Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Audi A5 3.0 tdi vs. 330 xd


  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 12 ianuarie 2008 - 01:12

Am vazut promotor-ul de dimineata si desi emisiunea nu este ce ar trebui o mai urmaresc din cand in cand. Cred ca am vazut primul test care mi-a placut : Audi A5 3.0 tdi vs. 330 xd. Conculziile au fost oarecum suprinzatoare si cel mai bine ar fi de urmarti emisiunea daca o sa apara pe net. Masinile au fost duse in Poiana Brasov in plina ninsoare. Pe scurt : 0-100 mai bun la audi, design - audi, dinamica cat si feeling la volan - bmw de departe, surpriza - Xdrive mai eficient si sigur pe zapada decat quattro (la audi fugea rau de spate, culmea). Per total au zis ca daca e sa ne mintim frumos - audi daca e sa faci alegerea corecta - bmw. O sa urmaresc sa vad daca apare testul pe net si o sa-l pun ca asa e greu sa aveti impresii fara sa vedeti comentariile si imaginile. Desi testul a inceput pro-audi clar de am zis ca nu are rost sa ma uit s-a termintat pro-bmw iar oamenii au fost foarte hotarati in declaratiile apreciative pentru bavarez.
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#2 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 12 ianuarie 2008 - 01:43

pot sa confirm ca xDrive este incredibil de eficient si sigur pe zapada si gheata, este socant de eficient; in plus dinamica si feeling-ul la volan la BMW Seria 3 sunt clar peste cele de la Audi, inclusiv A5 (excludem aici modelele "speciale" gen RS4...)

Ar fi super sa gasesti testul pe net sa il postezi si sa ne putem delecta si noi....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#3 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 12 ianuarie 2008 - 01:56

de obicei apar pe protv.ro, sper sa bage si testul asta.
are careva idee cand e promotor in reluare? :P
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#4 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 12 ianuarie 2008 - 01:57

eram la coada la frizerie si am vazut si eu testul :P
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#5 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 12 ianuarie 2008 - 03:08

Nu credeama sa zic asta vreodata, dar e prima oara cand ma uit la pro-motor si nu imi pare rau de timpul pierdut.
Dl. Darvaru daca ar pune mai multa pasiune in prezentare (vezi Clarkson sau Tiff Needell care sunt oameni pasionati de fenomenul auto si insufla si telespectatorului din pasiunea lor), ar fi altceva in peisajul asta de pupincuristi autohtoni.

Revenind on-topic, AUDi A5 3.0 TDI quattro vs. BMW 330 Xd a fost cel mai reusit test comparativ vazut de mine in media de specialitate romaneasca EVER.
Cum bine zicea si Clarkson in cazul M3-ului, copiile se apropie din ce in ce mai mult de original, dar 3-er-ul inca rulz. O masina extrem de matura si buna.
  • 0

#6 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 ianuarie 2008 - 03:13

nu stiu ce a socat mai mult, ca nu a castigat un TDI, ca testul pare profi, ca a castigat bmw cand nimeni nu se astepta la asta. asta arata ce faima avea vechiul xDrive, pe langa multe metehne autohtone legate de masini.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#7 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 12 ianuarie 2008 - 03:16

cui ii pasa cine a castigat pe zapada intre doua masini pe care dai 40.000 de euro ca sa le conduci pe asfalt?
  • 0

#8 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 12 ianuarie 2008 - 03:18

Mi-au placut masinile supuse testului,dar mai ales rezultatul.

E un castig al repartizarii puterii intre punti,roti in functie de necesitati ,fata de acea repartizare rigida 40/60-Torsen,50/50 pe la altii :D.

Tibitu,ai nitica dreptate...

Aceasta postare a fost editata de mol: 12 ianuarie 2008 - 03:23

  • 0

#9 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 12 ianuarie 2008 - 03:33

Am vazut si eu ProMotor-ul de azi dimineata si intradevar mi-a placut testul dintre Audi si Bmw.
Sunt numai cuvinte de lauda in emisiunea asta, despre toate masinile prezentate. Comparatia ramane, care e laudata mai mult.
  • 0

#10 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 12 ianuarie 2008 - 04:41

Link video
nu mai vazusem emisiunea de mult
se pare ca au facut progrese
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#11 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 12 ianuarie 2008 - 06:09

Nu credeam sa zic asta vreodata, dar e prima oara cand ma uit la pro-motor si nu imi pare rau de timpul pierdut.
Revenind on-topic, AUDi A5 3.0 TDI quattro vs. BMW 330 Xd a fost cel mai reusit test comparativ vazut de mine in media de specialitate romaneasca EVER.


Cam asta a fost si impresia mea.

Am revazut si eu emisiunea si am reauzit niste lucruri care le-am simtit si eu cand am mers cu A5-ul 3.0tdi. Frana prea asistata, abs-ul care intra prea repede (nu neaparat legat de emisiune si conditiile din test), directia fara un feed-back adegvat la o masina cu pretentii sportive si cu ceva putere, smucituri ale volanului la plecarile de pe loc in forta. Cu seria 3 am mers cu 335d dar momentan numai in dreapta. Sper sa am ocazia sa-l si conduc.
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#12 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 12 ianuarie 2008 - 07:23

pacat ca se vede mic pe siteul pro, nu e nici cat e pe youtube :D, de fullscreen nici nu se pune problema :D
o sa ma uit si eu in curand, revin cu impresii. thx bigfoot :beerchug:
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#13 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 12 ianuarie 2008 - 09:28

50/50 pe la altii :D.


mah, nu ne intalnim noi, tu ce crezi.

care frate 40 de mii??? adica un CDI 220 RWD e 54 de mii si astea 40. nici aia pusa in mall nu era 40, ci vreo 45 parca. intre A5 si 3 coupe eu nu prea pot sa aleg. intre A5 si 3 sedan, oricat A5.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#14 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 12 ianuarie 2008 - 10:07

Mie emisiunea mi s-a parut pupincurista fix in partea cealalta. Nu stiu, nu am mers (si nici nu cred ca voi merge in viata asta) cu vreuna dintre ele. Nici nu doresc. Dar daca voua vi s-a parut un test elocvent, mie unul mi s-a parut test platit de Automobile Bavaria. E parerea mea, nu incercati sa mi-o schimbati ca nu vreau vreun flame-war.

La un moment dat speaker-ul (un fel de Clarkson wannabe) zice ca nu i-a placut la A5 ca era smucita, cuplul te baga in scaun, pedala la fund etc, si apoi zice de BMW ca e "smooth" etc, si ca aia e mai sportiva... In cazul asta notiunea de sportiva la o masina e diferita rau de ce stiam...

Ce nu am inteles exact era daca ambele aveau gume de iarna...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#15 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 12 ianuarie 2008 - 10:19

A zis ca la A5 te baga in scaun si depasesti fara probleme dar la seria 3 parca totul pare mai sportiv, nu mai smooth. Daca vreuna din ele nu era pe iarna nu prea cred ca se miscau pe acolo.
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#16 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 12 ianuarie 2008 - 11:45

am vazut si eu testul si mi s-a parut chiar bun, destul de corect. oricum la noi pana acum nu am vazut la TV un comparativ mai bun ca asta :D
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#17 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 13 ianuarie 2008 - 12:17

A zis ca la A5 te baga in scaun si depasesti fara probleme dar la seria 3 parca totul pare mai sportiv, nu mai smooth. Daca vreuna din ele nu era pe iarna nu prea cred ca se miscau pe acolo.


"In timp ce cu A5-ul apasam pedala pana la fund, cuplul ma baga in scaun si efectuam fara nici o problema depasirea, la volanul BMW-ului lucrurile se intamplau parca mult mai sportiv". Pentru mine descrierea de la A5 e fix de "sportiv", dar poate sunt eu mai prost, cine stie...

Iar expresii gen "A5-ul il comparam cu acel copil care nu e cea mai inteligenta fiinta de pe planeta" si altele asemanatoare sunt... in fine, penibile... La cum arata drumul si ce au zis de A5 nu-mi ramane sa-mi inchipui decat ca e mult mai proasta ca a mea, de exemplu, in aceleasi conditii... Exact asta se deduce din text, ca A5-ul Quattro a fost zob... Hai sa o lasam jos ca macane tare rau!

Link: http://www.protv.ro/...ile=41290#41290
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#18 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 13 ianuarie 2008 - 12:32

e un test ok. mult peste restul care le vedem la teveu si ne intoxica creierul.

oricand as merge pe 3-er coupe.
e singura masina care mi-as lua-o in 2 usi :D
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#19 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 13 ianuarie 2008 - 12:38

mai e si posibilitatea ca ei nu stiau sa conduca quattro :D
poate bmw e setat mai "stupid proof" si usor de stapanit mutand cuplul in toate partile sa iti corecteze greselile
am vazut pe pielea mea anul asta ca un 4x4 se conduce altfel si se intelege altfel decat un fwd
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#20 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 13 ianuarie 2008 - 06:52

zi-le domne Viper ...
"In timp ce cu A5-ul apasam pedala pana la fund, cuplul ma baga in scaun si efectuam fara nici o problema depasirea, ..." - no, poi asta e definitia masinii pe care o vreau eu. plus designu, deci e clara alegerea. P.S. nu obisnuiesc sa merg prea mult pe zapada.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#21 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 13 ianuarie 2008 - 11:45

din pacate masinile sport nu sunt doar pt depasiri
nu le dau dreptate celor de la protv, nu am condus nici una din ele, dar forta bruta nu inseamna neaparat o masina mai buna
p.s. oaspetele, zapada nu face decat sa mute limitele masinilor mult mai jos...nu schimba ordinea neaparat. aceleasi carente se pot vedea si pe uscat, dar mai greu
p.p.s. eu tot raman la parerea mea ca nu au stiut sa foloseasca eficient quattro
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#22 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 13 ianuarie 2008 - 11:50

"In timp ce cu A5-ul apasam pedala pana la fund, cuplul ma baga in scaun si efectuam fara nici o problema depasirea, la volanul BMW-ului lucrurile se intamplau parca mult mai sportiv". Pentru mine descrierea de la A5 e fix de "sportiv", dar poate sunt eu mai prost, cine stie...

Pai asta e si idee care s-a vrut a fi exprimata - A5 este sportiv dar la bmw "lucrurile se intamplau parca mult mai sportiv"


Iar expresii gen "A5-ul il comparam cu acel copil care nu e cea mai inteligenta fiinta de pe planeta" si altele asemanatoare sunt... in fine, penibile...

S-au exprimat asa despre quattro fata de xdrive - nu despre A5 la modul general.



Una peste alta amandoua sunt masini foarte bune dar eu vad si in testele de afara ca la sportivitate, feelind si handling inca nu se poate apropia nimeni de bmw chiar la puteri mai mari semnificativ.
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#23 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 13 ianuarie 2008 - 01:18

no, poi asta e definitia masinii pe care o vreau eu
sper ca ati citit cu totii.
nu ma intereseaza testul x sau y.
cel mai relevant e testul pe care il fac eu.
iar masina cea mai buna e masina care imi provoaca senzatiile cele mai placute.
la fel de corect e si faptul ca obisnuinta e a doua natura.

in cazul de fata, avem 2 masini cu tenta sportiva, nu doua sportive, daca e sa ma intrebati.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#24 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 13 ianuarie 2008 - 01:28

...
p.s. oaspetele, zapada nu face decat sa mute limitele masinilor mult mai jos...nu schimba ordinea neaparat. aceleasi carente se pot vedea si pe uscat, dar mai greu
...


Ei,cam asta ar fi concluzia.
  • 0

#25 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 13 ianuarie 2008 - 01:48

asa e, BMW still rules, dar Audi cu RS4 si noul A5/A4 si Mercedes cu noul C-Class se apropie foarte mult....

Ceea ce m-a uimit insa legat de noul Audi A5... selectie din testul Topgear UK cu Audi S5:

It's a rapid cruiser with big torque and an endearing noise, but it's not a supercar

At the end of my drive, the chassis engineer asked whether the new front axle layout made much difference. I didn't want to offend the guy, so I made noises about the improved steering accuracy. But given that he'd asked, I had to say the S5 still felt nose-heavy and lifeless at the limit. "Exactly," he flatly replied.

Seems the new layout means he can make the car far more playable, but the marketing types told him he had to pull it back to the usual Audi understeer because the customers like it - but have they tried anything else? Ah well, here's hoping he gets his way on the RS5."
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi