Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Audi A5 3.0 tdi vs. 330 xd


  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#26 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 13 ianuarie 2008 - 03:20

Pai nu cred ca A5 sau Seria 3 Coupe se vor a fi supercars... Nici pe departe...

Personal mi se pare prea electronizat BMW-ul. Poate ca asta m-ar atrage, dar poate fix asta m-ar respinge la o astfel de masina care una-doua se baga peste mine sa-mi "anticipeze" miscarile... OK, daca era masina de familie, jos palaria, imi doresc o masina mai desteapta decat mine (ma rog, cam toate sunt azi :D). Dar la un coupe imi doresc sa conduc eu, nu ea. Daca eu sunt dobitoc si o intorc de fund si ma sui in pom, asta e, e o placere si un risc pe care mi le-as asuma...

P.S. uitati oricum ce am scris mai sus, nu voi avea vreodata ocazia sa pun mana pe asa ceva nici macar pentru 10km :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#27 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 13 ianuarie 2008 - 04:02

never say never 1qle
ce naiba...sunt masini normale, nu vorbim de enzo :D
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#28 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 ianuarie 2008 - 04:04

te da mike cu a lui, sa vezi ce misto e.

eu nu ma ofer pt ca esti tatic si e o responsabilitate prea mare pt mine
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#29 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 13 ianuarie 2008 - 05:08

daca vrei sa conduci tu ii dai asc si dsc off nu?

oricum sunt 2 masini apropiate, e aproape imposibil sa spui ca una e mai buna decat cealalta
tine de gusturi pana la urma, 4X4 coupe oricum e ceva iesit din standard + zapada
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#30 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 13 ianuarie 2008 - 05:13

asa crezi tu ca ii dai OFF. ce aia sunt nebuni sa lase masina pe mainile tale
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#31 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 13 ianuarie 2008 - 05:21

Nu as da OFF la nimic. Dimpotriva, as vrea sa vad limita la care electronica intra in lucru, ca sa aleg masina pe care as putea sa o conduc cat mai "singur", fara ajutor.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#32 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 14 ianuarie 2008 - 12:33

Cel putin ciudata acceleratia A5 pina la 100, mai buna decit la masini mai puternice si mai usoare, ma gindesc la 3.2 FSi, 335d, 330i, C350 etc.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#33 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 14 ianuarie 2008 - 12:23

La asta m-am tot gandit si eu cum de e asa de mica dar nici nu am gasit teste in care sa fie masuratori si care sa afirme altceva.
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#34 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 ianuarie 2008 - 04:17

eu cred ca are 6.1, dar nu sint sigur ca asta schimba ceva.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#35 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 14 ianuarie 2008 - 04:54

o avea treptele 1 si 2 foarte scurte :)
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#36 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 14 ianuarie 2008 - 09:03

Fiind diesel, oricum nu va face 100 in primele 2 trepte masterblaster, tre vazut un test in care se acceleratii pina la 180, atunci sa vezi surprize (gen Flocus ST vs R32).
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#37 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 14 ianuarie 2008 - 10:01

ii trebe 3 pentru a prinde 100... :)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#38 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 14 ianuarie 2008 - 10:19

am condus in trecut AUDI quattro pe A6 si A8,S8 si BMW doar 330xd....personal mi-a placut mai mult tractiunea pe 4 roti AUDI,decit cea de la BMW,chiar daca personal consider BMW deasupra AUDI...
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#39 cornel001

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 405 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2 sedan
  • Motorizare:1.6 100

Scris 18 februarie 2008 - 04:15

Fiind diesel, oricum nu va face 100 in primele 2 trepte masterblaster, tre vazut un test in care se acceleratii pina la 180, atunci sa vezi surprize (gen Flocus ST vs R32).


Ce stupize , ce stupize ?
  • 0

#40 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 18 februarie 2008 - 11:17

Adica ce vrei sa zici?
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#41 helisdava

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 25-februarie 08
  • Marca:Audi
  • Model:A6 Quattro
  • Motorizare:2.5 TDI 150 CP

Scris 25 februarie 2008 - 01:49

Primul meu mesaj pe forum deci fiti blanzi.

Plecand de la topicul A5 3.0 TDI vs. 330 XD veau sa-mi aduc aportul la topic dpdv al utilizatorului.]
Deci, momentan conduc un A6 Quattro de ceva vreme si pot sa va impartasesc cateva experiente.

In primul rand masina se comporta foarte bine in zapada cu cauciucurile potrivite.
Tractiunea 60/40 constituie o problema pentru un neavenit iar pe gheata in mod cert te descurci mai bine cu o tractiune fatza.
Trebuie sa te obisnuiesti cu Quattro sa il poti folosi la adevarata valoare.

Am avut 2 BMW cu ceva vreme in urma un 320 benzina model 2000 acum vreo 6-7 ani si un 525 d mai recent insa din pacate nu pot sa fac o comparatie exact intre cele 2 modele din topic din perspectiva utilizatorului iar cu x nu sunt familiar.

Eu nu spun ca e mai bun un Audi insa pot afirma ca este mai practic decat un seria 3 in ceea ce ma priveste pentru ca este mult mai spatios si daca nu ai masina "just for fun" sau ca a doua sau a treia masina, trebuie sa te gandesti si la practicalitate.

Este mai sportiv BMW-ul in general si ma refer la feeling insa ma simt extrem de bine in A6-le meu iar in ceea ce priveste spatiul in locurile din spate si portbagajul nu suporta comparatie. De fapt seria 3 coupe e oricum mai mica decat A5 iar la seria 3 si A6 nu mai incape discutie.

Deci, masina mai buna este cea mai potrivita pentru utilizare posesorului si mai apropiata de stilul de condus iar in ceea ce priveste cele 2 modele consider ca sunt unele din cele mai buna daca nu cele mai bune la clasa lor la nivel mondial. Si sunt din aceeasi tara ceea ce nu face decat sa promoveze Germania si mai mult alaturi de Mercedes, Porsche, etc.
  • 0

#42 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 25 februarie 2008 - 02:56

Seria 3 concureaza cu A4, nu cu A6, e normal sa fie mai mic.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#43 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 27 februarie 2008 - 01:51

A4/A6/A8 vs 3/5/7.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#44 mariuscr

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 58 Mesaje:
Inregistrat: 13-iunie 05

Scris 26 februarie 2009 - 08:35

nu am mai intrat pe aici de 3 ani de zile. chiar uitasem ca sunt membru pe acest forum . cred ca sunt printre cei mai vechi.

so, m-a atras subiectul acesta f mult si tin sa vin cu unele precizari despre substratul acestui test, substrat de care mare parte dintr voi nu stiti:

1. atat seria 3 cat si A5 erau echipate cu ...ANVELOPE DE VARA
2. pe langa faptul ca A5 era echipat cu anvelope de vara, erau cele mai late posibile cu care cineva poate incalta un A5: 255/35R19 atat fata cat si spate. anvelopele erau bridgestone potenza RE050A, o super anvelopa de vara cu care nu ai nici cea mai elementara sansa nicaieri pe vreme de iarna
3. si seria 3 avea anvelope de vara insa nu erau atat de late. pe spate erau de 245 iar pe fata 225 iar aici bmw avea un avantaj net prin faptul ca anvelopele lui erau mai subtiri
4. cei din test se plangeau de directia lui A5. cred si eu . a5 avea anvelope de vara de 255 pe fata iar bmw de 225 pe fata. cu toate ca ambele masini se descurcau greu , era normal ca bmw sa se descurce mai bine.
5. este cel mai neprofesionist test vazut/citit vreodata. cum dracu sa compari niste sisteme de tractiune integrala cand nu dai masinilor sanse egale? nu stiu daca voi constientizati ce inseamna sa mergi iarna cu anvelope de vara dar sa fie si extrem de late ca ale lui A5. Bovinele de la Protv testeaza iarna masini cu anvelope de vara.
6.am ramas mirat ca multi useri ai forumului spun de acel test ca a fost facut profi.
7. a trebuit sa intru pe forum la bmw sa le mai tai din elan, ca baietii nepricepandu-se si-o luasera in cap.
8. am impresia ca testul a fost platit de automobile bavaria(nu cred ca cei de la protv sunt atat de boi) mai ales ca A5 era nou aparut si manca din vanzarile lui seria 3 coupe iar un asemenea subiect discredita f tare pe A5.
9. nu-mi ascund afinitatile pt audi.

il salut pe aceasta cale pe Frank SF.

Aceasta postare a fost editata de mariuscr: 26 februarie 2009 - 08:40

  • 0
Ford Focus 2




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi