Salt la continut


Fotografie

Renault Espace / Grand Espace


  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 ppc

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 33 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 07
  • Marca:BMW
  • Model:525
  • Motorizare:d

Scris 22 august 2007 - 12:17

Vreau sa cumpar un Renault Espace sau Grand Espace diesel (2,2 dCi) dupa 2004 sub 100,000 km si m-ar interesa cateva pareri legate de acest model.

Are sau a avut cineva ? Cum se comporta motorul de 2,2 dci ? Sunt probleme de fiabilitate legate de turbina, ulei, injectoare, samd ?

Nu stiu , astept orice parere legata de acest model. Se pare ca este cam rar pe strazile din Romania, in vest am vazut extrem de multe exemplare.
  • 0

#2 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 22 august 2007 - 12:01

Cunosc modelul destul de bine, am mai multi prieteni la o firma mare care are cateva din astea...

Sincer, din ce am inteles de la ei, masina e varza la capitolul electrica si electronica. Cand le ia capul incep sa semnalizeze in toate partile, sunt momente cand nu se mai inchide trapa nici daca ii faci wodoo, probleme de genul asta.
De motoare n-am auzit nimic de rau, o sa ma interesez.

Swiby stie masinile astea foarte bine, daca-si face timp si vede topicul iti va raspunde.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#3 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 22 august 2007 - 01:06

In trei ani s-au schimbat doua calculatoare, doua motoare, trei cutii de viteze, patru turbine, plus multe alte chestii. La trei masini, nu la una. Conduse de oameni responsabili, nu se sumahari. Doua din masini, din primele produse, au avut multe probleme legate de alimentarea cu motorina, cauzate de pozitionarea gresita a conductei de alimentare. A treia masina, iesita din fabricatie dupa sase luni dupa primele doua, a avut mult mai putine probleme - overall. Oricum, un Espace in stare de functionare inseamna un Espace cu multe din probleme remediate. Si sa nu uit un amanunt important, masinile de care vorbesc erau productie 2003. Un Espace produs dupa 2004 probabil ca este un espace mult mai bun decat unul din primele unitati vandute.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#4 ppc

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 33 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 07
  • Marca:BMW
  • Model:525
  • Motorizare:d

Scris 23 august 2007 - 03:05

Swiby: Imi poti spune despre ce motoare a fost vorba ? cele de 1,9 sau 2,2 ?

De asemenea, ai idee cam pe la ce kilometrii au aparut probleme la turbo ?

Ma gandesc sa iau una fabricatie 2005.

Ce alte variante mai am in afara de Espace/Grand Espace ? Imi place spatiul interior oferit de Espace si felul cum se poate "modela" sa zic
  • 0

#5 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 23 august 2007 - 07:39

alege una din cele trei surori gemene cu motorizare tdi :)
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#6 ppc

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 33 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 07
  • Marca:BMW
  • Model:525
  • Motorizare:d

Scris 23 august 2007 - 09:28

Pai ma intereseaza sa aiba 7 locuri si spatiu pentru doi adulti pe ultimul rand de scaune. Cam asta ar fi problema. Mai nou ma uit si la Ford S-Max , aici cred ca se pune problema de unul luat de nou.
  • 0

#7 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 23 august 2007 - 09:45

sharan :) alhambra ;) galaxy ;)

am avut yo... misto masini :(

am mai pus de cateva ori o poza aici pe forum despre cum se sta in randul 3. O atasez din nou :(

[attachment=704:sharan_b...ss_class.jpg]

dar sa fiu corect, trebuie sa mai spun ca in poza de mai sus am doar 2 scaune din randul 2, montate pe lateral, in mijloc ramanand un "culoar". Am fost 6 persoane in concediu cu masina asta, 1600x2 km, am calatorit in conditii de 5 stele ;)

Aceasta postare a fost editata de SHARANEL: 23 august 2007 - 09:47

  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#8 ppc

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 33 Mesaje:
Inregistrat: 20-februarie 07
  • Marca:BMW
  • Model:525
  • Motorizare:d

Scris 23 august 2007 - 11:00

impressive
  • 0

#9 burloiu liviu

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 22-februarie 09
  • Marca:renault
  • Model:espace 4
  • Motorizare:2,2cdi

Scris 22 februarie 2009 - 02:14

Am un espace4 privilege din decembrie 2002. L-am inmatriculat acum 3 luni si la 190000 km din cauza unui injector netratat la timp mi-a topit 2 cilindri. Nu am vrut sa fac motorul in Rom. asa ca am adus acum doua saptamini motor nou nout din Olanda cu factura si l-am montat la Renault Galati. Acum motorul are 1000 km. Am tot ce inseamna carte service cu tot istoricul masinii. Motorul are 2 garantii una din Olanda si una de la service. Nu am ajuns inca nici la RAR. Am dat pe motor 3500e este 2,2dci. Daca te intereseaza suna la 0753305776
  • 0

#10 Shobii Csiki

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 19 Mesaje:
Inregistrat: 19-august 12
  • Location:Tarnaveni
  • Marca:Porsche
  • Model:Cayenne Turbo S
  • Motorizare:4.8 540 HP

Scris 21 august 2012 - 09:04

Daca vrei ceva masina spatioasa, cu motor mare, eu zic Ford S-Max. Masina frumoasa, mare, motor mare si puternic.
Sau daca iti permiti un Opel Zafira 2009 cu motor 2.0, 115 CP, nu ai treaba. Gasesti si cu 7.500-8.000 mii. :)
Daca doresti ceva din gama Volkswagen, eu zic ori SHARAN ori TOURAN.

Succes
  • 0

#11 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 21 august 2012 - 09:12

Shobii, eu zic ca decat sa raspunzi la un post din 2009 la care s-a raspuns la un post din 2007, mai bine sa te duci sa dai o tura cu noua achizitie. :)) Bucura-te de masina :)
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi