Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Motor 1,2 polo dupa segmentare


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 maryan95

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 24-decembrie 07
  • Marca:volkswagen
  • Model:AZQ 2002
  • Motorizare:1,2 47kw

Scris 23 ianuarie 2008 - 05:28

Salut ! Am segmentat motor polo 1,2 , 12 valve 3 pistoane .Totul a mers ok dar dupa vreo 300 de km a aparut o usoara tremurare la relanti insotita de un usor zgomot ca si cum ar fi de culbutor. Dupa parerea mea dupa ar fi de la axa cu came de la admisie. Si zgomotul la tzeava de eshapament a gazelelor e putin intrerupt ( nu este lin ) abia perceptibil.
am incercat pe la diversi mecanici dar toti spun ca asa merg astea in 3 pistoane .stiu ca nu e asa, inainte de a fi segmentat motorul nu tremura deloc. Ar putea sa fie de vina injectia sau altceva de natura electrica sau problema este strict mecanica ???
Cum as putea sa verific ce se intampla sau ce fl de test as putea face? vre un service mai rasarit prin constantza stie careva?

Va multzumesc !
  • 0

#2 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 23 ianuarie 2008 - 09:40

daca puseshi distributzia la loc bine nu poate fi de la came sau culbutori...ideea e ca doar tu stii ce ai facut in rest,ca sa nu mai zic ca si chiuloasa trebuia refacuta-scaune,supape,planat+ simeringuri...din ce descrii ar trebui sa fie distributzia pusa cam aiurea....
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#3 maryan95

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 24-decembrie 07
  • Marca:volkswagen
  • Model:AZQ 2002
  • Motorizare:1,2 47kw

Scris 23 ianuarie 2008 - 09:49

daca puseshi distributzia la loc bine nu poate fi de la came sau culbutori...ideea e ca doar tu stii ce ai facut in rest,ca sa nu mai zic ca si chiuloasa trebuia refacuta-scaune,supape,planat+ simeringuri...din ce descrii ar trebui sa fie distributzia pusa cam aiurea....



Distributia e pe lantz. un dinte pus inainte sau in urma si masina nu ar mai fi mers de loc.si pe deasupra am mers cu ea 300 de km in perfecta stare pana sa apara tremuratul asta. repet; doar la relanti se observa ! in mers ( motor turat nu se simte si masina se infinge ). Scaunele de supape si supapele au fost verificate.
  • 0

#4 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 24 ianuarie 2008 - 10:23

Tre facuta o scanare cu VAGCOM ca sa fii cel mai aproape de adevar. Din ce spui tu aici mi se pare ca ai o mica problema la motorasul ala care tine relantiul. Daca dai drumu la consumatori cind stai la relanti, se simte puternic efectul in turatia motorului sau reuseste sa compenseze destul de lin si rapid? De ex sa dai drumu in acelasi timp la faza lunga si la proiectoare, vezi cum se comporta. Daca motorul cade in ture si nu compenseaza destul de repede, ai putea sa scoti motorasul ala sa il cureti.

Motorul are arbore de echilibrare ca orice L3. Pot sa iti spun ca am mai intilnit treaba asta la alt L3, facea figuri la relanti, mergea neregulat si cind ii bagam consumatori, avea dificutlati in a regla turatia. Solutia a fost curatarea admisie in zona clapetei si a motorasului care tine relantiul.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#5 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 24 ianuarie 2008 - 10:28

De curiozitate .. cat te-a costat operatia de segmentare?
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#6 maryan95

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 24-decembrie 07
  • Marca:volkswagen
  • Model:AZQ 2002
  • Motorizare:1,2 47kw

Scris 24 ianuarie 2008 - 08:15

Salut!
Mana de lucru m a costat 8 mil. A trebuit sa i dea jos motorul. Au incercat sa l desfaca pe pozitie adik doar chiulsa si baia...dar s a constata ca e mai bine sa l dea jos de tot. foarte greu de desfacut baia intermediara cea care sustine arborele.avea niste suruburi foarte greu de desfacut .
repet tremuratul a aparut odata cu un tzacanit ca si cum ar fi de culbutor si asta dupa 300 de km!!!( TIMP IN CARE A MERS LIN ). care pare a venii de pe admisie la primul piston( de langa distributzie)
  • 0

#7 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 24 ianuarie 2008 - 11:36

adica mergea perfect inainte de reparatzie si dupa inca 300km?cum dracu cazu faimosu motorash de ralanti chiar dupa reparatzie,si insotzit de ceva zgomot la distributzie? :) :) :D zgomotul de la distributzie sa fie o sechela postraumatica? io zic sa faci o scanare TAC(tomografie axiala computerizata)io am facut-o ptr sinuzita si cum sunt ghinionist se opri curentul cind eram in tunel,m-au scos cu o manivela,manual....dar motorul tau AZQ n-are probleme de claustrofobie....
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#8 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 25 ianuarie 2008 - 05:49

@ DMIHNEA - astept sa postezi si tu o problema la masina ta ca sa vad cum te vei simti cand se va trezi un smart ass sa fie glumet.
Ti prego, non fare 'sta cosa din nuovo. Grazie tante.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#9 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 25 ianuarie 2008 - 12:48

Pentru modul in care soliciti,ma conformez imediat.....despre topic,alta data nu mai intervin.....
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi