Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Freelander 2


  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 17 noiembrie 2008 - 05:30

Uite c-am deschis topic separat.

Ma inteerseaza ce stiti despre Freelander 2 , de bine de rau, despre motorul pe benzina 6 in linie (3.2 L, 233 cai) sau
despre motorul diesel 4 in linie (2.2L 160 cai 400 Nm), cutie automat/manuala , cat de bun este in off-road, pe sosea, probleme, fiabilitate, altele, etc ...

Aceasta postare a fost editata de dinoc: 17 noiembrie 2008 - 05:32

  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#2 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 17 noiembrie 2008 - 07:27

Am mers in unul (de fapt vreo 2-3) in cadrul Land Rover Academy, atat in offroad cat si vreo cateva zeci de km intre traseul offroad si cazarea din Cheia.
In offroad mi s-a parut bun spre foarte bun, dar din perspectiva utilizatorului amator; nu se pune problema de comparat cu offroadere veritabile.
Am urcat rampe abrupte, am coborat apoi aceleasi pante, am trecut prin incercarea incrucisarii puntilor, etc si nu tin minte ca in acele ateliere sa fi sesizat vreo diferenta intre Freelander si Discovery. Citeste topicul Land Rover Academy, sunt mai multi useri care au fost.
Revistele de specialitate il plaseaza pe locul 1 intre SUV-urile din clasa lui, fara drept de apel.

Pe partea de asfalt + forestier am sesizat ca e mai putin confortabil si implicit mai agil decat Range Rover, partea buna fiind ca poti sa mergi tare pe sosea si destul de tare, dar confortabil, pe drumuri forestiere. Aici nu l-am condus eu, poate Frank iti da mai multe detalii.
Eu pot sa iti spun ca am ajuns unul pe Dealu Negru si am fost uimit de cat de bine statea in curbele alea...

Dar mi se pare exagerat de scump.

Detaliaza ce vrei sa faci in offroad, s-ar putea sa nu vrei ceva extrem si sa iti fie foarte bun...
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 17 noiembrie 2008 - 08:59

si eu m-am dat cu el la LRA.
mi s-a parut mult, MULT peste asteptari
isi face corect si decent datoria.
ptr un offroad mediu ( adica drumuri forestiere, un pic de noroi, etc ) se descurca foarte bine
pacat de pret, ca e cam mare. dar altfel, cu terrain response, merita :P
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#4 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 17 noiembrie 2008 - 11:00

N-o sa fac off-road cu ea, decat ocazional , ar fi ca masina de familie.
In principiu trebuie sa stea bine pe sosea, dar am eu un fix, ca daca-i SUV, macar sa fie bun cat de cat si in off-road , SUV-urile (doar) de asfalt nu le inteleg rostul.
As vrea in pp. sa aiba si peste 200 cai , sa fie A/T, de aia ma gandesc la motorul de 6 in linie benzina ( cum CRV nu are motor mai potent de 150 cai in Europa, ceva , m-am gandit spre alt brand ).
Si pe de alta parte, nu stiu de ce , dar ma atrage masina asta ( ma rog ar mai fi inca vreo doua :P Volvo XC60 pe care nu l-am vaz live si Acura RDX care mi s-a parut chiar bomba - aici ma da inapoi faptul ca-i model pt SUA si nu stiu cum va fi cu piesele )

Ideea-i ca nu stiu nimic de fiabilitatea acestui model (FL2), de motor de cutia A/T cu 6 trepte, probleme , sau altele, de aia vroiam sa aflu una alta de la voi .

Aceasta postare a fost editata de dinoc: 17 noiembrie 2008 - 11:03

  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#5 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 18 noiembrie 2008 - 07:18

asta cred ca doar un posesor de LR FL2 ar putea sa-ti dea :P
noi cred ca iti putem oferii doar impresii despre condus.
eu nu l-am condus pe asfalt. dar dieselul mi s-a parut ca se misca super ok. mai ales ptr automata.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#6 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 02 decembrie 2008 - 09:16

Am mers de cateva ori cu Freelander 2. Nu l-am folosit in offroad ceva mai serios dar pe teren accidentat mi s-a parut chiar foarte reusit , un fel de tanculetz. Ca amator daca nu faci boacane , ai anvelope cel putin all-seasons si te documentezi cat de cat despre condusul in offroad nu cred ca vei da niciodata de probleme, e o masina de incredere, unul dintre cele mai serioase SUV-uri in acest domeniu. Pe strada m-a dezamagit. Puturos, motorul relativ galagios, la franare balansa si parca nu oprea prea bine, iar in curbe ma facea sa strang binisor din buci. Interiorul mi-a parut mare dar execrabil finisat. Pe strada Santa Fe iti ofera net mai mult confort, dar coreeana te face sa simti un fior rece pe sira spinarii daca fulguie afara sau trebuie sa intorci in noroiul de langa strada. Daca ai incredere in tine si nu esti pitziponc , Freelander 2 este al tau. Daca esti la varsta la care trebuie sa agati ca sa-ti dovedesti ca poti, deci abia acum iti formezi personalitatea , uita-te catre altceva, e pacat sa fi dezamagit ca nu vei fi apreciat de pitzipoance.
  • 0

#7 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 03 decembrie 2008 - 02:04

Merci de raspuns.
Nu pentru agatat il vreau :lol: ci pentru familie si n-am pretentii de offroad .
Din pacate din ce-am mai intrebat in stanga si dreapta, am aflat ca nu-i f. fiabil, asa ca ma mai gandesc si la altele.
De ex. la noul Forester XT , in 34 mii DDP il iei full option, turbo 230 cai, cutie manuala , ma gandesc ca-i o oferta buna pret/calitate/dotari
mai ramane sa-mi conving sotia ( ca nu-i place cum arata :) )
Dar mai analizam si altele ...
  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#8 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 decembrie 2008 - 08:30

"Problema" ta e ca te-ai obisnuit cu masini care nu se strica..... Asa ca poate va trebui sa te indrepti tot catre ceva japonez.
Ieri am mers cu un CX7 si mi-a placut tare mult. Asadar variante mai exista, numai sa te incadrezi in bugetul pe care-l ai disponibil.
  • 0

#9 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 03 decembrie 2008 - 09:20

plus ca il scot si dizal, de la anu, cu 2,2 si vreo 180 de cai.
ala pe benzina o sa consume multicel, ca sa fiu bland.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#10 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 decembrie 2008 - 09:55

Ala pe benzina de 2.3 consumaexact cit WRX-ul meu. Nu mi-as lua diesel in ruptul capului. Numai cind ma gindesc la frigul care-l tragi..... In definitiv la cit dai pe o masina din asta, mi se pare cel putin aiurea sa te mai gindesti la diferenta de costuri din cauza consumului. Mai ales la pretul benzina/motorina de acum, diferenta nu e formidabila.
  • 0

#11 dinoc

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 183 Mesaje:
Inregistrat: 08-decembrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda
  • Model:Civic 2008, Accord 2007
  • Motorizare:201CP, 155CP

Scris 03 decembrie 2008 - 09:56

Da, ma gandisem si la CX7, dar vazusem pe forumul Mazda ca au probleme la ambreiaj , chiar imi place masina aia, are un design fain.
  • 0
Honda Civic Type-R + Honda Accord

#12 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 decembrie 2008 - 10:28

la cati cai are, depinde cum mergi cu ea. si forester avea probleme cu ambreiajul si la mine nu s-a stricat niciuna.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#13 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 03 decembrie 2008 - 11:41

toate masinile se strica , ia ce iti place tie. Daca nu vrei offroad atunci alege o masina confortabila si usor de condus pe care sa nu o simti la drum. Cred ca genul asta de masina ar fi VW Tiguan. Cred ca e si mai ieftina. Daca ai bani Volvo XC60 este iarasi o masina de strada foarte buna.
  • 0

#14 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 03 decembrie 2008 - 03:40

a spune ca toate masinile se strica e un truism :lol:....e la fel ca "toti oamenii mor"
mai conteaza si cat de repede se intampla
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#15 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 04 decembrie 2008 - 10:50

La partea cu fiabilitate eu unul am vazut aproape toate minunile, atat la mine cat mai ales la prieteni, cunostinte, etc... am vazut Mertane care dupa 5 ani de exploatare intensa mergeau ca un ceas elvetian, dar am un vecin cu E-Klasse luat de nou defectat in draci la o utilizare extrem de blanda. Ca sa nu mai zic de VW, asta il am eu in curte. Opel am avut 6 ani nu s-a stricat o saiba. Parerea mea este ca cel mai important lucru este service-ul, el face diferenta. De obicei o masina daca are defecte de fabricatie acestea cad in primii 10.000 km. Daca au un service bun, repara problema in garantie si totul e in regula. La Golf am avut 4 defetcte majore in primii 5.000 km care au fost rezolvate iar acum am la bord peste 70.000km si nu s-a mai stricat de atunci un ac. Eu nu as alege o masina dupa fiabilitate in anul 2009, ci mai degraba dupa performante si dupa placere. Evident, fiecare are propria viziune asupra lucrurilor.
  • 0

#16 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 decembrie 2008 - 11:03

In general ai dreptate. In particular nu prea.
Dupa ce vei fi avut o masina japoneza, vei intelege de ce service-urile acestor branduri sunt aproape goale. Si nu e vorba de un brand anume, ci de japoneze in general. De fapt e suficient sa citesti clasamentele de fiabilitate in decursul timpului pina la zi, si te lamuresti singur.
  • 0

#17 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 04 decembrie 2008 - 11:06

deocamdata am doar 20.000 km cu o japoneza si imi doresc sa ai dreptate :lol:
  • 0

#18 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 decembrie 2008 - 12:04

Multi inainte ! :thumb:
  • 0

#19 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 04 decembrie 2008 - 08:05

nu mai face nimeni masini fiabile.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi