Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Vanatoarea de vitezomani incepe!


  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#51 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 01 noiembrie 2007 - 07:32

putinele?! rarisime momente...
in utimele zile am avut de filmat la Calugareni in mlastina si nu am avut treaba cu buboiul cunoscut sub numele de Bucuresti... Maine dimineata insa trebuie sa ajung in Buftea la 08:00. Asta inseamna ca plec cel mai tarziu la 06:30. Uraa!
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#52 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 01 noiembrie 2007 - 07:57

Care esti dintre astia?
N-as vrea sa ,,tepuiesc'' un altul...
http://upload.wikime.../5...găreni.jpg

Sper c-ati castigat :D ...
  • 0

#53 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 01 noiembrie 2007 - 09:16

mol bacsi, el era de cealalta parte a aparatului de filmat si nu se vede in poza :D

... si in acelasi spirit cu cele scrise de tine la Post #48:

Reclamatia unui automobilist francez surprins de radar cu 250 km/h pe o portiune de sosea cu viteza limitata la 70.

"Onorata Curte, intr-adevar, am vazut semnul de circulatie de "70", scris cu negru pe fond alb si incadrat intr-un cerc rosu, pe un panou fara nici o alta indicatie de unitati de masura. Dar dupa cum stiti, Legea din 4 iulie 1837 impune ca obligatoriu in Franta sistemul metric, in timp ce Decretul nr. 65-501 din 3 mai 1961, modificat conform directivelor europene, defineste ca unitati de baza legale, unitatile Sistemului International ( S.I.). Or, in sistemul de unitati S.I., unitatea de masura a lungimii este metrul, iar unitatea de masura a timpului este secunda. Este deci evident ca unitatea de masura legala a vitezei este metrul pe secunda.
Eu nu pot sa-mi imaginez nici o clipa ca Ministerul de Interne nu ar aplica Legile Republicii. Prin urmare, 70 metri/secunda corespund exact unor 252 kilometri/ora.
Politistii au afirmat ca eu am fost cronometrat cu 250 km/h, lucru pe care eu nu-l contest. Ma aflam, deci, cu 2 km/h dedesubtul limitei autorizate de viteza.

Va rog sa luati nota, sa-mi restituiti permisul de conducere si sa-mi permiteti sa ma retrag. Am onoarea sa va salut."
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#54 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 01 noiembrie 2007 - 10:05

Acestui figurant ar trebui sa-i fie anulat permisul si bagat la bulau pe viata. La scoala de soferi a invatat semnificatia indicatorului de care zice el acolo, si trebuia sa stie ca acel 70 incercuit cu rosu inseamna limitare de viteza la 70 km/h si nu la 70 m/s cum vorbeste el acolo aiurea. Mai urmeaza sa vine vreun extraterestru si sa de in judecata politia, pt ca el credea ca inseamna limitare la 70 ani-lumina/s.

Bine, stiu ca e un banc, dar asta nu e un motiv sa nu ma enervez!!!
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#55 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 01 noiembrie 2007 - 10:13

Pe om il duce capul ... nu ca nu sunt de acord cu ce zici tu Sharanel , but the man has a point . Un om care este bine informat si isi expune punctul de vedere prin argumente bine fondate , nu mi se pare deloc un "tip figurant" .
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#56 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 01 noiembrie 2007 - 10:23

da da... este atat de bine informat, ca habar n-are ce semnifica indicatorul.

btw, de cand se aplica marirea vitezei la 60 (70) in localitati? Sa stiu si eu pana la cat sa reduc cand este radar, la 60 sau la 70?
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#57 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 01 noiembrie 2007 - 10:33

SHARANEL bacsi,

... ala e francez ... adica face parte din natia aia care nu zice "computer" ci "ordinateur" (... si lista ar putea continua :D )
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#58 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 01 noiembrie 2007 - 10:36

Si ce ti se pare asa ciudat? Nici noi nu zicem computer, ci "calculator", spaniolii zic "ordenador", si asa mai departe.
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#59 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 01 noiembrie 2007 - 10:41

Nu este vorba de ce semnificatie are indicatorul , ca sunt foarte sigur ca el stia foarte bine ce semnifica . Ca nu s-a innascut ieri si nici batut in cap nu e . El doar vrea sa vada daca poate sa scape cu fata curata dintr-o astfel de situatie bazanduse pe niste argumente foarte verosimile .

LE : A da ... si inca ceva ... de ce peste ocean pe toate indicatoarele de restrictie de viteza este specificat MPH ? Ca sa stie toata lumea si sa nu apara astfel de oameni care sa se foloseasca de astfel de metode sa scape de amenda / suspendare de carnet .

Aceasta postare a fost editata de Cristian: 01 noiembrie 2007 - 10:47

  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#60 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 01 noiembrie 2007 - 10:55

N-ai cum sa scapi, este LEGE semnificatia indicatorului. Oricum americanii sunt alta mancare de peste, e tara in care toata lumea da in judecata pe toata lumea. In afara de asta, sunt prosti si fricosi.

Am taiat-o, pa.
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#61 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 01 noiembrie 2007 - 11:04

Si ce ti se pare asa ciudat? Nici noi nu zicem computer, ci "calculator", spaniolii zic "ordenador", si asa mai departe.


... da, dar noi ne oprim aici pe cind ei continua: "part materiel", "part logiciel" ... iar la "driver" te las pe tine sa ne spui cum ii zic francezii
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#62 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 01 noiembrie 2007 - 11:36

ce tara de prosti e america
asa se vede la televizor
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#63 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 01 noiembrie 2007 - 11:42

ce tara de prosti e america
asa se vede la televizor


... cum ai ajuns la concluzia asta, te uiti la "Dallas" :D :D :unsure: ???

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 01 noiembrie 2007 - 11:42

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#64 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 02 noiembrie 2007 - 05:27

Eu am ajuns la aceeasi concluzie si vorbind despre asta cu oameni care stau acolo, nu din filme.

Tara tuturor posibilitatilor a ajuns tara tuturor constrangerilor... Nu lucru calitativ... dar asta este alta discutie.

So, stie careva daca a trecut legea vitezomanilor?
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#65 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 02 noiembrie 2007 - 07:47

... da, dar noi ne oprim aici pe cind ei continua: "part materiel", "part logiciel" ... iar la "driver" te las pe tine sa ne spui cum ii zic francezii

un mare plus pt ei, se pot exprima in propria limba, nu ca noi care am preluat sute de termeni din engleza, de parca in romana nu am avea destule cuvinte. Mi se par penibili oamenii care din 10 cuvinte, 2 spun in engleza (la fel si cei care stau tot timpul cu casca bluetooth pe ureche ("robocop"), de parca i-ar suna cineva nonstop -si eu am casca cu bluetooth, dar o folosesc exclusiv in masina, la drum lung)

cuvintele ingrosate sunt ONTOPIC, deci nu am nevoie de un avertisment :D
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#66 edieseb

    Cenzor E-zine

  • Members
  • PipPipPip
  • 356 Mesaje:
Inregistrat: 07-februarie 04
  • Location:din nou acasa
  • Marca:Opel
  • Model:Corsa
  • Motorizare:1,3 Cdti

Scris 02 noiembrie 2007 - 09:02

N-ai cum sa scapi, este LEGE semnificatia indicatorului. Oricum americanii sunt alta mancare de peste, e tara in care toata lumea da in judecata pe toata lumea. In afara de asta, sunt prosti si fricosi.


Nu cred ca am auzit vreodata la americani sa aiba pretentii de natie foarte inteligenta. In general isi recunosc limitele (coeficient de inteligenta si educatie) si incearca sa faca ce pot cu ce au... Eu zic ca le reuseste destul de bine. Nici cu romanii nu mi-e rusine. Sunt destui analfabeti si la noi, iar "baietii destepti", prezenti in fiecare oras, fiecare cartier si in fiecare scara de bloc, in general isi folosesc "cunostintele" nu intotdeauna in cel mai bun si legal mod sau pentru binele comunitatii din care fac parte. Observ dintotdeauna ideea la romani ca americanii sunt prosti; nu o contest, dar sunt curios daca intr-adevar ca popor sunt mai prosti ca romanii. Daca s-ar gasi statistici pentru coeficientul mediu de inteligenta si pentru nivelul educatiei (probabil cele mai avizate repere) in cele 2 tari mi-este un pic teama pentru ce va scrie acolo. Si apoi, repet, depinde si de cum pune fiecare la lucru putinul sau mai multul pe care-l are. Din nou, o parere personala e ca la o lupta fata in fata intre americanul mediu si romanul mediu (nu median) am fi generosi sa spunem ca e o lupta stransa...

Revenind la afirmatia ta, daca pana si americanii recunosc ca nu sunt model de inteligenta si educatie, probabil ca 99 din 100 te-ar contrazice cand ii faci/declari fricosi. Nu stiu care o fi adevarul si pe unde ar fi ei intr-un clasament al "curajosilor"... Ei zic ca in capul listei.

Nu pledez Pro americani, Pro educatiei si modului lor de a gandi. Cand am ajuns in America acum cativa ani realizasem si eu ca, intr-adevar, americanii sunt prosti. Mai tarziu am realizat ca am fost atent doar la a confirma convingerile formate/primite din Romania, ceva cum italienii isi confirma acum ca romanii sunt hoti si violatori. Cu timpul insa vezi ca nu e chiar asa de rau cum se crede in Romania.
  • 0

#67 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 02 noiembrie 2007 - 09:06

Sharanele,aceleasi lucruri ma amuza si pe mine.
Poate ne-a cam trecut timpul si nu realizam. :D
  • 0

#68 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 noiembrie 2007 - 11:08

@Sharanel ... sa ma vezi pe mine cand vorbesc despre munca pe care o fac ... ca din 10 cuvinte doar doua's in romana ... ptr ca terminologia, multumita facultatii, am invatat'o de fapt direct la nava, in engleza, nu la fac in romana :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#69 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 02 noiembrie 2007 - 11:25

''...ptr ca terminologia, multumita facultatii, am invatat'o de fapt direct la nava, in engleza, nu la fac in romana''Andrei


...e ,,cool'' ,da' ai putea traduce ceea ce-ai vrut sa zici? :lol:
  • 0

#70 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 02 noiembrie 2007 - 11:31

mah yo n-am treaba cu voi sau cu stewardesele, de exemplu. Ci cu agentii de vanzari care au fost la un curs si acum vand tigari pe sate, dar vorbesc in niste termeni de ti se opreste mintea. Sau cu cei care isi petrec 30 de minute pe aeroportul din Roma, si vin acasa cu accent italian si nu mai gasesc cuvintele in romaneste. S-a ajuns la faza ca daca vorbesti cu englezisme lumea zice ca esti tzaran prost, sa fii smecher acum trebuie sa vb in romaneste.

btw, mai in gluma mai in serios, la scurtatura :lol: de la bluetooth i-am dat F2 redenumire si am scris dinte albastru.

Pe cuvantul meu de Pioneer.

pana la urma care e legatura intre ce vorbim noi si intre vanatoarea vitezomanilor? BAN

Aceasta postare a fost editata de SHARANEL: 02 noiembrie 2007 - 11:37

  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#71 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 noiembrie 2007 - 11:57

''...ptr ca terminologia (despre motoare navale/pompe, tevi, scule etc), multumita facultatii, am invatat'o de fapt direct la nava, in engleza, nu la fac (ultate) in romana''Andrei

Si ma refeream la faptul ca majoritatea termenilor intalniti la nava trebuiau sa ne fie descrisi mai intai in limba romana, iar apoi la orele de engleza (3 ani jumate) sa ni se prezinte si termenii corespunzatori in engleza. Si cum asta nu s'a intamplat, mi se intampla foarte des sa incerc sa explic ceva si sa nu stiu decat termenul in engleza, nu si corespondentul in romana

Si acum, de incheiere ... rog mutarea discutiei la freezone sau stergerea ei zilele astea ... pentru ca, are dreptate Sharanel, ca suntem OT ... dar eu nu vreau ban :lol:

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 02 noiembrie 2007 - 11:58

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#72 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 26 iulie 2012 - 05:55

http://www.evz.ro/de...lui-993561.html

"Secretele" radarelor care ne amendează pe Autostrada Soarelui


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#73 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 26 iulie 2012 - 07:07

http://www.evz.ro/de...lui-993561.html

"21 de persoane prinse circulând pe contrasens pe autostradă"
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#74 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 26 iulie 2012 - 08:20

"21 de persoane prinse circulând pe contrasens pe autostradă"

exact asta vroiam sa subliniez si eu :blink:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#75 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 26 iulie 2012 - 10:03

"Am avut şi o femeie pe care am prins-o anul trecut cu 200 la oră! Nu pot să vă spun cine e, dar am citit în ziare că era Raluca Sandu!".

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi