Salt la continut


Fotografie

Kia Cee'd - Dotari si configurare


  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#76 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 07 iunie 2007 - 02:19

Probabil cele date la inceputul lui mai vin acum, iar cele date dupa 15 mai ... luna viitoare. Frati'miu a dat comanda pe 18 mai si e vorba sa vina masina in iulie. Nu ca ar fi rau daca ar veni luna asta (si'asa e ziua lui), dar n'as prea crede totusi :D
Pana atunci ... good old Dacia rullz :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#77 adi01

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 43 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 07
  • Location:Bacau
  • Marca:volkswagen
  • Model:passat
  • Motorizare:40kw

Scris 07 iunie 2007 - 09:25

:D-->
QUOTE(Bogdan B @ Jun 7 2007, 11:30 AM) <{POST_SNAPBACK}>
pare ciudata chestia asta din moment ce ai facut comanda luna trecuta. eu l-am sunat chiar ieri pe dealerul meu special sa-l intreb daca pentru comenzile facute in mai raman valabile optionalele comandate.raspunsul lui a fost "bineinteles, nici nu se pune problema". asa ca eu te sfatuiesc sa te infigi tare in aia de la reprezentanta care ti-au zis asta, se intampla lucrurile astea tocmai fiindca noi le inghitim.[/quote]

mie mi se pare shi mai ciudata ! auzi, nu ai o mitraliera ? sa ma racoresc! :angry: mai in gluma ,mai in serios, am mai spus...vom avea mutarea in plic! si va urma, (tot cum s-a mai spus)... "o perioada interesanta!" asta e din putzu' gandirii ... :D ...not happy at all !
  • 0

#78 sorin35buc

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 5 Mesaje:
Inregistrat: 22-mai 07
  • Marca:kia ceed
  • Model:lx benzina
  • Motorizare:1.4 109cp

Scris 07 iunie 2007 - 10:07

Andrei tare nu as vrea sa te dezamagesc.....Eu am dat comanda in aceeasi zi dar stiu ca TOATE comenzile SE CENTRALIZEAZA si pleaca spre extern in data de 25!...iar mie ,aici in buc, avand in vedere ca e vb de un lx base si ceva optionale mi s a dat ca termen de livrare30 AUGUST! ( PLUS SAU MINUS 15 ZILE : :shouting: )...In cea mai optimista varianta masina va veni intre sfarsitul lui iulie si 10 august....pe 19 e ziua mea dar sincer nu sper sa o am pana atunci...:D...cum de zici tu ca vine repede nu mi dau seama.....poate vb pe mess....la mine nick ul e id ul.....

scuze...sorin_bluewave e id de mess
  • 0

#79 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 07 iunie 2007 - 10:32

Acum ... cum ne'o fi norocul. Eu o sa incerc sa vb zilele astea cu dealerul din CT. Insa mi'e ca el oricum nu imi poate zice decat banuieli, nimic sigur. Cel mai sigur o sa stim peste vreo luna, cand ar trebui sa vina seriile de sasiu. Care am inteles ca se intampla cu ~2 saptamani inainte de posibila livrare a masinii
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#80 dany_s

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 Mesaje:
Inregistrat: 20-septembrie 03
  • Location:montreal,ca
  • Marca:lexus
  • Model:GS 400
  • Motorizare:4.0 L V8 300cp

Scris 08 iunie 2007 - 03:17

destul de impresionanta lista de optiuni si dotarile de baza ale Cee'd-ului. Iar unele optiuni au chiar niste preturi derizorii....am vazut trapa la 365E, navigatia tot pe acolo, chiar si cutia automata e foarte rezonabila la ~700 euro!!!

Chestia cu anumite optiuni nefiind disponibile decat in pachete, si/sau pe anumite modele e ceva foarte des intalnit pe piata americana. De fapt, e chiar bine cum ofera in Ro, aici de exemplu Kia Spectra (ca Ceed n-a aparut inca) vine in 3 modele (gen EX, LX si nu mai stiu care) si NU exista nici un fel de optionale, inafara de A/c pe modelul de baza si cutia automata la toate modelele, dar in rest nimic.

Cam la ce pret Ddp revine un Cee'd 2.0 in modelul ala de top dar fara alte optiuni? La Cee'd se platesc taxe vamale sau e facut undeva in europa?
  • 0

#81 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 08 iunie 2007 - 03:19

e facuta in slovacia, nu se platesc taxe vamale
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#82 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 iunie 2007 - 03:37

2.0 benzina sau diesel?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#83 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 08 iunie 2007 - 04:51

aproape sigur benzina, omul e din canada, nu cred ca il interesa pt comparatie cat e dieselul
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#84 dany_s

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 Mesaje:
Inregistrat: 20-septembrie 03
  • Location:montreal,ca
  • Marca:lexus
  • Model:GS 400
  • Motorizare:4.0 L V8 300cp

Scris 08 iunie 2007 - 05:39

benzina desigur, avand in vedere ca aici compactele incep de pe la 1.8-2.0, pretul pt 1.6 n-ar fi asa relevant.
  • 0

#85 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 iunie 2007 - 06:13

2.0 143 CP in varianta TX Confort - 15075 CIP - deci 18k (euro - DDP)
Cred totusi ca e scump in comparatie cu preturile din Canada, la motorizare/dotare echivalenta
Din dotarile standard: oglinzi el, jante 17", tapiserie stofa+piele, ESP (ABS, EBD, BAS), climatronic, 4 geamuri electrice, geamuri hidrofobe, scaune incalzite (dotarile sunt ce mi s'a parut mie mai important din cele 2 pagini :))
Mai exista varianta TX, care fara jante, scaune incalzite si geamuri el doar pe fata, iar tapiseria doar stofa - este 14.1k euro CIP
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#86 dany_s

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 Mesaje:
Inregistrat: 20-septembrie 03
  • Location:montreal,ca
  • Marca:lexus
  • Model:GS 400
  • Motorizare:4.0 L V8 300cp

Scris 08 iunie 2007 - 06:58

nu-i chiar asa rau sa stii

Practic, sora lui Cee'd, Elantra, aici costa in versiunea de varf, GLS, 16 150 euro "CIP" avand in plus trapa, tapiteria complet din piele, cutia automata si cruise control dar fara ESP si cu jante de 16, nu 17, dei practic tot pe acolo. Cu tot cu taxe, revine la 19 570 euro. Acum sigur ca se mai negociaza, plus e un avantaj mare de exmplu ca acum la Elantra se da finantare la 1.9% pe 5 ani, dar, oricum....

Aceasta postare a fost editata de dany_s: 08 iunie 2007 - 06:58

  • 0

#87 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 iunie 2007 - 11:13

Pe Elantra ce motor? Poti da un link cu modelul actual la care te referi?

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 08 iunie 2007 - 11:14

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#88 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 08 iunie 2007 - 11:17

http://www.hyundaius...ra/elantra.aspx
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#89 dany_s

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 Mesaje:
Inregistrat: 20-septembrie 03
  • Location:montreal,ca
  • Marca:lexus
  • Model:GS 400
  • Motorizare:4.0 L V8 300cp

Scris 09 iunie 2007 - 12:56

http://www.hyundaicanada.com/

o gasesti acolo, poti sa faci build & price la ea. Suma totala e pretul "cip".

Ce ti-a dat Mike e din state, unde-s putin diferite optiunile si dotarile si normal ca , masina e mult mai iefina.
  • 0

#90 catalin_ceed

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 10 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 07
  • Marca:renault
  • Model:megane II break
  • Motorizare:1.5 dci 80 CP

Scris 17 iunie 2007 - 10:27

au afisat pe site-ul importatorului noile variante de echipari / dotari :crazysanta:
la prima vedere, in varianta de top TX CONFORT, lipsesc geamurile electrice spate :D initial in oferta din momentul lansarii
  • 0

#91 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 18 iunie 2007 - 04:15

Am trecut astazi, fiind in zona, si pe la Mit Motors Baneasa, unde am vazut un Cee'd 1,6 crdi lowpower TX, care costa 18,8k euro ddp.
E adevarat ca avea tapiserie partial cu piele, sistemul lor de navi (e mic rau), clima, jante pe 17", dar totusi 1,6 90 cp, e cam scumpisor.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#92 cosmin

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 29-mai 07
  • Location:Pitesti
  • Marca:kia
  • Model:cee'd
  • Motorizare:1.4 GSL 109 CP

Scris 18 iunie 2007 - 05:05

au umblat la preturi.... dar si la dotari!!! LX 1.4 GSL care costa acum 9887 fara TVA are f multe in minus!!! ( de mentionat aerul conditionat si dispozitivul USB 2.0 + AUX care mi s-au parut cele mai importante) . Curios este ca versiunea care le are pe acestea LX BEST 1.4 GSL a ramas la 9961 euro fara TVA - un pret nesemnificativ mai mare pt ce are in plus! oare cum sa-mi explic asta?
  • 0

#93 Sylver

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 07
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizare:1.6 102CP

Scris 18 iunie 2007 - 05:37

pe LX Best nu poti pune nici o optionala, de la 1 iunie e faza asta. Cica nu le-au mai dat voie slovacii....Abureli! Lx Base (Best se numeste acum) nu era altceva decat Lx standard (cel de 9252 e...cititi mai jos) + optionale.

Lx costa in Vest 9252 Euro. La noi costa 9887 acum, de la 1 iunie...le-am dat mail la KIA, nu au vrut sa imi explice de ce la noi costa mai mult, le aceeasi configurare.
Lx Best nu e altceva decat Lx-ul de 9252E + cele cateva optionale (gen ac etc) care te duceau exact la 9961E cip.

Restul echiparilor sunt la nivelul concurentei. Lx ar fi fost o varianta buna daca aveau pretul logic de 9252E si nu il umflau pt o imbogatire mai rapida.
  • 0

#94 cosmin

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 29-mai 07
  • Location:Pitesti
  • Marca:kia
  • Model:cee'd
  • Motorizare:1.4 GSL 109 CP

Scris 18 iunie 2007 - 05:54

comenzile date pana la 1 iunie vor ramane valabile? am dat comanda de un 1.4 LX BASE (in vremea aceea) + cateva dotari... iar acum sunt un pic debusolat .... sa ma astept la surprize neplacute?
  • 0

#95 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 18 iunie 2007 - 07:14

Da, comenzile date inainte de 1 iunie vor fi onorate asa cum apar in contract (cu ceva discutii cand vine vorba de geamuri electrice spate - care nu sunt disponibile si de cheia pliabila, care costa 78 + 26 euro, insa unii au platit doar 26euro pentru aceasta)

@Aer curat ... cam ciudat ce zici tu. Adik mi se pare mult pretul ala. Daca era TX, acesta incepe de la ~16650 DDP pentru 1.6 crdi 90CP. Din ce ai spus tu mai sus, ca dotari suplimentare ar fi doar jantele si navigatia (364euro + 598euro + TVA ). Asta ar insemna o diferenta de inca 1000 euro pana la cei 18.8k. Pe care chiar nu vad de unde i'ar scoate (avea cumva trapa/ filtru particule?)
Cat despre display'ul ptr navigatie ... intr'adevar e cam jenant pentru gama de preturi la care ajunge un Cee'd bine dotat. Adevarat e si ca pretul nu e ca al concurentei, insa cred totusi ca era bine si daca ofereau un display mai mare ... eventual si color, chiar daca la un pret mai mare

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 18 iunie 2007 - 07:15

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#96 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 18 iunie 2007 - 08:14

Andrei nu stiu daca avea sau nu filtru de particule, nu am studiat prea mult (lipsa timp) lista de langa masina. Aceea era masina, echiparea, motorizarea si exact acela era pretul.
Desi initial interesanta oferta, la pretul acela, de 18,6k euro, prefer sa las sa confirme mai intai sa-si imbunatateasca scaparile si carentele actualului model (chiar daca unele sunt detalii nu f importante) si apoi mai vedem.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#97 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 18 iunie 2007 - 08:23

Sa inteleg ca te'ar interesa Cee'd? <_<
Eu sunt convins ca ... la situatia de acum ... orice greseala/scapare/defect va fi semnalat imediat de posesori :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#98 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 18 iunie 2007 - 11:03

Urmeaza sa mai cumparam o masina in familie, iar Cee'd ar putea fi una din solutii.
Dupa cum era prezentata initial oferta si situatia, mai ales in cazul unui buget redus, Cee'd ar fi o f buna solutie, insa prin politica nu tocmai excelenta in ceea ce priveste lansarea, promovarea si comercializare marcii si modelului pe piata din RO, dar si produsul in sine (pe mine ma pot deranja si unele detalii minore de finisaj, etc.), pt mine nu ar fi alegerea pe care mi-ar place. Subliniez, pt mine nu ar fi ceea ce mi-as dorii. Oricum versiunea care ar putea sa ma intereseze pe mine are un pret destul de apropiat de multe europene, si nu numai.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#99 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 18 iunie 2007 - 11:57

Da, intr'adevar la nivele de dotare superioare, se cam baga pe terenul "celor mari". Daca ai insa timp sa iti poti lua decizia, o sa ai ocazia si sa vezi cate ceva despre fiabilitate ... Poate si o rearanjare a preturilor, daca nu vor avea succesul la care se asteptau la variantele de motorizare mai puternice (pentru ca sigur tot 1.4 si 1.6 crdi vr fi grosul vanzarilor)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#100 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 iulie 2007 - 10:29

Mai nou se pare ca pe LX Best vine standard si cotiera fata, desi aceasta nu este trecuta in lsita de dotari pentru acest model. Insa toate LX Best sosite acum o au si pe aceasta, fara a fi la extra'pret, iar importatorul a spus ca asa va fi de acum incolo.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi