Salt la continut


Fotografie
- - - - -

modificari la instalatia electrica a masinii


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 19 iunie 2009 - 01:06

In cazul in care trebuie sa faceti modificari / adaugari la instalatia electrica a masinii (de ex. montat alarma, modul de ridicat geamuri din telecomanda ...) si este necesar sa se "uneasca" 2 fire (unul din instalatia originala a masinii altul din cea "adaugata") ce varianta alegeti:
- dezizolat firul "original", rasucit firul "adaugat" (eventual cositorit) si apoi izolat cu ceva banda izolatoare
- folosirea de Insulation Displacement Connector

... "nelinistea" asta o am dupa ce am fost la pravalia asta ... am ajuns aici indrumat de la "reprezentanta" Suzuki din Timisoara dupa ce le-am pus urmatoarea intrebare "avind in vedere faptul ca masina este in garantie iar voi nu montati, la ce firma sa apelez pt. a monta un modul ridicare geamuri astfel incit sa nu fie afectata garantia masinii ?"
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#2 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2009 - 01:17

Log Tuning este o firma veche in domeniu si nu cred ca e cazul sa-i "controlezi" la oo cind iti fac o lucrare.
Atita timp cit dealerul ( nu-i reprezentanta ) te-a indrumat intr-acolo, mergi fara grija. Stabilesti cu ei ce vrei pe masina, o lasi si te intorci cind e gata. Orice lucrare executata de un atelier beneficiaza de garantie, asa ca nu vad de ce-ti faci griji. Te asigur ca legarea firelor intr-o masina nu reprezinta o problema pentru ei.
  • 0

#3 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 19 iunie 2009 - 01:35

Nu-i controlez la "oo" si nici nu le pun la indoiala vechimea sau profesionalismul ... doar ca la intrebarea mea referitoare la modul cum interconecteaza 2 fire mi-au spus ca dezizoleaza, rasucesc si apoi dau cu banda izolatoare ...

In ceea ce priveste "te asigur ca legarea firelor intr-o masina nu reprezinta o problema pentru ei" - asa o fi, pentru ei nu e o problema dar s-ar putea sa fie pentru mine daca la montaj procedeaza asa cum am spus mai sus.

Despre "orice lucrare executata de un atelier beneficiaza de garantie, asa ca nu vad de ce-ti faci griji" - numai de bine atita vreme cit nu apelezi pt. vreo problema aparuta in garantie ... iar daca ti-a luat foc masina din cauza "profesionalismului" ... ghinionul tau ...

Iar din recomandarea "stabilesti cu ei ce vrei pe masina, o lasi si te intorci cind e gata" voi respecta eventual doar ce scrie inainte de virgula ...
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#4 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2009 - 01:43

Masina ta, banul tau, faci ce vrei cu ele. Eu ti-am dat un sfat pentru cum e bine sa procedezi in situatii de genul asta. Cele mai proaste lucrari se fac atunci cind sta clientul pe capul tau si mai are si impresia ca stie mai bine ca tine ce ai de facut.
Numai bine ! :beerchug:
  • 0

#5 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 19 iunie 2009 - 02:28

Daca se si cositoreste, prima varianta de imbinare e mai tzeapana ca si clema aia de strapungere.
Parerea mea e ca nu e o chestiune pentru care merita sa-ti omori neuronii si timpul.
  • 0

#6 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 19 iunie 2009 - 02:48

IDC ala e suficient pentru o alarma, curenti mici etc. In plus este folosit pentru timpul scurt de conectare, una e sa faci "click" si alta e sa tai un fir, sa dezizolezi, sa le imbini, sa cositoresti, sa pui dupa aia tub de izolare etc.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#7 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2009 - 02:56

Nici un instalator nu foloseste asa ceva. Sa te vad eu cu "click" pe manunchiul de fire cind ai de legat vreo 4-5..... Chestia aia e pentru cei care vor sa-si instaleze singuri acareturi prin masina. Un cleste pentru dezizolat pe traseul cablului nu-i ieftin, motiv pentru care nu-l poate avea oricine prin garaj.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 19 iunie 2009 - 02:58

  • 0

#8 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 19 iunie 2009 - 04:50

Eu ti-am dat un sfat pentru cum e bine sa procedezi in situatii de genul asta. Cele mai proaste lucrari se fac atunci cind sta clientul pe capul tau si mai are si impresia ca stie mai bine ca tine ce ai de facut.


Multumesc pentru sfat ... dar s-ar putea sa fie oarecum subiectiv, adica sa fie valabil la tine la firma si neaplicabil in alte parti (neaplicabil din punct de vedere al clientului).

Iar despre faptul ca clientul ar sti / n-ar sti mai bine ce e de facut ... iar e discutabi si nu poate fi generalizat.

In afara de "Sa te vad eu cu "click" pe manunchiul de fire cind ai de legat vreo 4-5....." ce alte argumente sint impotriva acelui IDC ?


Un cleste pentru dezizolat pe traseul cablului


... m-ai facut curios, cum arata un cleste din asta ?
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#9 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2009 - 05:25

Multumesc pentru sfat ... dar s-ar putea sa fie oarecum subiectiv, adica sa fie valabil la tine la firma si neaplicabil in alte parti (neaplicabil din punct de vedere al clientului).

- In orice service asa e normal sa fie. Clientul nu are ce cauta in coasta lucratorului. Atelierele civilizate nu sunt ascunse de ochii proprietarului, care poate privi de "dupa geam" lucrarea.

Iar despre faptul ca clientul ar sti / n-ar sti mai bine ce e de facut ... iar e discutabi si nu poate fi generalizat.

- Daca clientul stie sa-si faca singur lucrarea, ce mai cauta la atelier ? Nu glumesc deloc.

In afara de "Sa te vad eu cu "click" pe manunchiul de fire cind ai de legat vreo 4-5....." ce alte argumente sint impotriva acelui IDC ?

- In afara de faptul ca nu ai nevoie de cleste pentru desizolat, sunt numai dezavantaje.

... m-ai facut curios, cum arata un cleste din asta ?

- Daca nu stii cum arata un asemenea cleste, cum crezi ca-l poti "verifica" pe electrician daca lucreaza bine sau rau ? Sau ii zici: "asa am citit pe forum" ? :rolleyes:
  • 0

#10 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 iunie 2009 - 05:49

- Daca clientul stie sa-si faca singur lucrarea, ce mai cauta la atelier ? Nu glumesc deloc.

Pai pentru a pastra garantia?
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#11 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2009 - 05:55

Garantia o pierzi numai daca se demonstreaza ca instalarea acelui device a cauzat o defectiune la masina, sau influenteaza negativ functionarea masinii.
  • 0

#12 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 19 iunie 2009 - 06:24

A sti sa faci e una si a putea sa faci e alta ... sau poate ca stii ce trebuie facut da' nu ai nici unde si nici "SDV"-urile necesare ...
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#13 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2009 - 06:25

Atunci platesti.
  • 0

#14 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 19 iunie 2009 - 06:48

Evident ca platesc ... da' vreau sa stiu pe ce dau banii !!!

Iar despre "Daca nu stii cum arata un asemenea cleste, cum crezi ca-l poti "verifica" pe electrician daca lucreaza bine sau rau ? Sau ii zici: "asa am citit pe forum" ?
... ce sa zic ... cred ca am vazut asemenea cleste da' n-am lucrat niciodata cu el ... vad aici ca nu e chiar ieftin ... adica nu merita sa-l cumperi doar pt. lucrarea la o singura masina ...

Da' ma risc cu o intrebare - crezi ca lacuna asta cu privire la cleste ma impiedica sa-mi dau seama daca electricianul a izolat bine firele, le-a fixat astfel incit sa nu frece de suprafete metalice mai mult sau mai putin ascutite ... asta ca sa dau exemplu de niste lucruri care le poate pricepe si un contabil ...
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#15 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 iunie 2009 - 06:51

Garantia o pierzi numai daca se demonstreaza ca instalarea acelui device a cauzat o defectiune la masina, sau influenteaza negativ functionarea masinii.


Da, corect. Insa daca vei avea o problema la partea electrica si meseriasii de la garantie vad ca ai intervenit in vreun fel la instalatie sigur va trebui sa umbli pe drumuri pana ti se va da dreptate.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#16 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2009 - 07:07

Da, corect. Insa daca vei avea o problema la partea electrica si meseriasii de la garantie vad ca ai intervenit in vreun fel la instalatie sigur va trebui sa umbli pe drumuri pana ti se va da dreptate.


Depinde de service. Dar trebuie sa recunoastem ca service-urile cam obisnuiesc in diverse situatii sa arunce "gogoasa" in curtea celui care a facut lucrari la masina, CHIAR daca e vorba despre un service autorizat.

.......
Da' ma risc cu o intrebare - crezi ca lacuna asta cu privire la cleste ma impiedica sa-mi dau seama daca electricianul a izolat bine firele, le-a fixat astfel incit sa nu frece de suprafete metalice mai mult sau mai putin ascutite ... asta ca sa dau exemplu de niste lucruri care le poate pricepe si un contabil ...


Un banc spune ca orice ai zice, orice ai face, romanului i se pare ca vrei sa-i furi calul :rolleyes:

De citit :D
  • 0

#17 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 19 iunie 2009 - 07:33

Asa cum zici tu Relu ... de citit aici ... si ca sa nu obosesti citind toate temerile lu' adrian_r5 legate de furtul calului, ideea este asta:


La ora stabilita m-am prezentat la locul faptei ... am dat talonu' si cheia masinii la receptie si tanti mi-a facut o fisa pe care m-a rugat s-o semnez ... Cind ma uit pe fisa ... "surprize surprize" adica "total plata manopera" 190.00 Ron ... Ii spun ca pe hirtia primita marti scria altceva ... nu ma crede asa ca ii arat hirtia ... se uita ... apoi reface fisa cu "pretul corect".

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 19 iunie 2009 - 07:35

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#18 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2009 - 07:39

Asa si ? Poate ai beneficiat de un discount de care "tanti" n-a stiut. Nu vad ce e asa tragic.

l.e.
190 RON consider ca fiind o manopera corecta.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 19 iunie 2009 - 07:39

  • 0

#19 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 19 iunie 2009 - 07:49

Daca zici ca "190 RON consider ca fiind o manopera corecta" atunci 52.7 Ron cit am platit cum consideri ca e ?
Nu cred ca se pune problema sa fi "beneficiat de un discount de care "tanti" n-a stiut" ... n-am cerut nimanui asa ceva ...
... nu e nimic tragic, doar iti aratam de unde ar putea proveni acele temeri privind furtul calului !

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 19 iunie 2009 - 07:50

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#20 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2009 - 08:03

Depinde ce s-a instalat de 52 roni. Cind am spus ca e corect 190 m-am referit la o instalare de alarma.
Pentru 10 oiro, poate ti-au schimbat un bec....
  • 0

#21 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 iunie 2009 - 08:11

Pai doar sa fie vb de Megane sa coste 10 oiro schimbatul unui bec ... :rolleyes:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#22 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2009 - 08:14

Mai stii cum o fi si la orezara lui... :rolleyes:
  • 0

#23 Adrian LOG

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 19-iunie 09
  • Marca:Dacia
  • Model:LOGAN
  • Motorizare:1.4

Scris 19 iunie 2009 - 10:30

In cazul in care tr.............

... "nelinistea" asta o am dupa ce am fost la pravalia asta ....................


Buna Adrian,

Am citit cu atentie toata discutia. Intamplarea face ca eu sa lucrez la " pravalia " aceea de ceva timp.
Pot sa-ti spun ca in decursul anilor am avut nenumarati clienti, potentiali clienti sau doar chibitii, care sa-si dea cu parerea depre ce facem si cum facem. Asta e . E o situatie normala sa mai fie si pareri care nu ne avantajeaza.

"Pravalia" aia de care zici tu functioneaza pe piata de 13 ani, timp in care am montat mii, poate zeci de mii de alarme. Daca faceam instalariile de mantuiala, si se intamplau accidente multe cu alarmele instalate, la ora asta poate vindeam langosi in gara ;) . In paranteze fie spus, sa vinzi langosi in gara cred, ca poate sa aduca un profit bunicel. :D

Mai mult in momentul cand se face montajul, dezizolarea firelor se face cu un cleste special ( de care a pomenit si Relu mai inainte ), ,tocmai din motive de securitate. Iti garantez ca nici o conexiune pe fire facuta de noi nu o aprinzi nici daca ti sub ea o bricheta. Acum adevarul este ca daca vrei cu adevarat poti,cum zicea un proverb.

cei de la Suzuki in momentul cand recomanda " pravalia aia ", o recomanda tocmai ca nu au avut reclamatii la montajele efectuate de noi. Tu crezi ca daca se intampla ceva cu vre-o masina, mai ne recomandau ei pe noi. Daca prin montajul alarmei, garantia pe instalatia electrica a masinii ramane, creed ca spune ceva de la sine.

acuma secundo.. ;) Nu pot sa-mi imaginez ca noi avem un tarif de montaj la alarma de 52.7 lei. nici 50 nici 60 ci 52.7. Putea sa fie 57.63, stiu ca exista si moneda de 1 ban. Parerea mea este ca daca ti-ai montat alarma cu banii astia, inseamna ca s-a facut o greseala, si careva din firma o sa plateasca diferenta. Dar nu te inteleg pe tine. Greseala se pare ca a fost in avantajul tau, si totusi o semnalizezi ca fiind ceva rau, Cum era daca era in dezavantajul tau ;) Oricum la partea asta colegii mei abilitati vor verifica, si daca intr-adevar s-a efectuat o greseala,probabil va vor contacta.

In rest toate bune. Masina pe care ai achizitionat-o e masina foarte buna si-ti doresc sa ai parte de ea.

PS Esti genul de client pe care orice instalator si l-ar dori. :rolleyes: :D la instalari, e ca in alte domenii ( medicina constructii etc), dar trebuie sa ai incredere in meserias. Bineinteles ca si un meserias poate gresi, dar cu siguranta daca greseste, isi va rascumpara, intr-un fel greseala.

PS 2 Am vazut ca IDC-ul costa ~12$. Tu cat ai fi dispus sa platesti pentru un montaj? Daca eu ti-as spune ca montajul ar fi undeva pe la 500 lei, ai mai face instalarea la mine? Noi incercam sa oferim un pret competitiv fara a fi nici un pericol cu montajul efectuat. In asta un rol esential i-l are experienta

Aceasta postare a fost editata de Adrian LOG: 19 iunie 2009 - 10:31

  • 0

#24 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 20 iunie 2009 - 12:23

Depinde ce s-a instalat de 52 roni. Cind am spus ca e corect 190 m-am referit la o instalare de alarma.
Pentru 10 oiro, poate ti-au schimbat un bec....


... e drept ca ti-am spus sa nu citesti tot postul meu ... da' totusi, nu ti-ai dat seama ca e vorba de manopera la revizia de 1 an ??? (vezi, daca in loc sa fii atent la ce citesti iti era gindu' in alta parte ... ca de ex. la a da sfoara in tara despre am scris eu pe forum ...)

Mai stii cum o fi si la orezara lui... :D


... aici, desi vorbesti pe inteles, eu nu te pot pricepe ... asa ca te rog detaliaza putin !


@Adrian LOG

Bun venit pe forum !!!

Ai scris multe si inutile ... ca de exemplu paragraful urmator:

"acuma secundo.. Nu pot sa-mi imaginez ca noi avem un tarif de montaj la alarma de 52.7 lei. nici 50 nici 60 ci 52.7. Putea sa fie 57.63, stiu ca exista si moneda de 1 ban. Parerea mea este ca daca ti-ai montat alarma cu banii astia, inseamna ca s-a facut o greseala, si careva din firma o sa plateasca diferenta. Dar nu te inteleg pe tine. Greseala se pare ca a fost in avantajul tau, si totusi o semnalizezi ca fiind ceva rau, Cum era daca era in dezavantajul tau wink.gif Oricum la partea asta colegii mei abilitati vor verifica, si daca intr-adevar s-a efectuat o greseala,probabil va vor contacta."

Asa cum i-am spus mai sus si lu' Relu aia 52.7 lei se refera la manopera la revizia de 1 an !

Dupa cum scrie si aici, nu pun la indoiala vechimea sau profesionalismul vostru ... doar am initiat o discutie despre o solutie tehnica care mie nu mi se pare chiar ok.

Nu prea inteleg ce ai vrut sa spui prin "Esti genul de client pe care orice instalator si l-ar dori." ???

De unde ai scos ca "IDC-ul costa ~12$" cind in link-ul pus de mine scrie ceva de "List Price: $14.18" la un "Package 50" ??? (anu' trecut am luat de la Conrad cu vreo 2 euro si ceva pachetelul de 10 bucati iar la Vitacom gasesti cu 50 de bani bucata) ...

Simbata dimineata esti prin parcarea de la Selgros ?

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 20 iunie 2009 - 12:25

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#25 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 iunie 2009 - 08:15

@Adrian_r5
-Noi discutam despre o lucrare la parte electrica.
-Ti-am dat un exemplu de post care trateaza un lucru extrem de important, si anume ATITUDINEA, de care depinde in foarte mare masura viata si viitorul nostru.
-Recunosc ca nu m-am prins ( si nu sunt singurul ) ca te referi la pretul reviziei, discutia -inclusiv titlu topicului- fiind despre instalatia electrica !
-Nu dau sfoara in tara, dar nu pot sa ramin indiferent la o discutie despre o firma extrem de serioasa pe care o cunosc de la infiintarea ei, pe care o asociezi cu neseriozitatea -cel putin- cind vine vorba despre tarife.
Una peste alta, cu toata bunavointa, nu pricep ce vrei. In schimb, mi se pare mai mult decit evident ca esti o persoana vesnic nemultumita, cu o parere foatre buna despre tine si proasta despre altii.

... aici, desi vorbesti pe inteles, eu nu te pot pricepe ... asa ca te rog detaliaza putin !

Exista masini la care schimbarea unui bec necesita multa manopera
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi