Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Un freezone


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4400 replies to this topic

#626 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 25 aprilie 2009 - 09:06

Gepetto? :D
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#627 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 25 aprilie 2009 - 09:48

Imagine amplasata

ce imagini inselatoare...Bistrita era odata cel mai curat oras din Romania...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#628 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 25 aprilie 2009 - 07:01

Apropo de lungile discutii legate de depasire...

http://stirileprotv....rdut-viata.html

Accidentul rutier a fost provocat de un sofer teribilist si iresponsabil din Dambovita. S-a sicanat in trafic cu un altul, sfidand parca moartea si chemand dezastrul.
Tanarul de 28 de ani, care a provocat accidentul, a tinut mortis sa depaseasca autoturismul din fata. Aproape reusise s-o faca, cand, in plina goana, a tras brusc de volan, spre stanga.

Ar fi vrut, se pare, sa se fereasca de masina pe care o depasea si care s-ar fi apropiat prea mult de el. A ajuns insa pe sensul opus, in fata unui automobil in care erau doua femei, una in varsta de 21 de ani, alta de 20.

Tanarul a murit pe loc, zdrobit in impact. La fel si cele doua femei din Mures, a caror masina a luat foc

PS: Masina care a ars era un EOS sau mi se pare mie?

Aceasta postare a fost editata de the1: 25 aprilie 2009 - 07:02

  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#629 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 25 aprilie 2009 - 07:41

DN1, again... Urasc drumul ala...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#630 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 aprilie 2009 - 07:43

Drumul n-are nicio vina....

Cutremur
  • 0

#631 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 aprilie 2009 - 08:08

FIY:

http://mistupid.com/...ogy/richter.htm

http://www.themeter.net/sism_e.htm

Aceasta postare a fost editata de Relu: 25 aprilie 2009 - 08:11

  • 0

#632 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 aprilie 2009 - 06:10

Motto: �Nu ni se potriveşte nici un model extern de civilizaţie: nici cel sovietic, nici cel american, nici cel nipon sau german. Ar fi trebuit să fim lăsaţi să creştem organic, dinlăuntrul nostru. Cred că schema de bază, arhetipal-seminală, a fiinţei noastre se găsea undeva �n duhul vechiului sat valah: care sat, murind cu zile, ne-a lăsat de izbelişte, la mijloc de drum, �ntre preistorie şi electronică. Nu avem un pattern, creştem şi descreştem aiurea, după legi haotice, stejari �n ghivece, lupi �n seminare marxiste, ingineri căut�nd petrol şi oţel şi negăsind dec�t cimitire de folclor şi limbă.�
(Ion D. S�rbu, Jurnalul unui jurnalist fără jurnal).


  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#633 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 28 aprilie 2009 - 10:19

o punem si de-un literar, pe linga un culinar? :P

prea profund pt mine la ora asta...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#634 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 aprilie 2009 - 10:52

Punem, de ce nu. :P
Pai la ore de astea tu citesti asa ceva ? Incearca mai bine ceva din Napoleon, am auzit ca faciliteaza un somn mai bun. :D
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#635 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 29 aprilie 2009 - 08:35

Napoleon (nu ala masurabil) sunt deja.

Se poate si mai bine? :rolleyes:
  • 0

#636 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 aprilie 2009 - 09:34

Pentru ca s-a inchis topicul ASTA , vreu sa-i raspund totusi lui Viper:

Hmm, mofturi zici?

- mi-am dorit dintotdeauna sa am scaunele incalzite... Indiferent cat de repede se incalzeste masina, spatele meu tot primeste o doza puternica de frig iarna, ceea ce nu e bine deloc...

- xenoanele adaptive sunt foarte bune la drum lung. Adytzu o sa cam bata tara in lung si in lat, nu mai sunt deloc moft. Am simtit lipsa lor de N ori pe serpentine noaptea, sau in curbe mai stranse...

- pilotul automat nu e deloc scump, iar mie imi este un prieten foarte bun la drum lung. Fie ca ma plictisesc pe autostrada si il pun pe 135, fie ca il fixez pe 56-57km/h pentru localitati, e foarte bun. La un drum de 8-9 ore e excelent chiar, mai ales daca ai ceva probleme si nu poti sa pedalezi continuu.

In rest? Care sunt mofturile?


In opinia mea, toate 3 sunt mofturi:

- Ia-ti benzinara daca nu vrei sa mai mori de frig :D Am scaune incalzite, le-am folosit de citeva ori de curiozitate, mi se par inutile intr-o benzinara. Pina-ti ajunge caldura la kur, intr-o benzinara e cald in toata masina. Intr-o fumigena, prin oras, scaunele incalzite sunt bune numai in combinatie cu manusi si caciula ! :rolleyes:
- Xenoanele sunt un plus, dar nu un "must". Pe linga faptul ca poti pune bine merci becuri gen X-treme power ( care se apropie foarte mult de xenon ) la 1-1,5 mil, noaptea e bine sa eviti drumurile in general.
- Pilotul automat mi se pare cea mai mare inutilitate in Romania.

Cind esti "strins" cu banii, mai tai din mofturi.... :D
  • 0

#637 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 29 aprilie 2009 - 09:43

Mike s-a cam grabit dincolo, dar nu-i bai. Eu am zis ca din pct. meu de vedere se poate inchide, nu ca si doresc asta. Daca vreti sa continuati, nu aveti de cat. Poate e util pentru altii. Eu mi-am facut deja o parere si cam stiu pe ce drum voi merge. Daca o fi bun sau nu, macar va fi decizia mea si credeti-ma ca voi recunoaste daca am gresit in alegere. Eu sper sa nu...
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#638 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 29 aprilie 2009 - 09:45

@Relu: Gandirea ta e corecta dar nu se aplica la toti.

- nu ma intereseaza sugativa de combustibil (adica de bani). Cu un consum mediu de 9.5 in oras si 5 afara, stau bine cu "fumigena".
- oricum iarna nu am timp sa ma incalzesc ca sa ma dezbrac, indiferent ca e benzinara sau nu, pe distante scurte. Ca idee, scaunele incalzite fac caldura extrem de repede. Nu-ti doresc sa ai problemele mele si sa vezi cum e fara.
- ti se pare tie inutil, eu am aratat cat imi este de util mie, si il folosesc frecvent. Mai exact, la orice drum in afara. Inca o data, nu suntem toti la fel. Eu nu pot sa tin piciorul pe pedala de acceleratie non-stop.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 29 aprilie 2009 - 09:45

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#639 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 aprilie 2009 - 10:07

E absolut normal si uman sa nu gindim la fel. Eu prefer sa-mi platesc confortul prin combustibil. Altii prefera sa faca economii la combustibil si fac compromisuri la confort.
Daca as fi trait in Africa, poate aveam si eu fumigena. Insa numai pentru acea caldura pe care o ofer copilului meu sau familiei cind merg prin oras pe distante scurte as da oricit. Si culmea, daca fac socoteala per total, in max. 50.000 km cit tin o masina, cu benzinara ies intotdeauna mai ieftin :rolleyes:
  • 0

#640 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 29 aprilie 2009 - 10:22

Mike s-a cam grabit dincolo, dar nu-i bai. Eu am zis ca din pct. meu de vedere se poate inchide, nu ca si doresc asta. Daca vreti sa continuati, nu aveti de cat. Poate e util pentru altii. Eu mi-am facut deja o parere si cam stiu pe ce drum voi merge. Daca o fi bun sau nu, macar va fi decizia mea si credeti-ma ca voi recunoaste daca am gresit in alegere. Eu sper sa nu...


Felicitari! Draguta masina, din toate punctele de vedere, culoarea nu-mi prea place...
Ai inchis gura carcotasilor. Baga poze !

Da' greu te-ai mai hotarat... :rolleyes:
  • 0

#641 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 29 aprilie 2009 - 10:23

nu mai generalizati.
- scaunele incalzite sunt cel mai bun dar venit de "sus" :D mie imi pare rau si ca am renuntat la quickheat ( desi initial am zis ca nu-l tai de pe lista sub nici o forma. dar mi-au sclipit ochii la jante de 17" si am cedat psihic :rolleyes: ). eu sunt mai friguros asa, si mie personal mi se pare super utile.
- xenonul... desi vroiam scaune recaro, NU regret nici o clipa ca am luat xenon. e diferenta de la cer la pamant. chestia cu adaptative suna misto, dar si un xenon simplu e suficient.
- tempomat... pot trai si fara. mai ales la stilul meu haotic de condus. si aici trebuie sa-i dau dreptate lui relu, ptr romania, nu prea-l vad folositor la conditiile de trafic de maro.
- oglinzi rabatabile electric... iara un lucru super folositor. si nici nu cred ca sunt scumpe. 30-40eur maxim ca optional. ( la mine au fost 25eur )
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#642 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 aprilie 2009 - 10:29

"Ceteste" cu atentie ce zic eu acolo: la fumigene e ok cu scaunele ! :rolleyes:
- Xenon simplu nu exista. Legislatia ( in tarile civilizate ) obliga adaptivitate la orice xenon. Ca la noi pun baietzii "after market" e alta poveste.... Apropo, daca esti prins afara cu xenon pe far cu reglaj manual, ai pus-o ! :D

Aceasta postare a fost editata de Relu: 29 aprilie 2009 - 10:29

  • 0

#643 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 29 aprilie 2009 - 10:33

Eu nu mai inteleg nimic... :rolleyes:
Pe topicul meu, jumatate din voi "ati dat in mine" ca dau banii pe prostii, in loc sa iau bomboane la copii...Aici, vad ca e exact invers, brusc, deodata si instantaneu, toate brizbizurile astea de pe masina devin utile.
Lamuriti-ma si pe mine cum sta treaba. Sunt de acord si nu am negat niciodata ca trebuie facut intotdeauna un compromis.
Dar daca eu consider, ca si Viper, ca si tine, ska, faptul ca aceste dotari la o masina sunt necesare...lasati-ne sa avem opinia noastra. Incercarea de a ne face sa credem ca o masina e MAI buna fara ele...e in van.
Pt ca, asa revin clar iar la Cielo. O masina extraordinara, care m-a tinut 5 ani fara probleme si cu niste costuri infime. Dar care DOAR te ducea din pct. A in pct. B si atat...nimic mai mult.
E buna si o astfel de conceptie, nimic de zis. Si sunt o multime de persoane care ASTA considera ei ca reprezinta o masina. Dar acele persoane, cu siguranta nu stau pe forumuri auto. Si cu asta am incheiat.

"Ceteste" cu atentie ce zic eu acolo: la fumigene e ok cu scaunele ! :D
- Xenon simplu nu exista. Legislatia ( in tarile civilizate ) obliga adaptivitate la orice xenon. Ca la noi pun baietzii "after market" e alta poveste.... Apropo, daca esti prins afara cu xenon pe far cu reglaj manual, ai pus-o ! :D


Relu, cred ca ska se referea la faruri adaptive in sensul ca "se uita dupa colt". Mai nou, majoritatea vad ca au implementat asa ceva. Ca si faruri stock, de fabrica, nu stiu sa fie vreun model care sa nu fie autoleveling si cu spalator, tocmai din considerentele spuse de tine.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#644 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 29 aprilie 2009 - 10:43

exact.
la adaptativ ma refeream la faptul ca se uita "stanga/dreapta" in functie de cum virezi...
reglaj automat sus/jos au toate xenoanele din fabrica. inclusiv spalator de faruri, care e obligatoriu la xenon.
dar la noi e alta vrajeala cu csenoanele aftermarket...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#645 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 29 aprilie 2009 - 10:46

http://megastarmotors.com/
  • 0

#646 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 aprilie 2009 - 10:56

Mai omule,
Stii masina mea ? Ai mers in ea ? Crezi ca ti-ar lipsi ceva ? Mie nu-mi lipseste absolut nimic si sunt la a 16-a masina cu talon pe numele meu.
Daca ar fi sa-mi comand alta benzinara, nu as pune scaune incalzite EVER ! Mai bine imi pun cu banii aia un cirlig de remorcare :rolleyes:
Repet, daca ai bani, pune-ti nene ce vrea muschiul tau ! Dar tu stai nasol cu banii ! D-AIA tot spun sa elimini inutilitatile, e chiar asa greu de priceput ??? Daca nu mi-ai fi prieten sa mor daca mi-as toci degetele pe tastatura asta !!!!!
  • 0

#647 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 29 aprilie 2009 - 11:06

Mai omule,
Stii masina mea ? Ai mers in ea ? Crezi ca ti-ar lipsi ceva ? Mie nu-mi lipseste absolut nimic si sunt la a 16-a masina cu talon pe numele meu.
Daca ar fi sa-mi comand alta benzinara, nu as pune scaune incalzite EVER ! Mai bine imi pun cu banii aia un cirlig de remorcare :rolleyes:
Repet, daca ai bani, pune-ti nene ce vrea muschiul tau ! Dar tu stai nasol cu banii ! D-AIA tot spun sa elimini inutilitatile, e chiar asa greu de priceput ??? Daca nu mi-ai fi prieten sa mor daca mi-as toci degetele pe tastatura asta !!!!!


E clar ca lumina zilei ca avem cu totul alta parere despre masina. Da, am mers cu masina ta...in afara de tractiune integrala, si motorul superb...ce mai are altceva? NIMIC.
Eu de NIMIC-ul asta vreau sa ma leg. Vreau o masina CONFORTABILA pentru perioada urmatoare. VREAU ca atunci cand ma sui in ea sa ma simt eu bine. Atat si nimic mai mult. Si daca pot sa obtin asta in dauna unei motorizari nu stiu cum...de ce sa n-o fac? Oricum nu tin si nu voi tine niciodata o masina mai mult de 5 ani. Si, Doamne Iarta-ma, macar atat sper sa tina oricare din ele. Referitor la calitate...stii bine cate am avut de tras si cu Legacy-ul, da?
Si desi era mult peste ce sunt nevoit sa accept acum, nici aia nu m-a dat pe spate la calitatea executiilor. Stii bine cum facea si de cate ori am fost sa vad ce are. De ce e nevoie s-o lungim atat pe subiectul asta?
Tu ai ca viziune o masina care sa fie ca un tanc, indestructibila...eu sunt mai poetic, sa zic asa...vreau ceva mai fin, mai spre comoditate. E logic ca n-o sa cadem pe aceeasi lungime de unda.
In plus, TOCMAI problemele pe care le am acum ma fac sa ma indrept catre ceva mai linistit. Vreau ca atunci cand ma sui in masina sa ma simt in elementul meu.

Daca ai de gand sa-mi "servesti" o replica acida, te rog sa n-o faci ca stiu prea bine la ce te gandesti. :D
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#648 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 aprilie 2009 - 11:10

Zii nene ce-i lipseste !
  • 0

#649 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 29 aprilie 2009 - 11:29

In primul si-n primul rand, NU SE MAI GASESTE, DA? Si tine cont ca si tu ai luat-o la fel cum caut eu acum: LA OFERTA.
In al doilea rand, e zgomotoasa, consuma o cisterna, sistemul audio e mediocru, plasticele sunt de 2 lei, iar de aspect, nu mai vorbim ca toata lumea a acceptat ca e urata, dar asta e farmecul ei. Multumit?
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#650 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 aprilie 2009 - 11:32

........
In al doilea rand, e zgomotoasa, consuma o cisterna, sistemul audio e mediocru, plasticele sunt de 2 lei, iar de aspect, nu mai vorbim ca toata lumea a acceptat ca e urata, dar asta e farmecul ei. Multumit?


:loveyou:
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi