Salt la continut


Fotografie

Comenzi Ceed, comenzi efectuate de fiecare, termene de livrare


  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#151 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 09 august 2007 - 04:31

Asta e Kompass Blue ... ezac cum astept si eu ...

Cat despre termenele de livrare ... deja apar glume pe seama asta:

Culmea rabdarii: sa dai comanda de Cee'd in Romania :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#152 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 09 august 2007 - 10:44

eu stiu ca esti nerabdator dar eu am avut coleg care a stat vreo 5 luni dupa un accent
ia comanda o corsa sa vezi si acolo timpi de livrare ;)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#153 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 august 2007 - 12:59

Da Mike, da acolo macar stii de la inceput: ai de asteptat 6 luni sau 9 luni ... sau 36, ca un elefant gestant

Da una e sa zici ca vine masina in 2 luni (mie mi s'a zis jumatea lui iulie) si dup'aia, cand te apropii de jumatea lui august inca sa nu stii cand vei primi masina ... si nici sa nu poti afla de la cineva ceva concret

Eu inca's caz "usor" ... dar sunt unii care asteapta de 8 saptamani cu "saptamana viitoare sigur vine" ;)

Iar la Corsa, ca tot dadeai exemplu asta, comanda se da si cu un acont de 5 mil pentru a o lansa, nu de minim 15% din valoarea masinii cum mi s'a cerut mie. Si nici nu cred ca se intampla sa platesti masina integral, sa faci CASCO si dupa 2 saptamani sa nu apara incamasina ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#154 cosmin

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 29-mai 07
  • Location:Pitesti
  • Marca:kia
  • Model:cee'd
  • Motorizare:1.4 GSL 109 CP

Scris 10 august 2007 - 10:25

Am inteles ca pe strada Depozitelor ar fi un ... evident, depozit ... unde sunt nu numai Kia, ci si alte marci. Ai idee daca ar putea fi buna informatia asta?


pe strada depozitelor din pitesti se afla si service-ul kia, e drept chiar la intrare, strada fiind destul de lunga. dar daca spui ca mai sunt si alte marci atunci situatia devine ceva mai clara. am sa trec astazi din nou pe acolo si o sa ma uit.

intr-adevar au inceput sa apara unele probleme la livrare. nu prea se adeveresc afirmatiile lui Dan Chitaru (presedintele Kia romauto) care pomenea pe site-ul oficial de termene de livrare de 2-3 saptamani dupa data de 1 iunie.
Am un vecin care a comandat un cee'd in aceeasi zi cu mine la acelasi dealer si amandoi am avut acelsi termen de livrare (intre 1-7 august), a mea a venit pe 26 iulie a lui insa nu. Se pare ca eu sunt mai norocos. Dar oare care ar fi cauza reala a acestei intarzieri?
  • 0

#155 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 10 august 2007 - 02:28

conteaza si cum sunt programate in productie la fabrica.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#156 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 10 august 2007 - 08:08

conteaza si cum sunt programate in productie la fabrica.

ma fratilor..hai nu mai fiti carcotasi ...
daca va doriti Ceedul asa mult ..eu zic ca orice asteptare merita..
nu e nimeni Mafalda sa ghiceasca un termen exact de livrare..
sunt si intarzieri la unele livrari ..dar sunt si livrari de maxim 2 luni la un ceed pe comanda

nu vreau sa va povestesc cazul meu ca si client ..in mom cand am luat RIO ..necaz mare a fost atunci..dar a trecut si totul se uita ...

KIA este o alegere inspirata in acest moment .

CU drag

Valentin Iordan

Consultant vanzari MIT-MOTORS INT

Aceasta postare a fost editata de valentin_iordan: 10 august 2007 - 08:09

  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#157 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 august 2007 - 10:21

Pai daca vroiam Mafalda ... ma duceam la ghicitoare. Dar acolo nu cred ca plateam 12 000 euro. Si nici nu faceam CASCO de 600 euro si asteptam 3 saptamani sa'mi ghiceasca

Eu sunt de acord ca in general, nu e vina dealer'ului, ci a importatorului. Insa, cum ai zis si tu, ca ai fost in situatia asta ... "necaz mare a fost atunci".

Si macar daca ar fi fost sinceri de la inceput, altfel ar fi inteles oamenii (nu ma refer aici la cazul meu, sunt altii care chiar au probleme din cauza intarzierii) ... insa cand ii promiti omului o data la 2-3 zile ca "maine vine masina sigur", normal ca la un moment dat acesta devine irascibil

Aici chiar e atmosfera destinsa in privinta asta ;)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#158 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 august 2007 - 06:47

Pentru saptamana viitoare se pare ca nu's in program decat 4 Cee'd'uri de livrat. Bine ca nu vand nasturi astia ...

O sa trec luni pe la dealer sa vad ezac care'i faza ... unde'i masina de fapt ... ca s'ar parea ca de soarta unora nu se stie nimic ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#159 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 august 2007 - 10:35

ti-a venit masina au ba??? :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#160 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 12 august 2007 - 02:35

Am dat comanda de asa ceva? Aaa ... si uitasem ... ca a trecut mult de'atunci. Si la cum se misca astia ... nici nu's sperante prea mari sa vina in curand. Deci ... termenul de livrare de jumatea lui iulie: BUSTED! :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#161 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 12 august 2007 - 05:28

andrei041,

... ca sa bag si eu paie pe foc - reciteste ce am scris in Post #127 :crying:

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 12 august 2007 - 05:29

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#162 coolasicenice

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:
Inregistrat: 13-august 07
  • Marca:kia
  • Model:cee`d
  • Motorizare:1.4 Best 109CP

Scris 13 august 2007 - 05:56

Salut, sunt nou in forum si abia m-am prins cu merge
am achizitionat un cee`d BEST de la un dealer local, pe 16.07. l-am platit integral, dar nu am obtinut nici un termen fix de livrare
dealerul care l-a comandat cred ca prin luna iunie, mi-a spus ca pana pe 15.08. vine sigur, dar apropiindu-se termenul nu mai vad aceeasi siguranta
Andrei041 tu mai stii ceva - date de livrare, etc
  • 0

#163 cosmin

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 29-mai 07
  • Location:Pitesti
  • Marca:kia
  • Model:cee'd
  • Motorizare:1.4 GSL 109 CP

Scris 13 august 2007 - 08:34

parerea mea sincera este ca masinile nu sunt in pitesti. daca pt cineva din CT, de exemplu, dealerul ar putea motiva ca nu au cu ce sa le transporte pana acolo, pt cei din pitesti (care au comandat un ceed in mai si care au primit acelasi raspuns de la dealer) ce iar opri sa nu le livreze?


pt cei care au deja un ceed, as dorii sa-i intreb daca ei au bec la lampa de ceata spate pe partea dreapta? este o intrebare stupida, dar mie mi s-a livrat masina fara acest bec si nu mica mi-a fost mirarea cand un alt posesor de ceed care m-a auzit plangandu-ma mi-a marturisit ca si el a patit acelasi lucru!


in sfarsit am reusit sa fac niste poze in afara orasului. calitatea nu este stralucita dar va puteti face o parere.

Thumbnail atasat

  • 60254.jpg

  • 0

#164 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 13 august 2007 - 09:18

probabil asa tb sa fie
stiu ca supernova venea doar cu un bec de marche arriere
sunt niste standarde ciudate care recomanda asimetria la ceatza si la marche arriere (pt a nu deranja optic, blocurile sunt simetrice, dar nu se aprinde decat unul)

o sa caut si revin cu detalii
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#165 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 14 august 2007 - 09:31

Lampa stop de ceata se pune pe partea stanga conform legislatiei europene.

Chiar daca daca designul masinii include doua stopuri de ceata, va functiona doar cel din stanga conform standardelor.

Ultimele masini cu lampa stop duble de ceata (si functionale) pe care le-am vazut au fost niste Cielo-uri mai vechi si niste Dacii 1310 (tot vechi).


In alta ordine de idei, e frustranta asteptarea asta dupa masinutele comandate... Eu unul va inteleg perfect.


Ca sa treaca mai usor timpul, spuneti-mi si mie o curiozitate:

Care ar fi topul motivatiilor alegerii acestui model de Kia (de la primul ca importanta la ultimul)?

Ipotetic:

1. garantie record (7 ani)

2. design deosebit

3. raport pret-echipare model standard (12000�)

4. performante (aici am rezerve)

5. dorinta de a avea un model nou de masina

...
10.

Modificati ordinea si eventual adaugati alte motivatii care v-au facut sa comandati Kia Cee'd.

Aceasta postare a fost editata de Diesel: 14 august 2007 - 09:34

  • 0

#166 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 august 2007 - 10:02

Salut, sunt nou in forum si abia m-am prins cu merge
am achizitionat un cee`d BEST de la un dealer local, pe 16.07. l-am platit integral, dar nu am obtinut nici un termen fix de livrare
dealerul care l-a comandat cred ca prin luna iunie, mi-a spus ca pana pe 15.08. vine sigur, dar apropiindu-se termenul nu mai vad aceeasi siguranta
Andrei041 tu mai stii ceva - date de livrare, etc


Salut si bine'ai venit!
Daca dealer'ul ti'a zis ca asteapta masina in jurul datei de 15.08, aproape sigur comanda este data din mai. Insa e cam ciudat, nu am auzit pana acum ca vreun dealer sa fi dat comenzi peste cele primite ferm de la clienti. Daca intr'adevar comanda a fost data in mai, masina ar cam trebui sa fie in tara.
Daca comanda este de Best, data pe la inceputul lui iunie, cam aceeasi situatie.
Daca insa comanda a fost de fapt trimisa de dealer abia dupa ce ai semnat contractul (ei promiteau termen de livrare de 3-4 sapt ptr Best), abia de sapt viitoare sunt asteptate seriile.
Tu ai primit seria? In mod normal, daca ai achitat integral, nu ar mai fi nevoie sa te anunte dealer'ul daca a sosit sau nu seria. Insa cel mai bine, suna la dealer si intreaba'l. Daca seria e sosita, in mod normal livrarea ar dura ~2 sapt de cand aceasta vine.
Daca nu ai primit seria, atunci continua intrebarile catre dealer :D


parerea mea sincera este ca masinile nu sunt in pitesti. daca pt cineva din CT, de exemplu, dealerul ar putea motiva ca nu au cu ce sa le transporte pana acolo, pt cei din pitesti (care au comandat un ceed in mai si care au primit acelasi raspuns de la dealer) ce iar opri sa nu le livreze?
pt cei care au deja un ceed, as dorii sa-i intreb daca ei au bec la lampa de ceata spate pe partea dreapta? este o intrebare stupida, dar mie mi s-a livrat masina fara acest bec si nu mica mi-a fost mirarea cand un alt posesor de ceed care m-a auzit plangandu-ma mi-a marturisit ca si el a patit acelasi lucru!
in sfarsit am reusit sa fac niste poze in afara orasului. calitatea nu este stralucita dar va puteti face o parere.


Da, cosmin, sunt si cazuri in care oamenilor li s'a spus ca masinile sunt in Pitesti, insa cand acestia au cerut mai multe info, li s'a recunoscut ca nu se stie ezac unde's masinile lor :unsure:
Frati'miu a fost ieri la dealer si i'a cerut sa ii arate tabelul cu masinile de la Pitesti si intr'adevar erau unele cu semnul intrebarii ... a lui insa figura ca fiind acolo. I s'a spus ca dealer'ul a fost anuntat de la Buc ca pana joia viitoare (23.08) vor fi livrate toate masinile din lotul de luna mai
Cat despre lampa de ceatza, nu e nimic anormal ca iti functioneaza doar una. Asa vin ele, cu bec doar intr'una din ele ... insa nu pot zice ezac daca, punand bec si la cealalalta, ar functiona (caci am inteles ca are fasung si in partea cealalalta)

Care ar fi topul motivatiilor alegerii acestui model de Kia (de la primul ca importanta la ultimul)?

Ipotetic:

1. garantie record (7 ani)

2. design deosebit

3. raport pret-echipare model standard (12000�)

4. performante (aici am rezerve)

5. dorinta de a avea un model nou de masina

...
10.

Modificati ordinea si eventual adaugati alte motivatii care v-au facut sa comandati Kia Cee'd.


Frati'miu se uita initial la o masina de ~10k euro (si avea in vedere Polo Happy, Suzuki Swift, Peugeot 206)

L'am convins insa sa mearga si la reprezentanta Kia sa vada Cee'd'ul (doar ce fusese lansat). Il stia din poze de pe net, deci ii placea cum arata. La repezentanta a ramas impresionat de spatiul mare din interior (atat ptr sofer si "copilot", cat si ptr pasagerii din spate). Un alt factor a fost calitatea materialelor din interior, cu un plus ptr materialul bordului. Si evident, oferta f buna data de raportul dotari/pret. (in 12300 euro are 1.4 109 CP, 6 airbag'uri, ABS, EBD, radio - mp3 cu comenzi pe volan si port USB, geamuri fata si oglinzi electrice, jante 16" cu pneuri 205, cotiera, inchidere centralizata pe cheie, vopsea metalizata), Optase de asemenea ptr geamuri spate electrice, insa aceasta optionala se pare ca nu poate fi montata pe LX Base.

Ca sa fac si un clasament, as zice:

1. raport dotari/pret
2. spatiu interior generos
3. design
4. garantia 5+2 ani

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 14 august 2007 - 10:03

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#167 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 14 august 2007 - 11:12

4. performante (aici am rezerve)

hai sa adresam un pic rezervele :unsure:
motorizare standard 1.4 109cp..unde sta concurenta? motorizari stock de 80 de cai, sau 90. in nici un caz 1.4 109cp nu e mai slab decat ele ca performante

1.6 vvti cu 122cp (doar toyota scoate mai mult)
1.6 crdi 115cp (nu stiu daca e vreunul mai puternic la cilindree echivalenta)
nici 2.0 benzina si diesel de 140cp nu-s chiar de lepadat, desi nu sunt recorduri de putere (se putea si mai bine)

pune langa astea o suspensie independenta spate, o tinuta de drum decenta (chiar buna, nu excelenta ca la focus, dar toate testele i-au dat note foarte bune), vine cu gume michelin, nu hankook sau matador

de ce ai rezerve?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#168 coolasicenice

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:
Inregistrat: 13-august 07
  • Marca:kia
  • Model:cee`d
  • Motorizare:1.4 Best 109CP

Scris 14 august 2007 - 01:00

Deci, am primit seria sasiu pe data de 03.08.2007(atunci am fost la dealer si el spunea ca o are de pe 01.08.), iar la dealer cand ma duc imi spune ca nu stie ce se intampla pentru ca in mod normal ar fi trebuit sa soseasca.
Maine am termen si ma voi prezenta la sediu, si poate voi afla raspunsuri
  • 0

#169 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 august 2007 - 01:03

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar e destul de posibil ca masina inca sa nu fie in tara. Dupa 1 august, din cate stiu eu, a fost un transport pe data de 3.08, insa erau tot masini din lotul de mai. Se poate insa sa ma insel.
Tine'ne si pe noi la curent

Cand ai dat comanda?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#170 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 14 august 2007 - 04:49

hai sa adresam un pic rezervele :unsure:


de ce ai rezerve?


Rezervele erau vis-a-vis de importanta motivatiei respective-performante.

Deci acest criteriu nu il vedeam ca fiind printre primele.

Si s-a confirmat presupunerea mea prin faptul ca Andrei nici macar nu a mai inclus-o in topul sau.

Nicidecum nu sugeram ca acel model nu ar avea performante.

Aceasta postare a fost editata de Diesel: 14 august 2007 - 04:52

  • 0

#171 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 august 2007 - 05:39

Frati'miu era dispus sa mearga si pe Polo Happy 1.2 64 CP sau 206 1.4 75 CP, asa ca iti dai seama ca nu conta f mult motorizarea. Deci, e binevenita configuratia asta de 1.4 109 CP :unsure:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#172 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 15 august 2007 - 07:51

greu cu livratu acestor kia ceed... :unsure:
cum intarzie ele asa sa apara...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#173 cosmin

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 25 Mesaje:
Inregistrat: 29-mai 07
  • Location:Pitesti
  • Marca:kia
  • Model:cee'd
  • Motorizare:1.4 GSL 109 CP

Scris 15 august 2007 - 10:58

cine se lasa asteptat se face dorit :D
  • 0

#174 radu_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 15-august 07
  • Location:Ploiesti
  • Marca:Kia
  • Model:C'eed
  • Motorizare:1.4 GSL 109CP

Scris 15 august 2007 - 11:18

Salutare la toata lumea! sunt nou pe aici, asa ca luati-ma usurel :D
am cam avut rabdare cu asteptarea asta pana acum insa deja nu mai suport!!!! mai ales ca acum 2 zile un prieten de-al meu tocmai ce si-a primit masina (un mondeo nou absolut superb)
Am facut comanda pe 11.06 pt un C'eed 1.4 gsl EX Classic cu urmatoarele optionale:
HYD=91
AMR=33
ECM=104
SCF=221
ESC=13
FHS=117
FAC=169
Domnul Narcis Stanciu (om simpatic dealtfel) de la MIT Baneasa mi-a dat un termen de maxim 15 septembrie pt livrare, dar dupa ce am intrat pe forum mi se pare exagerat mai ales ca bossul de la KIA, Dan Chitaru a declarat ca in lumina numarului de comenzi au recalculat nr de masini primite de la Zilina, ceea ce se va traduce in reducerea livrarii la 2-3 sapt. Are cineva sfaturi/sugestii?
  • 0

#175 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 15 august 2007 - 11:36

In cazul tau, din ce stiu eu, seria de caroserie va aparea in saptamana a 3'a din august (20-26 august), iar livrarea ar trebui sa mai dureze inca vreo 2 sapt. Deci, teoretic, termenul de livrare e realist. Insa daca tinem cont ca masini care trebuiau livrate in iulie abia acum sunt trimise de la fabrica ... apar semne de intrebare
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi