Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Probleme cu masina radiata


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 R-GhosT

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 04-martie 08
  • Location:Brasov
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,4i

Scris 14 iulie 2008 - 03:33

Va salut. As avea si eu nevoie de putin ajutor...

Am vandut prin februarie o masina cu tot ce trebuie (contract de v-c, fisa de inmatriculare, etc.) am fost si la fisc, am radiat`o ... si cand am fost la fisc sapt trecuta mi`au zis ca masina este radiata de la ei (din februarie de cand am fost cu fisa de inmatriculare si cu contractul) dar ca la Politie este tot pe numele meu, adik noul proprietar nu a inmatriculat`o pe numele lui. L`am sunat pe asta caruia i`am vandut`o si a zis ca el a vandut`o mai departe si ca i`a zis cumparatorului "sa ia legatura cu mine".Eu i`am dat lui toate actele inclusiv fisa de inmatriculare cu stampila de radiere de la fisc. Ce pot sa fac in cazul asta? sau pot sa patesc ceva (dat fiind ca masina este tot pe numele meu)?
  • 0

#2 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 14 iulie 2008 - 03:36

Toate actele?o copie a contractului de vanzare cumparare nu a ramas la tine?din cate stiu eu cu aia poti sa dovedesti ca nu mai ai masina,cel care a cumparat-o e obligat sa o inscrie pe numele lui in 3 luni ,cred ca mai poti face cerere la politie sa fie radiata .later edit incearca sa suni si la serviciul de inmatriculari sa vezi ce solutie iti pot da si ei

inca un edit
http://www.prefectur.../contactim.html

ai aici datele de contact cred ca ei o sa iti dea o solutie..

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 14 iulie 2008 - 03:39

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#3 R-GhosT

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 04-martie 08
  • Location:Brasov
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,4i

Scris 14 iulie 2008 - 03:39

Toate actele?o copie a contractului de vanzare cumparare nu a ramas la tine?din cate stiu eu cu aia poti sa dovedesti ca nu mai ai masina,cel care a cumparat-o e obligat sa o inscrie pe numele lui in 3 luni ,cred ca mai poti face cerere la politie sa fie radiata .later edit incearca sa suni si la serviciul de inmatriculari sa vezi ce solutie iti pot da si ei



nu toate .. am o copie dupa contractul de v-c + mi`am facut si o copie dupa fisa de inmatriculare (aia stampilata de fisc)... deci am cum sa dovedesc ca am vandut`o ........ o sa merg la biroul de inmatriculari sa vad ce zic si ei
  • 0

#4 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 14 iulie 2008 - 03:43

da,mergi acolo ,scuze am dat adresa din Bucuresti si tu erai din Brasov :)
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#5 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 14 iulie 2008 - 05:17

In cazul in care ai fi cunoscut identitatea actualului posesor, exista posibilitatea sa faci o plangere la politia rutiera, pe a carei raza de competenta are domiciliu si ii retineau placutele cu numerele de inmatriculare cat si talonul.
  • 0

#6 R-GhosT

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 04-martie 08
  • Location:Brasov
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,4i

Scris 15 iulie 2008 - 07:44

In cazul in care ai fi cunoscut identitatea actualului posesor, exista posibilitatea sa faci o plangere la politia rutiera, pe a carei raza de competenta are domiciliu si ii retineau placutele cu numerele de inmatriculare cat si talonul.


dar nu pot sa fac o plangere la inspectoratul judetean de politie? si cum i`l identifica in trafic i`l rade.
  • 0

#7 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 15 iulie 2008 - 08:21

Daca nu-i cunosti identitatea, impotriva cui faci plangere?
Mai devreme sau mai tarziu, trebuie sa te contacteze actualul detinator. In cazul in care ii va fi retinut certificatul de inmatriculare, de la ghiseu nu se restituie decat proprietarului.
  • 0

#8 R-GhosT

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 04-martie 08
  • Location:Brasov
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,4i

Scris 15 iulie 2008 - 10:03

Daca nu-i cunosti identitatea, impotriva cui faci plangere?
Mai devreme sau mai tarziu, trebuie sa te contacteze actualul detinator. In cazul in care ii va fi retinut certificatul de inmatriculare, de la ghiseu nu se restituie decat proprietarului.


Pai fac plangere impotriva celui cu care am facut actul de v-c .. si sa dea el cu subsemnatul.
  • 0

#9 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 15 iulie 2008 - 01:58

pai el nu are nici o treaba....nu apare el la politie, nu are nici o treaba cu masina si el nu circula cu ea
va da cu subsemnatul pentru ce?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#10 R-GhosT

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 7 Mesaje:
Inregistrat: 04-martie 08
  • Location:Brasov
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,4i

Scris 15 iulie 2008 - 03:59

pai el nu are nici o treaba....nu apare el la politie, nu are nici o treaba cu masina si el nu circula cu ea
va da cu subsemnatul pentru ce?

pai cam asa e .. ca nu prea are pentru ce ... ma gandesc macar sa`l intrebe nenea politaiu de ce n`a inmatriculat masina in termenul legal (adica 30 de zile de la cumparare) ... si daca zice ca a vandut`o mai departe poate are si un act de v-c si in felul asta descopar cui i`a vandut`o.
  • 0

#11 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 15 iulie 2008 - 04:13

Da. Si mai simplu, sa il contactezi si dupa ce iti comunica identitatea actualului detinator, poti depune petitia la politie.
  • 0

#12 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 15 iulie 2008 - 04:20

tipic RO,am patit similar ani multi in urma,solutzia era sa declar furate actele sau pierdute,ca urmare posesorul isi lua un dosar penal ptr punere pe drumuri publice de auto neinmatriculat(cind si daca il oprea careva)
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#13 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 15 iulie 2008 - 04:25

Nu are cum! Masina nu se radiaza din circulatie asa usor in Romania. :(
  • 0

#14 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 iulie 2008 - 04:03

Se da o una bucata autoturism avariat ... vandut pentru dezmembrare.

Masina a fost radiata de la Financiar ... actele (carte, talon, numere) au ramas inca la proprietarul initial.

Pentru a fi sigur ca nu apar probleme ulterior, inainte de a da actele noului proprietar (doar carte si talon, numerele nu il intereseaza), e nevoie sa se mearga la Politie? (cel care a cumparat masina e din Buc, deci mai greu de dat de el dup'aia)
Pentru a radia masina si de la Politie, de ce este nevoie? Se poate merge doar cu contractul c-v si numerele?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#15 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 31 iulie 2008 - 06:35

andrei041 cel mai bine este sa o radieze din circulatie. Pt acest lucru citeste asta:
Radierea din circulaţie a vehiculelor
Daca nu o radiaza, macar sa completeze pe verso certificatului de inmatriculare, la rubrica "Vanduta\Instrainata catre:" si "data". In acest caz, sa pastreze bine un exemplar al contractului de vanzare cumparare.
Bafta!
  • 0

#16 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 iulie 2008 - 06:40

Am citit ce mi'ai dat ... mersi mult!

O nelamurire mai am, insa.
Primul proprietar, cel care'a vandut epava, trebuie sa mearga la Politie sa o radieze si de acolo sau obligatia asta revine noului proprietar ... cel care o dezmembreaza, de fapt ... ?
Banuiesc ca contractul de vanzare/cumparare si o copie dupa talon (pe spatele caruia se mentioneaza cui i'a fost instrainat autoturismul) ar fi de ajuns ... dar mai bine sa fiu sigur. O sa incerc sa ajung maine si la Politie, sa intreb, dar speram sa gasesc un raspuns pana atunci, macar informativ
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#17 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 31 iulie 2008 - 06:47

Dupa noile reglementari, cumparatorul unui autovehicul secound, isi transcrie masina pe numele sau. Asta inseamna ca masina la vanzare-cumparare nu se mai radiaza din circulatie. :D

Cazurile �n care proprietarii sunt obligaţi să solicite radierea �n termen de 30 de zile, sunt:
a.) vehicul dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate �n vederea dezmembrării;
b.) scoaterea definitivă din Rom�nia a vehiculului;
c.) declararea furtului vehiculului;

Sunt sanse mari sunt ca vanzatorul, sa ramana cu masina pe numele sau in evidentele Serviciului Public de Inmatriculari.
  • 0

#18 WNS

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 Mesaje:
Inregistrat: 08-aprilie 07
  • Location:Craiova
  • Marca:Audi
  • Model:A4 B7 Multitronic
  • Motorizare:2.0TDI DPF

Scris 31 iulie 2008 - 06:54

Pt a putea fi radiata cred ca mai mult ca sigur o sa fie nevoie de o hartie de la remat sau centru specializat, in care sa se mentioneze seria de sasiu si faptul ca a fost depusa caroseria acolo. Adica un document din care sa reiese ca masina a fost dezmembrata.
Iar cel ce a cumparat-o ma indoiesc ca dupa ce o vinde pe bucati va duce caroseria la un astfel de centru dupa care cu hartia respectiva sa solicite radierea din circuatie, odata ce el nu va apare pe talonul si cartea de identitate a masinii.

Aceasta postare a fost editata de WNS: 31 iulie 2008 - 06:57

  • 0
Poţi folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce eşti.
Adevărata personalitate a unui individ este redată de felul în care tratează o persoană ce nu-i poate oferi nimic în schimb...

#19 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 iulie 2008 - 07:38

Da, la asta ma gandeam si eu.
In cazul asta, ce neplaceri pot aparea pentru cel care a vandut masina, daca noul cumparator nu o trece in posesia lui si la biroul de inmatriculari?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#20 WNS

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 Mesaje:
Inregistrat: 08-aprilie 07
  • Location:Craiova
  • Marca:Audi
  • Model:A4 B7 Multitronic
  • Motorizare:2.0TDI DPF

Scris 31 iulie 2008 - 08:01

Daca va pastra un exemplar al contractului de vanzare cumparare nu imi trece acum prin cap vreo problema ce ar putea sa apara.
Dar nu poti stii ... ?!
  • 0
Poţi folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce eşti.
Adevărata personalitate a unui individ este redată de felul în care tratează o persoană ce nu-i poate oferi nimic în schimb...

#21 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 28 august 2008 - 01:02

Ma intrebam zilele astea ce surprize m'ar putea astepta din partea Politiei ptr faptul ca eu pastrez numerele de inmatriculare (stiu ca ptr asa ceva, se plateste o taxa de rezervare - bine, eu nu am de gand sa le pun pe alta masina, da nici la Politie nu le pot duce, ca masina sigur nu e radiata din circulatie). Mai e valabila chestia aia cum ca daca nu platesti RCA'ul nusht cat timp se radiaza din oficiu masina?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#22 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 28 august 2008 - 01:30

Mai e valabila chestia aia cum ca daca nu platesti RCA'ul nusht cat timp se radiaza din oficiu masina?

Din cate stiu eu, nu!
A fost o propunere legislativa, dar nu sub aceasta forma. Se intentiona sa se suspende inmatricularea, dar nu a fost aprobata.
  • 0

#23 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 august 2008 - 02:54

dupa mintea mea creata, daca din astia de ne conduc ar gandi macar unul, masina ar trebui vanduta la politie, completat acolo un formular, semnat si din momentul ala pt vanzator masina sa fie radiata si sa-ti dea hartia, iar pt cumparator sa inceapa inmatricularea temporara pe 30 de zile sau si-o inmatriculeaza direct (desi acest lucru nu e posibil din cauza unor acte de care are nevoie, alta prostie omeneasca cu orice rahat, programare la rar).

cum nu e asa, vanzatorul sta o luna de zile cu morcovul in fund pana vine cumparatorul cu numerele si radierea, dar asta daca vrea ala, daca nu, tot tu trebuie sa te duci la politia unde isi are domiciliul si sa reclami. de asta e de preferat sa dai masina vecinului de palier.

ce tara trista si obosita (-oare) ...
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#24 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 28 august 2008 - 03:20

Pai da ... vanduta la Politie, da ce faci cand cumparatorul/vanzatorul nu sunt din aceeasi localitate sau macar judet? Vrei sa trimita ei datele intre sectiile lor?
OT: intre o circa fiscala si alta astia trimit situatiile fiscale prin posta si dureaza cateva zile (de vineri pana joi, caz concret) sa ajunga din CT intr'o localitate la 25km distanta
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi