Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Un freezone


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4400 replies to this topic

#2301 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 13 septembrie 2009 - 04:31

poate totusi, erau asigurati.
;)

http://www.realitate...uro_613402.html
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#2302 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 13 septembrie 2009 - 11:02

nasol pt clientii sama

foarte tare asta cu acordul de liber schimb ;)
Stroe un excroc ordinar ca intotdeauna: "Evident că şi Rom�nia va avea de suferit pentru că de regulă automobilele din Rom�nia sunt de aceeaşi clasă cu cele care se aduc din Coreea de Sud" - avem 3 modele mari si late in primul rand, si sunt subcompacte. la kia de exemplu cel mai bine se vinde ceed, rio nu are asa succes, doar accent-ul sa-i puna probleme logan-ului. nesimtire crasa. mai toti veneau cu reduceri substantiale, dacia oferea abs cadou :laugh:. nu mai zic ca in ultima vreme abia faceau fata comenzilor din germanica.
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#2303 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 13 septembrie 2009 - 11:46

nasol pt clientii sama

foarte tare asta cu acordul de liber schimb ;)
Stroe un excroc ordinar ca intotdeauna: "Evident că şi Rom�nia va avea de suferit pentru că de regulă automobilele din Rom�nia sunt de aceeaşi clasă cu cele care se aduc din Coreea de Sud" - avem 3 modele mari si late in primul rand, si sunt subcompacte. la kia de exemplu cel mai bine se vinde ceed, rio nu are asa succes, doar accent-ul sa-i puna probleme logan-ului. nesimtire crasa. mai toti veneau cu reduceri substantiale, dacia oferea abs cadou :laugh:. nu mai zic ca in ultima vreme abia faceau fata comenzilor din germanica.

dar oare stii tu ca companiile sud coreene sunt ajutate super mult acasa, prin foarte multe imprumuturi preferentiale, ca guvernele de acolo se joaca cu cursul monedei locale, astfel incat sa fie bine pentru exporturi si prost pentru importuri? Oricum europa e proasta, a dat industria auto pe agricultura. btw , uita-te la cifrele de vanzari pe o luna, spune-mi daca ai mai vazut o piata in care importurile sa aiba o cota asa de redusa: http://es.autoblog.c...-corea-del-sur/

crezi ca o fi pentru ca hyundai, kia fac masini mai bune ca vw, honda, toyota, nissan, ford?

btw, vad ca presedinte in coreea e un fost angajat al hyundai http://en.wikipedia....i/Lee_Myung-bak

Aceasta postare a fost editata de maximus: 13 septembrie 2009 - 11:47

  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#2304 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 13 septembrie 2009 - 01:54

poate ca ai dreptate, dar stroe nu are dreptul sa comenteze la ce politica are Dacia. oricum coreencele sunt bune, au ajuns sa se bata de la egal la egla cu nissan, ford, renault etc. la materiale nu sunt inca la nivelul vw sau honda, dar fac progrese mari.
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#2305 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 13 septembrie 2009 - 02:08

poate ca ai dreptate, dar stroe nu are dreptul sa comenteze la ce politica are Dacia. oricum coreencele sunt bune, au ajuns sa se bata de la egal la egla cu nissan, ford, renault etc. la materiale nu sunt inca la nivelul vw sau honda, dar fac progrese mari.

ba are dreptul sa comenteze, pentru ca guvernul ala sud coreean submineaza libera concurenta. Uite de exemplu cum a fost cu daewoo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Daewoo

Government intervention: Government policy served as a double edged sword: it protected the chaebol, providing them with massive subsidies, unlimited cheap credit, and protection against foreign competition. However, the price for these services was total loyalty to the government. Chaebol were forced to take over industries against their will. The government was constantly involved in their businesses and stifled their creativity.


  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#2306 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 13 septembrie 2009 - 02:17

Aoleu, iar o dam in maximus VS. Coreea! ;)

Ma indoiesc ca eliminarea taxelor vamale va ieftini insa coreenele cu 2000euro. Chiar daca taxele dispar dealerii vor fi la fel de nesimtiti incat sa nu schimbe deloc preturile pt. un profit mai mare, mai ales in perioada asta. Ar fi fost interesant insa ca masini gen Soul sau Rio sa fie si mai ieftine decat in prezent (11500 ddp in loc de 13500euro un Soul 1.6 128cp benzen cu AC manual, ESP, 6 airbaguri, geamuri fata/spate electrice, mp3+usb, ABS, oglinzi electrice sau vreo 8-9 mii un Rio).
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#2307 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 13 septembrie 2009 - 02:20

nu o da maximus impotriva coreei, am aratat doar ca companiile coreene sunt sprijinite la maximum prin protectie impotriva competitiei pe piata interna , prin credit nelimitat ieftin si alte practici de genul asta. Si atunci, ma intreb: de ce acuzati companiile europene ca sunt impotriva acestui acord, cand e clar ca companiile coreeene beneficiaza de un aport neloial din partea statului corean?
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#2308 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 13 septembrie 2009 - 04:02

De parca Dacia / reno nu au beneficiat de anumite avantaje, in timp ce oricare alt producator prezent prin dealer-i pe piata din RO nu a beneficiat. Sau situatiile astea le trecem cu vederea ?
Vedem gunoiul din ochiul altuia, dar barna din ochiul nostru nu o vedem. Halal obiectivitate.

Nici eu nu cred ca se vor ieftinii coreenele cu suma respectiva, din mai multe motive: primul este lacomia importatorilor; apoi nu toate modelele marcilor coreene sunt fabricate in afara UE.
In cel mai bun caz, la modelele fabricate in Coreea se vor face niste reduceri de +/- ~500 euro, sa nu poata spune nimeni ca nu s-au redus preturile.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#2309 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 13 septembrie 2009 - 04:15

De parca Dacia / reno nu au beneficiat de anumite avantaje, in timp ce oricare alt producator prezent prin dealer-i pe piata din RO nu a beneficiat. Sau situatiile astea le trecem cu vederea ?
Vedem gunoiul din ochiul altuia, dar barna din ochiul nostru nu o vedem. Halal obiectivitate.

Nici eu nu cred ca se vor ieftinii coreenele cu suma respectiva, din mai multe motive: primul este lacomia importatorilor; apoi nu toate modelele marcilor coreene sunt fabricate in afara UE.
In cel mai bun caz, la modelele fabricate in Coreea se vor face niste reduceri de +/- ~500 euro, sa nu poata spune nimeni ca nu s-au redus preturile.

avantajele alea sunt normale, se dau in orice stat (adica scutiri & shit). Atata doar ca la daewoo de exemplu dezvoltarea s-a facut pe banii statului coreean. Is curios la ce anume se refera articolul ala de pe wiki, cu protectia pe piata locala, pentru ca vad ca e foarte eficace, importurile au o cota de piata foarte mica in coreea (si nu cred ca e asa pentru ca fac produse extrem de bune fata de concurenta)
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#2310 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 13 septembrie 2009 - 05:04

Aia oricum sunt brainwashed de mici prin diverse metode asa ca analiza situatiei lor e irelevanta...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2311 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 13 septembrie 2009 - 05:09

Aia oricum sunt brainwashed de mici prin diverse metode asa ca analiza situatiei lor e irelevanta...

adica?
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#2312 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 13 septembrie 2009 - 06:00

Adica discutam ca sa avem ce discuta. Situatia de la ei nu poate fi regasita in alta parte. Nici macar in China (sau doar partial).
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2313 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 13 septembrie 2009 - 06:16

Poate ar trebui sa facem un topic cu concerte? Sa le punem pe toate intr-o lista, indiferent de gen? Cu link-uri de unde putem lua si bilete?


... habar n-am daca s-a facut sau nu "un topic cu concerte" ... asa ca scriu aici: Jon Lord has confirmed his in concert appearance in Bucharest, Romania on November 5, 2009.
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#2314 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 13 septembrie 2009 - 06:23

Adica discutam ca sa avem ce discuta. Situatia de la ei nu poate fi regasita in alta parte. Nici macar in China (sau doar partial).


hai ca nu (prea) am priceput. Sunt spalati pe creier, ca munca pt corporatii e buna, ca datoria ta e fata de corporatie si tara? Ca ei sunt cei mai buni & shit?
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#2315 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 13 septembrie 2009 - 10:01


  • 0

#2316 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 13 septembrie 2009 - 11:10

maximus..arati cu degetul protectionismul coreei?
uiti ce inseamna UE si din ce motive a fost fondata? uiti ca actioneaza facand exact ce zici tu?

daewoo s-a dezvoltat pe banii statului? tu uiti cine a fost firma de stat pana la mijlocul anilor 90? ;)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#2317 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 13 septembrie 2009 - 11:22

Nu pana la mijlocul anilor '90, ci pana la finele anilor '90. ;)
Iar coreenii aia mici si prosti, in cativa ani au facut produse mai competitive decat respectiva firma fosta de stat din RO.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#2318 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 13 septembrie 2009 - 11:24

maximus..arati cu degetul protectionismul coreei?
uiti ce inseamna UE si din ce motive a fost fondata? uiti ca actioneaza facand exact ce zici tu?

daewoo s-a dezvoltat pe banii statului? tu uiti cine a fost firma de stat pana la mijlocul anilor 90? ;)

da , arat cu degetul protectionismul coreei. Explica-mi totusi ce inseamna ue. Cat despre dezvoltarea daewoo-ului, nu ma indoiesc ca a fost exact cum am citit pe pagina aia de la wiki.. nu inteleg insa de ce ar fi k pentru daewoo, doar pt ca dacia a fost firma de stat. Pana una alta, vad ca produsele europene trebuie sa concureze cu firme care-si finanteaza activitatile masiv din banii statului coreean. La daewoo s-a intamplat insa ca statul sa ramana fara bani (si cei dati si cei care ar fi trebuit dati in continuare)
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#2319 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 13 septembrie 2009 - 11:44

da , arat cu degetul protectionismul coreei.

nimic nou ;) daca e legat de tine si coreea

Explica-mi totusi ce inseamna ue.

chestiile astea le-am invatat mai demult pe la scoala, dar informatii intelresante gasesti aici http://en.wikipedia..../European_Union
vezi cum a aparut, din dorinta unei piete unite, protectie fata de restul etc

Cat despre dezvoltarea daewoo-ului, nu ma indoiesc ca a fost exact cum am citit pe pagina aia de la wiki.. nu inteleg insa de ce ar fi k pentru daewoo, doar pt ca dacia a fost firma de stat. Pana una alta, vad ca produsele europene trebuie sa concureze cu firme care-si finanteaza activitatile masiv din banii statului coreean. La daewoo s-a intamplat insa ca statul sa ramana fara bani (si cei dati si cei care ar fi trebuit dati in continuare)

R-E-N-A-U-L-T ;) e firma de stat pana la finele anilor 90, nu dacia
si nuvad care e problema in ce spui. faptul ca daewoo are un finantator puternicin spate e o problema?

dar toate bancile europene si americane scoase din (cuvant urat) acum pe banii tuturor? acolo e ok? sau producatorii americani care primesc cecuri virtual in alb sa acopere gaurile?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#2320 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 14 septembrie 2009 - 08:02

cica a inteput scoala.
surprinzator, militieni care dirijeaza decent circulatia in toate intersectiile mari ( prin care am trecut eu acuma dimineata )
nice.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#2321 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 14 septembrie 2009 - 09:24

Da, a inceput scoala, Alexandru e in clasa 1. Nu stiu, sincer, cine a fost mai emotionat azi dimineata ;)

Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2322 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 14 septembrie 2009 - 09:35

profesoara ... clar ...
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#2323 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 14 septembrie 2009 - 10:36

parca la clasele 1-4 se numeste "invatatoare" ... :)
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#2324 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 septembrie 2009 - 10:38

Unele scoli au invatatori, altele profesori pentru fiecare materie. Eu am avut din clasa 1 numai profesori.
  • 0

#2325 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 14 septembrie 2009 - 10:39

as vrea sa am parcursul de cariera al tipului astuia:
http://www.autoblog....-new-lotus-ceo/
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi