Salt la continut


Fotografie

Inchidere centralizata prin intrerupator


  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 crystygye

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 23 Mesaje:
Inregistrat: 26-octombrie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Daewoo
  • Model:Tico
  • Motorizare:none

Scris 25 septembrie 2009 - 01:38

Buna ziua!
As dori sa fac si eu urmatorul lucru si nu stiu exact ce intrerupator imi trebuie.
Doresc sa montez 2 acuatoare de inchidere centralizata in usile din spate la Ticolino meu.Firele din acele 2 acuatoare sa duca la un intrerupator (buton) in bord, care sa le actioneze (deschide/inchide usile).
Stiu ca trebuie sa trag un "+" si un "-" de la baterie la intrerupator, iar de la intrerupator fire la fiecare acuator, dar nu stiu ce tip de intrerupator sa folosesc.
Usile din fata sunt legate la alarma, dar nu vreau sa leg toate usile. Vreau sa deschid usile din spate doar din butonul din bord sau manual; deoarece deschid mai rar usile din spate.
Multumesc.Astept sfaturi!
  • 0

#2 dancostea2002

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:
Inregistrat: 30-ianuarie 11
  • Location:galati
  • Marca:opel
  • Model:astra clasic 2
  • Motorizare:1,4

Scris 01 februarie 2011 - 01:25

interesanta problema!mai intii ,actuatoarele pe spate daca le pui trebuie conectate la alarma in asa fel incat sa se armeze dar sa nu se dezarmeze din telecomanda alarmei.se face prin intermediul unor diode care limiteaza sensul curentului doar pentru armare.ai nevoie de un intrerupator simplu daca vrei sa faci pentru amabele usi simultan,doua daca vrei pe fiecare usa separat.comutatorul de preferinta cu revenire deoarece la actuatoare ai nevoie de un impuls de doar 0,8sec,altfel se cam ard.ele transmit doar un plus dincolo de diodapentru deschidere.problema-i simpla,dar trebuie sa ai ceva cunostinte de electronica sau sa apelezi la cineva care stie.bafta!

Te rog sa nu mai postezi link-uri altfel risti sa nu mai postezi deloc.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi