Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Este posibil sa convertesti AC Manual in AC Automat


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 StrangerX

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 72 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 08
  • Location:Bucuresti / Pitesti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza
  • Motorizare:1.5R 107CP

Scris 05 februarie 2009 - 02:06

Asta e intrebrea care mi-o tot pun de cateva zile, intrebare venita in urma unei plimbari cu o masina Opel a unui prieten iar singura diferentza "vizibila" intre aerul meu manual si aerul lui care e automat e doar setarile de la computerul de bord care le face, bine eu le fac manual in functie de cum e vremea afara (trist nu?). Spun "vizibila" pentru ca asta e ceea ce observ eu, din punct de vedere mecanic nu imi pot da cu parerea pentru ca habar nu am.

Am cautat pe google, dar se pare ca nu gaseste nimic despre Opel, se gaseste cate ceva despre BMW si parca o idee despre Mercedes, si despre niste masini japoneze, dar mai mult de atata nu am gasit, in ambele cazuri se pare ca trebuie schimbata unitatea centrala (asta e ceea ce am inteles eu, sper sa nu fi inteles vre-o tampenie), dar nu cred ca aici ar fi o problema. Sa zicem cumperi una cu AC automat si pui fisele de pe una pe alta (nu cred ca e aja de simplu totus).

De aceea intreb pe cineva care are o idee cat de mica daca s-ar putea face ceva in acest sens, si daca da ce ar trebui facut. Aici ma refer la modelele Opel Astra 2005.
  • 0
I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody

#2 AND1

    cascadorul

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 Mesaje:
Inregistrat: 16-octombrie 06
  • Location:Brasov
  • Marca:Mitshubishi
  • Model:EVO IX
  • Motorizare:2.0L 500+CP

Scris 05 februarie 2009 - 03:14

Trebuie luat in calcul schimbul unitatii de control pentru inceput. In rest este foarte posibil sa existe diferente la partea electrica si electronica(ma refer la conectari si exploatare), poate si compresorul de climatizare sa fie diferit si probabil ca ar mai fi senzorii de temperatura(cei care permit practic sistemului sa fie unul automat), caci pana la urma principiul de funtionare este destul de simplu: ai un sistem de climatizare care nu mai este controlat manual, ci de niste senzori care citesc temperatura ambientala. La sisteme de climatizare nu sant foarte documentat, asa ca mai multe amanunte nu stiu...

Aceasta postare a fost editata de AND1: 05 februarie 2009 - 03:15

  • 0
Quench my thirst with GASOLINE!

#3 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 06 februarie 2009 - 08:19

Este posibil, dar oare merita? Preferi sa dai sute/mii de euro pentru un asemenea install sau preferi sa dai de butoane de citeva ori? Personal nu consider ca este asa trist sa dai de citeva butoane pentru a-ti regla climatul din masina. Daca confortul tau personal este atit de afectat de datu de butoane, poti sa incepi prin a te duce la reprezentanta sa ceri un deviz pentru intreprinderea ta. In teorie, aia sint cei mai in masura sa iti spuna ce trebuie schimbat.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#4 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 06 februarie 2009 - 08:24

Misto dilema,inteleg sa vrei sa pui AC pe o masina care nu are,dar "convertirea" asta chiar nu cred ca are vre-un scop.Oricum e prima data cand aud pe cineva sa-si puna problema asta :)
  • 0

#5 StrangerX

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 72 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 08
  • Location:Bucuresti / Pitesti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza
  • Motorizare:1.5R 107CP

Scris 10 februarie 2009 - 01:40

Am rascolit ceva forumuri externe, si am vazut ca ar fi posibil, oricum in romania nu se merita pt ca mai bine iti iei una de la inceput cu aer automat, decat sa convertesti tu chestia asta. Asta in primul rand pentru ca s-ar pune problema unor sume destul de considerabile la dealer, ceea ce se pare ca investitia nu s-ar merita :tomato: , fiind vorba de mii de euro.

@tibitu: Masina are AC, dilema mea era daca se poate face din AC manual, AC automat, si ce are trebui schimbat .... ;)
  • 0
I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody

#6 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 10 februarie 2009 - 11:58

dilema mea era de ce vrei asta :()
  • 0

#7 StrangerX

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 72 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 08
  • Location:Bucuresti / Pitesti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza
  • Motorizare:1.5R 107CP

Scris 11 februarie 2009 - 08:14

dilema mea era de ce vrei asta :()


Pai la un moment dat mi se paruse destul de okey sa invarti de un buton si sa ai o temperatura constanta, dupa preferinte ma rog. Acum nu mi se mai pare o idee asa de stralucita, tinand cont ca e nu ca si cum ai schimba o roata, si ca costurile sunt enorme in comparatie cu beneficiile.
  • 0
I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody

#8 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 11 februarie 2009 - 09:14

In cazul tau ca ar trebui modificata instalatia, costurile sunt intr-adevar mult prea mari sa merite. In schimb, daca o iei din fabrica, clima automata face toti banii. Diferentele sunt enorme intre aer normal si clima automata.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi