Salt la continut


Fotografie
- - - - -

hmmmmmmmm......


  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 vlc_geo*_*

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 2 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 08
  • Marca:Volkswagen
  • Model:passat
  • Motorizare:1.8 t

Scris 09 mai 2008 - 06:20

sal! as vrea sa-mi ia si yo un passat euro4 pe benzina 1.8T sau 2.0 5v si nu stiu dak se merita sa pun gpl pe el(bineinteles k dak ii pun ii iau o instalatie mai bunicica in jur de 1000 euro :D ) dar ma framanta faptul ca ar putea distruge motorul...voi ce ziceti?? :) a.. si inca ceva am aici unde lucrez yo un baiat care are un volvo s60 din 2001 cu instalatie gpl BRC (motor de 2.5 turbo) si imi zice ca merge super si ca pana la 160 km pe ora nu se simte diferenta intre benzina si gpl....acum na nu putem compara calitatea gpl-ului si anglia cu cel din romania..... VOI ce ziceti????
  • 0

#2 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 09 mai 2008 - 06:41

Salut si... bine ai venit .!

Cumpara-ti cu motor 1.8t ,pune-i gpl ,sa pot afla si eu detalii.
Glumesc!

Eu ma zgarcesc de vreun an,cred ,sa-mi pun gpl pe 1.8t.
M-am documentat binisor pe asta tema si,teoretic, ar fi ceva avantaje.
Cu un rezervor toroidal se rezolva si problema spatiului...

S-a cam scumpit gpl-ul ,apropiindu-se ceva mai mult de pretul benzinei. :)

Economic, ar trebui sa-mi pun gpl,fiindca as face economie de cel putin 250lei/luna ,dar ma tot zgarcesc...

Aceasta postare a fost editata de mol: 09 mai 2008 - 06:41

  • 0

#3 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 09 mai 2008 - 07:23

Faza asta cu distrugerea motorului e o vrajeala; stiu 3 masini care au GPL de peste 250.000 de km fiecare, si n-au nimic.
Consumul e cam cu 1.5 litri in plus fata de benzina, insa GPL-ul e 2.2 RON/litru.

Uitati cum a tratat chiar firma mama Volkswagen problema instalatie de gaz din fabrica:
Masina se numeste VW Golf 4 Bi-Fuel si este echipata cu motor de 2.0, 115 CP.
Imagine amplasata
  • 0

#4 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 mai 2008 - 07:45

motoare turbo cu gpl nu prea am vazut.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#5 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 09 mai 2008 - 08:36

...d-le,nu prea esti documentat...

La noi is ceva mai putine (e ceva mai scumpa instalatia pentru turbo,trebuind ceva piese in plus iar, pentru montaj nu se prea baga multi,cel putin in provincie) dar, in exterior sunt chiar masini exotice,nu neaparat turbo(Ferrari) pe gpl.
Oaspetele a vazut si-un 6 mps cu gpl.

Cu siguranta exista si xt-uri pe gpl , dar nu pentru nababi ca tine. :)
  • 0

#6 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 mai 2008 - 08:45

pai nu prea exista, masinile turbo pe gpl sunt foarte rare. am intalnit un singur wrx sti pe gpl. in romania nu stiu cine s-ar incumeta sa puna gpl pe xt si sa garanteze lucrarea.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#7 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 09 mai 2008 - 08:53

http://www.agrom.ro/montaje.htm
  • 0

#8 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 09 mai 2008 - 09:20

Cam asa e....in RO nu e prea evoluat gpl,din pacate....ptr cine nu cunoashte si se pronuntza-se pune gpl cam pe orice :) ,totul este in functie de bugetul alocat de catre client...gpl are mici variatzii de calitate,in sensul ca variaza raportul dintre cele 2 gaze componente,cu urmari mai ales in autonomie,adica consum...de exemplu gazul din Austria e superbun,mersul pe gaz-benzina e identic,autonomia marita,chiar si la instalatziile de vechie genetatzie(cu plamin).Taticul instalatziilor este o firma olandeza,de citziva ani buni...a inlaturat concurentza prin perfecta relatzionare a instalatziei cu electronica mashinilor moderne......pune si pe auto cu inj directa de benzina,daramite cele supraalimentate.....
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#9 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 mai 2008 - 09:48

mol, vezi ca scrie NEW acolo, probabil au pus pe o singura masina. calculatorul de la XT e destul de complex, trebuie sa stii bine ce faci, el "citeste" constant calitatea carburantului si se adapteaza in consecinta, nu exista o mapa ca la VAG, are multe. nu neg ca fizic nu merge montat, dar sa stie unii sa-l monteze cu cap, e mai greu. masina din poza nu seamana deloc cu a mea. in italia si olanda gpl e destul de folosit. pare o idee interesanta. pe mine m-ar interesa si pt autonomie, as avea practic 110l de combustibil, insa nu mi-as pune in romania niciodata. se pare ca exista o incompatibilitate intre roman si constientizarea lucrului bine facut, fara sa lasi urme si chestii la vedere. voi studia problema, dar motorul meu e mai complicat.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#10 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 mai 2008 - 06:38

...asa stapan,asa motor! :D
  • 0

#11 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 mai 2008 - 09:50

ma uitam azi la una dintre maisini si la ce dracu au facut unii de la o mare firma din bucuresti. eu am sincer impresia ca aia n-au stiut sa lege firele cum trebuie. inca o dovada ca in romania e tare greu sa faci ceva decent. nu mai spun ca parca lucreaza un elefant intr-un magazin de "fine china", lasa urme adanci peste tot.

a, sa-ti mai povestesc ca la hiunday am schimbat ambreiajul de 2 ori pt ca nu stia nimeni sa-l monteze si s-a pus prost, apoi n-am mai pus suruburile care trebuie si s-au rupt in mers. si la vw am intalnit idioti, care parca lucrau la masina lu' ma-sa.

Aceasta postare a fost editata de cata69: 10 mai 2008 - 09:52

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi