Salt la continut


Fotografie

Comenzi Ceed, comenzi efectuate de fiecare, termene de livrare


  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#26 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 mai 2007 - 12:58

@gus ... daca ai prins cumva sa fi trimis si comanda ta cu cele date pana pe data de 25 mai, e f posibil sa ai de asteptat doar 2 luni. Daca insa ei nu au mai putut'o adauga si pe a ta la cele deja existenta, ai avea de asteptat 2 luni incepand de la data de 25 iunie cand se trimit urmatoarele comenzi. Cel mai bine sa intrebi la dealer, daca stii pe cineva care sa fie de incredere :P

Cat despre leasing ... da'ne mai multe detalii ... ce anume se bate cap in cap?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#27 anotherday

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 5 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 07
  • Marca:KIA
  • Model:cee'd
  • Motorizare:1.4 109CP

Scris 30 mai 2007 - 08:45

Am comandat si eu un 1.4 base cu ceva optiuni, dar fata de ce credeam eu initial am avut doua surprize la confirmarea comenzii:
- la varianta base nu se pot pune geamuri electrice spate!! :crying:
- cheia de 26 EUR nu merge fara cea de 78 EUR, asa ca le-am comandat pe amandoua. :)

Livrare 75-90 zile.
Asta e ce mi-a confirmat dealer-ul, nu am cum sa verific in alta parte.
A mai avut cineva surprize cu electricele? :)
  • 0

#28 marco

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 25-mai 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4 109CP

Scris 30 mai 2007 - 08:48

asta ca nu se poate geamuri electrice spate pe base e chiar noutate!
  • 0

#29 Sfinxul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 30-martie 07
  • Location:Galati
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,3

Scris 30 mai 2007 - 08:50

Am comandat si eu un 1.4 base cu ceva optiuni, dar fata de ce credeam eu initial am avut doua surprize la confirmarea comenzii:
- la varianta base nu se pot pune geamuri electrice spate!! :crying:
- cheia de 26 EUR nu merge fara cea de 78 EUR, asa ca le-am comandat pe amandoua. :angry:

Livrare 75-90 zile.
Asta e ce mi-a confirmat dealer-ul, nu am cum sa verific in alta parte.
A mai avut cineva surprize cu electricele? :angry:



Asta e buna. Pe nici un forum nu am auzit pana acum sa nu poti pune geamuri electrice pe spate. Poveste cu cheia e si ea foarte dezbatuta. Pana acum se stie ca nu se poate comanda la base cheia pliabila ci doar varianta cu doua butoane (78 Euro).
Termenul de livrare desi mi se pare exagerat, este totusi plauzibil datorita modului in care se fac comenzile la fabrica. In data de 25 ale fiecarei luni. Tinand cont ca astazi suntem in 30, cred ca a estimat corect.
Din ce oras e dealerul la care ai facut comanda?

Aceasta postare a fost editata de Sfinxul: 30 mai 2007 - 08:51

  • 0

#30 anotherday

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 5 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 07
  • Marca:KIA
  • Model:cee'd
  • Motorizare:1.4 109CP

Scris 30 mai 2007 - 08:53

Mi-e sincer mi s-a parut din start cam ciudat ca geamurile electrice sa fie doar 39 EUR
Ce naiba poate sa intre intr-un milion-jumate? Numai butoanele de comanda ar face atata...
Asta nu inseamna ca nu-mi pare rau.

Asta e buna. Pe nici un forum nu am auzit pana acum sa nu poti pune geamuri electrice pe spate. Poveste cu cheia e si ea foarte dezbatuta. Pana acum se stie ca nu se poate comanda la base cheia pliabila ci doar varianta cu doua butoane (78 Euro).
Termenul de livrare desi mi se pare exagerat, este totusi plauzibil datorita modului in care se fac comenzile la fabrica. In data de 25 ale fiecarei luni. Tinand cont ca astazi suntem in 30, cred ca a estimat corect.
Din ce oras e dealerul la care ai facut comanda?


BV
  • 0

#31 Sfinxul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 30-martie 07
  • Location:Galati
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,3

Scris 30 mai 2007 - 09:02

Ce naiba poate sa intre intr-un milion-jumate? Numai butoanele de comanda ar face atata...


Pai nu-i exclus sa-i lipseasca doar butoanele si motorasele care actioneaza geamul.
  • 0

#32 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 mai 2007 - 10:02

In ce priveste cheia aia pliabila ... mi se pare normal sa fie de fapt 78 + 26 euro de fapt. Si intr'adevar, e f posibil s anu fie disponibila pentru Base. Cat despre geamurile electrice spate ... esti primul care zice ca nu ar fi disponibile. Sunt cred ca zeci de comenzi care au plecat deja cu optiunea asta. Frati'miu o are si comanda a plecat pe 25 spre fabrica. Si n'a zis nimeni nik

Livrarea in termen de 90 de zile am inteles ca e maximul ... garantat (deocamdata) de fabrica ... de la data primirii comenzii. La tine insa se adauga si zilele pana pe 25 iunie cand sunt trimise comenzile. Deci ... ar veni undeva in jur de 90 de zile (daca se pastreaza ritmul de onorare a comenzilor)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#33 cosmin

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 29-mai 07
  • Location:Pitesti
  • Marca:kia
  • Model:cee'd
  • Motorizare:1.4 GSL 109 CP

Scris 31 mai 2007 - 08:24

AMR = 55
  • 0

#34 Adi

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 31 Mesaje:
Inregistrat: 07-mai 07
  • Marca:Opel
  • Model:Corsa
  • Motorizare:1,4 Si 90CP

Scris 31 mai 2007 - 08:44

Geamurie electrice spate sunt disponibile. Eu nu mi-am luat ca nu prea merge nimeni in spate si nu le vad utilitatea.
Cheia breloc nu se stie sigur daca e disponibila sau nu - din ceea ce am inteles eu nu ar fi pt BASE. Iarasi nu m-a interesat pt ca imi pun alarma si o sa comande si inchiderea.
In legatura cu termenul de livrare mi s=a promis ca cel tarziu la jumatatea lui agust o am :blink:
  • 0

#35 Mihai N.

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 07
  • Marca:None
  • Model:None
  • Motorizare:None

Scris 01 iunie 2007 - 12:49

Salutare,
Asa mi s-a spus si mie: Fara nici o problema, geamurile electrice sunt disponibile si ca cel mai tarziu pe 12-13 August o sa am masina...
Acum, eu nu stiu care e adevarul. Oricum daca fac asa cu optionalele, desfac contractul pe motiv ca nu si-au respectat partea de intelgerea (trebuiau sa nu semneze daca stiau ca nu se pot pune optionalele) -bani de avans inapoi- si ma duc spre un ford sau un astra( chiar daca dau cu 1000 de euro mai mult).
Nici o firma care se respecta nu ar face asa ceva, sa vorbesti si sa semnezi una si sa inceapa ei sa-ti puna altele in locul lor sau mai rau sa-ti spuna ca pur si simplu au gresit si nu primesti nimic din optionalele(importante) comandate. Sorry! Nu merge asa.
Numai bine,
Mihai
  • 0

#36 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 01 iunie 2007 - 02:57

O sa fie interesanta urmatoare perioada :D
Pe lista de optionale de aici(in josul paginii) se specifica acum si faptul ca pachetul geamuri electrice exclude pachetulolginzi electrice. Si din moment ce Base are deja ultimul pachet ... concluzia ramane sa o aflam :P
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#37 adi01

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 43 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 07
  • Location:Bacau
  • Marca:volkswagen
  • Model:passat
  • Motorizare:40kw

Scris 01 iunie 2007 - 03:52

...pai asta-i chiar buna...si eu am platit pt geamuri electrice spate!! si dealerul nu a spus nimic cum ca nu ar fi disponibile pt "1.4 base"! culmea este ca si eu am optat chestia asta pt ca mi s-au parut ieftine, si ca merita...chiar suspect de ieftine. :P despre chei ..ce aiureala este si asta? de ce nu ar fi disponibila pt base cea cu trei butoane?! de fapt..la ce e bun al treilea? mai tare m-a excitat faptul ca se pliaza si nu gaureste buzunarele!! ...in fond e numai un accesoriu....extern ce nu presupune actiuni asupra obiectului...de baza !! xcum, se pare ca ...vom lua mutarea in "plic" !! subscriu ca urmeaza o perioada...interesanta foarte! :cunaooooo:
  • 0

#38 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 01 iunie 2007 - 04:16

Daca ai numarul dealer'ului si chef de scandal ... suna'l tu si intreaba de geamurile electrice spate :P Sigur va fi o discutie interesanta :D La CT am inteles ca pachetul geamuri electrice spate este inlocuit cu pachetul legislativ (care, conform pdf'ului cu preturile si nivelele de dotari, este obligatoriu a fi achizitionat de la dealer), care costa 35 euro, pentru a ramane suma finala cam aceeasi si a nu mai modifica factura. In caz contrar am inteles ca ar exsita posibilitatea ca masinile comandate sa nu intre in productie acum, ci abia de luna urmatoare (nu exclud insa posibilitatea ca acest lucru sa fie un fel de bau-bau ... insa mai bine nu's curios sa aflu :D)
Cheia cu 3 butoane este disponibila si pe Base, insa la 78+26 euro. Al treilea buton este pentru deschiderea portbagajului . Insa, repet, cei 26 de euro aduc doar o cheie pliabila, cea de'a doua va fi tot cu doua butoane si lama fixa

Imagine amplasata

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 01 iunie 2007 - 04:17

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#39 adi01

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 43 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 07
  • Location:Bacau
  • Marca:volkswagen
  • Model:passat
  • Motorizare:40kw

Scris 01 iunie 2007 - 05:42

...chef de scandal...e putin spus.. :P vreau banii inapoi...sau mai rau ..despagubiri, care cred ca sunt ff intemeiate! am semnat un contract sau nu ? ha?

..si apoi...crezi ca eu trebuie sa sun ?!! ...daca am fi intr o lume relativ normala, ei ar trebui sa ma sune, cu coada intre picioare!

Aceasta postare a fost editata de The Grinch: 01 iunie 2007 - 09:20

  • 0

#40 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 01 iunie 2007 - 07:10

Stiu ca ei trebuie sa sune ... asta nu contest. Acum, indiferent ca vina e a producatorului sau a importatorului sau a dealer'ului respectiv, trebuie sa'si faca datoria fata de client, iar eventualele neplaceri sa fie eliminate cu cat mai mult posibil in folosul clientului.
Chiar sunt curios cand vei fi anuntat de dealer de modificari :P
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#41 dario

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 02-iunie 07
  • Location:giurgiu
  • Marca:KIA CEE'D-in curand
  • Model:08-2007
  • Motorizare:1.4MPI 109CP

Scris 02 iunie 2007 - 08:37

Salutare tuturor,

comanda data pe data de 31.05.07 dupa cum urmeaza:

KIA CEED 1.4GSL BASE,Machine Silver + optionale:

-proiectoare ceata
-lampa lectura la parasolar
-tetiere active scaune fata;suport lombar cu maneta;scaun sofer cu reglare pe inaltime
-consola centrala tip DLX
-E.S.P
-jante si anvelope 205/55 R16V (otel 6.0J)

9961 eur CIP
12635 eur DDP

Comanda data cu oarecare emotii datorita faptului ca Dl.Andrei Burcea tocmai primise un e-mail cu privire la optionalele ce nu mai pot fi comandate pentru varianta de echipare BASE,dar care spre norocul meu intra in vigoare din 01.06.07.

Termen de livrare 65 zile lucratoare.

Cu respect,
Dario
  • 0

#42 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 iunie 2007 - 10:16

Bine'ai venit pe forum, Dario. Se pare ca tu esti printre ultimii care vor avea Seria limitata base + optionale :P
Dario ... deci la inceputul lui august ar trebui sa ai masina?

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 02 iunie 2007 - 10:17

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#43 dario

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 02-iunie 07
  • Location:giurgiu
  • Marca:KIA CEE'D-in curand
  • Model:08-2007
  • Motorizare:1.4MPI 109CP

Scris 02 iunie 2007 - 10:40

Multumesc Andrei041.
La momentul cand am facut eu comanda am inteles ca inca nu s-a dat la fabrica comanda din 25 MAI(dupa cum bine stiti comenzile catre fabrica se dau o data pe luna,in data de 25),si ca va intra si comanda mea in acel "lot".M-i sa spus ca la sfarsitul lunii IULIE am masina :party1: ,sper...daca nu la sfarsitul lunii AUGUST.
  • 0

#44 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 iunie 2007 - 10:43

Hmm ... probabil datorita problemelor aparute cu optionalele s'a amanat un pic comanda. Mie dealer'ul din CT mi'a spus ca pe 25 au trimis comenzile. Insa se pare ca ele din Buc au plecat spre fabrica mai tarziu (sper ca au plecat totusi :P)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#45 Dennis

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 16 Mesaje:
Inregistrat: 27-mai 07
  • Marca:skoda
  • Model:fabia
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 02 iunie 2007 - 10:53

Mie dealerul mi-a spus ieri ca mi-a plecat comanda (facuta pe 23.05) catre fabrica, si masina va ajunge la sfarsitul lunii iulie.
Apropo, s-a modificat pretul masinii? Andrei, am vazut ca esti intotdeauna bine informat, ce poti sa-mi spui despre subiectul pret?
  • 0

#46 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 iunie 2007 - 11:28

:P Incerc sa fiu cat mai bine informat ... m'a cam prins virusul Cee'd
Tu la ce pret te referi daca s'a modificat? Pentru ce varianta?

Deci ... sa inteleg ca ei de fapt la sf lunii trimit comenzile spre fabrica, insa isi rezerva cateva zile (de pe 25 ale lunii) pentru a lu putea centraliza
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#47 Dennis

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 16 Mesaje:
Inregistrat: 27-mai 07
  • Marca:skoda
  • Model:fabia
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 02 iunie 2007 - 11:40

Varianta 1.4 Base (sau cum D-zeu i-o mai zice acum), fara alte optionale.
Centralizarea comenzilor se face pana pe 25 ale lunii, la data de 25 pleaca centralizatorul catre fabrica de la Zilina.
Mie dealerul mi-a spus ieri ca mi-a plecat comanda la timp, deci sunt in graficul dat de ei, si anume 60 zile pana la livrare.
Tot el mi-a spus ca au cam "explodat" comenzile, si e posibil ca timpul de asteptare sa creasca pt. cei ce vor comanda de aici incolo.
  • 0

#48 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 iunie 2007 - 12:29

Ai mai jos atasate noile preturi pentru Cee'd. Cu mentiunea ca la Base'ul de pana acum este LX Best si nu pot fi adaugate alte optionale pe el, iar LX are in minus fata de LX Best AC, oglinzi electrice si incalzite, in culaore caroseriei, 2 difuzoare ptr frecevete inalte, geamuri electrice fata, bricheta si scrumiera si dispozitivul USB+ Aux (care fac 709 euro CIP), insa pe LX se pot pune si optionale



Imagine amplasata
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#49 Dennis

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 16 Mesaje:
Inregistrat: 27-mai 07
  • Marca:skoda
  • Model:fabia
  • Motorizare:1.9 tdi

Scris 02 iunie 2007 - 03:09

Andrei, vreau sa adaug o mica precizare in legatura cu optionalele pentru LX Best: se pot adauga optionale, dar numai dupa cumpararea masinii; in service-ul KIA. Preturile sunt cele de lista.
  • 0

#50 marco

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 25-mai 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4 109CP

Scris 02 iunie 2007 - 03:20

corect, desi am eu banuiala ca daca ai vrea sa adaugi proiectoare vor fi mai scumpe de 65 eur.
  • 0




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi