Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Criza Financiara - Ce sa facem?


  • Please log in to reply
1523 replies to this topic

#1 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 30 septembrie 2008 - 11:05

Planul lui Bush pica. Bursa la fel.

Mult-discutatul plan de achizitie a companiilor cu probleme nu a trecut prin Congresul Statelor Unite. Senatorii au votat cu 228 de voturi impotriva si 205 pentru, in ciuda insistentelor presedintelui Bush de-a aloca 700 miliarde $ pentru a pazi Wall Street-ul de criza.
Planul, destul de nepolular, nu a fost sustinut nici de democrati, nici de republicani, ambii ferindu-se de actiuni riscante cu cateva saptamani inaintea alegerilor.
Dow Jones a inchis cu o scadere de 557.30, dupa ce a atins un minim de 705.06, aproape de recordul de la deschiderea Bursei dupa incidentele de la 11 septembrie 2001.


Imposibil sa n-avem pe aici ceva consultanti financiari care sa ne explice si noua ce se intampla in lume cu criza asta, daca si cum va afecta ea Romania si ce avem noi (muritorii de rand) de facut ca sa ii diminuam efectele.

Sa lasam banii la banca?
Sa cumparam euro (cica creste)?
Sa ne achitam creditele?
Sa nu facem nimic?
etc ...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#2 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 30 septembrie 2008 - 11:37

Euro a crescut deja destul de mult, iar piata valutara este destul de imprevizibila in aceasta perioada mai tulbure.
Creditele nu au o urgenta privind achitarea, in cel mai rau caz (falimenteaza banca respectiva) tu ramai sa achiti conf contractului.
As fi f precaut la: a lasa banii in banca (depinde si de banca); a ramane cu investitii care pot fi usor afectate de actuala criza internationala.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 30 septembrie 2008 - 11:44

Banuiesc ca investitile in metal lucitor sunt cele mai sigure, asta fara sa fiu cunoscator al pietei.
Si ramanerea cu bani in banca in limita plafonului garantat legal.
Bine ca nu am problema asta.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#4 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 septembrie 2008 - 11:48

Asta cu garantat legal sigur "tine" si la noi? :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#5 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 30 septembrie 2008 - 12:58

eu am un singur credit (cel pt casa) pe care cu ce am in baca si daca as face un efortzel, l-as achita.
intrebarea e: ce sa fac cu banii din banca? sa achit creditul, sa ii scot si sa ii tin acasa sau sa ii investec in ceva? Si daca sa ii investesc, in ce?
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#6 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 30 septembrie 2008 - 01:01

Daca e o suma mare mai bine nu ii tii in banca, desi, daca toata lumea si-ar scoate deja toti banii din banca, toate s-ar indrepta cu siguranta spre faliment in urma panicii generale create. De investit, mai bine nu. Fie ii scoti si ii tii la saltea... cam aiurea, fie platesti casa si stai linistit.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#7 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 30 septembrie 2008 - 02:13

daca ar fi cazul sa am multi bani ( dar nu e :D ) cu siguranta o parte as tine-o si cash... in franci elvetieni !!! si o parte in GOLD si/sau diamante.

my parere.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#8 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 30 septembrie 2008 - 02:26

Salesman, tu de fapt ai nevoie de consultanta. Ceea ce s-ar putea rezolva. :D

Acum, depinde de suma, pt ca de aici stii daca si cat mult merita sa fii stresat. O metoda f simpla de punere la adapost, fara a mai relua ceea ce s-a scris mai sus (transformarea banilor in aur si/sau diamante), este sa imparti suma totala disponibila in mai multe conturi, la diverse banci, DAR fiecare din acele conturi sa contina o suma putin mai mica decat max. garantat (fiecare banca este obligata sa aiba un fond de garantare constituit la BNR).

In astfel de momente, repet, rambursarea creditului (atunci cand ai posibilitatea de a o face) este una din ultimile griji.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#9 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 30 septembrie 2008 - 02:34

defineste "multi bani"

si unde s-o tii cash ca mie mi-au spart casa si mi-au luat ce-au gasit pe acolo; noroc ca n-au prea gasit :D
Sa platesc casa? Ma gandeam ca poate folosesc o parte din ei sa imi iau o masina ceva ... Plus ca rata e sub 10% din salariu, asa ca nu ma derajeaza s-o platesc lunar ... Plus ca daca scad preturile la case prefer sa ii folosec ca avans la ceva de genul asta ...

Salesman, tu de fapt ai nevoie de consultanta. Ceea ce s-ar putea rezolva. :D

am si eu niste intrebari, ca noi toti de altfel, si sper sa le gasec raspuns pe aici ...

... o suma putin mai mica decat max. garantat...

cat e max asta garantat? e scris pe undeva?

In astfel de momente, repet, rambursarea creditului (atunci cand ai posibilitatea de a o face) este una din ultimile griji.

Si mie mi se pare la fel... :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#10 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 30 septembrie 2008 - 02:42

In 2007, plafonul era de pana la 20.000 euro, aici intrand tot ceea ce detinea un client la respectiva banca. Poate ca intre timp s-a mai majorat.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#11 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 30 septembrie 2008 - 02:43

Salesman,da' tu ai probleme existentiale... :D
La un salariu lunar de peste 2000 de euro(cam asa reiese din cele scrise!)...plus ,,rezerva'',ai putea sa-ti iei o bucata de pamant sau, bomboane,pufuleti... :D
  • 0

#12 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 30 septembrie 2008 - 03:02

Adica daca eu am sub 20.000 de euro la ORICE banca din RO si ea da faliment, statul imi da banii inapoi?

Mol, am vrut sa iau pamant (de-aia nu am facut altceva cu banii), dar e foarte scump.
Iar cel care e la pret accesibil (<50 euro/mp) este teren agricol si destul de departe de Buc ... :D
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#13 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 septembrie 2008 - 04:22

Pai intravilan nu o sa gasesti prea ieftin, mai ales daca poti trage si utilitati fara mari cheltuieli ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#14 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 30 septembrie 2008 - 04:26

da, iti vei primi banii, dar se vor face plati esalonate. ideal a sa ai bani la mai multe banci. investitiile imobiliare acum sunt asa si asa. aurul nu e nici el o solutie, ca daca nu sunt lichiditati, nu stiu cine ti-l poate lua.

e, era de asteptat sa cada sistemul asta piramidal, cam asta e capitalismul.

si in esenta orice investitii faci acum, ca ai pute aprinde anumite chestii ieftine, le faci cu gandul ca piata se va intoarce 100% la normal si relativ repede. daca ai bani de investitii cu un grad ridicat de risc, atunci ai putea achizitiona toti dracii prin america, dar acolo situatia e cam maro.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#15 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 septembrie 2008 - 04:46

trebuie cumpatare, vin vremuri grele. creditul va fi aproape zero, recesiune, somaj etc.

nu rambusati creditele pe care aveti, mai bine pastrati banii aia sau faceti altceva cu ei. Spargeti-i in bucatele de cite 20,000 EUR si tineti-i la mai multe banci.

o sa scriu pe seara ceva mai detaliat cu parerea mea despre toata situatia asta.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#16 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 30 septembrie 2008 - 05:32

baga, ca nu strica inca o opinie. in cazul unui scenariu cam apocaliptic, daca se prabuseste economia, orice ai la banca e pierdut definitiv pe X ani, depinde. s-a mai intamplat asta. de asemenea se pot repeta chestii grave din trecut, in care nu prea mai conta ce ai prin casa si unde ai banii.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#17 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 septembrie 2008 - 08:22

eu nu gandesc atata de prapastios.
singura chestie naspa ce poate trage romania in jos (unde>??) e posibilitatea ca romanii de afara sa nu mai trimita nici un cent in tara.
ceea ce nu credca se va intampla, desi evident nu se va vorbi de aceleasi sume ca cele de acum 2-3 ani...

in rest, ar fi posibil ca un crah imobiliar sa determine un mica criza, dar eu nu vad anvergura aici.
iar bancile noastre, cu cateva exceptii, nu cred ca aiba proptele prea mari pe dincolo.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#18 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 30 septembrie 2008 - 08:36

trebuie cumpatare, vin vremuri grele. creditul va fi aproape zero, recesiune, somaj etc.

nu rambusati creditele pe care aveti, mai bine pastrati banii aia sau faceti altceva cu ei. Spargeti-i in bucatele de cite 20,000 EUR si tineti-i la mai multe banci.

o sa scriu pe seara ceva mai detaliat cu parerea mea despre toata situatia asta.


E trecut de seara...
Luminarea ,de la tine o astept,tinand cont ca te invarti intre ,,bancheri''...
  • 0

#19 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 01 octombrie 2008 - 01:34

eu nu gandesc atata de prapastios.


Eu-s mai putin optimist. Bine eu nu am bani la tescherea prea multi asa ca nu ma agit prea tare, dar mi-ar fi placut sa fie Romania un fel de loc de adapsotit eventualele bogatii si averi :D.
Problema cum o vad eu (nu neparat corect) e asa. Pe plus, din fericire in Romania nu a apucat lumea sa se indatoreze prea tare. Faptul ca sistemul finaciar e o chestie extraodrinar de rudimentara, jecmanitoare si naspa a avut, culmea, si chestii bune. Pentru ca sa nu uitam, bancile au un efect pozitiv si unul negativ. Efectul pozitiv e ca daca ai acces la bani poti sa faci chestii utile (nu case, dezvoltare economica, investitii, educatie etc). Efectul negativ e ca creditul scumpeste anumite treburi, casele de exemplu, si asa ajungi rob pe viata la o casa pe care o platesti triplu, si apoi inca o data dublu prin dobinda, decit daca nu ar exista credit si banci.
Acum partea negativa. Romania nu stiu ce naiba produce. Eu cind ajung acolo vad (oarece) lux, masini smechere, fitze, oamenii vorbesc de sute de mii de euro ca de pufuleti. Dar toti pe care ii intreb lucreaza la o banca, la asigurari, avocati, doctori, agenti vinzari, marketing, publicitate ceva (stiu citiva care fac IT etc dar aia sint putini). Magazinele sint pline ochi de bunuri importate si de oameni care cumpara in nestire parca nu ajunge pentru toata lumea.
Da de unde au ei euroii/dolarii aia ca sa sustina tot importul asta? Nu stiu. Am citeva supozitii: 1. datorii contractate de BNR ca sa tina leul puternic. Care e datoria externa si cit creste pe an? 2. Banii veniti de la "capsunari" (including me). 3. Bani de la UE pentru proiecte (bani moaca, nerambusrabili). 4. Export produse/servicii.
Acum 1,2,3 e problema daca vine recesiunea. Daca UE nu are bani, e naspa, nu o sa mai fie nici credite cu atit mai putin bani moaca si nici capsunarii nu o sa o duca bine. 4. Ar fi varianta cea mai santoasa intr-o economie normala, dar tot naspa, ca daca nu ai unde sa exporti te-ai dus. Daca firma care si-a deschis filiala in Ro o duce rau, poate sa inchida filiala aia. Mai e 5. investitii straine (bursa, imobiliare samd).. adica nea Ion isi vinde terenul de linga bucale unei firme de dezvoltatori (satrina sau cu finantare straina) care ii dau 300,000E, se duce in tirg si sparge banii... firma aia angajeaza muncitori, aia se duc in tirg si sparg banii, firma aia isi recupereaza banii de la cumparatori care indirect l-au finantat pe Ion si pe muncitori din creditele pe o viata. Deci iar datorii. Daca investotorii ies de pe piata si bancile nu mai dau credite (ca nu mai au de unde face rost de bani), ghici ce se intimpla... bursa cade, paiata imobiliara cade. E drept ca implicatiile nu-s asa groaznice in Romania ca in vest, dar tot o sa afecteze bancile care au o groaza de bani bagati in apartemente care valoreaza numai jumate.
Deci eu cred ca Romania e foarte expusa la probleme pentru ca nu e self sustaining. Depinde de surse de finantare externe sau export care o sa sece. Presiunea asupra leului o sa fie mare si o sa pice, desi sint sigur ca si euro o sa se duca putin la vale, de $ nu mai vorbesc.

Parerea mea, m-as bucura sa aud si altele.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#20 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 01 octombrie 2008 - 07:13

Acum partea negativa. Romania nu stiu ce naiba produce. Eu cind ajung acolo vad (oarece) lux, masini smechere, fitze, oamenii vorbesc de sute de mii de euro ca de pufuleti. Dar toti pe care ii intreb lucreaza la o banca, la asigurari, avocati, doctori, agenti vinzari, marketing, publicitate ceva (stiu citiva care fac IT etc dar aia sint putini). Magazinele sint pline ochi de bunuri importate si de oameni care cumpara in nestire parca nu ajunge pentru toata lumea.
Da de unde au ei euroii/dolarii aia ca sa sustina tot importul asta? Nu stiu. Am citeva supozitii: 1. datorii contractate de BNR ca sa tina leul puternic. Care e datoria externa si cit creste pe an? 2. Banii veniti de la "capsunari" (including me). 3. Bani de la UE pentru proiecte (bani moaca, nerambusrabili). 4. Export produse/servicii.
Acum 1,2,3 e problema daca vine recesiunea. Daca UE nu are bani, e naspa, nu o sa mai fie nici credite cu atit mai putin bani moaca si nici capsunarii nu o sa o duca bine. 4. Ar fi varianta cea mai santoasa intr-o economie normala, dar tot naspa, ca daca nu ai unde sa exporti te-ai dus. Daca firma care si-a deschis filiala in Ro o duce rau, poate sa inchida filiala aia. Mai e 5. investitii straine (bursa, imobiliare samd).. adica nea Ion isi vinde terenul de linga bucale unei firme de dezvoltatori (satrina sau cu finantare straina) care ii dau 300,000E, se duce in tirg si sparge banii... firma aia angajeaza muncitori, aia se duc in tirg si sparg banii, firma aia isi recupereaza banii de la cumparatori care indirect l-au finantat pe Ion si pe muncitori din creditele pe o viata. Deci iar datorii. Daca investotorii ies de pe piata si bancile nu mai dau credite (ca nu mai au de unde face rost de bani), ghici ce se intimpla... bursa cade, paiata imobiliara cade. E drept ca implicatiile nu-s asa groaznice in Romania ca in vest, dar tot o sa afecteze bancile care au o groaza de bani bagati in apartemente care valoreaza numai jumate.

pe rand

1-nu prea cred creditele sunt o suma destul de mica
2-clar romanii de afara aduc o gramada de bani :D
3- a mers asta cu UE usor usor se opreste finantarea ca s-au prins si aia ca 80% din fonduri sunt furate
4-aici ar fi de discutat mai toate firmele de afara au deschis(incep sa deschida) fabrici ,filiale in Romania se produce ceva dar o mare parte a banilor se duc afara

si eu sunt de parere ca nu o sa afecteze foarte mult :D

referitor la credite,intotdeauna am incercat sa scap cat mai repede de ele .
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#21 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 octombrie 2008 - 09:10

zic si eu ca si alex, fata de altii, datoriile noastre sint mici.
sa nu mai trimita aia de dincolo nici un cent, ala ar fi un dezastru, dar nu cred, 90% sint plecati pe dincolo tocmai pentru asta. ca o sa fie mai putini, e drept.
noi n-am luat nici 30% din banii destinati noua, asa ca nu e mare lucru
iar nivelul investitiilor straine nu cred ca e extraordinar de important, dar poate greva si asta asupra starii economico-financiare.

vorba aia, cat de jos mai poa sa mearga Romania >>?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#22 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 01 octombrie 2008 - 09:50

trebuie cumpatare, vin vremuri grele. creditul va fi aproape zero, recesiune, somaj etc.

nu rambusati creditele pe care aveti, mai bine pastrati banii aia sau faceti altceva cu ei. Spargeti-i in bucatele de cite 20,000 EUR si tineti-i la mai multe banci.

o sa scriu pe seara ceva mai detaliat cu parerea mea despre toata situatia asta.

mai pe seara azi? :(
hai ca asteptam toti :(
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#23 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 01 octombrie 2008 - 10:31

Aruncati un ochi aici:
https://www.cia.gov/...k/print/ro.html

Primul lucru care sare in ochi e ca pretul gazului importat de la rusi n-ar trebui sa fie asa important pretind aia. Cea mai mare parte e productie interna.
Oricum, 70mld datoria externa in 2007.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#24 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 octombrie 2008 - 11:11

70 mld e enorm, sper ca sint dolari. mult a ajuns.
daca sint dolari, inca nu e asa de rau.

dar ce am gasit pe site : Area:
total: 237,500 sq km
eu stiam ca e mai mult...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#25 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 01 octombrie 2008 - 03:23

deci? any feedback? or answers?
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi