Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Vanatoarea de vitezomani incepe!


  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 21 august 2007 - 02:07

O armata de politisti, la vanatoare de vitezomani
21 August 2007
Raluca Dan

Pana la sfarsitul acestei luni, cele mai periculoase drumuri din tara vor fi impanzite de sute de agenti, dotati cu radare.



Zeci de politisti imbracati in civil si dotati cu radare vor impanzi, incepand de astazi si pana la sfarsitul acestei luni, principalele drumuri din tara.

Ei vor fi ajutati de alte cateva zeci de echipaje ale Politiei Rutiere si Rurale, in incercarea de a-i opri pe soferii obisnuiti sa calce peste limita pedala de acceleratie.

�Este cea mai ampla actiune a Politiei Rutiere organizata pana acum. Vom folosi la capacitate maxima toate aparatele radar din dotare, iar la oprirea si sanctionarea vitezomanilor vom fi ajutati si de colegii nostri de la posturile de politie traversate de cele mai periculoase drumuri din punctul de vedere al vitezei excesive. Este vorba atat despre acele tronsoane de drum pe care, in ultima perioada, vitezomanii au produs accidente grave, cat si de zonele in care soferii sunt tentati sa calce peste limita pedala de acceleratie�, au precizat, ieri, reprezentantii Directiei Politiei Rutiere.

Filtre si capcane pentru soferi

Astfel, in toate zonele periculoase din tara, dar si pe artere importante din Capitala, politistii vor astepta ca vitezomanii sa le cada in plasa.

�Spre exemplu, la kilometrul 20 al DN 1 se va instala un politist in civil, intr-o masina neinscriptionata, dotata cu radar. El va comunica prin statie echipajelor de politie aflate la kilometrul 70 toate masinile care circula cu o viteza mai mare decat cea legala. Acolo, vitezomanii vor fi opriti si sanctionati�, au explicat politistii.

Pe langa sanctiuni, soferii vor primi si un pliant prin care oamenii legii isi promoveaza actiunea. �Este un fel de proces-verbal prin care li se atrage atentia ca viteza excesiva este prin-cipala cauza a producerii de accidente rutiere grave. Li se reamintesc sanctiunile pe care le pot primi pentru exces de viteza, dar si limitele maxime de viteza: 50 km/ora in localitati, 130 km/ora pe autostrazi, 100 km/ora pe drumurile expres sau pe cele nationale europene�, sustin reprezentantii DPR.

Potrivit acestora, zone de risc in privinta accidentelor cauzate de viteza excesiva exista pe toate drumurile nationale. Soselele cele mai periculoase sunt considerate insa DN 1 (E 60) Bucuresti - Brasov - Oradea (unde in primele sapte luni ale acestui an s-au produs 234 de accidente grave, soldate cu 57 de morti si 96 de raniti grav); DN 2 (E 85) Bucuresti - Urziceni - Buzau - Focsani - Suceava (190 de accidente, 45 de morti, 51 de raniti grav); DN 6 (E 70) Bucuresti - Alexandria - Timisoara (182 de accidente, 43 de morti, 52 de raniti grav); DN 7 (E 81) Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Arad (191 de accidente, 45 de morti, 93 de raniti grav).

Acestea ar putea fi urmate in top de DN 2A (E 60) Bucuresti - Urziceni - Slobozia - Harsova, DN 13 Sighisoara - Targu-Mures - Cluj, DN 25 (E 581) Galati - Tecuci - Tisita sau DN 39 (E 87) Constanta - Mangalia, dar si de autostrazi (Bucuresti - Pitesti si Bucuresti - Cernavoda).

Actiuni

�Viteza ucide!� - sloganul lunii august

Aceasta actiune a politiei nu este singulara. �Vom avea actiuni tematice in fiecare luna si am stabilit si un calendar�, au explicat politistii. Asadar, actiunile vor viza:

> in august - vitezomanii

> in septembrie - pietonii si motociclistii

> in octombrie - consumul de alcool la volan si viteza excesiva

> in noiembrie - transportul de persoane si marfuri.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 21 august 2007 - 02:11

> in octombrie - consumul de alcool la volan si viteza excesiva

hehe cand iese tulburelul ;)
  • 0

#3 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 august 2007 - 02:42

sambata am fost la socri sa-mi las piticul, isr duminica m-am intors. iata ce am gasit pe drum (Bistrita-Intorsura Buzaului-Bistrita)

Duminica la 10.30 in Targu Mures, radar in apropierea centrului orasului.

Sambata, la 20 de km de Targu Mures, zona Acatari, 2 radare cu masina de politie intre ele. 2 politai, opreau din ambele sensuri.

parca in zona Saschiz, am prins si la mers si la venit.

mereu radar la Feldrioara, un logan galben, care umbla cu smecherii gen instant on.

in Brasov, dupa zona garii, detectorul a dat semnale multe....

foarte multe pentru 2 zile.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#4 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 21 august 2007 - 02:45

Si de drumuri cand se vor apuca? Sau de reglementarea vitezelor pe drumurile europene cum ar trebui sa fie?
Daca ar merge omul linistit cu 70-80km/h si in localitatile alea interminabile de pe E85, nu ar mai fi nevoit sa mearga cu 130-140 in afara lor.
Eu am fost duminica pe Bucuresti-Sinaia-Bucuresti si, in ciuda aglomeratiei, am mers chiar foarte bine, tinand cont ca in localitati se merge cu 70-75km/h, iar in afara cu 100-110km/h (s-a mers chiar cu 90 duminica din cauza aglomeratiei). Dar daca am de mers la Suceava si din 450km, 300 ii fac cu 50km/h, ca asa vrea muschii primariei din localitate (am inteles ca ei reglementeaza vitezele, dar la indicatiile Politiei), normal ca te iei de cap. Am avut situatie in care a trebuit sa ma duc si sa ma intorc in aceeasi zi. Daca pe toate E-urile din tara ar ridica la 70km/h limita maxima in localitati, sunt convins ca se va reduce si numarul accidentelor. Deasemenea, semnalizarea corecta si din timp a tuturor schimbarilor de directie sau evenimente aparute pe sosea (vezi cazul R&D si nu numai). In loc sa stea sa ne pandeasca de dupa colturi si din boscheti, mai bine ar dirija cum trebuie traficul. Pe 13Septembrie, intre Progresului si Sebastian, se circula intr-o veselie pe linia de tramvai, chiar prin fata agentului de circulatie. SI nu numai cei care ar face la stanga, ci si cei care merg inainte, taind asfel fata celor care de drept ar dori sa faca stanga. Stiti ce mi-a raspuns unul cand l-am intrebat (agend de circ.)? "Circulati, circulati....lasati ca asa e mai bine...se degajeaza traficul...". Pai in puii mei...ori e lege ori nu?

Nu mai aduc in discutie subiectul "Autostrazi INEXISTENTE" ca nu e cazul. Acolo intervin alti factori: politichie, mafie, spagi, etc. Dar macar drumurile care le avem facute cu sudoare de parintii si bunicii nostri sa le administram cum trebuie. Sa mai faca si lucrurile cu cap, nu numai dupa principiul "lasa, ba, ca merge asa".
Toata lumea da vina pe viteze...oare asa sa fie? Dar s-a gandit careva ca poate viteza aia deriva din alti factori?

Aceasta postare a fost editata de adytzu: 21 august 2007 - 02:49

  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#5 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 august 2007 - 02:48

Si in CT in ultimele 2 zile am vazut radare in locatii care pana acum erau sigure ... :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#6 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 21 august 2007 - 02:54

Toata lumea da vina pe viteze...oare asa sa fie? Dar s-a gandit careva ca poate viteza aia deriva din alti factori?


E adevarat. Dar in general (subliniez "in general") cei care "o ard" sunt cam aceiasi cu cei care fac si magarii in trafic...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#7 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 21 august 2007 - 03:54

@VIPER man nu prea cred. majoritatea de pe forum "o ard" si din cate stiu nu fac magarii. si nu ma intelege gresit nu sunt pro nebuni pe strazi, dar nici sa te tarasti. vreau sa aud/vad si eu ca s-au dat amenzi pt mers prea incet (da in alte tari se intampla, cum majoritatea stiti deja), pt incomodarea celorlalti participanti la trafic, pt depasiri la limita limitelor si uneori peste (in cazul asta majoritatea apar la masacrul de la ora 5), etc, etc.
nu mai dati vina numai pe viteza cum fac flostoneii care fie nu stiu altceva, fie li se pare cea mai simpla metoda sa spuna ca si-au facut treaba. de drumuri nu mai zic. viteze safe pe anumite tipuri de drumuri afara la noi sunt de multe ori mult prea mari datorita calitatii de cacao a drumurilor.
viteza are rolul ei, dar nu e singura problema, nu trebuie scoasa tap ispasitor. cand vad la tv (mai rar ca m-am saturat de stirile de la noi) o stire despre vreun accident si reportera zice "acul vitezometrului a ramas blocat la 100 km/h" (in afara localitatii) si o spune pe un ton de parca era warp speed imi vine sa sparg televizorul. politistii sanctioneaza numai "vitezomanii", de altceva nu sunt in stare. lasand la o parte nebunii, unii din oamenii normali ar merge cu viteza legala daca ar avea drumuri bune si s-ar fluidiza traficul. autostrazi avem doar 2 si alea cu greu pot fi numite autostrazi.

LE: acum am observat ca postul meu a aproape identic cu cel al lui adytzu
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#8 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 21 august 2007 - 03:57

Dragul meu coleg, nu compara "majoritatea" de pe forum cu "majoritatea" de pe sosele! Nu are nici cea mai mica legatura! Sunt destule maimute care "o ard" si care nu stiu nici sa joace MineSweeper :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#9 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 21 august 2007 - 06:19

Ce-i aia mainsuipar?! :D

Adytzu, masterblaster, viper, dreptate aveti cu totii... Ideea este ca flostoneii (asta e noua...?) trebuie sa inceapa de undeva, si eu zic ca asta-i bine. M-am saturat pana peste cap sa-mi treaca cheful de condus pentru ca la fiecare curba mai accelerata a sarit afara un nene si si-a fraternizat trupul si masina cu o coaja de copac insensibil...

Se moare pe strazi peste tot, nu numai la noi, de acord. Sunt multe probleme de rezolvat in domeniul traficului, de acord.
Totusi, problema vitezei ramane printre cele mai mari negative de la noi.

A, ca mi-ar conveni sa fug de nebun cu 260 pe A2... e clar! ;) Dar stiu ca e militie si o las la 150... Stiu ca suna ca replica unui copil dar... poate ca-i mai bine ca-mi dau nenii astia cu rigla peste destele de la piciorul drept, poate apuc sa-mi vad si eu copilul mare...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#10 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 21 august 2007 - 11:40

caut cutit pentru taiat vene. de preferabil f bine ascutit. pret bun. rog seriozitate.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#11 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 22 august 2007 - 12:02

freaca vena bine de coltu' de la termopan, daca e turcesc pana la urma reusesti
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#12 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 22 august 2007 - 06:44

caut cutit pentru taiat vene. de preferabil f bine ascutit. pret bun. rog seriozitate.



De ce? Ai si "furat-o" de la flostonei? :rolleyes:
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#13 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 august 2007 - 07:21

ska, te mananc, tata.
daca e asa, asigur transpot.
:rolleyes:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#14 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 22 august 2007 - 07:54

nu am furat-o. inca. dar e bine sa fiu pregatit preventiv cu tot arsenalu' necesar...
se anunta vremuri grele si consumuri record de mici...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#15 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 22 august 2007 - 11:47

Mai, dpmdv diferenta vine de la numarul de radare pe strada, cu toate ca mi-e greu sa cred ca pana acum aveau aparatele dar nu le-au scos in trafic decat pe unele, sunt convins ca e acelasi numar de aparate pe strada. Asta in primul rand...

Si in al doilea rand, militienii de pe radare oricum stau pe scaunul din dreapta, cu spatarul dat pe spate si fara cutia alba in cap, deci oricum greu de vazut...

Deci, privind problema asa, oare chiar e o diferenta asa mare?
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#16 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 22 august 2007 - 12:38

Vom vedea. Plec duminica intr-un fel de turneu timp de 2 saptamani prin tara si voi merge fix prin zonele vizate. Nu am detector (oricum eu merg enervant de legal :rolleyes:) dar o sa ma uit si va fac review.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#17 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 22 august 2007 - 01:04

Eu am detector dar nu-l folosesc.
Merg atat de tare incat am o singura amenda de radar...

Asteptam review.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#18 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 22 august 2007 - 01:49

Vom vedea. Plec duminica intr-un fel de turneu timp de 2 saptamani prin tara si voi merge fix prin zonele vizate. Nu am detector (oricum eu merg enervant de legal :rolleyes:) dar o sa ma uit si va fac review.

nenea viper, daca nu ai detector, cum crezi ca o sa viziualizezi toate radarele ?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#19 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 22 august 2007 - 02:58

Nu vreau sa le vizualizez, dar o sa deduc din numarul masinilor de politie care o sa-i opreasca pe curajosi :rolleyes:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#20 cornel001

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 405 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2 sedan
  • Motorizare:1.6 100

Scris 22 august 2007 - 03:26

le "miroase". aici mergea o gluma da nu e cazul.
  • 0

#21 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 22 august 2007 - 03:39

Io tin la glume nenea, baga relaxat :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#22 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 august 2007 - 09:56

de parca nu erau zeci de radare pe drumurile alea oricum. sa fim seriosi, e o mare prostie ce se intampla. poate ar fi bine sa nu se mai dea carnet asa usor, sa faca drumuri, nu sa parcurgi tara cu 50, ca localitati sunt in prostie. iar aia de fac accident, oricum sunt prea dobitoci, ieri am prins un radar, unul cu ceva 4x4 in spatele meu, cu bena sau ce dracu e aia, cred ca era la viteza maxima cu farurile aprinse, oricum nu-mi facea fata deloc, ii fac semn sa o lase moale, nu tata, omul ca disperatu, el trebuia sa ma depaseasca cu orice pret. s-a dus frate de nebun. azi s-a trezit soferia in unul cu rover turbo, a vazut ca vin din spate si a calcat-o, s-a bagat in niste depasiri, un om normal n-ar face asta. eu nu merg asa. si am intalnit multi care merg cu viteza, dar corest, reduc in curbe, nu se baga aiurea (si multi inseamna zeci, poate sute). azi am vazut 2 accidente stupide, unii se rastoarna pe A2 pe drum drept, altu mai sa se faca praf, tocmai se uitase la accident si a facut un caine praf, a pus frana, noroc ca eu oprisem si pusesem si avariile si aia din spate au redus, ca putea sa-l i-a si din spate, mai mureau si altii eventual. cred ca neatentia e marele pericol, oboseala, faptul ca nu stiu sa conduca, multi din astia care depasesc, nu schimba vitezele deloc, si cu dacia ii prindeam din urma pe depasiri si pe aia cu mercedes si audi. atitudinea asta eu depasesc cu cat vreau si cat vreau e de tot rahatul. asa se intampla multe accidente, din pacate mai toti au peste viteza legala, dar nu viteze ametitoare. azi am mers cu +100 si majoritatea mergeau cu 110. am vazut si eu mai bine cum depaseste romanul. are cam 200m pana la masina ce urmeaza a fi depasita. se uita in oglinda. se apropie, de ala din fata, baga semnal, ia de volan (el s-a asigurat cand v-am spus), nu schimba vreo treapta. nu-l poti acuza, de asta eu nici nu mai reactionez in cazurile astea, deja reduc de mult cand vad asa ceva, i-am "invatat", altii nu si uite accidentul. am vazut vreo 20 din astia in numai 100km. am mai mers in spatele unuia cu octavia, 5 minute pe ceas el nu s-a uitat in oglinda. mai mult nu am rezistat eu. nu-i inteleg nici pe astia cu tiru', la experienta lor nu inteleg ca in curba nu se intra cu viteza, ca la o intersectie se reduce viteza. e pana la urma o chestie de educatie la volan, nu de viteza. azi a luat unu o curba de 100 cred, a ajuns pe contrasens, ca altfel nu putea sa o ia, noroc ca era liber. ar trebui si la curbe sa puna semne cu viteza. sa respecti viteza legala nu inseamna ca esti si in siguranta.

eu vreau drumuri de 90h de la un capat la altu, si asa merg. nu sunt vitezoman. nici nu-mi place sa conduc. nevoia ma impinge sa le fac.

stati linistiti, radare erau si pana acum, si de ceva vreme le-au bagat pe logan alb, galben, rosu, cel mai des si in mers (mare atentie). am vazut si camere mobile mascate, astea nu prea le prinzi pe detector, eu unul as stii sa le pun sa-i prind pe toti cu orice detector :cunaooooo: . cred ca astea vor fi problematice in viitor.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#23 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 22 august 2007 - 10:27

Poate ca sunt mai "anormal" dar trebuie sa se faca ceva pe soselele din romania..
Din ce in ce, pe zi ce trece incepe sa-mi fie frica pe sosea, si aici nu acuz numai viteza, cu toate ca si asta este un lucru foarte important.Incepe sa-mi fie teama sa mai merg normal, cu viteza legala, incep sa am retineri in a mai face depasiri.. si stau si ma intreb daca perceptia mea asupra traficului s-a schimbat sau realitatea e totusi alta?
Sunt multe lucrurile ce ma deranjeaza, de la luminile prost reglate, la luminile lipsa la pozitie sau frane (de parca daca ai faruri sau proiectoare, restul nu conteaza), de la semnalizari fara becuri, asta in cazul norocos in care se semnalizeaza vre-o manevra,.. strada devine o jungla.. si jungla asta e mai "rea" decat in alte tari..
Am vazut o statistica, nu mai stiu daca a aparut si pe forum, pun un articol mai jos..
Dar vroiam sa spun ca trebuie facut ceva si inceput de undeva, si ..sa traim cu speranta ca strazile vor deveni putin mai ... putin periculoase...
Sunt multe de spus,, de la "tarani ce vor sa-si construiasca casa la "asfalt" si satul devine un tub de case,majoritatea satelor avand doar un singur sir de case stanga-dreapta in loc sa se dezvolte normal , de la mentalitatea soferilor si pana la lipsa de masuri de pana acum a politiei..
pt ca indolenta lor a facut sa se ajunga aici.. acum incearca sa indrepte situatia



"Numarul accidentelor auto din Romania este de trei ori mai mare decat media UE, iar la fiecare trei accidente rezulta un deces, fata de un deces la 40 de evenimente rutiere media europeana, cauzele principale fiind starea precara a infrastructurii si comportamentul soferilor, potrivit unui studiu realizat de Societatea Academica din Romania. Comparatia se refera la cele 25 de state ale UE, anterior aderarii Romaniei si Bulgariei. Printre cauzele care tin de infrastructura se numara existenta unor zone periculoase, traversarea satelor liniare si a oraselor fara a fi luate masuri adecvate de reducere a riscurilor de accidente, precum si traficul local lent de pe drumurile nationale, in lipsa rutelor alternative. "
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#24 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 22 august 2007 - 10:43

din pacate viteza e doar in plan secund. e posibil sa reduca nr de morti, desi nu cred, in curand vor vedea ca si 100 (109) km e prea mult la o coliziune frontala cand ala mi se baga in fata, eu tot cu 109, ce dracu sa mai faci? in curbe poate sa-si stapaneasca mai bine masinile.

in UE nu e asa prapad pt ca acolo se circula mult mai bine si nu mai simti nevoia sa apesi pedala. in plus, e alta educatie. e o prostie sa ne comparam cu ei sa sa fim ca ei peste noapte. asta cere timp.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#25 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 22 august 2007 - 11:01

Cere timp.. aud asta de la revolutie incoace..
Zse apropie si termenul dat de Brucan si parca totusi nu vad sa se fi schimbat "stupid people.
Din pacate, in privinta soferiei .. trendul nu este cel bun.
cu toate ca nu are legatura.. sincer i-mi pare rau ca "s-a amanat" cutremurul ala prognozat pt 2007.. pana in 2010..
Poate un cutremur depeste 7* cu ceva nenorociri ne-ar schimba mentalitatea in general mult mai repede(vorbesc cat se poate de serios pe tema asta)
  • 0
calator prin timp si spatiu...




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi