Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Reparare masina pe RCA


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 15 septembrie 2008 - 03:08

Saptamana trecuta am avut un mic incident cu masina si de la compania de asigurari a celui vinovat mi s'a deschis dosar de dauna pentru vopsire bara fata/spate. Compania de asigurari este Omniasig.
Azi am fost la un service cu care ei au contract de colaborare, m'au programat pentru maine la 8.

Am o nelamurire totusi.
Agentul de daune la care am deschis dosarul mi'a zis ca dupa ce obtin un deviz de plata de la service'ul care'l aleg eu si apoi sa merg la el sa mi se aprobe reparatia. Cei de la service au zis ca ei vor face devizul, primesc aprobarea de la companie si eu trebe doar sa semnez la ei, fara sa mai merg la agentul constatator.

Stie cineva cum se procedeaza de fapt? Nu vreau sa ma trezesc ca sunt obligat sa platesc din buzunar (mai ales ca va trece de vreo 1500 ron cu totul, dupa aproximarea mea) si apoi sa astept sa recuperez banii de la Omniasig.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#2 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 15 septembrie 2008 - 03:36

Inspectorul de dauna vrea sa vada devizul cu suma totala a reparatiei. El trebuie sa-ti dea "acceptul de plata" pe care tu il vei duce la service.
  • 0

#3 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 15 septembrie 2008 - 03:46

Am o nelamurire totusi.
Agentul de daune la care am deschis dosarul mi'a zis ca dupa ce obtin un deviz de plata de la service'ul care'l aleg eu si apoi sa merg la el sa mi se aprobe reparatia. Cei de la service au zis ca ei vor face devizul, primesc aprobarea de la companie si eu trebe doar sa semnez la ei, fara sa mai merg la agentul constatator.

e fix acelasi lucru..doar ca serviceul ti-a zis ca o trimite el direct la asigurator sa nu mai faci tu drumul..cum e absolut normal
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#4 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 15 septembrie 2008 - 03:55

PROCEDURA DAUNA / ACCIDENT AUTO
  • 0

#5 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 15 septembrie 2008 - 05:41

Si mie mi s'ar parea normal, din moment ce service'ul respectiv are contract de colaborare cu Omniasig'ul, ca actele necesare intre ei sa le poata rezolva ei. Singura chestie care m'a bagat un pic in ceata a fost ca agentul de daune mi'a precizat ca semnatura finala pe dosarul de dauna trebuie sa o dea tatal meu, ca proprietar al masinii. Cei de la service mi'au zis ca din moment ce eu sunt cel care'a semnat in dosarul de dauna, eu trebui sa dau semnatura finala (mi se pare si normal asa, ptr ca daca de ex, tatal meu era plecat din tara cateva luni, dupa logica agentului ar fi insemnat ca eu nu puteam repara masina ...)
O sa ma lamuresc maine dimineatza (sper sa ma pot trezi la ora 8 :lol:)

LE: sa fie o problema de la mine ca nu merge link'ul pus de last?

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 15 septembrie 2008 - 05:50

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi