Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Geamul de la Cadranele de bord usor zgiriat


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 28 mai 2007 - 02:39

Culmea stupizeniei: a fost cineva de la administrativ cu masina de serviciu la spalat si a bagat-o la o spalatorie noua (ne-am mutat sediul recent). Timpitii aia de la spalatorie nu stiu cu ce au sters praful de pe bord, insa probabil era o cirpa mai aspra sau ceva pt ca mi-a lasat niste zgirieturi pe geamul de la cadranele de bord, zgirieturi care se vad destul de nasol la soare.

Dincolo de faza ca nu stiu daca e normal ca geamul ala sa se zgirie asa usor, mai pot face ceva acuma ca sa atenuez zgirieturile alea ?

BTW, unde se gaseste o spalatorie in bucuresti unde sa se faca treaba ca lumea la interior ? Nu am auzit decit de Expert Detailing, unde insa nu ma pot duce la fiecare 2 saptamini si de cea de la URA, care insa nu m-am prins exact unde este. Alte locatii recomandate ?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 mai 2007 - 03:03

Cea de la URA, este Delta. Pe b-dul expozitiei, daca vii dinspre Chibrit este pana in URA (cumva vis a vis de intrarea C la Romexpo) sau daca vii de la Sofitel, este imediat dupa URA. Sunt gard in gard.
Personal o prefer de multa vreme, chiar daca este una din cele mai scumpe din Buc, imi spal masinile acolo de 1 an de zile si sunt multumit, mai multumit decat alte spalatorii din Buc. E drept ca mai sunt si unele situatii (putine) cand o mai rasolesc baietii.

Cat despre geamul de la cadranele de bord, nu prea ai ce sa faci. Exista o pasta polish pt plastice, dar rezultatele pot fi diferite. Iar cat despre pericolul zgarierii acelui plastic, in ultimul timp aud multe astfel de situatii la diferite masini. Practic ar trebui sa eviti sa dai cu carpa pe el, si doar cu o carpa de microfibra (gen cea de ochelari), dar deja devenim maniaci.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 28 mai 2007 - 08:56

Da geamul jos si mergi la un ceasornicar priceput.
Iti unge geamul cu o pasta si apoi il freaca cu o p�slă.

Am fost saptamana trecuta cu un prieten care isi zgariase rau ochelarii de soare cand a incercat sa indeparteze niste vapori de vopsea de pe lentile.
Din pacate ceasornicarul la care am fost e in TgMures.
Operatiunea a costat 5 lei si a iesit perfect.
  • 0

#4 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 28 mai 2007 - 09:01

Am auzit ca cel mai bine merge cu pasta de dinti dar nu am incercat si nu garantez ce iese. :)
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#5 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 mai 2007 - 09:04

http://www.3vd.biz/xerapol.htm

cica asta ar fi solutia. nu am incercat personal.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#6 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 28 mai 2007 - 09:33

da, merge si cu pasta de dinti :)
e probat, acum mai depinde si de plastic/adancimea zgarieturii
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#7 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 mai 2007 - 09:47

pai depinde ce pasta. daca e din aia abraziva, adio
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#8 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 28 mai 2007 - 10:48

multumesc tuturor pt sugestiile bune. Am sa incerc la ceasornicar sau daca nu am sa incerc sa cumpar Xerapol.

Cit despre spalatorii, chiar m-ar interesa unde ati mai avut experiente bune in bucuresti. Daca pt exterior mai e cum mai e, eu am o mare problema cu exteriorul, unde nu prea las pe oricine sa intre, sau sa stearga cu cirpele lor murdare etc etc. Am vazut o spalatorie unde aia stergeau exteriorul cu aceeasi cirpa cu care sterserera exteriorul....

La spalatoria de la ultimul etaj al parcarii etajate de la Unirea Shopping Center ati fost ?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#9 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 28 mai 2007 - 11:04

Am vazut o spalatorie unde aia stergeau exteriorul cu aceeasi cirpa cu care sterserera exteriorul....



... mie mi se pare firesc ... evident daca e vorba de acelasi extertior :)
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#10 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 28 mai 2007 - 11:41

si mai ales daca era o piele de caprioara obosita si veche, murdara de mizeria ne-curatata bine de pe exterior si clatita in lehamite intr-un butoi de plastic cu apa murdara... :thumb:
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#11 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 28 mai 2007 - 11:44

Frank, banuiesc ca ai vrut sa spui ca " Am vazut o spalatorie unde aia stergeau interiorul cu aceeasi cirpa cu care sterserera exteriorul....". Asta cred ca sublinia adrian_r5. Eu unul am citit in fuga si am inteles ce ai vrut sa zici, nu am vazut ezac cum scrisesei :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#12 turbo_tudor

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 Mesaje:
Inregistrat: 17-decembrie 06
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H 2006
  • Motorizare:1.3 CDTI 90CP

Scris 29 mai 2007 - 01:42

Am 2 prieteni care spal masina sus in Unirii si sunt multumiti. Tu pe unde ti-ai mutat sediu?
  • 0
Opel Astra 1.3 CDTI 90 HP, Chrysler Sebring 2.0 LX 140 HP, Albert Einstein: Everything is relative!

#13 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 29 mai 2007 - 10:29

ambasada Chinei. Insa nu sunt legat neaparat de zona asta.

pentru o spalare buna merg si mai departe de sediu :)
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi