Salt la continut


Fotografie

in 21 de zile maxim vine masina


  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#26 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 mai 2008 - 10:55

Dintre Machine Silver si Pewter Beige, as merge pe Pewter, fara sa stau pe ganduri :angry:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#27 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 01 iunie 2008 - 03:55

postat de userul florin_ceed (care a dat insa report post din greseala):

salut prieteni...si eu sunt unul dintre cei care a dat o comanda pt un ceed de 1.4 model start+optionale..dar am avut de ales intre un hyundai I 30 si un kia ceed.Amandoua cu optionale, (hyiundai :1.6,122CP,esp,tetiere active,geamuri electrice spate,volan imbracat in piele si comenzi audio,cotiera centrala.pret ddp 13.400 E) si un (ceed : 1.4,109CP,esp,tetiere active,volan imbracat in piele si comenzi audio,jante 16,cotiera centrala,proiectoare.pret 13.780 E).Sper ca am facut o alegere buna chiar daca am ales un motor mai mic....ce spune-ti?????
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#28 florin_ceed

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 8 Mesaje:
Inregistrat: 01-iunie 08
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 01 iunie 2008 - 03:58

a

ce pare aveti de hyundai i30 si kia ceed???

Am facut comanda pe 22.05.2008 si au spus ca in maxim 21 de zile ajunge.
Acum ramane de vazut??

salutare prieteni as vrea un sfat daca se poate. nu stiu ce sa fac sa-mi cumpar un hyundai i30 cu motor de 1.6 sau un kia ceed cu motor de 1.4, ambele la acelasi pret si cu aceleasi optiuni esp,tetiere active,cotiera,proiectoare...singura diferenta este ca kia are jante de 16 si hyundai geamuri spate electrice ;)
  • 0

#29 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 01 iunie 2008 - 05:50

Florine cu acesta dilema se poate aluneca usor in "sindromul The1 "

Nu exista oferta perfecta....dar ..nu ma pot abtine.. la KIA din ce stiu primesti si ceva garantie mai mare plus Asistenta rutiera gratuita.

In 2005 a fost foarte usoara alegerea pentru mine ... deoarece concurenta la RIO - pe clasa ei- era trista tare.

Iti doresc alegere inspirata.

Aceasta postare a fost editata de valentin_iordan: 01 iunie 2008 - 05:50

  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#30 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 01 iunie 2008 - 09:49

Daca cele postate mai sus sunt 100% corecte, intre cele doua masini "surori" exista o mare diferenta: motorizarea. Adica 1,6i vs 1,4i
Din ce stiam, Kia avea preturi mai competitive decat Hyundai, asa ca am un semn de intrebare asupra celor postate mai sus.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#31 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 01 iunie 2008 - 11:19

Da, intr'adevar, m'am uitat si eu pe site'ul celor de la Hyundai si la 13441 DDP 1.6 GLS MT Comfort, care are dotarile mentionate mai sus. Si, desi la exterior Cee'd'ul mi se pare mai frumos, tinand cont de faptul ca la interior treburile sunt un pic invers si ca i30'ul vine cu motorul de 1.6 in banii astia. nu as mai sta pe gand ... si as fi mers pe Hyundai.

Chestia aia cu asistenta rutiera deocamdata e cam abureala ... nu e nimic clar la dealeri, desi ea a fost anuntata cu mare tam'tam inca de la lansarea Cee'd (deci acum un an).

Iar un Cee'd cu motorul de 1.6 si dotarile echivalente vad ca iese cu vreo 700 euro mai scump ... chiar ma mira situatia asta, deoarece stiam si eu ca Hyundai avea preturile un pic mai mari ... fie si numai datorita taxei vamale. Posibil oare sa fie o greseala pe site'ul lor?

@florin_ceed, tu oferta asta ai obtinut'o si la dealeri sau numai pe net ai vazut si tu?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#32 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 02 iunie 2008 - 09:38

andrei, e cineva pe aici care deja a primit cardul ala de asistenta rutiera...s-ar putea ca sistemul sa fie pus in practica deja
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#33 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 iunie 2008 - 10:22

Da, si eu am vazut pe un alt forum o poza cu acel card, insa cand si alte persoane au sunat la dealer'ii de care apartin, li s'a spus ca lor nu li s'a comunicat nimic despre asta.
Poate ca de'acum incolo or sa ii dea drumul ... insa, din moment ce FrankSF spunea ca "Dacia Asistenta" - care, totusi, au o baza tehnica pusa la punct de ceva ani - au zis ca au nevoie de cateva ore pentru a ajunge la fata locului, m'as mira ca asistenta rutiera de la KIA sa fie mai eficienta.

Poate, totusi, sunt eu pesimist ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#34 florin_ceed

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 8 Mesaje:
Inregistrat: 01-iunie 08
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 02 iunie 2008 - 05:15

Daca cele postate mai sus sunt 100% corecte, intre cele doua masini "surori" exista o mare diferenta: motorizarea. Adica 1,6i vs 1,4i
Din ce stiam, Kia avea preturi mai competitive decat Hyundai, asa ca am un semn de intrebare asupra celor postate mai sus.

chiar este adevarat...exista oferta la hyundai motorizare 1.6 la pretul de 13 450 EUR cu optionale incluse ca: esp,tetiere active,geamuri electrice spate,cotiera centrala,volan imbracat in pele si comenzi audio,scaun pasager cu reglaj suport lombar,suport ochelari......la un pret ceva mai mic fata de "sora "ei kia ceed cu motor 1.4 aceleeasi optiuni,dar cu jenti de 16 in loc de geamuri electrice spate :D

Da, intr'adevar, m'am uitat si eu pe site'ul celor de la Hyundai si la 13441 DDP 1.6 GLS MT Comfort, care are dotarile mentionate mai sus. Si, desi la exterior Cee'd'ul mi se pare mai frumos, tinand cont de faptul ca la interior treburile sunt un pic invers si ca i30'ul vine cu motorul de 1.6 in banii astia. nu as mai sta pe gand ... si as fi mers pe Hyundai.

Chestia aia cu asistenta rutiera deocamdata e cam abureala ... nu e nimic clar la dealeri, desi ea a fost anuntata cu mare tam'tam inca de la lansarea Cee'd (deci acum un an).

Iar un Cee'd cu motorul de 1.6 si dotarile echivalente vad ca iese cu vreo 700 euro mai scump ... chiar ma mira situatia asta, deoarece stiam si eu ca Hyundai avea preturile un pic mai mari ... fie si numai datorita taxei vamale. Posibil oare sa fie o greseala pe site'ul lor?

@florin_ceed, tu oferta asta ai obtinut'o si la dealeri sau numai pe net ai vazut si tu?

oferta o am de la dealer...intradevar taxele vamale sunt mai mari la hyundai,dar aceasta oferta este in limita a 30-40 de autovehicule in toata tara,si nu cred ca va mai reveni sa zic asa aceasta oferta...din ce mi-au spus cei de la hyundai.
in legatura cu garantia chiar este adevarata la kia,ai 5 ani garantie completa in limita a 150.000 km,fata de hyundai la care ai doar pe anumite piese.........alegerea este foarte grea......dar,dar cred ca o sa merg totusi pe kia chiar daca are o motorizare mai slaba, din cate am auzit hyundai ar avea ceva probleme dupa primul an la servodirectie???
  • 0

#35 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 iunie 2008 - 06:28

La i30 nu stiu sa fie avut probleme. Alea erau la Accent. Si mai mult de atat, i30 nu are un an vechime ... ca sa poata afirma cineva ca are probleme la servo dupa primul an ;)

Cat despre faptul ca ar fi oferta limitata la i30, asta iar nu e devarat, din moment ce pretul acesta este afisat si pe site'ul lor.

Pai ... ai dat comanda sau nu? Ca nici tu nu stii ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#36 florin_ceed

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 8 Mesaje:
Inregistrat: 01-iunie 08
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 02 iunie 2008 - 07:12

[quote name='andrei041' date='Jun 2 2008, 06:28 PM' post='353936']
La i30 nu stiu sa fie avut probleme. Alea erau la Accent. Si mai mult de atat, i30 nu are un an vechime ... ca sa poata afirma cineva ca are probleme la servo dupa primul an ;)

Cat despre faptul ca ar fi oferta limitata la i30, asta iar nu e devarat, din moment ce pretul acesta este afisat si pe site'ul lor.

Pai ... ai dat comanda sau nu? Ca nici tu nu sti

nu am dat comanda...iar daca vrei sa ma crezi ca asa mi-a spus dealeru...bine. Am facut referire la Hyundai nu la i30 cand am spus ca au probleme cu servodirectia...si pana la urma accent este un Hyndai,iar i 30 tot un Hyundai.....deci nu m-ar surprinde ca dupa un an sa aud de aceasta problema la un posesor i30.

se pare ca-ti place mai mult i30 (sau aceasta"oferta")...nu????
  • 0

#37 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 02 iunie 2008 - 07:29

Nu am zis ca nu te cred ca asa ti'a zis dealerul, insa ce spuneam e ca nu cred ca e adevarat ce a zis el ... ci doar ca a zis asa ptr a te atrage, probabil

Ca masina imi place mai mult Cee'd'ul (chiar am in familie unul), insa date fiind ofertele din acest moment, as merge pe Hyundai.
La exterior e vorba numai de design, care e subiectiv, insa la interior i30'ul pare, la prima vedere/atingere. a utiliza materiale mai bune. Iar iluminarea bordului are un aspect mai fin decat la Cee'd.
Iar unui motor mai mare nu ii vad dezavantajele. Consumul, intr'adevar, va fi mai mare, dar nu fara beneficii. Motorul de 1.4 abia dupa 3500-4000rpm incepe sa traga cum trebuie (cel putin, dupa standardele mele ;)).

Diferenta dintre jante (Cee'd 16" cu pneuri de 205/ i30 15" cu pneuri de 195) nu cred ca va face o diferentza sesizabila. De asemenea, nici geamurile electrice spate nu au o mare importanta, dupa parerea mea, asa ca plusurile pot fi trecute cu vederea ... zic eu ;)

Decizia iti apartine, evident, dar da ... daca ma intrebi pe mine ... eu as alege i30

Cat despre fiabilitatea sistemelor de servodirectie de la Hyundai, din cate am auzit eu, doar la Accent au fost probleme ... si mi se pare exagerat a generaliza aceasta problema unei intregi marci

Ce garantie are i30'ul? 3 ani intregrala?

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 02 iunie 2008 - 07:31

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#38 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 02 iunie 2008 - 08:43

Sa nu uitam ca cele doua modele (Kia Cee'd si Hyundai I30), desi apartin unor marci diferite au aceiasi platforma tehnica (fac parte din acelasi concern). Asa ca nu prea cred ca una dintre ele sa aiba o problema majora si cealalta sa nu o aiba si ea, decat daca folosesc unele repere de la furnizori diferiti.
Din pct de vedere al dotarilor, geamurile electrice spate sunt f utile, in opinia mea, oricum indiferent de preferintele fiecaruia este mult mai usor (si mai ieftin) sa schimbi un set de jante dupa ce ai cumparat masina decat sa adaugi geamuri electrice spate.
Insa eu nu cred ca cei de la Kia vor ramane asa de indiferenti la aceasta oferta. Cel mai bine i-a legatura cu ei, aici as recomanda sa il contactezi pe Valentin Iordan si vezi ce se poate face. Poate mai lasa ei, mai pui tu si reusesti sa iei un Cee'd (care d.p.d.v. al garantiei este net superior) cu motorizarea 1,6i.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#39 Alpinistul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 22 Mesaje:
Inregistrat: 23-mai 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:kia
  • Model:sw
  • Motorizare:1.4cvvt 109CP

Scris 02 iunie 2008 - 09:34

Multumesc pentru informatie.
  • 0

#40 florin_ceed

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 8 Mesaje:
Inregistrat: 01-iunie 08
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 02 iunie 2008 - 10:03

Nu am zis ca nu te cred ca asa ti'a zis dealerul, insa ce spuneam e ca nu cred ca e adevarat ce a zis el ... ci doar ca a zis asa ptr a te atrage, probabil

Ca masina imi place mai mult Cee'd'ul (chiar am in familie unul), insa date fiind ofertele din acest moment, as merge pe Hyundai.
La exterior e vorba numai de design, care e subiectiv, insa la interior i30'ul pare, la prima vedere/atingere. a utiliza materiale mai bune. Iar iluminarea bordului are un aspect mai fin decat la Cee'd.
Iar unui motor mai mare nu ii vad dezavantajele. Consumul, intr'adevar, va fi mai mare, dar nu fara beneficii. Motorul de 1.4 abia dupa 3500-4000rpm incepe sa traga cum trebuie (cel putin, dupa standardele mele ;)).

Diferenta dintre jante (Cee'd 16" cu pneuri de 205/ i30 15" cu pneuri de 195) nu cred ca va face o diferentza sesizabila. De asemenea, nici geamurile electrice spate nu au o mare importanta, dupa parerea mea, asa ca plusurile pot fi trecute cu vederea ... zic eu ;)

Decizia iti apartine, evident, dar da ... daca ma intrebi pe mine ... eu as alege i30

Cat despre fiabilitatea sistemelor de servodirectie de la Hyundai, din cate am auzit eu, doar la Accent au fost probleme ... si mi se pare exagerat a generaliza aceasta problema unei intregi marci

Ce garantie are i30'ul? 3 ani intregrala?


garantia la ceed este de 5 ani integrala in limita a 150000 km si 2 ani la sasiu si caroserie permise,iar la hyundai ai garantie 7 ani dar la anumite componente in limita a 150000 si nu la intreaga masina (asta din cate stiu eu)
maine ma duc sa fac comanda la una din masini si inca sunt nehotarat....dar as opta mai mult catre ceed (aspect exterior placut,masina anului 2008,....) intradevar la i30 interiorul parca e mai frumos si ai mai multe spatii de depozitare...a si acel albastru al bordului care dupa parerea mea este chiar "marfa".dar cu siguranta o sa raman la ceed

merci mult pt sfat...poate ne intalnim in trafic ;)
  • 0

#41 BOM

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 6 Mesaje:
Inregistrat: 29-mai 08
  • Location:Craiova
  • Marca:Daewoo
  • Model:Cielo
  • Motorizare:1.5

Scris 03 iunie 2008 - 10:43

Gata, am dat avansul. In precontract este trecut ca termen de livrare 14 zile de la data platii integrale... si plata integrala se face cand masina trece vama ;)) tare asta.
Garantia din cate spun ei este 5 ani /auto in limita a 150000 km si 7 ani pentru motor si cutie.
Cat despre preturi, cel mai bun este la BEST pt ca este un pret negociat pentru romania, mai mic ... asa spun ei.
Daca vreau proiectoare ma costa peste 400 euro ;)) cand in config sunt putin peste 90
  • 0

#42 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 iunie 2008 - 12:08

Pai te costa atat proiectoarele pentru ca ele sunt adaugate ulterior, deci au alte preturi ... plus manopera.
Proiectoarele sunt 65 euro + TVA daca ar fi ca optionale, deci 78euro (sper sa retin bine)

Cat despre super'oferta ptr Romania ... ;) Asta e abureala a dealerilor. Daca te vei uita pe www.mobile.de o sa vezi ca 1.4, varianta de baza, este sub 12k si la ei
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi