sunt excelente, insa la momentul asta eu nu m-as baga sa aduc un asemenea motor de afara; nu dau 4-5000 de euro nici sa mor taxa asta nenorocita.
Daca vrei neaparat poti cauta in tara o masina, poate la WelltAuto, asta DACA ai pe cineva inside care sa-ti dea un pont.
Un tovaras a gasit la Welltauto Bacau un asemenea A6, masina a fost a rectorului Universitatii din Bacau, 90.000 km, 2.5 TDI din 2003, piele, si toate bunatatile, vreo 15.000 cereau astia pe masina. Asta doar ca exemplu.

BAFTA si un Paste Fericit !
  • 0

#19 S600

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
Joined: 25-April 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Mondeo Ghia 2002
  • Motorizare:2.0 TDCi 130 HP

Posted 07 April 2007 - 11:55 PM

Christos a Inviat!

Frank, pai Mondeo il tin strict pentru oras, e prea buna masina ca sa o dau. O mai tin cel putin 1 an. Acum imi trebuie una mai puternica pentru mers prin tara, nu ca ar fi A6 sau 525/530 super puternice, dar fata de cei 130 cai de la Mondeo, se vor simti caii suplimentari si xenonul. Asa ca 2 masini nu-mi strica, ci ma ajuta. Fiecare cu rolul ei.

Nu vreau noua, dar nici rulata in tara nu vreau. Doar rulata in afara. Insa daca astai vor 5000 euro taxa, ori le scoata Comisia taxa din cap, ori vad eu. In nici un caz nu iau o citro[e]n-ada de la calin popescu anton tariceanu. ;)
  • 0
RuleR

#20 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 posts
Joined: 17-June 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Posted 08 April 2007 - 08:22 AM

Ramaneti la subiect.Multumesc.Am sters ultimele posturi cu paduri, trabuc , etc
  • 0

#21 DOOM

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 287 posts
Joined: 03-April 07
  • Marca:Audi
  • Model:S3 8P
  • Motorizare:2.0TFSI 265cp

Posted 08 April 2007 - 05:28 PM

Banuiesc ca vrei neaparat limuzina altfel ti-as recomanda sincer un hatchback cu motor puternic chiar nou la aceeasi bani.
Oricum Mugur_Cosma are dreptate, taxele sunt exagerat de mari si nu merita sa dai bani statului pe degeaba.Acum depinde si in cat timp se vor lamuri treburile cu taxa....s-ar putea sa mai dureze.
Ar trebui sa ai in vedere si intretinerea masinii pt. ca intre un motor de 2 litri(la mondeo) si unul de 3 litri la BMW o sa vezi ca sunt diferente substantiale de impozit, apoi casco , revizii. In curand ai sa vezi ca producatorii se vor orienta tot mai mult catre motoare mici cu puteri mari ( asa cum e motorul TSI de la VW 1,4 litri - 170 de cai).

Edited by DOOM, 08 April 2007 - 05:31 PM.

  • 0
Audi S3 8P
VW Passat B6

#22 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,342 posts
Joined: 09-June 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Posted 09 April 2007 - 01:41 PM

Eu sunt fan 530D. Unul dintre partenerii mei are unul din 2002 si m-am indragostit de el din prima zi!
Masina are vreo 300k km si merge fara probleme cu toate ca nu-l mai intereseaza sa o intretina (probleme cu leasing-ul).
E incredibil cuplul, cutia automata (care in sport face ravagii!), pozitia de condus... ce sa mai, foarte tare!

Consumul e ridicol de mic (am scos cu ea si 6,5 extraurban), fiabilitate maxima dar costuri mari la service.

Am facut cu utilajul asta toata Europa anul trecut iar drumuri prin tara la greu! Cel mai misto este faptul ca nu te oboseste la condus oricat de mult ai merge...

O sa ziceti ca-s nebun dar e chiar mai comod decat cl-ul...

Masina e resoftata in Ungaria, are turbina de 530D fata noua (aia veche invartea la 160.000 rot/min, asta noua invarte la 200.000 rot/min), bare de torsiune sport, bare de rigidizare fata/spate, discuri si placute racing. In rest e stock si merge de rupe!

Nu ma pricep la rude, sotul surorii lui avea un A6 (fata noua) tot 3l diesel. Nu se compara... Intr-adevar, ca si dotari Audi-ul era peste (generatie mai noua) dar ca si exploatare nu se compara. Acum si-a luat un 535D din 2007 si s-a cam terminat comparatia, e avion nu masina!

So, ca sa revin, as lua 530D.
Nu s-a specificat insa anul/suma de investit.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#23 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 posts
Joined: 19-February 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Posted 09 April 2007 - 02:37 PM

Spining, ai dreptate. Exact ce ziceam si eu, dieselul asta de 3 litri al lui 530d e un motor senzational. Daca esti un sofer cu inclinatii sportive alege BMW. Nu o sa-ti para rau nici o secunda.
Dar, ca pachet complet as merge tot pe un A6 dar sa fie in buna stare.
Insa sufletul mi-ar ramane tot la BMW.
  • 0

#24 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 posts
Joined: 02-October 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Posted 09 April 2007 - 09:30 PM

in ordinea de pe tricou ( adica dupa preferinte) :
1. BMW 530D cu kitul M -- am mers in Germania cu asa ceva si este super masina,consumul mediu era la 7,8% si cu kitul M arata super masina,daca iti cumperi cu kitul M o sa se uite lumea la masina ta mai altfel.
2. A6 2.5 TDI 180 CP 4x4 -- cu A6 motorul de 180 CP nu am mers , insa am mers cu un allroad cu tiptronic insa numai in oras in CT si se conducea foarte usor.Demaraje superbe si era misto ca te uitai mai de sus la ceilalti.
3. BMW 525D -- am mers de 2 ori cu astfel de masina din Germania pana in Romania,este foarte confortabila la viteze de 160-190 km/h pe autostrada,consumul din Germania pana in Romania au fost de 6.5 % la cutie automata cu un mers normal de 140 km/h pe autostrazi in afara si 6.7% la manuala dar mers mai sportiv mai ales in Romania si cu portiuni de 200-220 km/h destul de lungi in Germania.

Edited by nicukla, 09 April 2007 - 09:31 PM.

  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#25 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3,342 posts
Joined: 09-June 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Posted 10 April 2007 - 01:57 AM

Am mers cu un 525 de BMW doar montat pe Omega si a fost ok.
530D-ul insa e incredibil! Dar comparand si altceva in afara de motor si cutie probabil ca audi castiga la dotari/look interior.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users