Salt la continut


Fotografie
- - - - -

X3 vs ce?


  • Please log in to reply
1024 replies to this topic

#1 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 iulie 2008 - 09:08

in curand cred ca se vor vinde golful si subaru (poate ambele nu stiu cati bani trebuie completat inca) si ma tenteaza asta sau asta, desi nu ma omor dupa culoarea scaunelor, dar ca pret sunt bune. sincer n-as lua noua.

ceva sugestii???
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#2 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 20 iulie 2008 - 09:09

poi ce sugestii, de culoare ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 iulie 2008 - 09:18

de alternative. dintre cele 2 masini e greu de ales. una are scaune sport fata, dar cu o culoare oribila pt mine (dar pana la urma asta e) si cealalta are scaune confort, dar mi se pare ca are si airbag-uri laterale spate.

Q5 SH inca nu cred sa fie. X3-ul m-a limitat si el pt ca doream cu facelift si e abia din 2007, deci cam piperat la pret, dar oricum economisesc 20k de euro. inca nu sunt decis. pe lista inainte de plimbarea prin tara recenta, aveam si A4 3.0 TDI avant S-line, dar cred ca e ridicol de joasa pt romania, eu inteleg ca cei cu masini joase spun ca se poate circula, dar cu 3 la ora, ce afacere am facut. in plus eu nu ma plimb pe bulevard totusi. X-drive a destul de avansat acum. motorul e acelasi ca ala de pe 535d, parca si au unul la vanzare, cu padele pe volan, foarte misto, dar nu trece peste un pachet de tigari sau doar peste ala.

oricum nu e batut in cuie, dar ma interesez foarte serios.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#4 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 20 iulie 2008 - 10:21

deci sa inteleg ca te gindesti la trade-off-ul (Forester si Golf) => X3 ?

sincer, nu cred ca X3-ul iti va oferi mult mai mult peste Forester, doar poate un consum putin mai mic, dar nu cu mult mai mic, insa in schimb vei avea toate marile satisfactii ale unui posesor de BMW - masina fragila cu probleme de fiabilitate, cauciucuri run-flat disconfortabile, scumpe si care se pot rupe pe minunatele gropi ale soselelor patriei, servicii slabe, scumpe si uneori nesimtite din partea Schmitt &Co, bucuria de a ti se fura oglinzile si capacele din centrul jantelor la 2-3 luni, atitudinea "nesuferita" din partea celorlalti participanti la trafic etc...

X3-ul are suspensia foarte tare, mai ales cel 3.0sd si capacitatile off-road sunt mai reduse decit la Forester.

Eu sincer ma gindesc serios ca pe viitor sa fac mutarea oarecum invers de la BMW 325xi spre Subaru Legacy 3.0R - am avut o noua problema cu BMW-ul, o sa o detaliez pe topic la Masina mea.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#5 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 iulie 2008 - 10:32

pai de asta intreb si eu ;)
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#6 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 iulie 2008 - 10:49

Trecerea de la Forester XT si Golf 2.0 TDI la alta masina, cred ca te va face macar o perioada nefericit pentru ca:
- Masina cu performantele XT-ului nu vei avea foarte probabil
- Golful pe care-l ai e o masina excelenta

Te-am incurajat, nu :laugh:
  • 0

#7 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 20 iulie 2008 - 11:00

dintre cele 2 l-as lua pe ala cu scaune sport. interiorul ala caramiziu mie imi place f mult. deh, gusturi.

sa le dai la schimb ptr ce... ma mai gandesc pana maine ;)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#8 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 iulie 2008 - 11:02

tocmai ca eram in cautarea a imbina consum mai redus (autonomie mai mare) cu performantele de la forester, pe care motorul asta diesel biturbo le are. nu stiu nici eu ce sa zic. golful cam imbatraneste, poate il mai pot tine un an maxim. iar la forester e neplacut sa pui benzina asa des si sa cauti mereu benzinarie in 200km. sa mor daca stiu ce masina sa iau. ma uit ca prostul la diverse si habar n-am.

la X3 cica ar fi pe primele locuri la fiabilitate, motorul la fel. dar raman probabil alte chichite. gumele cam stiu ca se fac praf din cauza talonului mic si a drumurilor proaste. nu stiu ce sa fac.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#9 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 iulie 2008 - 11:03

In afara de faptul ca din doua masini care pana la urma ofera o polivalenta multumitoare ai trece la una singura, mai e si diferenta financiara ...
De ce ai vrea sa faci schimbul, daca nu sunt indiscret?

LE: se posteaza nonstop aici, e greu de tinut pasul ;)

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 20 iulie 2008 - 11:04

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#10 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 iulie 2008 - 11:06

apropo relu, golful trage in niste feluri, dar ma lasa fara ulei. insa n-am simtit nevoia de masina mai puternica.

In afara de faptul ca din doua masini care pana la urma ofera o polivalenta multumitoare ai trece la una singura, mai e si diferenta financiara ...
De ce ai vrea sa faci schimbul, daca nu sunt indiscret?


am explicat un post mai sus, golful cam ajunge la final pt mine, iar forester e misto, dar e destul de stresant sa pui des benzina. si e stresant si financiar chiar pt ca nu o sa dau golful si sa pun banii pe un card cu care sa alimentez si atat. banii aia isi fac repede loc in altele probabil.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#11 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 20 iulie 2008 - 11:11

da mhey e clar. oricum nu te poti da cu 2 masini deodata ;) iti trebuie una care sa imbine toate plusurile de la amandoo. fara minusuri daca se poate ;)
acuma sunt f obosit, dar mai discutam maine ;)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#12 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 iulie 2008 - 11:14

Scirocco ? ;)
  • 0

#13 lexus

    mecanic slefuitor/lustruitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.781 Mesaje:
Inregistrat: 16-decembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Seat
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.6b

Scris 20 iulie 2008 - 11:15

Infinity Fx 35 sh ;)
  • 0
Imagine amplasata

#14 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 iulie 2008 - 11:17

pai si ce braza am facut.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#15 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 iulie 2008 - 11:41

Schimbi masina....
  • 0

#16 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 20 iulie 2008 - 11:47

So, despre Golf nu voi comenta nimic, l-am avut pe mana saptamani buni si in conditii interesante (la filmari), pot spune ca nu mi-a placut la inceput dar am ajuns sa-l respect.
Foresterul mi se pare o masina foarte buna, am probat-o si in off si in off-road, mi se pare utilaj misto. La design insa ma pierde de musteriu.

Despre X3... numai de rau. Mi se pare prea mic, prea fancy, prea rigid, prea... nu e pentru mine, si pana la urma chiar daca sunt sigur ca nevoile noastre difera cred ca asta vrei, sa ne auzi subiectivismul.
Revenind, la off road X3 cred ca se poate compara cu toata pleiada de "inutile", de la X-trail la Tucson si Santa Fe si pana la Outlander si C-Crosser. Cu o singura diferenta: pretul!
Mie mi se pare penibil de mult 50k o masina care pana la urma in exploatare se compara cu un seria 3 cu arcuri mai lungi (dap, tras de par dar pana la urma asta e). Cu mare respect pentru ultimele motorizari BMW, care si la consum, si la performante bat majoritatea omoloagelor (ca sa nu zic toate ca se lasa cu bataie), cu o oarecare simpatie pentru interioare (si aici imi rezerv dreptul sa nu ma excit a muchiile si plasticele din X3), ajung tot la designul de struto-camila comun intregii clase (deci nimic special la asta micu'), la service-ul vomitiv si la comportamentul on si off road indoielnic.
Si la suspensie, caci despre asta e vorba, am cele mai mari indoieli. Pentru confort in X3 ai nevoie de un asfalt bun sau foarte bun, nu de damburile, santurile, trecerile si pragurile de la noi. Off road... il bate Foresterul de departe, la fel cum il bate, de ex., C-Crosser-ul meu (sincer sa fiu il vad si ceva sub STI-ul Olarilor, cu un strong plus pentru Subaru la fiabilitatea si rezistenta la socuri si alte belele).

Deci pentru mine... nu X3, cu toate ca dpdv al imaginii este probabil una dintre cele mai "fatoase" (si asta si din pricina siglei de pe capota) utilaje din nisa ei.

Cand si daca te vei hotari sa te uiti si la altceva te ajut cu drag, cat stiu si cum pot.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#17 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 20 iulie 2008 - 11:49

O masina mai mare (de la compacta in sus), confortabila si dotata, cu o fiabilitate demonstrata, servicii in si post garantie (in RO) bune, cu garda la sol mare, motor potent, performante de la peste medie in sus, cam greu de adunat sub aceiasi palarie.
Noul Forester diesel ar fi tentant ?
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#18 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 21 iulie 2008 - 12:46

Sau Legacy Outback diesel. ;)
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#19 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 21 iulie 2008 - 05:28

cu un motor mai mare, insa.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#20 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 21 iulie 2008 - 07:22

Din cate m-am uitat pe forumurile bmw din Romania X3-ul nu are probleme foarte mari de fiabilitate,oglinzile se pot sabla cu numarul de inmatriculare,iar despre cauciucuri facute praf la X3 nu am auzit,la serie 3 la serie 5, da serviceul e de rahat .Totusi pretul e cam mare din punctul meu de vedere cred ca daca il iei din Germania pe firma iesi mai bine,avand in vedere ca recuperezi TVA.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#21 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 21 iulie 2008 - 09:11

cu un motor mai mare, insa.


Uite propunere interesanta. :D - dar off-road nu prea... deci nu cred ca este o varianta.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#22 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 21 iulie 2008 - 09:14

50mii pt un X3 SH????? No way. Nu merita. Mai bine incerci sa-ti iei un X5 sau X6.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#23 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 21 iulie 2008 - 09:27

hmmm e si asta o idee dar nu stiu daca ai plac X5 sau X6
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#24 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 21 iulie 2008 - 10:16

Mie X3-ul mi s-a parut destul de mic la interior, comparabil cu Forester-ul. In rest, nu m-a impresionat cu nimic. La mine ar iesi din discutie numai din cauza problemelor cu oglinzile, capacele si zgarieturile de invidie.

Presupunand ca vrei SUV suficient de nervos, dar nu atat de gurmand, de ce nu noul Forester Diesel?
  • 0

#25 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 21 iulie 2008 - 10:50

Findca nu e suficient de nervos pt cata, maybe. Cred ca la 50mii ar fi si X5uri... care, sa fim seriosi, nu se compara cu rabla de X3.

Aceasta postare a fost editata de the1: 21 iulie 2008 - 10:50

  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata




5 useri citesc subiectul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi