Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Recomandari muzicale


  • Please log in to reply
340 replies to this topic

#76 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 22 martie 2008 - 10:19

... comerciala, necomerciala ... cum o fi ... mie imi place :)


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#77 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 martie 2008 - 01:45

silent lucidity e foarte faina.
cat despre led zeppelin, cred ca m-ar trazni daca as afirma ca sint comerciali.
ei reprezinta, alaturi de beatles si alte cateva trupe ale aniilor 60, influentele majore ale intregii lumi rock de "dupa".
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#78 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 22 martie 2008 - 04:07

... dupa 23 de ani ... parca nimic nu s-a schimbat:








Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 22 martie 2008 - 04:11

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#79 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 martie 2008 - 04:51

bai, da muzica nu aveti???
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#80 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 martie 2008 - 06:19

sa nu zici cata ca nu iti plac Iron Maiden.
e trupa mea preferata de heavy, de fapt ceva cu ce am inceput...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#81 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 martie 2008 - 06:52

eu nu contez la preferinte muzicale, sunt un ciudat. confirmarea venind si de la kenny, iti dai seama in ce hal am ajuns.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#82 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 22 martie 2008 - 07:07

Oaspete,pui problema de parca numai tu asculti muzica iar restul is manelisti... :D
,,Pe vremuri'' ,mai tot tanarul asculta rock,folk,clasica...

Acum ,sunt mai multe optiuni.
Manele,,,haus''...

p.s.--saptamana viitoare ma delectezi cu ceva manele in MPS? :D
Iti trimit playlist-ul printr-un porumbel?
  • 0

#83 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 22 martie 2008 - 07:08

e trupa mea preferata de heavy, de fapt ceva cu ce am inceput...


...vii in 4 august la Bucuresti sa-i vedem ?

http://www.ironmaide...p?categoryid=15
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#84 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 martie 2008 - 11:26

nu cred.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#85 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 martie 2008 - 11:40

Oaspete,pui problema de parca numai tu asculti muzica iar restul is manelisti... :D
,,Pe vremuri'' ,mai tot tanarul asculta rock,folk,clasica...

Acum ,sunt mai multe optiuni.
Manele,,,haus''...

p.s.--saptamana viitoare ma delectezi cu ceva manele in MPS? :D
Iti trimit playlist-ul printr-un porumbel?

vezi ca mps-ul e masina de audiofil adevarat, nu ruleaza formatul mp3.
:D
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#86 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 23 martie 2008 - 07:39

Ma voi pregati pentru un MPS-fil adevarat...

http://stagemag.co.i.../patefon350.jpg

La cat o lauzi,ar trebui sa aiba si sistemul de intoarcere...
Mai exista acele cilindre metalice gaurite folosite la cutii muzicale dar, nu cred sa aiba acel sistem fiindca presupune o mai mare greutate si pierzi la demaraj...

Ia lasa vrajeala cu Iron(formatie oarecum arhicunoscuta pentru acea perioada si mult prea dura pentru ale mele gusturi) si mai pune niste propuneri ,,rafinate''(au fost cateva piese postate de catre tine,putine ,ce-i drept,care mi-au placut)!

In prezent,la anii tai :D ,mai poti asculta o jumatate de ora de Iron?
  • 0

#87 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 23 martie 2008 - 10:05

Buei daca nici beatles nu-s comerciali, ce mai e? Astia-s mai comerciali ca Michael Jackson :D.. da, au albume experimentale dar ma refer la partea de mainstream.
Sau poate ar trebui sa definim intii ce e aia comercial. Jazzul nu-i comercial (iarasi: mainstream)? Haidade. N-o fi in Romania. Muzica clasica nu e comerciala? Mare parte din ea nu-i, dar mare parte este... cum dreacu, Vivaldi nu-i comercial? Pai acu 2-300 de ani hitul saptaminii de top 10 nu era Britney, ci f'un clasic (sau preclasic) din asta.
Led Zep nu-i comercial? Cite albume au vindut? Ce stadioane umpleau concertele lor? Nu-s pe toate radiourile, mai tare ca britney? Pai daca nici astia nu-s comerciali, ma intreb cine-i? Gutza, care are o piata de nisa?
Problema mea nu e comercialul. Comercialul poate fi de cea mai buna calitate si facut cu talent, nu exista opozitie intre notiuni, nu la muzica cel putin. Problema e cind ai NUMAI partea comerciala si nimic de substanta.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#88 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 23 martie 2008 - 10:12

In prezent,la anii tai :D ,mai poti asculta o jumatate de ora de Iron?


... cu riscul de a fi acuzat ca vorbesc neintrebat, raspund si eu la intrebarea asta: nu stiu oaspetele cum e ... da' eu, desi sint cu citiva ani mai "vechi" decit el, pot asculta Iron Maiden oricind si oricit, cu aceeasi placere ca acum 25 de ani :party1: :party1: :party1:
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#89 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 martie 2008 - 11:41

http://youtube.com/watch?v=xwRXuwFsiW0
http://youtube.com/watch?v=vQw16XHoB1M
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#90 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 martie 2008 - 01:19

Buei daca nici beatles nu-s comerciali, ce mai e? Astia-s mai comerciali ca Michael Jackson :D.. da, au albume experimentale dar ma refer la partea de mainstream.
Sau poate ar trebui sa definim intii ce e aia comercial. Jazzul nu-i comercial (iarasi: mainstream)? Haidade. N-o fi in Romania. Muzica clasica nu e comerciala? Mare parte din ea nu-i, dar mare parte este... cum dreacu, Vivaldi nu-i comercial? Pai acu 2-300 de ani hitul saptaminii de top 10 nu era Britney, ci f'un clasic (sau preclasic) din asta.
Led Zep nu-i comercial? Cite albume au vindut? Ce stadioane umpleau concertele lor? Nu-s pe toate radiourile, mai tare ca britney? Pai daca nici astia nu-s comerciali, ma intreb cine-i? Gutza, care are o piata de nisa?
Problema mea nu e comercialul. Comercialul poate fi de cea mai buna calitate si facut cu talent, nu exista opozitie intre notiuni, nu la muzica cel putin. Problema e cind ai NUMAI partea comerciala si nimic de substanta.

mai omule, intepretam diferit notiunea de comercial. eu ma refer strict la linia compozitionala si melodica virgula ca atare, tu probabil la vanzari de discuri, platine si aururi.
da, Beatles au o parte oarecum comerciala, dar fiind inovatori, nu o sa-i bag in aceeasi oala cu Bon Jovi sau Scorpions.
si atentie !
Bon Jovi, dar mai ales Scorpions, au niste albume deosebite, 2 la primii si vreo 4 la nemti, cele de debut. dar nefiind comerciale, nu sint cunoscute.
Led Zep comercial ? nici vorba ! ei canta muzica lor proprie, ca sa spun asa. NU INCEARCA SA CANTE CEEA CE SE VINDE IN ACEL MOMENT.

muzica clasica comerciala ? da cui crezi ca vroia Vivaldi sa vanda milioane de discuri ?
jazz comercial ?? poate un fel de soft jazz, cafe concert sau dulcegarii de genu.


acuma, ca am definit mult mai clar ce inseamna pentru mine muzica comerciala, repet, muzica comerciala, poate ma vei intelege si imi vei da dreptate.
daca nu, nu-mi pasa. eu oricum stiu ca o am.
:D
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#91 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 martie 2008 - 01:32

maiden nu am mai prea ascultat, nu mai fac parte din playlist-ul meu actual. da de exemplu Somewhere in Time l-as asculta, sau Live After Death as asculta oricand.
eu sint in stare sa ascult alte grozavii, pe care nu multi de pe aici ar fi in stare.
maiden sint chiar soft.


Still you turn me on & Lucky Man interpretati de cea mai tare trupa a tuturor timpurilor, Emerson, Lake&Palmer.



  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#92 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 23 martie 2008 - 02:33

... cea mai tare trupa a tuturor timpurilor, Emerson, Lake&Palmer.


... daca tu asa zici ... nu-i frumos sa te contrazic :D

Dar despre Emerson, Lake & Powel ce parere ai ?

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 23 martie 2008 - 02:34

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#93 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 23 martie 2008 - 05:23

e o varianta...comerciala a originalului. da ! consider repectivul album drept cvasicomercial.
si e vorba de :Cozy Powell - is one of the most prolific drummers in the business. His CV runs like a Who's Who of rock, with stints as a fully paid up member of Black Sabbath, Rainbow, Whitesnake, M.S.G. and the ELP spin-off Emerson, Lake, & Powell. Then there are those legendary guest appearances - with everyone from Donovan to Roger Daltrey, Jack Bruce to Jeff Beck and Gary Moore to Brian May.

His career not only spans three decades, it's also one of the most diverse in rock. In the 1960's, Cozy was a member of the Ace Kefford Stand; in the 70's he was a session drummer for Mickie Most's RAK label, which made Cozy a household name with the Dance With the Devil single; and in 1991, he turned up on Comic Relief's No 1 single, "The Stonk", with comedians Hale & Pace!

Since then Cozy joined Brian May on a Jimi Hendrix tribute album, and supported the legendary Peter Green on his comeback. Most recently, sessions with Glenn Tipton (Judas Priest), Brian May (new album) and Yngwie Malmsteen, the last two with tours, have seen Cozy Powell back to his busiest and perhaps, his best.


si apropo, e decedat din 98 parca...

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 23 martie 2008 - 05:27

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#94 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 23 martie 2008 - 05:46

e vorba de :Cozy Powell
si apropo, e decedat din 98 parca...


... da ... deja au trecut 10 ani http://en.wikipedia....iki/Cozy_Powell
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#95 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 aprilie 2008 - 09:54

cu dedicatie


  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#96 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 22 aprilie 2008 - 07:45

help me.
caut albumul :
http://www.7digital....hants/monchique

MONCHIQUE - WALK OF THE ELEPHANTS
in special prima piesa - LOVE LIKE A RIVER

nu am gasit niciunde nimic...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#97 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 22 aprilie 2008 - 08:08

Santana la Woodstock


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#98 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 23 aprilie 2008 - 10:55

am gasit si melodia.
se poate lua de aici :
http://rapidshare.de..._river.mp3.html
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#99 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 mai 2008 - 08:50

din pacate, doar audio

O roata de foc _ Semnal M , daca tot au castigat astia campionatu.
http://www.trilulilu.../84fcb04e3730c9

ce-i drept, Deep Purple respira prin toti bemolii piesei, dar tot ramane extraordinara.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#100 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 11 mai 2008 - 08:00

ca sa nu ziceti ca nu exista premonitie.
am prins astazi o emisiune extraordinara dedicata trupei Semnal M si liderului ei, Iuliu Merca.
TVR Cultural, emisiunea se numeste Remix.
dau n beri celui care ma va ajuta sa intru in posesia materialului.

Viper, parca aveai tu o pila la tvr ??
Producatorul Doru Ionescu a pregătit la Remix din această după-amiază Integrala SEMNAL M 40: printre rubricile acestei ediţii se numără: Ieri - Iuliu Merca, ediţie specială la aproape un deceniu de la dispariţia lui Iuliu Merca, ceea ce cuprinde o sună a �nregistrărilor din arhiva TVR cu trupa clujeană şi liderul său de p�nă �n 1999.
Intervievaţi sunt: Ştefan Boldijar, Francisc Solomon, Stefan Nagy, Cornel Moldovan şi Mihai Cernea. De asemnea, la Remix, Doru Ionescu readuce �n atenţia telespectatorilor imagini de arhivă cu CROMATIC (festivalurile �Club A" din 1969 şi 1971), MONDIAL (�n perioada Iuliu Merca), SEMNAL M.
Remix se mai laudă cu c�teva evenimente deosebite rămase �n �nregistrări video: prima filmare de platou (1978, la puţin timp după �nfiinţarea de la Costineşti), Festivalul �Club A" din 1981, filmul Melodii la Costineşti (1981), Concertul aniversar CLUB A - 30 de ani (1999 - ultima apariţie importantă), festivalul ROCK '92, Revelioane TVR la Borşa (1980), 1983 şi 1984 (�n platourile de filmare), două filmări inedite pe litoral �n primii ani '80 (Iulia şi Planeta visurilor noastre).

Ultimul interviu (şi ultimul concert) de la Costineşti ale lui Iuliu Merca �nchid o pagină tristă, dar at�t de melodioasă din istoria rock-ului rom�nesc.



Despre emisiune

Emisiunea Remix revine de fiecare dată la muzicile majore investigate de-a lungul anilor, la fapte esenţiale din trecut, dar şi din prezent. �n urma descoperirilor din arhiva TVR, emisiunea a putut prezenta, �n premieră, portrete documentare imposibile p�nă de cur�nd cu: DAN ANDREI ALDEA, MARCELA SAFTIUC, DORU STĂNCULESCU, ZOIA ALECU, DAN BĂDULESCU.

Seria Operelor complete a prezentat documentarele PHOENIX, METROPOL SFINX, SIDERAL, neuit�nd de grupurile care anul acesta au �mplinit trei decenii de la �nfiinţare: IRIS, HOLOGRAF, SEMNAL M şi COMPACT, dar şi cu portrete ale unor muzicieni pop, rock, folk şi jazz rom�ni, alte personalităţi ale culturii rom�ne �n directă legatură cu Muzica generic intitulată T�nără: Florian Pittiş, Costin Petrescu, George Stanca, Mircea Bodolan, Anton Petrasincu, Florin Silviu Ursulescu şi lista e deschisă...

Producător tv: Doru Ionescu
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi