Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Cum poti acoperi o zgarietura ...


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 25 iunie 2007 - 02:28

Link

Deci, am inteles ca se da cu smirgel undeva unde e culoarea masinii, dar nu e vizibil. Se pune superglue (cum adik cu "skin protector"? e ceva deosebit?), green wax (e o ceara speciala asta verde? are cinev detalii?), apoi se aplica folie de aluminiu si cu un foehn de incalzeste suprafata respectiva timp de 1min:30, dupa care se asteapta 10 min si se curata cu o carpa curata
Mi'a scapat vreun detaliu? Stia cineva de metoda asta? Sau ... chiar a incercat cineva asa ceva?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2 DanCld

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 932 Mesaje:
Inregistrat: 31-august 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Toyota
  • Model:Auris
  • Motorizare:1.6 VVT-i 124cp

Scris 25 iunie 2007 - 05:41

Nu cred ca merge cu vopsea metalizata. Oricum e plauzibil - practic se "dizolva" praful de vopsea in adezivul de tip super glue (acest adeziv este de fapt un polimer, particulele de vopsea se prind intre ramurile acestuia) si se obtine un adeziv colorat. Din cauza timpului foarte scurt de uscare se face operatiunea la locul faptei. Ceara e folosita atat pentru transmisia uniforma a caldurii cat si pentru a impiedica lipirea foliei de aluminiu de tabla. Caldura e necesara pentru accelerarea reactiei de polimerizare si pentru "uscarea" frontului de lucru. In mod evident dupa alea 10 minute de asteptare suprafata va fi destul de rugoasa si ma intreb ce tip de polish se poate folosi, astfel incat sa nu se distruga nici vopseaua de langa fosta zgarietura. Interesant oricum.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi