Salt la continut


Fotografie
- - - - -

marele premiu al SUA


  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 17 iunie 2007 - 04:22

Bun....au fost calificarile, azi o sa fie cursa
rezultate
1 L. Hamilton McLaren 1:12.331
2 F. Alonso McLaren 1:12.500
3 F. Massa Ferrari 1:12.703
4 K. R�ikk�nen Ferrari 1:12.839
5 N. Heidfeld BMW 1:12.847
6 H. Kovalainen Renault 1:13.308
7 S. Vettel BMW 1:13.513
8 J. Trulli Toyota 1:13.789
9 M. Webber Red Bull 1:13.871
10 G. Fisichella Renault 1:13.953
11 D. Coulthard Red Bull 1:12.873
12 R. Schumacher Toyota 1:12.920
13 J. Button Honda 1:12.998
14 N. Rosberg Williams 1:13.060
15 R. Barrichello Honda 1:13.201
16 A. Davidson Super Aguri 1:13.259
17 A. Wurz Williams 1:13.441
18 T. Sato Super Aguri 1:13.477
19 V. Liuzzi Scuderia Toro Rosso 1:13.484
20 S. Speed Scuderia Toro Rosso 1:13.712
21 A. Sutil Spyker F1 1:14.122
22 C. Albers Spyker F1 1:14.597
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#2 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 17 iunie 2007 - 04:43

Sper sa se impuna Mass dar imi vine greu sa cred.
Oricum abia astept ca Hamilton sa-i mai dea o "lectie" lui Alonso :unsure:
  • 0

#3 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 17 iunie 2007 - 04:46

Foarte bun Hamilton, insa sper sa castige Alonso azi. :beerchug:

Aceasta postare a fost editata de lexus: 17 iunie 2007 - 04:47

  • 0
Imagine amplasata

#4 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 17 iunie 2007 - 04:52

Oricum sa speram ca va fi o cursa frumoasa cu multe depasiri ca doar circuitul o permite din plin :unsure:
  • 0

#5 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 17 iunie 2007 - 04:52

Eu am ajuns sa tin cu Ferrari fara sa-mi placa de nici un pilot. In schimb imi place de LH. Teoretic Ferrari trebuie sa stea mai bine la Indi, au viteza de varf mai mare cu peste 10 km/h si sper sa ii ajute in cursa.
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#6 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 17 iunie 2007 - 04:59

LH - omu face deja senzatie in F1 - debutant, lider de campionat si merge impecabil - nu are cum sa nu iti placa de el :unsure:
  • 0

#7 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 17 iunie 2007 - 05:03

E important sa fie si fair-play si fara arfe si pana acuma a fost foarte ok din punctul asta de vedere. Calitatile de mai sus le-a avut si Alonso si nu pot sa-l suport. Eu sper ca un pilot de la Ferrari sa inceapa sa traga de el si sa faca spectacol si dintre cei doi singurul capabil e Kimi dar parca e hipnotizat de cand a venit la Ferrari.
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#8 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 17 iunie 2007 - 09:51

misto cursa. a fost spectacol de care trebuie :P ferrari merge prost din pacate, dar sunt sigur ca-s vor reveni odata cu venirea noii masini :unsure:
BRAVO HAMILTON! I-a dat clasa lui Alonso, si celorlalti desigur. nu m-ar mira daca ar castiga titlul anul asta. ah si sa nu uitam de Vettel care la prima lui cursa a intrat in puncte. pacat ca pt Rosberg si Heidfeld care au abandonat datorita problemelor tehnice.
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#9 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 17 iunie 2007 - 10:43

n-au mers chiar asa prost ferrari azi
kimi a plecat prost, dar a avut ritm bun (chiar f bun)
massa a plecat bine, dar ca ritm destul de slab...oricum au terminat aproape de maci si eu cred ca daca kimi nu pleca greu la start altfel ar fi fost podiumul (macar treapta a 3a)
hamilton nota 10...iar :unsure:
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#10 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 17 iunie 2007 - 10:47

Foarte frumoasa Cursa ... pentru un moment chiar am crezut ca Alonso va reusi sa-l ia pe Hamilton ... dar a reusit sa inchida ca un adevarat profesionist , nu prea a facut nici o greseala si parca dupa duelul ala roata la roata Alonso nu prea a mai fortat . La ferrari ... ce sa zic ? Nimic special deocamdata . Mi-a placut mai spre sfarsit cand Raikonnen ii sufla in ceafa lui Massa ;) dar s-a linistit si el la fel ca Alonso . Vettel a facut o cursa frumusica ... se putea mai mult daca nu avea iesirea aia in decor ... era cu o pozitie sau 2 mai sus . Ce mi-a mai placut a fost si lupta dintre Webber si Trulli .... chiar mi-a parut rau ca Webber nu a reusit sa-l ia :( . Un lucru trist a fost abandonul pilotului de la BMW Sauber Nick Heidfeld care a trebuit sa se retraga din cauza unor probleme hidraulice . Alt lucru trist a fost abandonul lui Nico Rosberg , abandonand cu 3 tururi inainte de final din cauza unei defectiuni la motor . Of ce fac ma astia de la Toyota ? :( . Dupa cat de slab a mers in calificari chiar a facut o figura frumoasa aici ; era in puncte si mi se pare ca a fost singurul care a optat pentru o strategie cu o singura oprire la boxe . Iar un lucru fun la cursa asta a fost ca in primul viraj :D veteranii s-au decis sa-i lase pe cei mai tineri sa se joace ;) . Barrichello , Ralf Schumaher si David Coulthard luando pe aleea primaverii ... :D

LE : Typos .

Aceasta postare a fost editata de Cristian: 17 iunie 2007 - 10:49

  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#11 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 iunie 2007 - 08:50

Faina cursa (atat cat am vazut, am ratat primele 23 de minute). Fain si Fisico, mi-a placut stilul de lupta. Fain si Kovalainen, incepe sa se dezghete.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#12 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 18 iunie 2007 - 09:10

Iar am aţipit uitandu-ma la cursa.
Singura mea temere era sa nu faca Hamilton + Alonso o magarie gen Scumacher+Barrichello ca acum 1-2 ani.
  • 0

#13 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 18 iunie 2007 - 11:10

Nu au cum sa faca magaria aia :( , ca Hamilton este lider in campionat si nu avea cum sa-i cedeze locul lui Alonso.
Oricum cursa destul de animata dar la mijlocul plutonului, singura parte interesanta a fost incercarea de depasire a lui Alonso unde LH si-a aratat din nou clasa ;)
Pustiul merge teribil.
Sa vedem si urmatoarele curse si sa speram ca avem spectacol intre cei doi pana la finalul campionatului.
Ferrari m-a dezamagit, trist.Schumi ar trebui sa intre din nou anul viitor, cred ca abia acum Ferrari isi da seama ce greaseala au facut cu aducerea lui Kimi care vorba lui Canan, parca este hipnotizat :(.Diferenta enorma in campionat si la constructori!!!
Massa face ce poate dar este o ideea mai jos ca pilot decat LH si Alonso.
Este clar daca era si Schumi anul asta am fi avut un campionat pe cinste.
  • 0

#14 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 18 iunie 2007 - 12:40

Alonso a mers ca un campion. Ce rost avea sa rupa motorul in doua cand avea locul doi asegurat? Cu siguranta vom vedea in viitor un safety car care il va beneficia pe Alonso si atunci s-ar putea schimba situatia.
  • 0
Imagine amplasata

#15 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 18 iunie 2007 - 12:45

a mers ca un campion invins de un incepator:)
sa inteleg ca lui ii tb un safety car ca sa bata un incepator?

Alonso shows frustration with swerve

By Jonathan Noble Sunday, June 17th 2007, 23:00 GMT

McLaren's insistence in allowing both their drivers to race fairly for victory at Indianapolis almost certainly caused Fernando Alonso's frustrated swerve towards the pits halfway through the race.

That is the view of McLaren managing director Martin Whitmarsh, who thinks that the move was simply of expression of frustration at not being allowed a free route through to take the lead from Lewis Hamilton.

Alonso had a quicker car at that stage of the race and, after closing up on Hamilton, the world champion tried a move around the outside on the run down to the first corner on lap 38.

That attempt failed and one lap later, after dropping behind Hamilton, he swerved across the track towards the pit wall - prompting suggestions that he was not happy about something.

Alonso played down the situation afterwards, half smiling to journalists when he explained that he had simply been trying to clean up his overalls and car.

"I followed the other car [Hamilton's] for so many laps my overalls and everything were so black because the carbon brakes were coming into me every braking point," said Alonso.

"I think my brakes were hotter, all my car was hotter than normal, so I tried to pull away from the slipstream sometimes just to cool the car."

But Whitmarsh thinks that the Spaniard was frustrated by the fact that the team were not going to interfere in the fight for victory - even though Alonso could have gone quicker at that stage of the race if he had got past Hamilton.

"Frankly, in the middle of the race, Fernando was a bit quicker but Lewis had track position - they were pushing hard," said Whitmarsh.

"At various points in the race, it was clear that Fernando was a little bit quicker but Lewis did a fantastic job in qualifying. He did a great start and robustly defended his position on a couple of times at turn one."

When asked what message Alonso was sending out by his swerve, Whitmarsh said: "He was sending it to Lewis. Drivers do that from time to time.

"I'm sure any driver would like to - if they were in a position where they felt they're driving a quicker car at the time � be given rite of passage to the front. We were running absolutely fair programmes for both drivers."

Alonso certainly felt that he had a quicker car during the race � which is why qualifying positions and the start were key to the outcome of the event.

"I think it was the key of the race because we were extremely close this weekend," he explained. "I really think I was a little bit quicker in the race because when you follow a car in one second distance, something like that, means that you are a bit quicker because to follow that close is not easy.

"I had a good car all through the race, maybe with no graining, with no other problems. So, yeah, I think it was close this time, so, whoever is first in Turn One has 90 percent of the race."

sursa: http://www.autosport...rt.php/id/59941
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#16 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 18 iunie 2007 - 04:13

sa se prefigureze oare surpriza ca Alonso sa isi piarda coroana in fata debutantului coleg de echipa Hamilton ?

Nu cred ca vor baga ordine de echipa, avind in vedere ca Hamilton este un "protege" al lui Ron Dennis....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#17 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 18 iunie 2007 - 08:07

de ce ar baga ordine? la monaco au folosit pt a ajunge ambele masini acasa
acum de ce le-ar folosi?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#18 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 19 iunie 2007 - 09:44

http://www.grandprix...ns/ns19298.html

supozitii vizavi de tunelul aerodinamic al celor de la Ferrari...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#19 R&D

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 212 Mesaje:
Inregistrat: 06-februarie 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:Volvo
  • Model:V40 transat
  • Motorizare:2.0T 165cp

Scris 26 iunie 2007 - 11:59

Nu am vazut cursa, dar rezultatele arata bine. Cam devreme,cred, sa-i luam sansele lui Alonso de a castiga campionatul acesta. Ferrari trebuie sa faca ceva, si nu stiu daca au puterea de a reveni in acest an. Renault se misca in directia buna... ar putea sa termine anul pe podium si pe anul viitor se prefigureaza o masina mai buna. S avedem ce se intampla sambata si duminica in Franta.
  • 0
Ford Mondeo limousine 2.0TDDI GHIA 116cp 2001 - de vanzare 6500 euro
Proud to be Renault F1 fan




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi