Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Fiat Stilo


  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#751 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 29 mai 2012 - 09:32

Eu cred ca e mai corect asa. Daca nu le spun de probleme, atunci cand le gasesc la testare vor deveni suspiciosi si automat vor avea motiv sa traga pretul in jos. Nu stiu ce noroc sa am ca sa dau fix peste unul care se urca in ea, da o tura in jurul blocului si arunca 11500 RON pe geam. Si, dupa cum se vede aici ( http://www.clubfiat....617#entry202617 ), nici unul din asta nu e chiar de dorit.

In alta ordine de idei, apropo de linkul pe care l-am pus, ce mama naibii s-a intamplat cu piata auto din februarie pana acum? Tipul a vandut-o cu 3100 de euro, dar a avut o multime de persoane interesate. La mine, liniste si pace. Bine, si target-ul masinii e primul afectat de criza: tineri cu carnetul proaspat luat, cei mai multi cumparand masina pe banii parintilor. Dar aceeasi situatie era si in februarie.
  • 0

#752 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 29 mai 2012 - 10:38

asa crezi tu ca gandeste cumparatorul.
dar omuletzul poate zice asa: "bag picioarele deja mi-a zis pe telefon ca are aia si aia si ailalta, iti dai seama cate or mai fi?!?"

eu consider ca totul trebuie discutat la fata locului. ii spui omului ca ai o janta stramba, dar ii si arati imediat cat de intretinut e interiorul. arati o zgarietura pe capota dar ii pui si o carte service pe masa, intelegi idea?

ca idee: Saab-ul 9-3 al unui bun prieten, dupa cateva luni de niciun-semn s-a vandut catre doi bajeti de la tzara din moldova (de unde-i flower-power al nostru :lol: ) care au vazut masina, i-au dat 2 tarcoale, au scos 7000 euro, au facut actele si le-a condus vanzatorul masina pana la iesirea din bucuresti..... si oamenii au fost fericiti ca si-au luat o masina premium, intretinuta bine, la pret bun.
deci se poate!
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#753 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 29 mai 2012 - 10:40

Bleu are dreptate aici. Micile 'probleme' e bine sa i le arati la fata locului.
  • 0

#754 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 29 mai 2012 - 10:44

Pai i-am spus omului asa, ca sa va dati cu parerea pe caz concret: ca in cateva saptamani trebuie schimbate placutele pe spate, ca am inlocuit senzorul de greutate din scaunul pasagerului cu un emulator, iar caseta de directie are un mic joc care se simte doar la urcarea pe elevator. Asta e "problema", ca in afara de astea, nu are nici o alta problema. Poate daca m-as fi simtit in ea ca intr-o caruta nu as fi fost asa agitat cu pretul si m-as fi mulat mai usor pe pretul masinilor aduse la "bax" din Germania.
  • 0

#755 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 29 mai 2012 - 10:49

Eu cand aud "caseta de directie" ma zbarlesc tot si ma gandesc imediat ca masina fu candva/undeva trosnita bine.
Treaba cu emulatorul nu o cunosc, probabil multi habar n-au ce-i ala si se gandesc iarasi la vreun accident si/sau airbag defect....

Umila mea parere, oricum suntem toti boi :lol: masina de ridicari e pe drum.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 29 mai 2012 - 10:50

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#756 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 29 mai 2012 - 10:52

Eu cand aud "caseta de directie" ma zbarlesc tot si ma gandesc imediat ca masina fu candva/undeva trosnita bine.

De ce? Ca orice piesa, si aia e o consumabila. Deja la anii/km pe care ii are masina, e ok ca are doar un mic joc. Care oricum nu se simte datorita directiei extrem de precise de la Fiat :)
  • 0

#757 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 29 mai 2012 - 10:58

desi nu mai imi e simpatic de ceva vreme, Bleu are dreptate 100%. Pentru un client normal, toti sunt samsari la telefon si orice chestie de genul asta nu face decat sa goneasca. Cum ti-am spus si pe privat, masina e in stare buna, nu ascunzi niciun accident sau defectiune grava, pune accent pe micile imperfectiuni estetice si basta. Doar nu i-o vinzi lui taica-tu sa-i zici tot, ce naiba?!
  • 0

#758 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 29 mai 2012 - 11:10

Ti-am raspuns si pe privat. Poate eu stiu mai multe despre masini decat cumparatorul de rand, dar mi se pare normal ca cel care o pune in teste sa stie despre orice mica problema de la mine. Pana la urma, asta e masina, ce pot sa fac? Eu daca mi-as lua masina direct, de la proprietar din Ro, iar el mi-ar ascunde niste chestii grave, as pleca in urmatoarele 5 minute daca nu cumva e vreo super-oferta.
  • 0

#759 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 29 mai 2012 - 11:19

Si eu ti-am raspuns :) n-ai stiut, nu se vede decat pe elevator, aia e. Daca n-o urca, nu afla, oricum nu e o chestie grava, ura si s-o stapanesti sanatos :)
  • 0

#760 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 29 mai 2012 - 11:28

In alta ordine de idei, care o fi faza cu asta? http://www.autovit.r...-C24272499.html Tot urmarind anunturile din Germania de pe mobile, nu am gasit nimic sa semene la dotari si pret. In al doilea rand, tipul se ocupa cu adusul de masini, dar totusi asta e inmatriculata.

Chiar sunt curios ce parere aveti. Sa facem niste scenarii :)

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 29 mai 2012 - 11:29

  • 0

#761 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 mai 2012 - 04:13

Ce scenarii ??
Informatii suplimentare:

primul proprietar, fara accident, carte service

Destul de suficient. cere-i VIN-ul si incearca sa obtii ceva din el. Daca e ok, ai o masinabuna in fata. Ma rog, e cu DSG, da merge la tara.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#762 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 mai 2012 - 09:01

mergi sa vezi masina, vezi istoricul ei, vezi cum se prezinta
incearca sa intelegi daca a fost lovita verificand diferentele de nuanta (mai greu pe negru dar asta e. poti sa te uiti la faruri/stopuri ca au tag pe ele si e scris anul fabricatiei - deci poti deduce daca au fost inlocuite.
uita-te si la imbinarile caroseriei, lufturile trebuie sa fie egale peste tot.

masina e de ceva vreme pe autovit, dubios ca n-a luat-o nimeni pana acum, dar cum e praf si seceta financiara e posibil sa nu fie multi cumparatori cu 13k in buzunar, sau cei care au banii astia poate pun botu la ceva "premium".

merita vazuta.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 30 mai 2012 - 09:01

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#763 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 30 mai 2012 - 09:06

uita-te si la imbinarile caroseriei, lufturile trebuie sa fie egale peste tot.

Ete fas. La unele cazane (cum e al meu de exemplu) asta nu se intampla nici cand a iesit pe poarta fabricii :lol:
  • 0

#764 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 mai 2012 - 09:14

eu am verificat lufturile si la Logan :lol: :lol: :lol: bine, asta doar ca sa respect "procedura".....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#765 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 mai 2012 - 09:16

Eu n-as lua masina neagra !
  • 0

#766 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 30 mai 2012 - 09:28

Sefu, la SH nu poti avea astfel de pretentii ;)

Eu avand masina neagra pot spune ca probabil as mai lua una neagra, dar nu ar mai fi prima alegere :)
  • 0

#767 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 30 mai 2012 - 09:34

Eu n-as lua masina neagra !

e dificil de intretinut, cea mai mica mizerie se vede, un strop de ploaie, vara se incinge, etc ... dar chiar azi ma gandeam ca nu as lua alta culoare pentru nimic in lume, chestie de gusturi > aproape in fiecare weekend stau cam 2 ore sa o spal/bibilesc
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#768 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 30 mai 2012 - 09:38

asa crezi tu ca gandeste cumparatorul.
dar omuletzul poate zice asa: "bag picioarele deja mi-a zis pe telefon ca are aia si aia si ailalta, iti dai seama cate or mai fi?!?"

eu consider ca totul trebuie discutat la fata locului. ii spui omului ca ai o janta stramba, dar ii si arati imediat cat de intretinut e interiorul. arati o zgarietura pe capota dar ii pui si o carte service pe masa, intelegi idea?

ca idee: Saab-ul 9-3 al unui bun prieten, dupa cateva luni de niciun-semn s-a vandut catre doi bajeti de la tzara din moldova (de unde-i flower-power al nostru)


1. La partea cu rosu - Exact cele mai mari jeguri de oameni gandesc asa. O varianta de alba-neagra. Prostiti omul pe fata, si nu-i de mirare ca apoi va treziti cu un croseu. Modalitatea CORECTA este de a informa cumparatorul IN AVANS, si in alte state normale, la vanzarea masinii, cel responsabil (vanzatorul) e obligat sa informeze cumparatorul exact.

2. La partea cu Moldova, cu tara, impresiile astea de babuin bucurestean get-beget le poti afisa in fata unuia pe care sa-l lingi in chooor in ideea de a-ti face un favor. Eu (la fel ca majoritatea provincialilor) traiesc mai bine decat tine si 99% din alti babuini cu impresii superioare de capitalist tocmai fiindca stau la tara - dar tu oricum nu o sa poti intelege niciodata beneficiile statului la tara vs. statul intre 4 pereti imbacsiti la care ajungi dupa ce faci 30-60-90 de minute pe drum de la serviciu-acasa, apoi inspiri gaze non stop (si ai pretentia sa si gandesti normal) si tot asa, REDUNDANT :lol: :lol: :lol:

Alex, nu asculta de frustrati cu aere de salesman. Orice masina are cumparatorul ei. Iesi mult mai castigat sa fii onest/corect de la bun inceput decat sa vinzi cai pe pereti. Explica-i omului, la telefon, ca nu esti samsar, ca ai masina de 6 ani, ca ai ingrijit-o si ca, LA FEL CA ORICE ALTA MASINA DE VARSTA EI, sunt mici probleme inerente pe care le poate vedea si el si se poate face o testare completa.

In alta ordine de idei, care o fi faza cu asta? http://www.autovit.r...-C24272499.html Tot urmarind anunturile din Germania de pe mobile, nu am gasit nimic sa semene la dotari si pret. In al doilea rand, tipul se ocupa cu adusul de masini, dar totusi asta e inmatriculata.


Asta zice tot. Sansele sunt in defavoarea ta. De ce nu cauti, cum zice Relu, ceva luat din Romania), de un proprietar ADEVARAT, nu de un comerciant?
  • 0

#769 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 mai 2012 - 09:48

1. Nu a zis nimeni sa NU informezi cumparatorul, conteaza insa cand si cum o faci. E chestie de nuanta - chestie de finete, n-ai cum sa o pricepi.
2. Mi se rupe unde stai tu sau altcineva. exista foarte multi 'tzarani' de Bucuresti - in sensul peiorativ al termenului. Dar ma amuza cum te ataci ca un paysan parvenit :lol: Insa stim toti ca tu NU esti asa, esti un om fin de inalta educatie, om de mare rang printre intelectualii tarii moldovenesti, modest si foarte foarte realizat in viata (la tzara) :D

@Alex: cel mai bine e sa tii cont de ce spune Tibitu pt ca e de meserie. Oricum este evident ca nu esti un om de vanzari innascut, dar tine minte ca ati vinde produsul bine NU inseamna sa minti sau sa inseli clientul. Inseamna sa reusesti sa identifici punctele forte care le poate avea produsul tau in ochii lui si sa valorifici acest aspect.
Degeaba il freci pe unul la ridiche cu puterea motorului si tinuta de drum daca ala vrea o masina GRI - asta asa ca un exemplu....deci in cazul tau punctele forte despre care spuneam ar fi: vopseaua buna, reparatiile facute cu responsabilitate la zgarieturile/micile incidente din cursul anilor, jantele, aspectul exterior etc.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 30 mai 2012 - 09:49

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#770 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 30 mai 2012 - 10:23

1. Nu a zis nimeni sa NU informezi cumparatorul, conteaza insa cand si cum o faci. E chestie de nuanta - chestie de finete, n-ai cum sa o pricepi.
2. Mi se rupe unde stai tu sau altcineva. exista foarte multi 'tzarani' de Bucuresti - in sensul peiorativ al termenului. Dar ma amuza cum te ataci ca un paysan parvenit :lol: Insa stim toti ca tu NU esti asa, esti un om fin de inalta educatie, om de mare rang printre intelectualii tarii moldovenesti, modest si foarte foarte realizat in viata (la tzara) :D


1. Bai REDU, zic foarte clar ca trebuie informat cumparatorul in avans. Se vede? Mai ia niste dioptrii in gentuta. Tu afirmi, ca un pietar/samsar, ca "Nu a zis nimeni sa NU informezi cumparatorul, conteaza insa cand si cum o faci" :lol: :lol: :lol: Pai asta e diferenta esentiala, micule REDU! Nu cand si cum, ci inainte! Asa face un om onest. Limbricii si viermiii fac asa ca tine :excl:

2. Ti se rupe pe naiba. La cat de invidios, penibil, si MIC esti tu, tie nu ti se rupe nimic. Nici macar ata! :lol: :lol: :lol: Strabunicii mei au fost tarani adevarati, desigur, din aia care cresteau animale, nu din aia de ai tai care stateau in praf, la soare, si se rugau de unul-altul sa-i ia la lucru. Observi diferenta?

Cat despre sfaturile tale de vanzare, sunt excelente, ca, de altfel, orice altceva iti iese pe gura/degete! Si mai lasa topicul omului in pace, daca nu, cumpara-i masina si gata.
  • 0

#771 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 30 mai 2012 - 10:50

paysan-ul, poti sa-l si acoperi de aur, tot paysan ramane.

la fel cum un domn tot domn ramane si in santz....

mi se fix incarlandac mie de neamul tau, sunt multe scursuri cu sange albastru....

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 30 mai 2012 - 10:52

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#772 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 30 mai 2012 - 11:15

Bah tu chiar n-ai limita de oprire? :lol: :lol: :lol: Monteaza-ti o pedala de frana pe nas, mergi la Relu sa-ti faca cablajul si sa toarne niste ulei de frana pentru gresare, si ala esti.

Paysani or fi aia care ti-au transmis genetica, ca domn in nici in caz nu esti, si nici nu pari sa ai prin familie/cunostinte. ;)
  • 0

#773 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 mai 2012 - 01:58

easy boys !!
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#774 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 30 mai 2012 - 02:07


  • 0

#775 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 30 mai 2012 - 02:14

Bah, tu vezi-ti de astre----le tale, si lasa boys-ii in pace :lol:
  • 0




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi