Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Rapa Rosie 2007 - 26-29 Mai


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 25 aprilie 2007 - 09:50

"Este situata la doar 3 km de orasul Sebes, pe drumul ce leaga aceasta localitatea de satul Daia Romana, in partea de nord. Rapa Rosie este o rezervatie geologica cu o suprafata de 10 ha. Peretii sai au inaltimi cuprinse intre 80 si 100 m. Apa ce sapa in lutul colinei in jur de 60 milioane de ani, lasa in urma trecerii ei forme ciudate: coloane, turnuri, piramide, toate de culoare rosiatica. Hauri adanci se deschid in stanga si dreapta, iar apa de ploaie formeaza paraiase sangerii, care se pravalesc in fundul vagunilor cu un zgomot sinistu. Pasarile au sapat in lut zeci si zeci de gauri. Coborarea spre pod, peste apa Secasului atrage atentia asupra tunelurilor sapate de apa de ploaie, care cu timpul se surpa formand santuri enorme."

In fiecare an, de ceva vreme incoace, in zona lui 1 Mai, la Rapa Rosie se aduna modelistii. In special aeromodelistii. Imi place sa numesc evenimentul ca fiind un fel de "Woodstock" al modelistilor (pastrand doar ce a fost bun de la acel eveniment). Evenimentul de aici, de la Rapa, nu mai este de mult numai pentru modelisti. Vin multi oameni, doritori de aer curat, iarba verde, mici, bere sau vin la foc de tabara noaptea, dar mai ales sa priveasca asii zborului cu radiocomanda. Si anul acesta, pe langa aeromodele (cu sau fara motor, electrice sau termice), vor fi prezenti si automodelistii off-road. Ba chiar se va zbura si cu parapanta sau chiar cu deltaplanul. Evenimentul are si organizare foarte bine pusa la punct. Avem sprijinul autoritatilor locale si chiar al Armatei. Zona este pur si simplu superba. Intrarea, libera. La final se face curat (!!!). Eu am participat la 2 editii mai vechi (2003 si 2004) dar si atunci ne strangeam minim 60 de oameni. Acum stiu ca vin si oameni din afara tarii. O sa pun cateva poze de la editiile trecute:


Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata

Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 30 aprilie 2007 - 11:20

Am facut un mic colaj cu poze de la Rapa Rosie. Sper sa va placa. Are 32MB si poate fi downloadat de aici:

http://rapidshare.co...RR2007.swf.html

Pentru doritori exista pozele nemodificate.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 30 aprilie 2007 - 12:39

O panorama la 360 grade a "locului faptei". Nu va speriati ca este un exe in arhiva, este programul pentru vazut panorama. Marime: 500kB.

http://rapidshare.co...RR2007.zip.html
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#4 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 30 aprilie 2007 - 11:18

ce chestii superbe!!!
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi